Deset malých černoušků

Deset malých černoušků
https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/328032/bmid_deset-malych-cernousku-gVr-328032.png 5 5912 5912

Nejprodávanější detektivka všech dob, nyní rovněž ve vynikajícím britském seriálovém zpracování pod názvem Až tam nezbyl žádný. Agatha Christie proslula svou láskou k dětským říkankám a básničkám. Důmyslné spojení zdánlivě nevinné slovní hříčky s vražednou zápletkou patřilo k jejím oblíbeným – a v románu Deset malých černoušků z roku 1939 dovedla tuto kombinaci k nepřekonatelnému vrcholu. Do luxusního sídla na osamělém ostrově se sjíždí několik hostů. U večeře se dozvídají děsivou pravdu o tom, proč sem byli pozváni – desítka přítomných včetně sluhy a kuchaře zde má stanout před tváří spravedlnosti. V neúprosném rytmu známého popěvku tu den po dni ubývá figurek na stole v jídelně a s nimi jeden po druhém vyhasínají životy obviněných. Zemřou všichni. Kam však zmizel vrah?... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , Knižní klub

Ten Little Niggers / And Then There Were None, 1939

cvaldik
17.10.2019 5 z 5

Doporučuji skvělou audioverzi!

Lie
16.10.2019 5 z 5

Z toho co jsem od Agathy Christie zatím četla asi nejlepší. Nemohla jsem se od ní odtrhnout ani na minutu, takže jsem ji nakonec četla i u drinku v baru :-D A chvílemi mě docela zamrazilo, ne že by to bylo děsivé, ale běhá z toho mráz po zádech. A nejhorší je, že ani nemáte komu fandit, protože všichni se něčím provinili, nikdo z nich není dobrý člověk. A konec jsem opravdu nečekala. Musím souhlasit s některými komentáři, že to vysvětlení mohlo být podáno jinak, asi by se mi to líbilo víc. Ale netroufnu si kritizovat Královnu zločinu, chyba je spíše ve mě, protože ona nedokáže nic napsat špatně

Pavliczech
11.10.2019 3 z 5

Kdybych měl menší trpělivost, tak po úvodních kapitolách představujících jednotlivé osoby, jsem knihu zaarchivoval k věcem určeným k recyklaci. Po nešťastně chaotickém úvodu je příjemným překvapením přechod k samotné hlavní dějové části s příjemnou gradací a nápaditými úmrtími. A pak přijde konec. Prapodivně naroubovaná teorie snažící se objasnit celý děj je jak dopsaná jiným autorem a zabíjí jinak nadprůměrnou knihu tak drastickým způsobem, že by bylo lepší ušetřit lesy a prodávat knihu bez těchto nešťastných stran.

MíšaS.
10.10.2019 4 z 5

Moc ráda bych dala 5 hvězdiček, ale nemohu si pomoci, ten konec mi nesedl. Nevím proč, ale prostě se mi nelíbil a byl takový překombinovaný.

Simii45
08.10.2019 4 z 5

Super kniha, měla jsem ji přečtenou za chvilku :-)

chaera
06.10.2019 5 z 5

Právě jsem ji dočetla a ihned se zařadila mezi mé oblíbené knihy. Skvěle promyšlená zápletka a úžasná atmosféra. Určitě si ji přečtu ještě jednou. 5/5

kopretitinka
04.10.2019 5 z 5

Úžasná Agatha :-) Díky této knížce jsem získala vztah k jejím detektivkám.

Lamanai
03.10.2019 4 z 5

Pěkná rozpočítávačka :-) Myslím, že se královna detektivních příběhů při psaní dobře bavila. Líbí se mi ten nadhled, vlastně je to celé trošku žert, nadsázka a takové spisovatelské dovršení spravedlnosti pomyslným potrestáním viníků, kteří trestu unikli.

Madla70
01.10.2019 5 z 5

Moje z nejoblíbenějších!!!

Petronela16
22.09.2019 5 z 5

Zase som si dala po vsetkych tych severskych a neviem akych,klasicku detektivku.Neskutocne dobre napisana detektivka, klobuk dole pred p.Christie, bola to spisovatelka s genialnym myslenim a citenim pre perfektne detektivky.

Lunox
21.09.2019 5 z 5

Zatím první kniha, kterou jsem od autorky četla, a ne viděla v televizi, mě velmi nadchla. Příběh odsýpal, nebyl dlouhý, což mnoho detektivek v dnešní době je a stejně pak nedokáží vyčarovat takovou atmosféru, jako byla třeba tady.
Spíš než jako detektivka mi přišla kniha jako thiller. Ať je to co chce, zhltla jsem to na jeden zátah, napnutá jak kšandy :D
Určitě doporučuji přečíst, konec je nečekaný, kniha je skvěle napsaná, a autorka vás dokáže dokonale zmást. Zároveň vraždící maniak postupující přesně podle dětské básničky je samo o sobě poměrně děsivé téma, že?

Kapitola 2. X.
Generál Macarthur vraštil čelo.
Krucinál, všechno je to po čertech divné! Vůbec nic z těch nadějí, které v něm to pozvání vzbudilo. Nejradši by se nějak vymluvil a zdrhnul...a na celý ten podnik se vykašlal...

Blondebookdevil
18.09.2019 5 z 5

Tohle by měl být vzor, modla a předpis toho, jak se píší skvělé detektivky. Když čtu Agathu Christie, nemám sebemenší pocit toho, že držím v rukou tolik let starou knížku. Klasika nad klasiky a přesto vám vždy vyrazí dech. Děkuji jí za to, jak poctivou práci při každém tajemném příběhu odvedla. Protože co může být víc než 10 lidí na opuštěném ostrově, z nichž se nakonec stane 10 obětí?

Bulba
18.09.2019 4 z 5

Film podle této knihy (asi ten z roku 1965) jsem viděl někdy hodně dávno (asi tak před 30 lety), přesto jsem si děj pamatoval. Teď jsem se rozhodl přečíst si knihu - ne že by mě přímo zklamala, ale změna závěru ve filmu podle mě příběh vylepšila - udělala ho méně pochmurný.

ibs
15.09.2019 4 z 5

Rozuzlenie vyborne, pribeh 4/5.

Michaeles
15.09.2019 5 z 5

Jedna z nejlepších detektivek co jsem kdy četl. Opravdová pecka!

Daxania
12.09.2019 4 z 5

Takže takhle... Knížku jsem začala číst vyloženě kvůli tomu, že jsem se chtěla podívat na film, ale nejdřív jsem chtěla přečíst předlohu, abych potom mohla porovnávat.
Tohle je moje první knížka od Agathy a určitě ne poslední.

Knížka ubíhala hrozně rychle a příjemně. Líbí se mi, že autorka neztrácela čas a šla přímo k věci - někdy možná až moc rychle. Je pravda, že jsem se malinko ztrácela v postavách (a to po celou dobu čtení, i na konci... Musela jsem si napsat na papír kdo je kdo. :D) no nicméně děj ubíhal krásně rychle a já knížku měla za dva večery přečtenou.

ZBYTEK TEXTU OBSAHUJE SPOILERY!
Já měla během čtení několik teorií:
1) Všichni jsou už mrtví, a tohle je prostě nějaký "očistec" nebo něco podobného.
2) Všechno to je jedna postava - nějaký schizofrenik, který má v sobě nějakých 10 osobností a postupně je uvnitř sebe "zabíjí," zbavuje se jich a nakonec zabije i sebe - proto i název "až tam nezbyl žádný..."
3) Vše je skutečné, jedná se o 10 opravdových (zatím) živých lidí, které někdo prostě vraždí. Tato teorie se mi dělila ještě na dvě: a) vraždí někdo jedenáctý, někdo kdo je mimo ostrov a nějakým způsobem to řídí, případně je na ostrově, jen se prostě dobře maskuje, nebo ... nevím...
b) vrahem je opravdu někdo z Desítky.
A pokud poslední teorie měla být pravdivá, ani na vteřinu mě nenapadlo, že to bude ten, co zůstane naživu jako poslední. Já osobně vsázela hned na prvního mrtvého - umřít jako první, dokud o něm čtenář (ani ostatní hosté) nemají příliš informací a dozvědět se to celé až na konci knihy, mi přišlo jako nejlogičtější a nejlepší řešení.
No je pravda, že jsem se malinko sekla, ale nakonec jedna z mých teorií vyhrála. :)

Jednu hvězdičku beru vyloženě jen a jen kvůli dopisu na konci. Já osobně bych ho tam vůbec nepotřebovala místo toho bych radši uvítala trošku jiný způsob odhalení, protože takhle to bylo hrozně moc informací najednou a já to nějak nestihla vstřebávat, chápat a díky tomu si to tolik neužila. Místo toho bych ocenila spíše trošku jinak napsaný závěr.

Zemiakol
10.09.2019 4 z 5

Detektivky moc nemusím, ale tahle byla skvělá. Dobře propracovaný a čtivý příběh. Přečteno v rámci maturity a ostatním mohu jen doporučit.

LaPetja
09.09.2019 5 z 5

Léta jsem se A.CH. bránila, aniž bych popravdě věděla proč. Jsem velká fanynka krimi a přečetla jsem toho spoustu - ale tahle detektivka mne dostala! Žádné brutální násilí, ale promyšlený poutavý příběh. 10 lidí je pozváno na ostrov, každý z jiného důvodu. V životě se tito lidé nesetkali a přeci mají něco společného. Ale co?

maja2712
02.09.2019 4 z 5

Má první kniha od spisovatelky. Líbila se mi a věřím, že v době vydání knížky musela být trhákem. Dobrý nápad, jednoduše vykreslené postavy, psychologicky zpracovaný strach ze smrti.

ZaS
02.09.2019 2 z 5

Velké zklamání. Od klasické autorky žánru jsem čekal mnohem víc. Zápletka je příliš překombinovaná a tedy jen stěží uvěřitelná. Mám dojem, že důraz byl kladen spíše na morální stránku než na samotný příběh.