Čtyři dohody – Kniha moudrosti starých Toltéků

Čtyři dohody – Kniha moudrosti starých Toltéků
https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/12114/bmid_ctyri-dohody-duG-12114.jpg 4 2924 2924

Praktický průvodce osobní svobodou. Ve Čtyřech dohodách odhaluje don Miguel Ruiz zdroj omezujících názorů, které nás připravují o radost a vedou k zbytečnému utrpení. Čtyři dohody, založené na staré toltécké moudrosti, nabízejí silný kód chování, který dokáže rychle proměnit náš život v nový prožitek svobody, opravdového štěstí a lásky.... celý text

Duchovní literatura New Age
Vydáno: , Pragma

The Four Agreements: A Practical Guide to Personal Freedom (A Toltec Wisdom Book), 1997

frenchie
30.11.-0001 odpad!

Pro člověka neznalého jakékoliv filosofie je to možná něčím sugestivní, ale já znovu a znovu nacházela odkazy k jiným filosofům, většinou značně dezinpretované.
Na jedné straně je tu více méně obdivuhodná snaha autora změnit něčí život (I když si spíš jako skeptik myslím, že jediná snaha byla změnit život svůj. A to příjmy z tohoto "díla".), klást zásadní otázky a dejme tomu se i prostému čtenáři přiblížit jednoduchostí textu, na straně druhé je to právě povrchnost v které se celá "kniha" utápí a nepřináší nic, co by dříve nebylo řečeno.
I přesto ale věřím, že si tato kniha čtenáře najde. Určitě existuje skupina lidí, která na toto "slyší" a které stačí generalizování vědomostí, které autor nabízí a některým z nich možná i pootevře oči, ale já mezi ně nepatřím.

sonihe
30.11.-0001 2 z 5

Čtyři dohody jako čtyři předsevzetí do života se mi líbí. Člověk si uvědomuje, že si bere věci zbytečně osobně, že pomluvami šíří zlo, a že pokud začne vše, co dělá žít pořádně, tak se jeho život radikálně změní. Myšlenky pěkné. Ale zbytek slov v knize mi nějak přišel navíc, časté omílání slov a myšlenek. Kniha pro mě byla nečtivá a občas mi zaváněla zjednodušeným pohledem na svět, který nemám ráda. Obávám se, že člověk se jednoduše z daných výroků může stát cynikem nebo stejně dobře snílkem s hlavou ve větru. Sebereflexe je určitě základní kámen růstu osobnosti, ale k těmto dohodám musí člověk tak nějak dospět vnitřně. Ne že si řeknu nepomlouvat, je potřeba změnit spoustu vnitřních pochodů, emocí, chce to čas, odhodlání, vůli, lásku, trpělivost..nevím cest je mnoho a jsou různé. Proto beru tuto knihu jako inspiraci k zamyšlení raději bez dalšího rozebírání její formy.

hladko
30.11.-0001 2 z 5

Bohužel už jsem poněkud alergický na brakové bestsellerové manuály á la "Změňte svůj život" a "Jak se stát oblíbeným" a právě kniha Čtyři dohody je psána oním "manuálovým" jazykem. Otázkou ale je, dá-li se podobná kniha napsat jiným čitelnějším způsobem při zachování své "přesvědčovací" hodnoty. Takže měl-li bych hodnotit (a vlastně porušit tímto část jedné dohody) knihu po stránce slohové, mnoho Ruizových příznivců bych asi nepotěšil. Naštěsí je tady ale ona duchovní hodnota knihy a samotný princip čtyř dohod, které jsou mi velmi sympatické a věřím, že mohou v člověčím životě nastolit onu potřebnou rovnováhu. V důsledku jsem pak nucen knihu doporučit pro přečtení.

messi@h
30.11.-0001 3 z 5

Filozofie a světová náboženství jsou můj koníček, takže zajímavý zářez do sbírky. Spousta myšlenek v knize je zajímavých, ale nezdálo se mi, že by knížka byla úplně převratná. Kdo má trochu načteno v oblasti filozofie (např. východní), nebude nejspíš ničím zaskočen. Přesto to není špatné čtivo pro někoho, kdo se snaží najít rovnováhu v životě.
Filozofickou hodnotu knihy bohužel snižuje to, že pan Ruiz si z psaní podobných knih udělal živnost - nestačím se divit, jak se na pultech objevují nové a nové "dohody" psané jeho rukou :)

stellina
30.11.-0001

pro mě moc abstraktní.. ale mé okolí je knihou doslova okouzleno :)