Čtyři dohody – Kniha moudrosti starých Toltéků

Čtyři dohody – Kniha moudrosti starých Toltéků
https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/12114/bmid_ctyri-dohody-duG-12114.jpg 4 2919 2919

Praktický průvodce osobní svobodou. Ve Čtyřech dohodách odhaluje don Miguel Ruiz zdroj omezujících názorů, které nás připravují o radost a vedou k zbytečnému utrpení. Čtyři dohody, založené na staré toltécké moudrosti, nabízejí silný kód chování, který dokáže rychle proměnit náš život v nový prožitek svobody, opravdového štěstí a lásky.... celý text

Duchovní literatura New Age
Vydáno: , Pragma

The Four Agreements: A Practical Guide to Personal Freedom (A Toltec Wisdom Book), 1997

sonihe
30.11.-0001 2 z 5

Čtyři dohody jako čtyři předsevzetí do života se mi líbí. Člověk si uvědomuje, že si bere věci zbytečně osobně, že pomluvami šíří zlo, a že pokud začne vše, co dělá žít pořádně, tak se jeho život radikálně změní. Myšlenky pěkné. Ale zbytek slov v knize mi nějak přišel navíc, časté omílání slov a myšlenek. Kniha pro mě byla nečtivá a občas mi zaváněla zjednodušeným pohledem na svět, který nemám ráda. Obávám se, že člověk se jednoduše z daných výroků může stát cynikem nebo stejně dobře snílkem s hlavou ve větru. Sebereflexe je určitě základní kámen růstu osobnosti, ale k těmto dohodám musí člověk tak nějak dospět vnitřně. Ne že si řeknu nepomlouvat, je potřeba změnit spoustu vnitřních pochodů, emocí, chce to čas, odhodlání, vůli, lásku, trpělivost..nevím cest je mnoho a jsou různé. Proto beru tuto knihu jako inspiraci k zamyšlení raději bez dalšího rozebírání její formy.

hladko
30.11.-0001 2 z 5

Bohužel už jsem poněkud alergický na brakové bestsellerové manuály á la "Změňte svůj život" a "Jak se stát oblíbeným" a právě kniha Čtyři dohody je psána oním "manuálovým" jazykem. Otázkou ale je, dá-li se podobná kniha napsat jiným čitelnějším způsobem při zachování své "přesvědčovací" hodnoty. Takže měl-li bych hodnotit (a vlastně porušit tímto část jedné dohody) knihu po stránce slohové, mnoho Ruizových příznivců bych asi nepotěšil. Naštěsí je tady ale ona duchovní hodnota knihy a samotný princip čtyř dohod, které jsou mi velmi sympatické a věřím, že mohou v člověčím životě nastolit onu potřebnou rovnováhu. V důsledku jsem pak nucen knihu doporučit pro přečtení.

messi@h
30.11.-0001 3 z 5

Filozofie a světová náboženství jsou můj koníček, takže zajímavý zářez do sbírky. Spousta myšlenek v knize je zajímavých, ale nezdálo se mi, že by knížka byla úplně převratná. Kdo má trochu načteno v oblasti filozofie (např. východní), nebude nejspíš ničím zaskočen. Přesto to není špatné čtivo pro někoho, kdo se snaží najít rovnováhu v životě.
Filozofickou hodnotu knihy bohužel snižuje to, že pan Ruiz si z psaní podobných knih udělal živnost - nestačím se divit, jak se na pultech objevují nové a nové "dohody" psané jeho rukou :)

stellina
30.11.-0001

pro mě moc abstraktní.. ale mé okolí je knihou doslova okouzleno :)