Deset malých černoušků

Deset malých černoušků
https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/328032/bmid_deset-malych-cernousku-gVr-328032.png 5 5912 5912

Nejprodávanější detektivka všech dob, nyní rovněž ve vynikajícím britském seriálovém zpracování pod názvem Až tam nezbyl žádný. Agatha Christie proslula svou láskou k dětským říkankám a básničkám. Důmyslné spojení zdánlivě nevinné slovní hříčky s vražednou zápletkou patřilo k jejím oblíbeným – a v románu Deset malých černoušků z roku 1939 dovedla tuto kombinaci k nepřekonatelnému vrcholu. Do luxusního sídla na osamělém ostrově se sjíždí několik hostů. U večeře se dozvídají děsivou pravdu o tom, proč sem byli pozváni – desítka přítomných včetně sluhy a kuchaře zde má stanout před tváří spravedlnosti. V neúprosném rytmu známého popěvku tu den po dni ubývá figurek na stole v jídelně a s nimi jeden po druhém vyhasínají životy obviněných. Zemřou všichni. Kam však zmizel vrah?... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , Knižní klub

Ten Little Niggers / And Then There Were None, 1939

Ksyu
03.04.2020 5 z 5

Vynikající detektivka. Pro mě naprosté překvapení.

safarikmartina
31.03.2020 5 z 5

Nemám ráda detektivky, ale musím říct, že tato kniha je velice napínavá a je opravdu k zamyšlení, kdo je/byl vrah. Příběh je velice napínavý a rychle se čte.

Skejťák
30.03.2020 4 z 5

Kniha je o skupině lidí, kteří byli pozváni na Černochův ostrov. Bydleli v moderní vile. Jednou se z gramofonu ozval hlas, který každého obvinil z vraždy. Chvíli potom jeden z návštěvníků zemřel potom, co se napil. Po té šli prohledávat ostro, jestli tam není vrah. Postupně začínají umírat i další hosté. Zjistili, že každá vražda je podle dětské říkanky “ Deset malých černoušků “.

Kniha mě ze začátku nebavila, ale potom to začalo být napínavé.

ADE138
15.03.2020 5 z 5

Poslouchala jsem audioknihu načtenou Vladimírem Čechem. Úžasný zážitek.

kamibe
12.03.2020 5 z 5

Vybrala jsem si ji do ČV a četla ji po několik večerů nahlas do telefonu i pro svou kamarádku. Výborně jsme si to užily. Na mnohých místech jsme se zastavovaly a promýšlely, kdo a jak... Vracely jsme se k říkance, abychom byly připraveny na to, co bude dál. Usoudily jsme, kdo by to mohl být a proč, což tu uvádět nebudu, byl by to spoiler, ale i přesto to bylo pro nás parádní počtení, zvláště závěr, protože nám vysvětlil okamžiky, které jsme zrekonstruovat nedokázaly.
Svoje období detektivek mám už dost dlouho za sebou a ani po téhle bych nesáhla nebýt ČV, protože jsem tušila, že Agáta je sice bravurní, ale nějakou legraci si s ní neužiju. V tom směru s chutí vzpomínám na Kassakovu Děkuji, už jsem vraždil.

knihyKeMne
09.03.2020 5 z 5

Překvapivě mě kniha i údajné zfilmování doposud úspěšně míjely, netušila jsem nic víc než že je to o nějaké říkance, dokonce jsem stále čekala, kdy na scénu nastoupí pan Poirot :-)

Přečteno pochopitelně jedním dechem, a samozřejmě nezklamalo, líbilo, typická Agatha. Opět jsem do poslední chvíle netušila, nebo spíš tušila, ale pokaždé špatně :-) Takže detektivka jak má být :-)

MišuleP
07.03.2020 5 z 5

Jedna z nejlepsich detektivek co jsem cetla!

mahdal
03.03.2020

Hodnotím v rámci knih od A. Christie. Je to nejlépe hodnocená kniha této autorky, její kvality v žádném případě nepopírám, avšak, dle mého mínění, jsem od autorky četl i díla lepší.
Deset malých černoušků se řadí mezi ty napínavější příběhy, chvílemi jsem si říkal, že je na něm i něco absurdního (ještě aby ne!). Zaskočilo mě, že vraždy šly až příliš rychle za sebou. Líbilo se mi, jak autorka do příběhu zakomponovala psychologii a názorně ukázala, kam až může stres člověka zavést.
Nitky, které čtenáře vedou k odhalení zločince, se dají celkem lehce rozpoznat a následovat, proto si myslím, že řada čtenářů vraha odhalilo dříve, než se dostali na úplný závěr knihy.
Knihu doporučuji.

Aprilek
28.02.2020 5 z 5

Knihy od Agathy Christie jsou prostě výborné!

HerrPilot
28.02.2020 5 z 5

Ve svém životě jsem narazil jenom na pár knih, které jsem četl s opravdu zuřivým čtenářským nasazením. Nejprve to byl Maus, pak Dracula, Mise Saturn (z ní se ale vyklubalo zklamání) a Deset malých černoušků.

Poslední zmíněnou jsem začal číst v jednu podzimní sobotu, jedl jsem poskrovnu, spal minimum, čůral do láhve od 2,5l Pepsi a na velkou jsem raději ani nechodil. Mou první Agathu jsem tak dočetl hned v neděli odpoledne, což je úžasný výkon, zvláště pokud člověk čte pomalu. Tahle kniha byla prostě jako pekelně silný magnet.

Teď k samotné knize. Známý příběh je rozplétán pomalu, přičemž v jeho průběhu se vystřídá několik nálad, počínaje idylou a konče psychothrillerem s náběhem na horor. Vrah není do posledních stránek zřejmý, počasí se bouří čím dál víc, atmosféra s ubývajícími účastníky neřídne, spíše naopak a vy si nakonec přejete lokální amnézii, aby příští čtení bylo zase první.

Bez jakýchkoliv cavyků tedy musím udělit 5 sadistických *.

P.S. Tímto děkuji neznámé ježibabě, která se v komentáři na nejmenovaném e-shopu blahosklonně rozhodla prozradit vraha a neuvést to slovem „spoiler“. Doufám, že jí potká týdenní průjem.

stanislav0373
25.02.2020 5 z 5

Pro mě srdeční záležitost...A asi nejlepší kniha, u které si asi 100x řeknete: "Kdo je sakra vrah?"

Ariane909
19.02.2020 5 z 5

Když jsem knihu (je tomu již dávno) četla, bála jsem se jít v noci i na WC. Podle mne nejstrašidelnější Agáta.

Veve131
18.02.2020 5 z 5

Skvělá kniha! Napínavé od začátku do konce.

Ethys
13.02.2020 4 z 5

Trochu jsem se ztratila v postavách, ale výborný příběh, četlo se samo.

fénix56
12.02.2020 5 z 5

Dá se říct, že jsem od Agathy Christie nečetla nic, co by mne nezaujalo. Pro mne je to královna detektivního žánru. Deset malých černoušků jsem zhlédla jako film, četla jako knihu a poslouchala jako audioknihu a přestože jsem tím pádem věděla, kdo je vrah, vůbec mně to nevadilo a napjatě jsem sledovala celý příběh znovu a znovu.

Shimy
08.02.2020 5 z 5

Po zhlédnutí vraždy v Orient-expresu jsem věděla, že si co nejdřív musím přečíst nějakou detektivku od téhle legendy. Na tuhle jsem narazila možná hned jako první a už podle popisu se mi zalíbila. Celkově byl děj hrozně rychlý, nic se zbytečně nevleklo, bylo to napínavé a až do konce jsem nevěděla, kdo je vrah, stejně jako v Orient-expresu. Určitě si zase od Agathy někdy nějakou další detektivku přečtu.

burg
07.02.2020 5 z 5

Čtenářská výzva 2020 - a taky klasika všech klasik. Před rokem, či dvěma jsem v TV chytil tak čtvrthodinový úryvek z třídílné minisérie natočené dle tohohle románu a říkal jsem si, že by určitě stálo za to si knížku přečíst. Což se mi povedlo až teď a jsem nesmírně rád, že jsem se k tomu dokopal - ta knížka nemá (až na pár drobných mušek) žádnou chybu!
Deset lidí na pustém ostrově, deset vražd a deset trestů. A snad i já jsem postupně podezíral všechny obyvatele ostrova. Chvíli. Do jejich smrti.
Možná mi jen vadilo kalkulování onoho N. Z. Namyho, které v reálu prostě nemohlo vyjít. Rozhodně ne desetkrát. Přesto: tuhle jízdu doporučuje devět černoušků z deseti! :-D

Galakaktus
06.02.2020 5 z 5

Výborná klasika.

ronave
03.02.2020 5 z 5

Skvělá kniha! Napínavá od první stránky, nebylo možné ji odložit. Deset lidí na ostrově, deset lidí spáchajících vráždu, kterou jim nebylo možné dokázat a deset lidí čekajících na trest...

Samuel783
27.01.2020 5 z 5