Bylo nás pět

Bylo nás pět
https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/35558/bmid_bylo-nas-pet-U1j-35558.png 4 3433 3433

Půvabná vyprávění o dobrodružstvích pěti nezbedných chlapců z malého českého městečka, psaná formou dětského deníku kupeckého synka Petra Bajzy. Klukovskýma očima viděný rok na maloměstě připomíná všechny sezónní dospělé i dětské zábavy, životní styl i hierarchii obyvatel malého města za první republiky. Kouzelná knížka, napsaná v době okupace, byla zároveň i autorovým posledním dílem a našla velkou odezvu mezi čtenáři všech kategorií.... celý text

Damato
18.06.2015 5 z 5

Jako malá jsem ji četla mockrát, je fat, že doba, kdy byl Péťa nemocný se mi četla dost těžko ,ale až v dospělosti jsem si uvědomila, jaká silná osobnost musel pan Poláček být , když před odchodem do koncentráku napsal takovou úsměvnou a příjemnou knihu. Většina židů už tušila , že je to nenávratná cesta a přesto dokázal svým humorem obohatit další generace.

Blindye
05.06.2015 5 z 5

Kniha z maturitní četby, četla se opravdu krásně. Autor dokáže pobavit a po přečtení následuje zamyšlení a srovnání současné společnosti s tou minulou.

fruitbueno
12.05.2015 5 z 5

Jedna z nejlepších knížek, které jsem kdy četla. Útlá rozsahem, velká obsahem. Nádherná, úsměvná a prostě skvělá Poláčkova vzpomínka, na které mrazí o to víc, že ji psal těsně před nuceným odchodem do Osvětimi.

kacaabba
06.05.2015 3 z 5

Díky seriálu jsem si užil i knihu. Asi i mne se nejvíc líbila poslední část, kdy ve velkých horečkách prožíval příběhy v daleké Indii.

luc4006
03.05.2015 3 z 5

Kdyby nebylo maturitní četby asi bych si to nepřečetla, ale špatné to nebylo :)

SuperFrankie
21.04.2015 4 z 5

Když čtu k maturitě knížky jako Malý princ, Bylo nás pět a další, tak se do nich nějak nemůžu ponořit a začínám si pomalu, ale jistě uvědomovat, že začíná šedá dospělost, ve které nemá pošetilá dětská představivost místo.

Jinak samozřejmě i dneska mě Poláček dokáže rozesmát a je obdivuhodné, že v době, kdy Prahou mašírovali cizí vojáci, v ulicích vysely hákové kříže a zemí probíhala jedna vlna zatýkání za druhou, tak dokázal ze svého pera vykouzlit tak lehké pohlazení na duši jakým je knížka Bylo nás pět.

Alexander1918
18.04.2015 4 z 5

Tož moc milé epizody z dětství. Jo jo, to byly časy. K tomu výborný seriál, nelze jinak než hodnotit 5ti hvězdami. Mě osobně přišla nejzajímavější poslední část knihy, která se odehrává ve snu/Indii. Jediné, co mi přijde trochu smutné, je paralela k dnešní společnosti. Myslím si, že to nebude dlouho trvat a opět tady budou takové chudobince. Proč ať si domyslí každý sám.

lencinek
12.04.2015 2 z 5

Četlo se to poměrně rychle, ale za to to byla děsná nudaaaaaa. :(

jitka7
24.03.2015 5 z 5

Co dodat - klasika

natalie8531
21.03.2015 2 z 5

Poprvé mi přijde, že seriálové zpracování je lepší než kniha. Na tuhle knížku jsem se chystala a těšila celkem dlouho...a tak mě nakonec trochu zklamala.

Iwíček
15.03.2015 5 z 5

Kniha se mi líbila téměř celá, jen ta konečná fáze - nemoc, mě nevzala ani v knize, ani ve filmovém zpracování. Divadelní hru jsem bohužel neviděla :(

LucyMi
15.03.2015 5 z 5

Viděla jsem seriál, divadelní hru a četla jsem i knižní zpracování. Popravdě nevím, jaká forma je nejlepší :D Mě se líbí všechny :)

Daniel.95
05.03.2015 3 z 5

Nemohu si pomoct ale seriál byl opravdu lepší, kniha mi přišla strašně natahovaná až nudná.

lucie.8
29.01.2015 3 z 5

Seriál byl úžasný, ale do knížky jsem se nedokázala začíst. Pro děti to bude asi zajímavější než pro dospělé.

JeKa
29.01.2015 4 z 5

Musím říct, že mě, milovnici seriálu, trochu překvapilo, kolik mých oblíbených scén si scénáristi přimysleli a v knize tedy chybí. Hostinec u kamenného stolu asi pro mě stále zůstane číslem jedna v Poláčkově tvorbě, ale i tak to bylo príma pohlazení po duši: obsahem, jazykem i formou. "To se vr!"

Bránolog
14.01.2015 2 z 5

Podobně jak s Malým princem - klasika sice, ale já se do toho nedokázal včíst. Souhlasím s tím, že seriál byl super, ale jako knížku jsem to nekousl.

SelenaDemi428
22.12.2014 3 z 5

Kniha ušla, seriál je ale podle mě lepší a vtipnější. Nudila mě část, kdy byl Peťa nemocný a snil o Indii, což byla vlastně celá druhá část knížky, takže tu jsem doopravdy protrpěla. Obdivuji ale Karla Poláčka, který to takhle napsal i v tak těžké době, ve které žil.

Natyna3
12.12.2014 4 z 5

Jsem ráda, že mě povinná četba přivedla zpět k této knize...

Ryan
29.11.2014 2 z 5

Seriál, jenž vznikl na motivy Poláčkovy předlohy, je vynikající, ale samotná předloha mě po emoční rovině minula a chvílema nudila, že jsem měl problém to vůbec dočíst, což je velmi zlá vizitka v kontextu malého obsahu, jímž disponuje.

Tejezka
27.10.2014 4 z 5

Jako malá jsem tuto knihu i televizní seriál milovala... Na střední škole jsem neváhala a vybrala jsem si ji do povinné četby...Jediné co mě na knize moc nebavilo, bylo, jak Péťa Bajza onemocněl, protože výlet do Indie mě trochu nudil, ale dočetla jsem to.