Dámský klub půlnočního plavání

Dámský klub půlnočního plavání
https://www.databazeknih.cz/img/books/52_/522639/bmid_damsky-klub-pulnocniho-plavani-JJn-522639.jpeg 4 182 182

Čerstvě ovdovělá Elizabeth O’Sheaová proklíná na hřbitově svého muže. Více než třicet let manželství si byla jistá, že zná Erika skrz naskrz. Až nyní zjistila svůj omyl: kvůli jeho utajeným dluhům jí hrozí, že na stará kolena přijde o střechu nad hlavou i přilehlou ordinaci.  O generaci mladší Lucy na tom není o moc líp, ačkoli z úplně jiných důvodů. Rozvod a hektické roky dřiny v nemocnici ji přivedly na pokraj sil. A stejně jako Elizabeth hledá východisko.  Dvě ženy v nesnázích svede dohromady Lucyina matka Jo, která se ochotně nechává vtáhnout do starostí ostatních. Ta jediná působí dojmem, že má život pod kontrolou. Důchod tráví v útulném domku ve společnosti koček a každý den, bez ohledu na počasí, se oddává stejnému rituálu – nočnímu plavání v chladném moři. V jeho náruči se může smát, plakat a nechat odplavit své obavy. A myslet jen na to, co by mohla změnit k lepšímu. Do temnoty šeptá své přání, sen o daru pro Lucy a Elizabeth, který by jim ráda zanechala.  Dějištěm románu je vesnice v hrabství Mayo na západním pobřeží Irska, autorčin rodný kraj s divokou přírodou. Před našima očima vyvstávají zelené kopce a rašelinná pole, cítíme pronikavou vůni oceánu, slyšíme vítr a neustálý křik racků a kolih poletujících nad vlnami. Faith Hoganová se narodila v roce 1969 v irském hrabství Mayo. Vystudovala anglickou literaturu a psychologii. Už její debut My Husband‘s Wives (Ženy mého muže, 2016) zaznamenal velký čtenářský úspěch. Dnes patří Hoganová k nejprodávanějším irským autorkám beletrie pro ženy. Dosud napsala devět románů, z nichž se některé umístily v první desítce bestsellerů v USA, Velké Británii, Austrálii a Kanadě. Současně píše pod jménem Geraldine Hoganová sérii kriminálních příběhů Corbally, odehrávající se v Limericku.  Spisovatelka žije na západním pobřeží Irska se svým manželem a čtyřmi dětmi. V místní krajině a přírodě se často inspiruje.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: ekniha , Prostor

The Ladies' Midnight Swimming Club, 2021

morella
06.10.2023 3 z 5

Možná tu dostanu bídu, ale mě kniha hrozně nudila. Možná jsem čekala víc a o to víc jsem byla zklamaná, ale musela jsem se trochu přemáhat, abych dočetla...

lexikon_tf
01.10.2023 5 z 5

Nová edice Přítelkyně od @nakladatelstvi_prostor - to se mi zalíbilo, a po několika nadšených ohlasech jsem si knihu pořídila. A rozhodně jsem neprohloupila!

Elizabeth je čerstvá vdova, které po nebožtíkovi zůstalo mnoho dluhů, o kterých neměla doteď ani zdání. Její kamarádka Jo, která bydlí v nedalekém útulném domečku, má zvláštní rituál - pravidelně, v kteroukoli roční dobu, se v noci chodí koupat do moře. Joina dcera Lucy má za sebou nepříjemný rozvod a s dospívajícím synem se rozhodnou uchýlit se na pár dní právě k Jo. Do vesničky přijíždí mladý spisovatel Dan, aby zde napsal nový román a také zapátral po svých kořenech. A jak spolu všechny tyto osoby souvisejí? Velmi!

Postupně se dozvídáme o každém hrdinovi jeho vlastní příběh a jak se tyto životy začínají prolínat, tak se také krásně zamotávají. Tu někdo někomu pomůže, tam se poptá a tady je nápomocen někdo další, je to takové krásné vyprávění plné naděje v dobrotu lidí a síly přátelství.

Tento krásný příběh, kterému nechybí vtip ani dojemné chvilky, jsem si maximálně užila. A i když jsem už tušila, jak to dopadne, příběhu to na kráse neubralo, naopak jsem se těšila, až si své domněnky potvrdím a hezky si v závěru pobrečím.
Příběh o přátelství a obyčejných věcech, které můžeme vnímat neobyčejně.
Moc doporučuji!

adorjas
22.09.2023 3 z 5

Videli ste už takú krásnu obálku? Nakladatelství Prostor obálkami proste valí a ja som sa pristihla, že pri týchto knihách ani nečítam anotácie a rovno sa do nich púšťam. Áno, lebo obálka!
Dámsky klub půlnočního plavání nám prináša príbeh troch žien, Jo, Elizabeth a Lucy, v malom zapadákove na západnom pobreží Írska. Nebudem prezrádzať dej, akým spôsobom sa ich príbehy prelínajú, ale témou knihy je priateľstvo a ako silné sociálne väzby dokážu pomôcť. Takto to vyzerá vynikajúco, že? ALE...
Na môj vkus bol príbeh a postavy až príliš čiernobiely. Buď sú postavy dobré a morálne, alebo sú výslovne záporáci. Nie sú to postavy zo života. Zapadákov je značne zidealizovaný a dejové linky veľmi nedotiahnuté. Nehovorím, že to bolo zlé, ale chýbala mi hĺbka. Napriek tomu zaraďujem knihu do poličky príjemnej víkendovej jednohubky.

Marie56
10.09.2023 5 z 5

Dávám plný počet hvězdiček

Marie56
10.09.2023 5 z 5

Určitě doporučuji. Byť si od poloviny knihy přejete, aby vše dopadlo tak jak tušíte, že to dopadne. Příběh, který vás zaujme a nepustí.

Bastien581
07.09.2023 5 z 5

Pohodové letní čtení, nic obsáhlého ani hlubokého. Je to však velmi dobře napsané.

pankaplan
05.09.2023 4 z 5

Kdyby se kniha v poslední třetině nezkomplikovala (za mě) zbytečně přidanou dějovou linkou, dal bych nadšených 5 *. Jako by ale autorka chtěla čtenáře šokovat, ale výsledek je za mě rozpačitý. NICMÉNĚ: I tak je to velmi čtivě napsaná kniha, která mě hodně bavila číst. Oceňuju podmanivě popsané prostředí i vztahy v místní komunitě. Tohle je chytře napsané odpočinkové čtení, které jsem si dost užil.

bookcase
04.09.2023 5 z 5

Nádherná knížka, přestože je předvídavá, zásadní věci jsem uhodla bez námahy, čte se skvěle. Troufám si říct, že takhle by psala Maeve Binchy, kdyby žila a soustředila se na současné Irsko. Milé knižní pohlazení.

evineckY
29.08.2023 5 z 5

Krásná kniha z Irské vesničky, kde cítíte chladné vody Atlantiku !
Určitě každého chytne za srdíčko, ať jsou to krásné vztahy mezi obyvateli,
jejich starosti i radosti a pospolitost. Smutné odcházení i shledání.
Kniha je skvělá a vřele doporučuji.

veriszv
15.08.2023 4 z 5

Irské hrabství Mayo má nejdelší pobřeží ze všech irských hrabství, divokou přírodu a obyvatele, kteří se celoročně koupou v moři, ať je voda jak chce ledová.

Elizabeth právě zemřel manžel a kromě obrovského prázdného domu po něm zbylo nemilé překvapení.
Lucy je čerstvě rozvedená, vyčerpaná prací lékařky a neví kam by chtěla jít v životě dál.
Jo, matka Lucy a dlouholetá kamarádka Elizabeth, jako jediná vypadá, že je nad věcí. Může za to její každonoční utopení starostí v chladném moři?

Tento příběh byl zase jeden z těch, co se mě hluboce dotknul. A přitom byl zdánlivě obyčejný.
Zjišťuju, že ač čtu spoustu příběhů o beznaději, těžkých situacích a velkých věcech, o kterých je jistě důležité psát a mluvit, tak mého srdce se stejně vždy dotknou spíš ty laskavé příběhy.

Nenechte se ale zmást. Postavy příběhu řeší samé těžkosti a nemají to lehké.
Nicméně hluboké ženské přátelství, laskavost ke známým i neznámým, je přes to těžké vždycky nějak přenesou.
A to mi pro tento příběh asi stačilo. Ukázat, že hluboké, upřímné a opravdové, i když nedokonalé vztahy jsou to jediné, na čem ve skutečnosti záleží.

Jedna sladkobolná věc na závěr mi sice trochu zkazila dojem, ale autorce to pro ten zbytek knihy odpouštím a dělám, jako že se to nestalo.

eva3992
03.08.2023 4 z 5

Nechte starosti za hlavou a vydejte se do Irska, do hrabství Mayo, kde potkáte divokou přírodu, vůni oceánu, uslyšíte křik racků a budete moci volně dýchat.

Elizabeth zjistila, že její manžel po sobě zanechal ohromné dluhy. O generaci mladší Lucy má za sebou rozvod a hektickou práci, od které si potřebuje odpočinout. Dohromady je svede Lucyina matka Jo, která své starosti nechává uplavat v chladném moři při půlnočním koupání. Rozhodne se, že stejně pomůže i Elizabeth a Lucy sílou moře.

První svazek nové edice Přítelkyně, kterou nakladatelství PROSTOR chystá, nás seznámí se silnými hrdinkami. Ženská síla a odhodlání kolikrát dokáže více než cokoliv jiného. Když se k tomu přidá ženská sounáležitost, vzájemná pomoc a síla přátelství, dostaneme úžasný příběh, který nám ukáže, že nikdy není pozdě na to, začít znovu.

V knize se řeší spousta vážných témat, nebudu o nich mluvit konkrétně, ať nepřijdete o překvapení. I když je kniha na můj vkus až příliš předvídatelná, nakonec mi to nevadilo. I tak si získala mou pozornost, chtěla jsem číst dál, knihu jsem nemohla odložit a přečetla za jeden den.

Ač jsem u Prostoru zvyklá na knihy hlubší a magičtější, tato pro mě byla pohodovým, odpočinkovým a nenáročným čtením. A to i přesto, co všechno se v knize řeší. Z příběhu na mě dýchala pohoda, snad za to mohla ta úžasná krajina a síla moře.

Na konci samozřejmě i slzička ukápla. Kniha ke mně přišla v pravou chvíli, kdy jsem potřebovala něco oddechového. Přesně to jsem dostala a ač já do studené vody nikdy nevlezu :-D, Dámský klub půlnočního plavání mi učaroval.

Slávka 1970
26.07.2023 5 z 5

Zalíbil se mi název....chodit o půlnoci plavat mi připadá jako bezva nápad :-) Sama jsem to zažila jen jednou a do dnes si to pamatuji! I styl psaní na prvních stránkách se mi zalíbil, takže už mám knihu doma a moc se těším na příběh!