Cirkus Humberto

Cirkus Humberto
https://www.databazeknih.cz/img/books/69_/69381/cirkus-humberto-69381.jpg 4 701 701

Vlastní dějové jádro prvního románu Eduarda Basse Cirkus Humberto tvoří pohnutý a vzrušující životní příběh chudého zednického synka z Pošumaví, Václava Karase, který po smrti matčině musí s otcem do světa. Starý Karas, když v Hamburku marně hledá práci jako zedník, dá se najmouti do party stavebních dělníků, které zaměstnává velký cirkus, založený více než před sto lety italským komediantem Carlo Humbertem. Malého Vašíka uchvátí cirkus tak, že zatouží státi se slavným cirkusákem. Podaří se mu to, protože je houževnatý a opravdový; postupně vyniká v dresuře koní a šelem, v krasojízdě i akrobacii a ve všem co koná, takže když stárnoucí majitel cirkusu Humberto hledá svého příštího nástupce a zároveň ženicha pro svou dceru, zvolí přirozeně mladého Karase. A ten dovede cirkus Humberto k největšímu jeho rozkvětu a slávě, v níž se mu nevyrovná žádný podobný podnik na celém kontinentě. Tento příběh chlapce, který se ve světě neztratil, je Bassem vyprávěn tak bezprostředně, svěže a jadrně, že by sám o sobě stačil okouzliti čtenáře a získati si celé jeho srdce. Zároveň však, dík nevyčerpatelné autorově vynalézavosti dějové a jeho nevšedním vlohám vypravěčským i úžasné znalosti života i lidí v cirkuse, je vlastní děj obklopen množstvím přerozkošných episod, příběhů i osudů i jedinečnou směsicí znamenitě vystižených typických postav, jež nesmírně přispívají k poutavosti děje i půvabu díla, vystihujícího pitoreskní život cirkusu v plnosti a proměnlivosti opravdu nebývalé, epikou nad jiné ryzí i úchvatnou, jež jako mohutná řeka strhuje s sebou všecko, co se jí staví do cesty. Avšak Eduard Bass se nespokojil jen s příběhem Václava Karase a obrazem cirkusáckého života a světa. Do bohaté dějové osnovy a pestré fabulační směsi svého prvního velkého románu vetkal i historii Cirkusu Humberto s osudy humbertovské rodiny v šesti generacích, a to tak mistrovsky, že čtenář nevychází z údivu. Prostě Cirkus Humberto je dílo, po kterém jsme dlouho toužili a volali; je to pravá románová epika, na niž se nezapomíná. (Text ze záložky)... celý text

Páájinka
16.12.2020 4 z 5

Audiokniha. Hezký příběh.

NinaLin
02.12.2020 5 z 5

Krásná klasika a ve spojení s televizním seriálem pohlazení po duši. I když cirkusy příliš nemusím, tento prostě nelze nemít rád...

Magdalena5
18.11.2020 5 z 5

Při opětovném sledování mého oblíbeného televizního seriálu jsem se konečně dokopala k přečtení originálu a vůbec jsem nelitovala. Cirkus H. Je psán barvitě a s láskou.

ivoiro
18.10.2020 4 z 5

Kniha se nečetla úplně lehce, ale stálo to za to.

Monika1717
04.08.2020 5 z 5

Moje srdeční záležitost, i když jinak cirkusy nemám ráda.

Sarriii
29.07.2020 5 z 5

Skvělá kniha :) Úžasný, čtivý příběh ze zajímavého prostředí života v cirkuse a potom i ve varieté. Velmi dobře popsané osobnosti jednotlivých hrdinů a i průběh jednotlivých událostí

Wasylka79
27.06.2020 4 z 5

Seriál jsem viděla ale kniha je prostě kniha.Moc hezký napsaný příběh kde jde spíše o vzahy a tradice a skutečnou snahu vše dělat poctivě a srdcem.

ladyxx
23.06.2020 5 z 5

(SPOILER) K téhle knize jsem se dostala až v dospělosti, ale jsem z ní nadšená jako malé dítě. Čtenář sleduje životní příběh několika cirkusových rodin. Bass vykreslil cirkusové prostředí velice přitažlivým způsobem, hlavně neuvěřitelně dojímavě popsal lásku k cirkusovému řemeslu - až mě lákalo přidat se k nim. Líbil se mi multikulturalismus prostředí a nesobeckost v jednání jednotlivých postav. Hořko-sladký konec (hořký proto, že Vašku Karas osobně v době ukončení théatre varieté po několika desítkách let nebyl v povědomí veřejnosti, ačkoliv mu - v souvislosti se synem - obětoval svůj sen stát se vrcholovým jezdcem; sladký proto, že dostal možnost se na sklonku života vrátit tam, kde začala jeho cesta, tedy ke koním) mi vehnal slzy do očí. Úžasné dílo.

Alizon
30.05.2020 5 z 5

Romantika starych casu v cirkusovem prostredi - presne to jsem ted na svoje pocuchane nervy potrebovala. Jako dite jsem videla televizni serial, ale ke knize jsem se dostala az ted. A saga nekolika generaci v cirkuse Humberto me opet chytila. Z male vesnicky prichazi za praci do Nemecka zednik Karas a s nim jeho maly syn Vasek. Napred jen na cas se pridaji k cirkusu Humberto...a uz tam zustanou. A z maleho Vaska se stane "Vasku" (no jo, cizinci nase sklonovani jmen nechapou), nadany cirkusovy vseumel. A velka cirkusova rodina (nemecko-italsko-cesko-spanelsko-anglicko-tunisko atd.) se stane i jeho novou rodinou. Pobavilo me jak spolu v cirkuse vsecny ty narodnosti mluvily cirkusovou hatmatilkou smichanou z ruznych jazyku :) - tohle se svoji mezinarodni rodinou taky znam. Krasna kniha.

m_martina
23.05.2020 5 z 5

Moc hezká kniha, kterou jsem četla už před několika lety. Posléze jsem shlédla i seriál, ten se mi také líbil. Zajímavé prostředí cirkusu.

EsoRimmer
19.05.2020 4 z 5

Obrovská sága s mnoha postavami. Chvilku mi trvalo, než jsem se do knihy řádně začetl, ale pak mě začala opravdu bavit.

Katka2382
14.05.2020 5 z 5

Moc pěkné.Mě osobně se líbí jak kniha tak seriál,u něj je veliké plus ta úžasná nezapomenutelná hudba.

Mystifica
02.04.2020 5 z 5

Krásná typická sága z rodinného prostředí, ovšem odehrává se netradičně v cirkuse. Pokrývá mám dojem 18. - konec 19. století. Musím říct, že mě bavila víc než seriál a je taky obsáhlejší. Ač je v některých věcech romantizující, v jiných se všichni poznáme. Je to jedna z knížek, které si člověk pamatuje a rád se k nim vrací.

Leona333
25.03.2020 5 z 5

Nejprve jsem jako malá viděla seriál a pokřikování malého Paola s jeho sourozenci na drobného Vaška, v hereckém obsazení s Pavlem Mangem ,, Vašku, ecco, Vašku, gui, Vaškú," si budu pamatovat, asi už pořád. ; ) I to, že dablaku, tedy double cow, je anglicky dvojí kráva, jak osvětlil přítomným pan Harwey. ; )
Ale ne jen pro ten jazykový hlavolam, ale i kvůli celému seriálu jsem tehdy maminku uprosila a ona mi knížku sehnala. A to nebylo v té době snadné...
Knížku o jedné, vícegenerační rodině, která svá srdce zasvětila kočovnému životu, hraní v šapitó pro pobavení publika, mám ráda dodnes.
Knihu doporučuji.

Radka1911
03.03.2020 4 z 5

Knihu jsem poprvé četla jako dítě a moc se mi líbila, televizní seriál natočený na její motivy jsem se zájmem sledovala. Podruhé přečteno v dospělém věku a se stejným nadšením.

Greenfingers
02.03.2020 4 z 5

Romantika starých časů a příběhů odehrávajících se pod cirkusovým šapitó mě vždy přitahovala. Eduard Bass svým vyprávěním jakoby vytahoval čtenáře do děje. Já osobně jsem alespoň prožíval životní peripetie hlavních postav velmi intenzivně a s patřičnými emocemi.

tavvva
03.01.2020 4 z 5

Bohužel jsem viděl dříve televizní seriál (který hodnotím jako povedený) a tak jsem samozřejmě srovnával a měl už jistá očekávání. Musím přiznat, že některé rozdíly oproti knize mi v seriálu přišly skvělé a to, co naopak měla navíc kniha, je nebylo schopno vyvážit. Bez ohledu na to však doporučuji obě varianty :) Příběh i prostředí jsou netuctové.

Crozz
24.11.2019 4 z 5

Krásné čtení.

n.ezn.amy
03.10.2019 5 z 5

Nádherná kniha z prostředí cirkusu, Bass dokázal skvěle popsat atmosféru té doby, těžké časy i časy úspěchů, úspěchy i pády hlavních hrdinů, ale hlavně napsal krásný příběh

Mis-chie
24.09.2019 5 z 5

Poutavý příběh s důrazem na rodinu, rodinnou tradici, rodinné vazby a přátelské vztahy.