Bratrstvo
Dalibor Vácha
Kniha se zaměřuje především na málo připomínanou skutečnost, která dnes již zaniká pod nánosem času i utvářením poněkud zjednodušeného obrazu legií - že totiž československé dobrovolnické vojsko v Rusku bylo složeno z obyčejných mužů. Autor nabízí neotřelý pohled na jinak známou problematiku vykreslením jejího plastičtějšího obrazu v protikladu k poměrně plochému výkladu ryze faktografických publikací. Záměrem je ukázat čtenáři také jinou stránku tohoto válečného konfliktu, než může vnímat optikou převážné většiny u nás dosud vydaných prací o válce. Tato práce se proto prioritně zabývá každodenností českých a slovenských dobrovolců (jak si tehdy sami říkali) na Rusi v období od léta 1914 do předjaří 1918. Čtenář se tak může například dozvědět, jak žili (a přežili) v ruských zajateckých táborech a co vše je mohlo motivovat ke vstupu do legií. Ke sledovaným otázkám patří také jejich ubytování, strava, formy trávení volného času či kontakty s místním obyvatelstvem. Ve frontové každodennosti nechybí vedle samotného boje ani vnímání smrti, zranění a nemoci, stejně jako zimy, hladu, vlivu cizího prostředí a mnoha jiných stresujících faktorů, které lze označit za traumata války. Tato svědectví a často až fascinující příběhy jsou v textu spojeny se jmény a osudy konkrétních legionářů. Autor ve své práci využil rozsáhlé škály pramenů, k nimž kromě moderních domácích a zahraničních odborných studií patřilo rovněž velké množství dnes již zapomenutých titulů prvorepublikové legionářské literatury, vzpomínky, deníky, beletrie či divadelní hry. Text je bohatě doplněn i dosud neznámými obrazovými přílohami. Na předkládanou publikaci bude úzce navazovat druhý svazek, pokrývající neméně poutavá léta 1918–1920.... celý text
Přidat komentář
Dobrá kniha.I když je to dnes tak trochu modní záležitost,zabývat se každodenností v určité historické etapě,mě tyhle díla baví.O legiích v Rusku je to asi první kniha,ve které se píše jak vojáci jedli,jejich vztah k ženám,k bolševikům,k velitelům,co četli,jak trávili volný čas,co je vedlo ke vstupu do legií atd.Přijde mi,že právě v literatuře faktu je autorova síla.
Předchozí kniha s názvem Červenobílá byl román a nějak mě moc neoslnil.
Bratrstvo je něco jiného.Podrobné líčení života našich legionářů s výbornou fotografickou přílohou.Skvělé jsou citace z pramenů,případně alespoň odkazy na téměř každé stránce.Hned jsem si některé knihy dohledal.Určitě si přečtu dokončení,což je druhá kniha Ostrovy v bouři.
Skvělé na této knize je, že se zabývá válkou z hlediska každodennosti. Jak se vojáci dostávali do zajetí, jak si sháněli jídlo, jak se dívali na Rusy, co všechno zvažovali při vstupu do legií atd. Kniha obsahuje spoustu cenných odkazů na deníky legionářů a to z větší části obyčejných vojáků. Pro mě velmi pěkná ilustrace toho, čím si nejspíše prošli moji dva pradědové v Rusku.
Podle mého názoru výborně zpracovaná rešerše. Navíc poutavě napsaná - na to, že je to dokumentární knížka, se čte opravdu velmi dobře.
Štítky knihy
Československé legie každodenní život
Autorovy další knížky
2021 | M+B+M: Mašín, Balabán, Morávek |
2016 | Nikam |
2014 | Červenobílá |
2022 | Smrt na kůru |
2015 | Hranice |
Skvělá sonda do každodenního života legionářů v Rusku v různých obdobích Velké války. Od prvních dobrovolců v Kyjevě v roce 1914, přes životní podmínky v zajateckých táborech, strasti a drobné radosti na frontě až po její rozpad a ústup na východ Ukrajiny.