Čtyři strany mince

Čtyři strany mince
https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/444362/bmid_ctyri-strany-mince-UDb-444362.jpg 4 113 113

Nebojte se bát. Čtyři hororově laděné povídky, které vás rozhodně nenechají klidnými! Mladému účetnímu a jeho krásné ženě se podaří najít skvělého finančního poradce a peníze se jen kupí. To je skvělé, nebo snad ne? Jen kdyby… Halloween v malém americkém městě je většinou veselou a radostnou událostí napěchovanou sladkostmi, dětským smíchem a západem slunce. Tenhle ale bude jiný… Hrdinný doktor vytrhne přejetého chodce ze spárů smrti, lidé ve městě ho pochvalně plácají po zádech. Vše se pak postupně vrátí do starých poklidných kolejí, i když… Sedmileté holčičky bývají roztomilé a nevinnost sama, tedy většinou…... celý text

hrabalikoval
08.11.2020 2 z 5

Nečtu vůbec hororové příběhy a tak jsem se bála co na mě čeká. No byla jsem zklamaná, že jsem se nebála tak jak jsem čekala. Popravdě mě kniha nějak moc nebavila a to mě trochu mrzí. Příběhy jsou napsané hezky, ale nějak mě to nechytlo.

katka.oo
21.10.2020 3 z 5

Zajímavé, spíše velmi znepokojivé povídky, dobré, ale myslela jsem si, že se budu víc bát, škoda.

Nazli
09.10.2020 4 z 5

Příjemná jednohubka na deštivé odpoledne. Líbily se mi asi všechny povídky.

janina66
06.10.2020 5 z 5

Výborné a čtivé kratší povídky. Povídka Šedé sako trochu hrůzostrašná a s nečekaným koncem. Druhá povídka z prostředí hallowenu mě moc nebrala. Asi nejvydařenější byly povídky o doktorovi a děvčátku. Příjemné počtení během odpoledne.

Boboking
19.09.2020 4 z 5

Kniha mile překvapila. Jako u většiny povídkových sbírek, i zde jsou lepší a slabší "kousky". Ale Vítejte v Brownville a Doktor bylo výborně napsané i vypointované. U Šedého saka mi v mysli hned vytanula povídka "Nekuřáci sro" mistra Kinga, který byl samo velkým vzorem pro autora.

robin9739
14.09.2020 4 z 5

Co dokáže pouhopouhá tma a neznámé prostředí? Začíná v nás hlodat strach… ze tmy. Z toho, že se v ní něco ukrývá, něco neznámého. Máme strach z toho, že nevíme, kam jdeme. Díky tomu miluji hororové knížky. U kterých nejvíce funguje má představivost a fantazie.
Tato kniha s velmi povedenou obálkou, obsahuje 4 krátké povídky, od začínajícího spisovatele. Sice se jedna spíše o psychologické příběhy s kapkou hororové atmosféry, ale to vůbec nevadí. Knihu jsme přečetl za dva dny, díky tomu, že každá povídka má úplně jiný příběh a to vás nutí jí přečíst až do konce.
Povídky mně bavili, byli velmi přirozené. Autor má velice zajímavý druh psaní, není to sice žádná světová literatura, ale k jeho příběhům se tento druh psaní hodí. Moc se mi líbilo, že postavy v jeho povídkách nejsou jak z bulváru nebo dokonalého amerického sitkomu. Mají své problémy a vnitřní démony. Jejich myšlenky, které nejsou zrovna dvakrát normální a někdy až zvrácené.
Všechny 4 povídky – „Šedé sako“, „Vítejte v Brownviille“, „Děvčátko“ byli kvalitativně na stejné úrovni, akorát bych vypíchl „Doktora“. Tam je psychologie hlavní postavy dokonalá a zasloužila by si vlastní knihu o 300 stránkách.
Jsem rád, že jsem poznal dalšího nadaného českého spisovatelé. V budoucnu bych si rád ještě něco od něho přečetl. Knížka je super jednohubka před spaním, ale je škoda, že povídky jsou krátké. Každopádně na navázání atmosféry strachu třeba někde pod stanem je to zajímavé.

Dela111
13.09.2020 4 z 5

Kniha obsahuje čtyři krátké, lehce hororově laděné povídky. V první povídce naprosto vládnou peníze, druhá povídka je ze všech nejvíce hororová, ale za mě byla nejméně poutavá. Třetí povídka je více psychologicky laděná, čtvrtá povídka je pořádně ujetá, až šokující a za mě nejzajímavější a nejlepší. Rozuzlení všech povídek je překvapující.
Bát se u těchto příběhů asi nebude nikdo, ale je to chytlavé čtení a těm, kteří mají povídky v oblibě, se bude většinou líbit.
Málokdy upozorňuji na obálku, ale tady musím, je skutečně mimořádně zdařilá.

Bee240
05.09.2020 5 z 5

Tato kniha je opravdu jednohubka měla jsem za hodinu přečteno. Což je opravdu škoda, protože jde o skvělé povídky a kdyby každá z nich byla rozepsaná do knihy bylo by to skvělé čtení. Líbily se mi všechny, ale neoznačila bych je za hororové povídky....spíše psychologické, ale i tak byli skvělé.
1. Povídka - ŠEDÉ SAKO
K této povídce mě napadá - To nechceš - nečekala jsem že se to bude ubírat takovým to směrem a musím říct, že to bylo velmi znepokojivé. Začalo to nevinně ale postupem času to bylo pořád víc a víc svým způsobem děsivé. Rozhodně by si každý měl rozmyslet než si najme finančního poradce a rada nebrat toho nejlevnějšího.
2. Povídka - VÍTEJTE V BROWNVILLE
U této mě obzvlášť mrzí že nebyla delší, a jako jediná měla podle mě hororový nádech. Přízrak který obchází městem na halloween prostě vždy dobře funguje a při popisu oné "bytosti" jsem si říkala, že toto potkat asi umřu na místě. Skvělá povídka která mohla být klidně delší.
3. Povídka - DOKTOR
Tato povídka je asi nejděsivějších jelikož je nejvíce reálná. Takové věci se stávají a ze začátku jsem si říkala ok ještě to celkem jde, ale doktorovo postupující "šílenství" nebo jak bych to nazvala mě dostalo a jeho poslední čin...to bylo.....
4. Povídka - DĚVČÁTKO
Rozhodně by s této byla úžasný psychothriller. Skvělí nápad s vyšinutou malou holkou. Tato se mi líbila nejvíce a kdyby to byla celá kniha rozhodně bych si jí koupila. Byla jsem v šoku z toho jak se to celé vyvinulo.

TessaJean
30.08.2020 3 z 5

Tři hvězdy dávám jen proto, že se to velice rychle četlo....jinak mi ale ani jedna povídka (snad kromě Doktora) nedávala smysl. Furt jsem čekala na jakousi pointu jednotlivých příběhů ale většinou jsem se k ničemu nedostala. A vůbec jsem se u knihy nebála.. spíš mi to někdy přišlo až směšný

1646
27.08.2020 4 z 5

Knihou jsem si zpestřil jeden večer, není nijak dlouhá. Musím říct, že je to vcelku zdařilá prvotina. Je znát, že autora psaní opravdu baví a znát je i jistá atmosféra Kinga. Věřím, že Lukáš se bude postupem času zlepšovat.
Kniha je rozdělena na 4 povídky, každá přibližně na 30 stran. To pro mě byla opravdu změna, jelikož jsem čtenář spíše rozsáhlých děl typu Písně ledu a ohně nebo Malazské knihy padlých. Proto se mi zdálo, že by povídky unesly o pár stránek navíc, nicméně díky tomu děj utíká a nejsou zde žádná hluchá místa.

Každá z povídej má originální námět, každá je jiná. Co je spojuje dle mého názoru není ani tak hororové téma, jako spíše psychologické. Nemůžu říct, že bych se u čtení bál, ale spíše jsem si několikát v duchu říkal "pane bože, co je to za psycho?!"

Nejvíce se mi líbila povídka Doktor, která byla nejreálnější, a proto nejvíce znepokojivá. Nejméně naopak povídka Vítejte v Brownville. Povídku Doktor bych si celkem rád přečetl rozpracovanou do celé knihy a se zájmem bych sledoval psychologický vývoj a motivaci hlavní postavy. U povídky Šedé sako mi na konci trochu chyběla skutečná motivace "padoucha". Líbil by se mi tam nějaký mindfuck, který by se tam vyloženě hodil. Takhle se ale zas může uplatnit fantasie.

Celkově knihu hodnotím 4* a budu se těšit na další autorovo dílo. Budu rád, když to pro tentokrát nebudou povídky, ale jeden příběh a jsem zvědav, jak bude Lukáš budovat atmosféru, když bude mít k dispozici místo 30ti stran 300.

danielosbourne
24.08.2020 4 z 5

Čtyři strany mince jsem si vzal jako takovou jednohubku, že si po večer přečtu vždy jednu děsivou povídku. No...přečetl jsem knihu během jednoho večera a ačkoliv jsem od povídek téměř nic neočekával, byl jsem velmi překvapen, jak originální povídky byly.
Nejsou to sice hororové povídky typu bojím se jít v noci na záchod, ale jsou celkem dost znepokojivé. Líbily se mi ty chvíle, kdy mi u každé povídky začalo docházet, jakým směrem se bude ubírat a jen jsem si v hlavě říkal: " ...no to snad ne...".
Mně osobně přišlo, jakoby se autor snažil v každé z povídek poukázat na to, jaká zloba a hnus se může v lidech skrývat. Délka povídek byla sympatická a i když měl autor malý prostor na rozepsání, dal do nich co se dalo. Za mě se nejvíce povedla povídka Vítejte v Brownwille. Ta se skutečně povedla a paradoxně byla nejkratší. Hodnotím 3,5 hvězdami a protože tady nejde dát půl hvězda, velice rád zaokrouhlím hodnocení nahoru.
Pokud autor vydá další povídkovou sbírku, nejlépe opět takhle krátkou, moc rád si ji přečtu.

Blaufik
18.08.2020 5 z 5

I když se jedná o hororově laděné povídky, tak nepočítejte s tím, že si budete od strachu okusovat nehty. Zas až tak mrazivá kniha není. Ovšem pár krušných chvilek u ní jistě zažijete. Pokud jste milovníkem povídkových knih, rádi se trošičku bojíte a podporujete české autory, tak neváhejte a knihu si přečtěte.

Rodaw
02.08.2020 4 z 5

ČTYŘI STRANY MINCE
Hodnocení Knihánkova: 3,5 ⭐️
Příjemné a dobře okořeněné hororové jednohubky :-). Navíc moc hezky a čtivě napsané. Všechny povídky jsou kraťoučké, takže (logicky) nebylo tolik prostoru děj více rozvést, ale i tak v nich byl občasný závan strašidelnosti, fajn popisy, dobře zvládnuté charaktery postav - řekla bych, že zkrátka byly poctivě napsané :-). Děj se těžce předvídal dopředu, nevěděla jsem, co čekat a to mě moc bavilo! Možná na celé knize i úplně nejvíc :). Co se týká reálnosti - spíše ano, než ne a to mi bylo také sympatické (mám raději horory, které jsou "skutečné"). Nejvíc se mi líbily povídky Vítejte v Brownviille (i když zrovna u té ta reálnost nebyla, ale to nevadí, super strašidelná atmosféra!!!) a Děvčátko. Nejmíň asi Doktor a Šedé sako, ty jsem vnímala jako spíš takový průměr. Pokud si chcete odpočinout a třeba se i trošku (místy) bát a zažít strašidelnou atmosféru, tak doporučuji. Jako relaxační čtení velmi příjemné :).
Více na mém YouTube :-).

eva3992
31.07.2020 4 z 5

Čtyři hororově laděné povídky, které Vás rozhodně nenechají klidnými!

Já nejsem úplně povídkový typ, mám raději delší příběhy. U povídek se začtu a už je konec. Ale musím říci, že tentokrát, mě to vůbec nevadilo. První povídka mě sice úplně nechytla, ale ty další tři byly opravdu super.

Co mě nejdřív udivilo bylo, že se všechny povídky odehrávají v Americe, ale nakonec mi to přišlo jako bezva nápad. Povídky byly neskutečně čtivé, že knihu v podstatě neodložíte. A jestli se budete bát? Musím přiznat, že povídky Vítejte v Browniviille a Děvčátko, mě rozhodně nenechaly v klidu a při čtení budete valit oči a říkat si: Fakt? Nene! To není možný! Takže ano, autorovi se povedlo, aby si s Vámi povídky pěkně pohrály :-D

Občas mi v povídkách sice něco nesedělo, ale jako celek, to bylo opravdu skvělý. Takže si knížku rozhodně přečtěte, třeba na Halloween ;-) A ještě nesmím zapomenout pochválit obálku, ta se moc povedla.

MMacicekk
30.07.2020 5 z 5

Nemyslím si, že byste se u některé z povídek přímo báli, i když nakročeno měly slušně, ale všechny doprovází strašidelná atmosféra. Nejstrašidelněji na mě působila povídka Vítejte v Brownville, která opravdu dostála svému žánru.
Od Stephena Kinga mám sice přečteno jen pár knih, přesto však můžu Čtyři strany mince doporučit jeho skalním fanouškům. Myslím, že budete překvapeni. Knihu rovněž doporučuji milovníkům hororů a povídek jako takových. S touto knihou rozhodně nešlápnete vedle.

Celou recenzi najdete v záložkách (Zaostřeno na knihy).

Knižní střípky
17.07.2020 3 z 5

Všechny čtyři povídky se mi líbily, námět u každé z nich byl originální a fakt to měl autor dobře vymyšlené. I když jsem starý strašpytel, u těchto kousků jsem se nebála, což mě trochu mrzelo. Ale při představě děje samotného a hlavně všech vyústění mi moc příjemně nebylo, takže v konečném součtu hodnotím celek jako velmi uspokojivou prvotinu a pokud autor vydá ještě něco dalšího, ráda si to přečtu (za mě ideálně již klasický román, povídky jsou na mě prostě krátké).

Celá recenze v záložkách recenzí od Knižní střípky

ladyfromskye
16.07.2020 5 z 5

Takže je to jasné...
Za penězi se honit nehodlám. V noci nebudu přes chodbu, kde je botník s velkým zrcadlem, chodit přinejmenším rok. Od doktorů se budu držet co nejdál. A co se týče dětí – na pár měsíců mám velmi účinnou antikoncepci.
Takže je to jasné...
Lukáš Záleský zaválel!

klaraj093
15.07.2020 3 z 5

Spíše než hororové mi povídky přišli trapné.. Chtělo by to více napětí, když už má jít o horor.. Témata nebyla špatná, jen mi tam chybělo to, že se od knihy neodtrhnu.

jamellinka
15.07.2020 5 z 5

Nejsem úplně skalním fanouškem Stephena Kinga (na mě je místy možná až moc drsný), ale určitě budu fanouškem Lukáše Záleského :) Tohle je totiž opravdu velmi zdařilá prvotina a jedinou výtku bych měla k délce knihy. Takhle jsem bez dechu četla a četla...a vždycky byl prostě až moc rychle konec povídky. Hrozně ráda bych si proto od tohohle autora v budoucnu přečetla nějakou pořádnou "bichli", protože věřím, že dokáže takhle mistrně pracovat se slovy i napětím i v mnohem delším textu. Držím mu palce!

BookMoth472
13.07.2020 5 z 5

Velmi čtivé povídky, psané neotřelým stylem a bez servítek, mají až neskutečný spád. Autor se nezdržuje zbytečně dlouhými popisy zjevného a servíruje čtenáři pořádnou porci napětí, detailně propracovaných příběhů a děsivých situací.