Černé Indie
Jules Verne
Jedním z hrdinů je horník Simon Ford, který si doly oblíbil tak, že téměř nevychází na povrch. I se svou rodinou totiž bydlí v chatě zbudované uvnitř jedné z šachet. Při svých toulkách podzemím našel vstup do systému gigantických jeskyní s rozlehlým podzemním jezerem a výchozy bohatých uhelných slojí. Důlního inženýra Jamese Starra objev inspiroval k vybudování vzorného hornického města v hloubce několika stovek metrů pod povrchem, kde obyvatelům vše potřebné zajišťovala elektřina získávaná z uhlí. Jako v žádné správné verneovce nechybí ani různé záhadné úkazy a padouch, který chce dobrým horníkům jejich štěstí všemi prostředky překazit. Po dramatickém vyvrcholení se vše v dobré obrátí (včetně jedné svatby) a štěstí podzemního města je zajištěno. Jestli neumřeli, žijí tam ve skotském podzemí dodnes.... celý text
Literatura světová Dobrodružné Pro děti a mládež
Vydáno: 1928 , Josef R. VilímekOriginální název:
Les Indes Noires, 1877
více info...
Přidat komentář
Výborná Verneovka, trochu jsem se asi nudil jen v části s Nellou nad zemí. Jinak Atmosféra hlubin v dole byla vynikající. Verne nás hodně dlouho nechává čekat na vysvětlení záhad, odehrávajících se téměř od začátku knihy, ale vysvětlení, byť bylo poměrně jednoduchý, na mě zapůsobilo dobře. Určitě fanouškům Vernea tuto málo známou knížku doporučuju.
Další mnou v jinošském věku nepolíbená Verneovka s poněkud podivným název, který kupodivu nemá nic společného s Indií. Jules nám představí vznik historii ideálního hornického města, ve zdánlivě vytěženém uhelném dole, vybudovaného v jeskyni Nová Aberfoylie ve skotském hrabství jehož obyvatelé našli prapodivnou zálibu zabydlet se v podzemí a na povrch nevylézat. Zápletka se točí kolem podivných a nebezpečných událostí, které se v dole dějí a jsou pověrčivými Skoty připisovány nadpřirozeným bytostem. Nesmí chybět ani typická verneovská milostná linka, tentokrát jsem se se žádnými fantastickými vynálezy nebo nápady víceméně nesetkal, je to taková naivní jednoduchá záležitost v lehkém podprůměru – 45 %
Doteď jsem znala pouze rozhlasovou dramatizaci (pod názvem Přízrak Dochartovy šachty), která byla na základě této knihy natočená. A ta je opravdu vynikající, určitě jedna z nejlepších, jaké kdy podle některé z autorových knih vznikly. Ale knižní předloha této hry, kterou jsem si přečetla nyní, už tak dobrá není. Zápletka je pochopitelně totožná s onou zmíněnou hrou, ale vyprávění poměrně zdlouhavé. Což je bohužel často pro autorovy knihy typické, ale líbit se to v dnešní době už asi bude jen málokomu. Víc se tedy již rozepisovat nebudu, dávám tentokrát čtyři hvězdičky (tu poslední za originální téma) a ke knize se určitě vracet nebudu. Přesto na autora nezanevřu a časem si zkusím přečíst zase něco dalšího od něj...
Zajímavý myšlenkový nápad bydlení pod povrchem zemským.O této knize jsem do nedávna vůbec nevěděl.Přečetl jsem si ji díky vydání jako komplet verneovek.
Příběh, ve kterém zcela absentují Vernovy vynálezy, přesto působící v jistém směru ještě fantaskněji, než příběhy, v nichž vynálezy figurují. Situace, kdy si horníci tak oblíbí svou těžkou práci, že bez ní nemohou být, a dokonce odmítají vyfárat nahoru a usazují se přímo v dole, kde si založí město, totiž vyžaduje opravdu velkou představivost. Kniha nepatří mezi Vernovy nejpovedenější a lze ji doporučit asi jen jeho skalním příznivcům.
Dávám sice 3*, ale v době, kdy jsem to četl, tak jsem se poměrně bavil. Zajímavé, napínavé, dobré. Bohužel si knihu nepamatuji a tím pádem to zas až tak dobré nebylo. :-)
Román je vcelku krátký a rychle uběhne. Zápletka, kterou nabízí je vcelku dobrá, ačkoliv jí nechybí obvyklá Verneovská naivita. Samotná myšlenka podzemního města a lidí, kteří nestojí o život na povrchu mě dost pobavila a připoměla my trpaslíky z fantasy příběhů. V rámci Vernovi tvorby je to průměr, napsal celou řadu lepších knih, ale i pár horších.
Nepříliš známý román J. Vernea, plný naučných popisů z geografie Skotska, geologie a hornictví. Dějově chudý, naivní a nevěrohodný. Celkem se nedivím, že propadl.
Autorovy další knížky
1937 | Dvacet tisíc mil pod mořem |
1965 | Cesta do středu Země |
1985 | Dva roky prázdnin |
1963 | Pět neděl v balónu |
1963 | Cesta kolem světa za osmdesát dní |
Úžasná kniha, která přibližuje čtenáři těžbu uhlí. Napínavý a záhadný příběh, který se odehrává v uhelných dolech v Anglii. Kniha mi otevřela oči v tom, jak moc bylo uhlí potřebné pro průmyslovou revoluci. Verne mi dopřál krásný náhled do minulosti v netypickém pojetí.