Dcéra Slávy

Dcéra Slávy
https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/487277/bmid_dcera-slavy-o7m-487277.jpg 3 183 183

Prebásnenie jedného z najznámejších diel našej literatúry od Jána Kollára, ktorého sa ujal jeden z našich najlepších slovenských spisovateľov Ľubomír Feldek. V knihe sú aj pasáže z Kollárovho originálu z roku 1824, ako aj vysvetlivky pre lepšie pochopenie textu. Kniha poteší všetkých milovníkov literatúry, ako aj žiakov a študentov. Zároveň je to hodnotný a vzácny darček do každej knižnice.... celý text

Akléda_
01.07.2024 1 z 5

Tak toto je oficiálně to nejhorší co jsem musela do školy kdy přečíst. I když jsem se na to snažila dívat s určitými znalostmi a historickým kontextem, stejně jsem se u toho akorát trápila a to čtení jsem si fakt neužila. Jediné plus je, že poezie se mi čte prostě rychle, takže mi čtení zabralo jen pár hodin. Ale i tak jsem se u každé stránky modlila aby už byl konec. Vůbec jsem to nepochopila, ani jedinou větu z toho celého. Nejzajímavější na tom byl vzkaz vepsaný rukou někoho, kdo si knížku z knihovny půjčil přede mnou. Nechápu to, trápila jsem se u toho a už to nikdy nechci vidět. Asi chápu, proč to v té době bylo tak důležité, ale fakt nechápu proč bych to měla chápat teď a proč to musím číst. Egh. Jediné co z toho mám jsou random útržky, které mi ale dohromady nedávají smysl.

Karel745
01.06.2023 5 z 5

Frajer

RonnieSmithx
29.03.2023 2 z 5

Chápu, jaký to mělo význam pro Čechy v 19. století, ale číst to teď je formou sebepoškozování.

nevermore3
16.11.2022 2 z 5

SM: "Pouhý nehřích, bratře, ještě k cnosti
Chrámu nenáleží skvoucímu,
On jen peklu ujde žhoucímu,
Ale v nebi nemá oučastnosti;

Člověk loupí jestli nerozdává,
Nemluvíli pravdu, zlořečí,
Zločincem se nečiněním stává."

kykiryki28
04.07.2021 2 z 5

Popravdě mě to tato básnická sbírka nijak neoslovila. Bylo celkem obtížné pochopit její kontext, což mě celkem mrzí, protože mě témata o slovanství a vlastenectví velmi zajímají...

ellypusik
18.01.2021 3 z 5

Krásné dílo, ale velice složité a často náročné na pochopení. Působí jako velice tenká jednoduchá kniha, ale některé pasáže jsem musela číst i 3x, abych pochopila kontext a jádro básní.

Kontryhelka
30.12.2020 2 z 5

Čteno pouze v rámci školy v hodinách literatury. Nezatracuji tento styl, ale zároveň ho nevyhledávám. Ale jistý přínos do literatury určitě má.

Magdalena5
29.09.2020 5 z 5

Celé jsem to přečetla nahlas. Ze začátku jsem hodně škobrtala, ale později se mi to četlo stále lépe. Zvykla jsem si na stavbu a dost se mi to líbilo.
"Bůh když běhu světa cíle značil, neproměnil duše na služky, ale právo dcer jim dáti ráčil."

Helpinda00
10.03.2020 2 z 5

Předzpěv se mi moc líbil, ale zbytek knihy už moc ne. Věřím, že někdo si čtení Slávy dcery užije, bohužel já jsem většinu času nevěděla, co vlastně čtu.

Adele02
29.02.2020 2 z 5

Tak jo, nakonec to nebylo takový terno, jak jsem čekala.

terezarath
03.11.2019 3 z 5

Obdivuji každého, kdo tomu opravdu rozumí. Poezie sice krásná, ale najít v tom smysl je nadlidský úkol.

mira.k
29.12.2018 5 z 5

Klasika. Je třeba vnímat okolnosti i dobu vzniku díla. Na svou dobu geniálního. I když dnes se může zdát mnohým politicky uvědomělým chytrolínům zastaralé či politicky nezralé. Umělecky výjimečné dílo. Vždy se najde jedinec, kterému se bude zdát nejen Kollár, ale i Sokrates či Platon nepochopitelným či odporujícím jeho moderní genialitě.

los
30.04.2018 4 z 5

perla z počátků české poezie, přečetl jsem opravu celou už kvůli originálnímu slovníku: považte "dušenky motýlkují" nebo třeba "knihočmýr" - toho bych rád vrátil i do moderní češtiny

DivnýJanko
06.03.2018 5 z 5

nie každému je dané preniknúť do tohto viacvrstvového príbehu Slovanov synov Slávy... no aj plytké oko ozdobené ústami pýchy sa rado vyjadruje, hlavne vtedy keď nič nepochopilo a samo nič nestvorilo, však páni bratia ;)

Papaja1
16.08.2017 3 z 5

Nevěřila jsem, že to celé přečtu. Obdivuji ty, co to dokonce všechno chápou. Původní délka by myslím bohatě stačila, časem totiž přidal Kollár ještě 4. a 5. zpěv a 2. rozšířil. Některé verše se mi moc líbily a musím pochválit tu pravidelnost rýmů - až na výjimky ABBA ABBA CDC EDE.
"Opakujte žel můj zem i moře, jiným slasti strojí pochlebné, a mně láska činí bol a hoře;
polituj mne, nebes celý strope, jiným stele lůžko svadebné, a mně láska hrob a jámu kope." (Zpěv III., 98)
"... láska jest všech velkých skutků zárod, a kdo nemiloval, nemůže ani znáti, co je vlast a národ." (Zpěv I., 25)

EmiClare
01.05.2017 3 z 5

Čekala jsem, že se to nebude dát číst, a jsem mile překvapena. Jen kdyby to nebylo tak dlouhé.

Holister
19.09.2016 5 z 5

Nedává to smysl jen tak někomu - asi. Knihu tu lze nenávidět nebo milovat. Mně slávy dcera přišla natolik bizarní, až jsem si ji vlastně zamiloval. Je to psycho, ale to už jsem asi říkal.

Beltrix
11.07.2016 4 z 5

Asi budu jedna z mála, ale musím říci, že se mi tohle dílo líbilo. Jistě, byly tam části, které mě úplně neuchvátily, ale to asi v každé knize. Naopak se mi líbil jazyk a celkově to vlastenecké vyznění.

tester
25.12.2015

Aktuální četba pro dnešní dobu. Naši vládní manažeři si stěžují že není mládež vedena k vlastenectví. Je něco lepšího než toto dílo? Komu se podaří něco najít a doporučit? V příspěvcích čtu jen hrabání v negativních detailech, ale to podstatné výzva k vlastenectví jaksi uniká. Nebo dnes není vlastenectví potřebné? Začínám mít pocit že nejsme slovanský národ.

katerina9455
18.10.2015 1 z 5

Ne, tak tohle nedám. Bohužel tohle není knížka, kterou bych chtěla číst... S donucením jsem přečetla asi půlku a potom jsem to vzdala...