Dievča vo vlaku

Dievča vo vlaku
https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/262130/bmid_dievca-vo-vlaku-262130.jpg 4 9484 9484

Literatura světová Pro ženy Thrillery
Vydáno: , Slovart (SK)

The Girl on the Train, 2015

ThePeace135
22.08.2017 2 z 5

Největší hit roku 2015! Možná proto jsem se knize tak vehementně bránila. Něco mě prostě nutí nečíst to, co čtou všichni okolo. A tak jsem po knize sáhla až teď, 2 roky poté co způsobila tak obrovský boom. Zatoužila jsem si přečíst Hawkinsové "Do vody" a řekla jsem si, že si nejprve přečtu tu její opěvovanou prvotinu. A musím říct, že to nebylo vůbec špatné. Nerozjelo se to možná úplně slibně... ono poslouchat neustálé plky notorické alkoholičky, kterak co viděla / neviděla, protože byla věčně zpitá pod obraz, že si sotva pamatovala, jak se dostala domů, není moc záživné čtení a její stalking z okna projíždějící vlaku mě taky moc nebral, ale pak to celkem začínalo nabírat spád ... žena, kterou Rachel pozoruje každý den z vlaku je najednou pryč, pohřešuje se a nikdo neví, co se mohlo stát, Rachel byla tu osudnou noc ve stejné ulici, ale jak jinak než totálně na mol, něco viděla, ale nedokáže si vzpomenout co, sama navíc utrpěla pěknou ránu do hlavy a k tomu všemu je pro policii krajně nedůvěryhodnou svědkyní - vždyť nasává jak dán, stalkuje exmanžela a jeho ženu a to co o zmizelé Megan ví, ví jen z okna projíždějícího vlaku, ze kterého jí každý den pozorovala... musím říct, že jsem si téměř do konce nebyla jistá, kdo Megan vlastně zabil, což se mi u moc knih nestává ... všechno jsem si spojila až ve chvíli, kdy Anna našla neznámý mobil a slyšela hlas toho, komu patřil, takže konec pro mě byl celkem překvapivý. Teda ani ne tak konec, jako odhalení vraha, samotný konec mi přišel docela zvláštní, hlavně Anně bych být Rachel prokopla pr**l, protože to co předváděla v závěrečné scéně u nich doma bylo na přesdržku. Po přečtení knihy jsem si hned pustila i film, dokud jsem měla vše v živé paměti a mohla porovnávat, což byla asi tak zásadní chyba. Co mi vadilo asi nejvíc, bylo to, že děj přesunuli z Londýna do New Yorku. Navíc v knize má být tak trochu mimo jen Rachel, zato ve filmu mi přišli magoři par excellence tedy všichni - například Megan mi tu přijde jako největší coura co si o to jak dopadlo naprosto koledovala, za to v knize mi přišla daleko vyzrálejší a třeba Tom mi byl ve filmu od začátku až moc nesympatický. Kladně oproti filmu hodnotím jen scénu, kdy se Rachel potká s Martou a omlouvá se jí za jednu ze svých opileckých scén z minulosti, ale ta ji vysvětlí, že k tomu nikdy nedošlo, načež si Rachel rozvzpomene, že ten, kdo byl v jejím manželství s Tomem ten špatný nebyla ona, ale on. Což mi dávalo trochu větší smysl oproti knize, kde si Rachel na všechno najednou z ničeho nic vzpomene. Suma sumárum knihu hodnotím jako průměr, možná lehký podprůměr...

Brembelik745
22.08.2017 3 z 5

Docela dobrá kniha. Rozhodně lepší a napínavější než film. Někomu může vadit střídání postav a času, ve kterém se děj odehrává, ale i přes to rychlé se čte a závěr je opravdu překvapivý a napínavý.
Reklama dělá ale z toho větší BOOM, než si ve skutečnosti tato kniha zaslouží. Průměrná oddechovka.

Francovka
22.08.2017 2 z 5

Jedna z nejhorších knížek, co jsem za poslední dobu přečetla! Nejen že se autorka neustále točí okolo stejných věcí a tudíž je knížka nafouknutá o více než polovinu, ale zároveň většina z oněch věcí je nepodstatná. A ty podstatné jako by na začátku byly schválně vynechány jen proto, aby člověk nepřijal podezření. Megan, Rachel i Anna se v knížce svěří s každou blbostí, ale když Megan popisuje jak hlídala děti Anně a Tomovi, tak Toma nastíní tak, jako by to byl nudný páprda od rodiny, o kterého by se v životě nezajímala a přitom s ním v tu dobu šuká? Nebo že Rachel zapomene na to, že Tom jí už kdysi fyzicky ubližoval a vzpomene si až na konci knížky. Prostě hrůza. Nepochopím, jak tato kniha někdy mohla být bestsellerem. Zvlášť s relativně nekreativní zápletkou. PS.: To jste vážně někdo byl napnutý na tom konci?

Lil_Pandicorn
22.08.2017 3 z 5

Dala jsem jí šanci jen díky větičce z Kingovi recenze. Opravdu bavit mě začala až k úplnému konci...Prvních padesát stránek jsem se musela do čtení vyloženě nutit. Nijak mi nesedlo neustále přehazování z Rachel na Megan, z Megan na Annu...Čekala jsem, že kniha bude psána jen z pohledu Rachel. Znám mnohem lepší a zajímavější čtení.

evis_ka
21.08.2017 4 z 5

Čekala jsem málo a kniha mě velmi mile překvapila. I přesto, že jsem téměř od začátku měla správné podezření na to, jakým směrem bude děj ubíhat a jak kniha nakonec skončí, se mi velmi líbila a užila jsem si ji od začátku do konce :)

Mufko
21.08.2017 5 z 5

Kniha od prvého momentu na mna pôsobila divne. Neskôr som pochopil že to bolo asi hlavnou postavou - ktorá je úplným opakom bežného románového hrdinu a jej konanie je značne nesympatické no napriek tomu chcete o nej vedieť viac. Po pár stranách ma kniha svojou atmosférou úplne vtiahla do deja - prečítal som ju na letisku a v lietadle na jeden šup. Hlavná postava bola vykreslená majtrovsky, prísne reálne. Klobúk dole pred autorom. Dej mal svoje vyvrcholenie a pointu. Krása.

petronella1
19.08.2017 3 z 5

No... 80 stran utrpení, pak se to konečně trochu rozběhlo. Ke konci jsem byla opravdu napnutá.

alcarott
18.08.2017 5 z 5

Není to typická krimi. Každá hlavní hrdinka nemusí být sympatická. Naopak tím, že je taková jaká je, si mě získala. Pro mě zajímavé čtení.

Irsaf
17.08.2017 4 z 5

Od zacatku do konce pekny čtení :)

MartyManCZ
17.08.2017 3 z 5

Nafouknutá bublina

PavlineCZka
17.08.2017 5 z 5

Kniha mě velice bavila a doporučila bych ji i "nečtenářům", ta moje oběhla několik přátel, kteří ji přečetli s nadšením. Pro mne byl příběh zajímavý až do konce, přestože občas poněkud zdlouhavě popisované opilecké stavy hlavní aktérky.
Rozhodně nedoporučuji dívat se nejdříve na film, který je velice nepovedený a velkým zklamáním a vyzradil by vám závěr příběhu.

bara1447
17.08.2017 5 z 5

Ve srovnání s knihou "Do vody" od stejné autorky, se jí tato kniha moc povedla. Rychle jsem se do knihy začetla, bylo to napsáno srozumitelně a čtivě. Byla jsem až do konce napjatá a zvědavá co bude dál a konec mě překvapil. Takže já knížku určitě hodnotím kladně.

Rob83
16.08.2017 4 z 5

Kniha, ktera je podstatne vydarenejsi, nez druhe dilo od Pauly (Do vody). Libi se mi styl, ve kterem se takrka vzijete do kazde osoby, proto misty to zdlouhave a ne moc zazivne deni, ktere je ale vlastne podstatne k tomu, aby se ctenar pozdeji do celeho deje ponoril a posledni cast knihy hltal s napjetim. Pro mne osobne kniha zazivnejsi nez film, ktery se mi ale take libil..snad diky te knizce.

Aya81
16.08.2017 2 z 5

Kniha mne příliš nenadchla. Absolutně nesympatická hlavní hrdinka, postrádala jsem napětí, místy až prázdný děj. Nechápu, proč byl kolem toho takový humbuk. Ale dám Paule ještě šanci.

lagareta
14.08.2017

Tak nevím, z knihy jsem dost v rozpacích. Nechápu, proč byl kolem ni takový humbuk. Neseděl mi ani jeden hrdina, nebylo komu fandit ani o koho se bát. Celé mi to přišlo nereálné.

Gregorie
13.08.2017 3 z 5

Trochu jsem se obávala jestli to není takový ten "pseudobestseller", jako pro mě byli Manželé odvedele. Dívka ve vlaku ale je lepší. Dovolenková oddechovka, která mě bavila. Sice mi trvalo, než jsem se začatla, ale potom už jsem byla zvědavá, jak se příběh vyvine. Líbil se mi způsob vyprávění - pozorovatelky ve vlaku, která si fabuluje vlastní představy o osudu postav. Fajn čtení, pokud nečekáte, že vás kniha nějak hluboce zasáhne.

Cathlin
11.08.2017 5 z 5

Kniha je psána a v audioverzi i načtena naprosto nevtíravým příjemným způsobem. Velmi dobře se poslouchá a rozhodně jsem byla zvědavá, co bude dál. Nejsem fanoušek detektivek, tuhle knihu jsem dostala jako dárek, ale tady to ani přímo jako detektivka nepůsobí, spíš je to příběh jedné dívky...

BigDeal
10.08.2017 4 z 5

Ohlas na knihu je rozhodne prehnaný, no dávať jej odpad mi príde viac ako riešenie si komplexov než ako spravodlivé hodnotenie. Pre mňa bola kniha mierne nadpriemerná. Jej najväčšou nevýhodou je zavádzajúce zaraďovanie k detektívke či thrilleru. Oveľa viac totiž pôsobí ako psychologicko-mysteriózne nahliadnutie do duše závislého človeka. V tom je jej najväčšia prednosť a problém zároveň - pokiaľ človek čaká detektíva, ktorý si racionálne spojí kúsky hádanky, zapojí logiku a nájde vraha, bude sklamaný. Naša hrdinka je alkoholička, ktorá robí jedno iracionálne rozhodnutie za druhým, je nestabilná, úplne na dne a z chýb sa nepoučuje. Pre triezveho čitateľa to môže byť hrozne frustrujúce a občas som mal aj ja chuť hrdinkou zatriasť a zakričať "Zobuď sa!!!". Na druhej strane som ale ocenil, že sa tu alkoholizmus neromantizuje a závislosť by takto pravdepodobne fungovala aj v reálnom scenári. Namiesto logiky má teda prvenstvo psychika a tá je zaujímavá a dáva zmysel. Príbeh dokáže chytiť, prekvapiť a vyústi do uspokojivého rozuzlenia. Nakoniec dá zmysel nielen záhada, ale aj psychika postáv. Všetko do seba pekne zapadne, len inak ako v tradičnej detektívke. Jednoducho tomu treba dať šancu a nie to nenávidieť, lebo sme čakali čosi iné :)

evin84
10.08.2017 4 z 5

Knizka me celkem vtahla do deje a joo za me palec nahoru.

barus_78
10.08.2017 5 z 5

Ze začátku bylo pro mě těžké se začíst, ale od sté strany se mi začal příběh zamlouvat a zajímalo mě co se stalo Megan. Doporučuji. Velmi pěkná kniha:))