Gambit s Ivanhoem
Simon Hawke
Sci-fi román o cestách časem. První román z cyklu Časoválky. Hlavní hrdina (Lucas Priest) je členem temporálního sboru. To jest sboru, který dbá na hladký běh historie. V případě nebezpečí vysílá tato vojenská organizace zpět proti proudu času vojáky, kteří se přičiňují, aby tok dějin nebyl ničím a nikým narušen a historie plynula tak, jak je dáno minulostí současníků. Priest je ostřílený veterán, který sloužil již v mnoha konfliktech (plavil se na Viktorii pod Nelsonem, stál proti Hannibalovi, kočoval s Huny...). Nyní je postaven před nový, a zdá se, že nejtěžší, úkol. Jeden z nadřízených důstojníků sboru hodlá změnit historii tím, že plánuje odstranit Richarda Lví Srdce a sám usednout na jeho místo. A tak náš hrdina, vydávající se za rytíře Wilfreda z Ivanhoe, spolu se svým panošem a dvěma druhy, cestují do dvanáctého století a snaží se vyhledat a zneškodnit rebelujícího důstojníka. Ten je však neustále o krok před nimi a uchystává jim jedno překvapení za druhým. Výsadek z budoucnosti navíc zjistí, že hrdinové a realita, kterou hrají, je poněkud jiná, než praví legendy a musí proto napravit, co se dá. A tak se situace obrací a defenziva skupiny přechází v činy, které ústí ve finální souboj s hledanou osobou.... celý text
Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: 2003 , PolarisOriginální název:
The Ivanhoe Gambit, 1984
více info...
Přidat komentář
Sice jsem nepochopila, proč vojáci z budoucnosti časovali bojovat do minulosti, ale samotný příběh falešného Ivanhoa a Robina Hooda, kteří se snaží zabránit rozštěpení časové linie zabitím falešného Richarda Lví srdce, mě bavil.
Jednohubka, první setkání s knížkou, která by propojovala scifi s historií. Ale bavilo mě to. Jen ty hrátky s časem pořád nechápu.
Tak opět díky čtenářské výzvě jsem si dal tuto neobvyklou jednohubku, která spojuje historické události s prvky fantastična.
Ano je to něco, co by člověk od sci-fi opravdu úplně neočekával. Jízda historickými kulisami s nejmodernějšími možnostmi, které jsou ukryté, tak aby neděsili lidi, kteří v té době opravdu žili.
Navíc je zde i trocha humoru, například když se zjevuje "pravda o Robinu Hoodovi", no je vidět, že autor nebyl angličan, protože si takto tropit vtípky z anglické legendy, to je jako by jste z Jana Husa udělali tajného agenta Říma...
Ale jinak knížka sama odsýpala poměrně slušně, protože jsme Ivanhoa, kdysi četl, tak to byl opravdu jiný pohled na tuto postavu.
To co je, ale důležitšší jsou časové paradoxy, které se prolínají celým jinak poměrně známým dějem, opravdu zajimavé.
Perfektní akční jednohubka. Vážně mě to bavilo a koupil jsem další čtyři česky vydané díly. Bohužel česky nevyšly všechny díly Časoválek.
Asi jedna z prvních knížek míchající sci-fi a historii kterou sem četl. Byl sem unešený, velice příjemné oddechové čtivo. Neváhal sem a dokoupil následující pokračování, ale gambit pro mě zůstane z celé série nejlepší.
Mně osobně se knížka moc líbila, ačkoliv Ivanhoea miluju. Přišlo mi, že autor velice šikovně, tak jako v dalších knihách, míchá román, který ho inspiroval, s vlastní zápletkou, která je pokaždé zajímavá, protože časové paradoxy jsou fascinující.
Poklonu si autor zaslouží za to, jak používá vulgarismy, což je vždycky ošidné, protože vulgarismus je jako koření: když je ho trochu a je použit na správném místě, je to skvělé, když je ho moc, nedá se to jíst/číst. Tady je to rozhodně ten první případ – a po letech jsem ho slyšel i v reálném životě, kdy tutéž větu použil kamarád. A taky výborně. „Bylo to vůbec poprvé, co Lucas slyšel Delaneyho promluvit. ‚A kurva‘, řekl. ‚Tak to jsme v prdeli.‘"
Walter Scott se zcela určitě obrací v hrobě a kdyby měl možnost cestovat časem jako Lucas, nepochybně by Hawkovi zkopal místa, na kterých se zpravidla sedí, takříkajíc do špičata.
Pokud nejste reinkarnací jmenovaného, můžete klidně číst, na chvíli se pobavíte bez podstatné újmy na zdraví.
Ta jedna hvězda za to, že je to knížka přesně na cestu vlakem do práce a z práce. Ale jinak mě to moc nebavilo, zkoušela jsem ještě další díly Časoválek, ale dojem se nezlepšil. Člověk zná ta původní "díla", vzhledem ke svému koníčku znám dějiny i trochu nad rámec středoškolského dějepisu, ale pan Hawke mě nazaujal, nepřesvědčil.