Bylo nás pět

Bylo nás pět
https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/44943/bmid_karel-polacek-bylo-nas-pet-41w-44943.JPG 4 3433 3433

Petr Bajza, Bejval Antoní, Pepek Zlivlar, Eda Kemlink, Čeněk Jirsák. určitě všichni znáte příběhy slavné pětky nejen z televizního seirálu, ale také z rozhlasového vyprávění Františka Filipovského. Je čas se začíst do lumpáren, jako jsou "manévry" a válka s Ješiňáky,vybírání vosího hnízda nebo návštěva cirkusu a zažít je spolu s naším kvintetem. A nejen to! V knížce naleznete fotografie z televizního seriálu!... celý text

Nicolka77
16.08.2018 5 z 5

Knihu jsem si zvolila k maturitní zkoušce, ale je prauda, že jsem nestíhala knížku přečíst tak sem si ji přečetla až teď. A nemůžu litovat. I díky seriálu Bylo nás pět jsem se do knížky zacetla s větší chuti, díky tomu, že jsem seriál viděla jsem měla skvělou představivost ohledně postav! A pro mě je kniha "pokladem" ČESKÉ literatury! :)

JaneDoe
09.08.2018 5 z 5

Moje nejoblíbenější knížka! Četla jsem už jako dítě, pravda, tenkrát mě zas tak moc nebrala, ale čím jsem starší, tím víc ji oceňuji. :) A pořád se k ní vracím. Do seriálu se jim povedlo převést tu krásnou atmosféru, kterou kniha má, ale spousta skopičin je tam jinak anebo tam nejsou anebo jsou místo nich jiné a to prostě není ono. :)

omgjako
07.08.2018 5 z 5

Seriál jsem měla jako dítě strašně ráda! Pak když jsem četla knihu, někdy asi na 2. stupni ZŠ, tak mě to vůbec nebavilo...přečetla jsem pár stránek a absolutně mě to nechytlo.
Knížku jsem otevřela zase až teď, když už mi nemilosrdně táhne na třicet, a strašně mě to bavilo! Asi jsem do té knižní podoby potřebovala dospět :)
...
"...všecko čtu, nejvíce krváky, abych byl vzdělaný."
"Ve chlívku u kozy rozjímal a shledal, že velice zhřešil, jelikož vosy utiskoval..."
:D

gonegirl
04.08.2018 4 z 5

Jazyk, kterým je kniha psaná, mi skutečně sedl. Kombinace rozverné hantýrky a knižních spisovných výrazů vložená do úst malého chlapce je zkrátka geniální. Sama jsem měla při čtení chuť se vrátit do dětství a prožívat všechna ta dobrodružství s Péťou.

Barbora216
31.07.2018 5 z 5

Nádherná kniha v jakémkoliv věku, taková, co pohladí po duši. Miluju samotný příběh, při čtení této knihy mi bylo krásně a cítila jsem se bezstarostně. Navíc jakým jazykem pan Poláček píše - přesně proto miluju češtinu, jak je barvitá a každý může slova používat jinak... Moc hezké.

regulax
27.07.2018 3 z 5

coppacabana za mne 30. května napsala komentář :-) DĚKUJI!

RMarkéta
23.07.2018 5 z 5

Čeština je krásný jazyk a Karel Poláček to touto kouzelnou dětskou knihou krásně dokazuje. Skloubení hovorového a spisovného jazyka mě dostává do kolen, stejně tak, když se Péťa snaží napodobit dospěláckou mluvu. To je humorné samo o sobě i bez těch klukovin, co s dalšími dětmi prožívá. Výraz pročež a načež už určitě nikdy nezapomenu. Příběh je sice popisován dětskýma očima, ale i dospěláci si zde najdou svoje,jako jsem si našla já. Je to osobitá oddechovka a hezká vzpomínka na dětství.

zdenaR
19.07.2018 4 z 5

Klasika, která se dá číst, poslouchat i sledovat jako seriál :-)))

Edith_17
12.07.2018 5 z 5

Když jsem tuto knihu četla na druhém stupni základní školy, vůbec mě nebavila a nemohla jsem pochopit, jak ti kluci mohli vymýšlet takové nesmysly, teda hlavně ten slavný vynálezce Bejval Antonín. Dnes jsem se k ní vrátila i díky čtenářské výzvě a maturitní četbě. Musím říct, že jsem to viděla přece jen trochu jinak. Vtipným situacím a těm klukovinám jsem se s chutí zasmála a teď jsem ráda, že jsem se rozhodla knihu přečíst znovu, určitě to stálo za to.

Péťa1950
11.07.2018 5 z 5

Poslouchali jsme v rádiu, televizi jsme ještě dlouho neměli. Hezké podvečery s touto knihou. Četla jsem ji až později,vybavovala jsem si poslech.

KlariN
03.07.2018 5 z 5

Krása krás. Klasika literatury o dětech. Mark Twain a Karel Poláček by si rozuměli.

ivana5410
03.07.2018

Mela jsem ji v povinné četbě k maturitě. Ale nijak me neoslovila.

Dagros
11.06.2018 5 z 5

Klasika, kterou jsem četla už na základní škole v rámci povinné četby :) Už tehdy se mi knížka moc líbila a mám v plánu se k ní někdy v blízké době vrátit a znovu si ji užít.

Znedla
08.06.2018 5 z 5

Taková klasika na chlapecké téma...
Přečteno jako Výzva 2018 - Kniha, podle níž byl natočen seriál. I když seriál je o fousek jinší než kniha viděla jsem všechny postavy dost jasně - maminka jako Dagmar Veškrnová tatínek jako Oldřich Navrátil a celou knihou mne provázel hlas Péťi - Adama Nováka :-).
Četla jsem vydání od Albatrosu z roku 2016 (Knihovna pro děti 21. století) a Doslov docela zklamal - Karel Poláček se narodil 22. ledna 1982.... vymanění ze životních strázní.... :-( Ale kniha nestojí na nějakém Doslovu, příběh je to naprosto úžasný a milý, ani se nechce věřit v jak těžké době byl napsán.

evickakyticka
05.06.2018 5 z 5

Klasika, kterou je škoda nepřečíst. Kniha je odlišná od seriálu, proto je radost si přečíst "nové" podání. Některé příhody se ve skutečnosti staly trochu jinak, ale to podstatné zůstává. Péťova mluva a přemýšlení dodává nezaměnitelné kouzlo. Díky za obě ztvárnění.

coppacabana
30.05.2018 3 z 5

Názory na tuhle knížku se mi měnily jako bych byla na horské dráze. Nejprve jsem zápasila s nářečím a celkovým stylem, kterým to je napsaný. Pak jsem se přes to dostala a jo, začalo mě to bavit, začala jsem si ten styl a příběh vyloženě užívat, těšit se na něj. Kdyby knížka pokračovala v podobném duchu, asi bych ji ohodnotila pěti hvězdičkami. Bohužel ale jsem se potom dostala k té snové části, kdy Péťa blouznil a přestože vyprávění bylo vtipné, čtení tolikastránkového snu jsem si opravdu neužívala, spíš mi to připadalo zbytečné a chvílema jsem to chtěla přeskočit. To pro mě asi celou knihu naprosto zabilo.

Mahuleno
22.05.2018 4 z 5

My hoši, co spolu mluvíme....půvabné vyprávění o pěti kamarádech na malém městě. A nejen o nich. Ve vyprávění Péti Bajzy jsou zakomponovány i postavy dospělých se svými přednostmi, zlozvyky a převážně maloměšťáckým přístupem
k životu. Vyjadřování malého Péti, který je zde vlastně v úloze vypravěče, je prokládáno zvláště v přímé řeči spisovnými výrazy, často v legračním spojení se slovníkem oblíbených klukovských knih ("sharkovky, kliftónky").
Dobrodružství a rošťárny pěti kamarádů - Tonda Bejval, Čeněk Jirsák, Éda Kemlink, Pepek Zilvar z chudobince a já. Tak jsme šli a bylo nás pět...

raty
18.05.2018 5 z 5

Úsměvné a milé čtení o dětství z doby, kdy dětství bylo dětstvím. Autor skvěle vystihl uvažování malého kluka.

Melanka
16.05.2018 5 z 5

Geniální! K textu se můžu vracet do nekonečna a vždycky se bavím. A taky trnu, když si uvědomím, v jaké době a životní situaci Poláček knihu napsal.

LucyBrand
11.05.2018 4 z 5

Podle mě je to nejlepší česká kniha od Karla Poláčka. Díky knize "Bylo nás pět" si spousta lidí připomene své dětství, a ti kteří tu dobu nezažili mohou nahlédnout do dětství pěti kluků. Pětici chlapců zažívající maloměstské příběhy. Tato kniha by neměla chybět v žádné knihovně. Mě se moc líbilo, když se Bajzovi snažili schovat před tetičkou a strýčkem pečenou husu, a snažili se jim namluvit, že budou mít k jídlu jen brambory..