Smrtící bílá

Smrtící bílá
https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/415664/bmid_smrtici-bila-IaZ-415664.jpg 4 2033 2033

Čtvrtý případ Cormorana Strika a Robin Ellacottové „Viděl jsem, jak zabili dítě.“ S těmito slovy jednoho dne navštíví utrápený mladý muž soukromého detektiva Cormorana Strika a prosí ho o vyšetření zločinu, jehož byl údajně svědkem v dětství. Třebaže je mladík zjevně nevyrovnaný, jeho příběh zní věrohodně. Než ho ale detektiv stihne vyslechnout, muž v panice uteče. Strike a jeho společnice Robin se pustí do složitého vyšetřování, které je zavede do zákulisí britského parlamentu i do světa temných rodinných tajemství.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , Kniha Zlín

Lethal White , 2018

Kaja1
29.12.2020 4 z 5

Trvalo mi docela dlouho než jsem se začetla a začala se orientovat v jednotlivých postavách, a zjistit po čem vlastně pátrají. Až od vraždy to začalo dostávat jasnější rysy a pak už jsem se nechala unášet dějem. Nakonec zmetek zůstane zmetkem, I když kdoví, kdyby vyrůstal v normální rodině....

TeaPeter
28.12.2020 4 z 5

Je dobře, že se autorce podařilo věrohodně překonat závěr třetího dílu a umožnit pokračování série. Mechanismus Harry-Hermiona jí funguje velmi dobře i zde, a bylo by škoda ten potenciál zahodit. Do svých knih dává neotřelé motivy, a to je v dnešní době velmi příjemné. Doufám, že přijde další díl.

JáŠárka
20.12.2020 5 z 5

Kniha se velmi dobře četla, děj rychle ubíhal, postavy vykreslené do nejmenších detailů. I přes větší množství stránek budete chtít, aby kniha ještě nekončila.

KSarlota
20.12.2020 5 z 5

Pro Cormorana mam zkratka slabost :-). Kniha, stejne jako predesle v serii, me moc bavila.

KlariN
19.12.2020 5 z 5

Robert Galbraith definitivně navazuje na tradici velkého britského románu, a sebevědomě tak kráčí ve šlépějích Charlese Dickense a dalších gigantů. Vynikající chemie mezi dvěma hlavními postavami, jiskřivý humor, i vyvážená porce společenské kritiky. Báječná i pikantní je např. pasáž z ezoobchodu v níž si autor(ka) nepokrytě střílí z vlastní kouzelnické minulosti. Co víc si přát? Za prvé preciznější překlad neboť Ladislav Šenkyřík sice perlí v dialozích, menších ústřelů a zbytečných doslovností se ovšem nezříká: např. opakovaná fráze "pouze v košili" v češtině evokuje muže polonahého, nikoli jen bez saka. A zmiňovaný meč zřejmě nebude mečem, protože ve sportovním šermu o němž je řeč, se zápolí kordem, fleretem, nebo šavlí. Za druhé pro příště klidně i větší rozsah, protože ve světě zabydleném Cormoranem, Robin, a jejich kolegy, klienty, konkurenty, protivníky a dalšími charaktery se parádně relaxuje. Těším se na další shledání!

Kira283
18.12.2020 5 z 5

J. K. Rowling je prostě srdcovka. Dospíváte s Harrym, skoro opláčete, když celá série skončí, a pak přijde něco pro vaše dospělé já v podobě Cormona Strika.

Cormoran je tak skvělá postava, že si někdy říkám, že je škoda, že ho nemůžu poznat osobně :) Autorka skvěle popisuje napětí mezi Robin a Strikem, ne nadarmo se říká, že je Rowlingová jednou z nejlepších spisovatelek moderní doby. Dokáže krásně, ale zároveň stručně, popsat okolí, příběh, postavy, vše, co k správnému románu patří.

Skvělý příběh, který dává smysl od začátku do konce, mluví sám za sebe.

Doufám, že se dočkáme pokračování :)

Netopyr07
12.12.2020 5 z 5

Tak toto mi dalo zabrat. Rowlingová ovšem umí.. tolik krásných popisů a detailů... že to zabere 700 stran, no bomba. Po lese se s tím chodit nedá :-)) Příběh zajímavý, opět samý psychouš :-)) Akorát mi nějak nedávaly souvislosti citáty u jednotlivých kapitol.

pavel9410
10.12.2020 2 z 5

Nejak se nam ta detektivni serie zvrtava v cervenou knihovnu. Urcite si to svoje ctenare, nebo ctenarky najde, ale muj salek kavy tento dil zrovna neni. Schazi tomu tah na branku a nejvic zvratu se vlastne udeje az na poslednich strankach.

jituliste
08.12.2020 4 z 5

Fajn čtení, známé a oblíbené postavy, protože jsem četla všechny díly předchozí.

Gabča67
04.12.2020 4 z 5

Tihle dva mě vážně baví.

Kluvo
29.11.2020 3 z 5

Strašná buchla. Rowlingová rieši zasa toľko rôznych iných vecí, úplne rovnakých ako v predchádzajúcich častiach, že to nakoniec natiahne na 660 strán. Písané je to celkom dobre, no detektívna zápletka sa v tom stráca. Už aby sa kráska Robin vyspala s tým jednonohým zverom Cormoranom. Potom to už snáď bude nadupaná detektívka.

PetrCepek
27.11.2020 3 z 5

Ačkoliv mám potterovskou ságu J.K.R. moc rád, s jejími detektivkami psanými pod pseudonymem Robert Galbraith je to horší. Strašně moc balastu, příliš mnoho nadbytečných rozptylujících detailů a samotná vražedná zápletka i její řešení (snad s výjimkou Hedvábníka) žádná sláva. Takže originální je ve Smrtící bílé pouze tradiční chybějící Cormoranova noha (připomínaná prakticky neustále na vhodných i méně vhodných místech), euforické nadšení autorky dolní sněmovnou Parlamentu (asi tam mají úplně jiné lidi, než ty ovce a mektaly, které v poslanecké sněmovně máme v Česku) a samozřejmě též sterilně (ne)milostný vztah Corma s Robin, fungující poněkud v duchu Grossmannovy Písně misionáře "Má mě ráda nebo ne, trhám ostny kaktusu". Docela jsem se musel nutit, abych tuto objemnou (ale bohužel nikoliv objevnou) detektivku dočetl. Nejnovější páté pokračování Troubled Blood si však raději nechám ujít.

IVANA0123
22.11.2020 4 z 5

Strika a Robin byli opět skvělí. Rozsah knížky mě, vzhledem k tomu, že jde o detektivku, na začátku trochu děsil, ale nakonec to až tak knize neuškodilo. První část sice byla hodně pomalá a pravdou je, že pokud by pár popisů (okolí, restaurací..) bylo vynecháno, rozhodně by to nevadilo a spádu příběhu by to pomohlo, naštěstí ale autorka píše natolik čtivě, že jí to odpouštím. Druhá část už byla tak napínavá a nakouknutí do života anglické aristokracie zajímavé, že od rozplétání motivů vraždy až do konečného rozuzlení, už jsem se nedokázala odtrhnout. A tak, i když nebylo vše stoprocentní, za výsledný dojem z knížky po dočtení dávám 4,5*.
(11/20)

kilometr
22.11.2020 odpad!

I když se nám Sunday Mirror snaží nabulíkovat,že jde o nejlepší z románů s Cormíkem Strikem,tak tomu tak rozhodně není.Už 3.díl stál za hovno a tento je napsán ve stejném stylu.700 stran balastu,co se tváří jako detektivní román.0%.PS. A nezachrání to ani prdící sedačka.

terimila
22.11.2020 3 z 5

No. Není to špatný, ale napínavosti předchozího dílu se to absolutně neblíží, a tomu jsem dala čtyři hvězdy, takže víc prostě nelze. Některý scény mě strhly dost (noční kopání v rokli), ale takový to napětí, kdy musíte číst/poslouchat dál, i když už je jedna v noci... to tam nebylo. A víme, že RGJR to dokáže, když se zadaří.

Narozdíl od ostatních komentujících mi ani tolik nevadil rozsah. Měla jsem to jako audioknihu, uteklo to jako nic, RGJR umí skvěle vyprávět a umí čtenáře strhnout. A ústřední dvojka je pořád fajn. I když už občas začínají být trochu monotónní, Strike neustále trpí na nohu, Robin neustále trpí na Matta... jo, zlatej bludišťák za to, že to ta holka konečně směla rozseknout. Další díl pinožení se s tím blbečkem bych už asi přes srdce nepřenesla. V téhle linii to hodně potěšilo, ačkoli úvod byl strašlivě děsivej - ten svatební začátek sliboval pekelnou vztahovou hrůzu, leč nakonec to tak děsně pekelný nebylo. S narůstajícím napětím mezi R a S jsem se už asi smířila, prostě to k téhle sérii patří a ne že bych si to kdovíjak užívala, ale asi si na to zvykám. Takže budiž. Tohle by mi v lepším hodnocení nebránilo.

Jenže ta detektivní zápletka... ta je celá jaksi nemastná neslaná, nebo možná až moc mastná a slaná? Já vlastně ani nevím, každopádně mi to úplně nesedlo. Prostředí politiky a vysoké společnosti jsem se dost děsila, přijdou mi obecně poněkud odpuzující, ale RGJR se s tím celkem poprala, vylíčila i tyhle lidi jako lidi, tak, že ve mně vyvolávali jakýs takýs zájem.

Jako hlavní problém vidím moc velký propletení extrémního počtu postav a motivů. Vzpomínka psychicky narušeného kluka na vraždu, kterou viděl v dětství - super. Podezření na sodomiální skandál u mladého asistenta, u ministra, u kdovíkoho ještě, super. Korupce při pořádání olympiády, dobrý. Nevěra, pelešení a pošpiněná čest, no, tak jo. Čachrování s cennostmi, super. Ukradenej dopis vysokýho politika, super. Prodej morálně ne úplně košer výrobků, fajn.
Ale proč probůh tohle všecko dohromady v jediným díle? Vyjde z toho pak podivnej eintopf, ve kterým si vlastně žádnou složku pořádně nevychutnáte, i když by stály za to. Taky některý rozuzlení byly teda dost překombinovaný, myslím, že některé situace by se daly rozčísnout mnohem elegantněji, jednodušeji a logičtěji (já u těch zavražděných dětí a výroby nástrojů na export jasně větřila nějaké velice věrné výstupní testy kvality výrobků... Proč do toho ještě tahat koně a to, že jedna z postav, která se tam vlastně pořádně ani neobjeví, je zmetek ze zlatý mládeže?) Škoda, no. Tenhle díl není špatnej, ale ta přeplácanost ho sráží.

mulderka
18.11.2020 3 z 5

Na začátek otázka: kolik asi stránek by tak měla mít detektivka, aby čtenář, přidušený vycpávkovou vatou a znuděný nepřehledností, neztratil nervy a s bichlí nesekl?? Moje odpověď: určitě daleko míň než 720, na které to Mr.Galbraith/Mrs.Rowlingová ve čtvrtém pokračování dobrodružství Cormorana a Robin dotáhli.
Jenže dovolím si konspiračně zateoretizovat: JKR je tak slavná, že si nikdo v redakci nedovolí navrhnout nějaké ty ostré škrty. I když by moc a moc prospěly.
Žádná svižně ubíhající jízda se tedy nekoná a na akci se taky nehraje. Spíš se motáme od jedné dějové linky k x-té - ze zákulisí britského parlamentu přes Robinino manželské psycho až kamsi na koňskou farmu, a dál a zase zpět... Ve výsledku z toho vzniká cosi jako rozbředlá marmeláda a já si, přesunujíc stránky na displeji mé čtečky čím dál rychleji, říkám, kdy už to sakra nějak skončí??? Což o něčem vypovídá.
Zatím se mi ani nepovedlo vytvořit si k Cormovi a jeho asistentce nějaký bližší vztah. Poctivě jsem se snažila, ale vypreparovat z té masy papíru něco, co by těm dvěma vlilo trochu krve do žil, je solidní dřina. Tak aspoň info, že Robin konečně praštila do stolu a pořešila svoje "manželství", potěší :-)
Co už, no. Je to Rowlingová, kolikrát už dokázala, že když chce, má skvělé až vynikající nápady - cosi nad standard průměrné anglické detektivky se našlo i zde, tak to dáme taky na průměr.
Pokud začne šetřit britské lesy a srubne počet stránek dalšího dílu o polovinu, samozřejmě při zachování aspoň této detektivkářsko-literární úrovně, nevylučuji, že přidám ;-)

milena9798
08.11.2020

nedočetla jsem, nuda, ani mě nezajímalo kdo je vrah

Marcela52
27.10.2020 5 z 5

Čtvrtý kriminální příběh z pera známé autorky Harryho Pottera, která píše tyto velmi čtivé romány pod pseudonymem Robert Galbraith, mě zaujal, pobavil a také poučil. Složitá a dobře propracovaná zápletka se odehrává v kulisách současného Londýna, kde se střídá prostředí těch nejbohatších s těmi, kteří žijí na okraji společnosti. Autorce se podařilo opět vybalancovat napětí, zajímavé reálie i milostný příběh, který se táhne celým románem jako červená nit, s přehledem a grácií. Přestože tu není nouze o někdy dost peprné výrazy, vždy je to pouze v takových situacích, kdy to zkrátka "sedne". Takže moc doporučuji do dnešní složité doby. Určitě se odreagujete a dojdete k závěru, že v současném světě se stále něco děje, a často to není nic moc pěkného...

VendulaB
26.10.2020 4 z 5

Výborně vyprávěný příběh - spíše román nežli detektivka. Autorka znovu dokazuje, že dokáže napsat skvělou, plnou a čtivou knihu, jejíž četbu si čtenář užije. Hvězdičku strhávám za slabší závěr, který mi nepřišel nijak zvlášť napínavý. Nicméně těším se na pokračování.

irca3468
24.10.2020 4 z 5

Tenhle případ mě bavil zatím nejvíc. Těším se na další:)