Dívka, již jsi tu zanechal

Dívka, již jsi tu zanechal
https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/226510/bmid_divka-jiz-jsi-tu-zanechal-gL5-226510.jpg 5 2528 2528

Píše se rok 1916, když francouzský malíř Édouard Lefevre odchází bojovat na frontu. Jeho mladé manželce Sophii zůstává na památku její portrét, na svou dobu poněkud nezvyklý. Poté co městečko, kde Sophie žije, padne do rukou Němcům, ocitají se jeho obyvatelé na samé hranici absolutní bídy a pro kousek chleba musejí často dát všanc i holý život. A tehdy Sophiin portrét upoutá pozornost nového Kommandanta. Německý důstojník je obrazem doslova posedlý a Sophie je odhodlaná riskovat cokoliv – rodinu, svou pověst i život –, jen aby mohla znovu spatřit svého muže... O bezmála sto let později dostane Liv Halstonová od svého muže darem působivý portrét mladé ženy, který koupil za pár šupů na ulici. Posléze se ovšem ukáže, že obraz má nesmírnou cenu, a rozhoří se boj o to, kdo je jeho skutečným vlastníkem. A Livino přesvědčení o správnosti věcí podstoupí náročnou zkoušku. Stejně jako Sophie je však pevně odhodlaná bojovat za to, co má na světě nejraději...... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Ikar (ČR)

The Girl You Left Behind, 2013

kiraa
28.12.2017 1 z 5

Nesdílím všeobecné nadšení. Příběh mě neohromil, nerozlítostnil, ale hlavně nebavil. Vyloženě jsem se dokodrcala na poslední stranu. Oba příběhy, jak z minulosti, tak současnosti mi k sobě neseděly a zejména ta novodobá bojovnice za svůj obraz mi byla tak neuvěřitelně protivná, že jsem si přála, aby jí už ten Belmondo s konečnou platností kopl do zadku. No, a to asi neměl být záměr. Ač mám Moyes ráda, dám si pár "knížek" oddech. Hodnotím jako podprůměrný příběh "harlekýnovských" pisálků.

MonaKusa
25.12.2017 4 z 5

Krásná knížka! První část mě úplně uchvátila, druhá část už trochu vázla. Jinak ale krásný příběh s trochou tajemství :)

zdenek118
19.12.2017 5 z 5

Ač většinou nečtu knihy, které mají podle svého názvu nádech červené knihovny, na doporučení své ženy jsem si ji přece jen přečetl. A byl jsem velice příjemně překvapen a vtažen okamžitě do děje. V knize se prolínají dvě časové roviny a sice období první světové války, kde se děj odehrává v okupované Francii, a období na začátku 21. století v Londýně. Především mě velmi zaujal příběh hlavní hrdinky první části knihy mladé ženy Sophie a její strasti plný život v okupovaném malém městečku během 1. světové války. Autorce příběhu se velmi dobře povedlo popsat poměry a rozdílné chování jednotlivých obyvatel městečka mezi sebou v této složité válečné době. Pojítkem obou částí knihy je portrét mladé ženy nazvaný shodně jako celý román.
Dlužno dodat, že druhá část knihy, odehrávající se po mnoha letech v Londýně a zvláštní vzájemný vztah Liv a Paula mě již tolik neoslovila tak jako příběh mladé Francouzsky Sophie.
Přesto se mi kniha celkově velmi líbila a doporučuji ji dalším čtenářům k přečtení.
Hodnotím 5*

Lukana82
19.12.2017 5 z 5

Mě se to líbilo, ukápla i slza. Akorát mě trochu zarazil ten přechod z minulosti to přítomnosti. A víc se mi líbil příběh Sophie.

ChristineDaee
11.12.2017 4 z 5

Typická dobrá oddychovka. Príjemný príbeh, ktorý ničím neurazí, ale ani nedostane do extázy. Typické pátranie v starých dokumentoch, prekrývanie minulosti a prítomnosti, nedorozumenia v láske. Všetko tu už bolo. Happyending v najhlbšom slova zmysle.

SlamLenka
10.12.2017 4 z 5

Četla jsem před nějakou dobou Než jsem tě poznala, knihu jsem měla za průměrnou a větší emoce ve mně nezanechala. Pak mi kamarádka půjčila tuhle knihu a já si říkala, jestli se mi vůbec do další Jojo chce jít, ale protože jejímu úsudku věřím, dala jsem se do jejího čtení - a příjemně mě to překvapilo!
Tenhle příběh má mnohem větší dosah, je barvitější, emotivnější, příjemně doplněný morálními dilematy a prvky historie. Z nejvyššího hodnocení strhávám jednu hvězdičku kvůli tomu dvojitému happyendu, jinak se to četlo jedna radost.

moho
05.12.2017 4 z 5

Zase knížka o otázkách morálky, nutnosti volby. Snadno se odsoudí, když nemáme stejný život. Víc se mi líbila část z historie, americká část mne tolik nepohltila. Ale rozuzlení fajn.

Dakarianna
26.11.2017 4 z 5

Velice silná kniha s neskutečnými myšlenkami. Krásně psaná, celkem čtivá a hlavně klobouk dolů autorce za zvládnutí takto těžké a náročné zápletky. Hvězdičku strhávám za přílišnou délku knihy, některé pasáže s Liv tam být nemusely. Ale jinak skvělé čtení.

MaťaZ.
22.11.2017

Moje první knížka od Moyes. A úplně mě pohltila, nemohla jsem se rozhodnout, zda mě víc zaujal příběh Sophie nebo Liv. Takže za mě super rozuzlení příběhu, všechno nakonec navazovalo úplně parádně.

Owain
21.11.2017 5 z 5

Chytla mě hned od začátku.Druhý příběh me ze začátku moc nezaujal, ale postupně jsem se začetla a výsledek je výborný. Za mě plný počet =)

Ninie
13.11.2017 5 z 5

Dva příběhy, dvě různé doby a přesto je něco spojuje...
Při přechodu na druhý příběh jsem byla docela zmatená. Chtěla jsem vědět, jak to dopadlo ve Francii, nějaká Američanka mě nezajímala. Ale když se ukázala spojitost, hned jsem se nemohla dočkat, jak to skončí. Za mě skvělá kniha!

Evišťátko
11.11.2017 4 z 5

Má první kniha od autorky. Romantika trochu jinak. Proč ne? Místy příběh trošku drhl, zvláště na začátku po výborném úvodu , který mě vtáhl do děje. Oceňuji zajímavé téma , prolínání minulosti se současností. Důvod proč nedávám plný počet hvězdiček je, že jsem zkrátka neměla u čtení ten pocit, že to co čtu je pravděpodobné. Byť chápu, že psaní knih je vytváření příběhů ne popisy skutečností. Ale přeci jen, když si nad fikci řeknu proč ne, mohlo by se to tak stát, je to pro mě známka, že mě autor dostal.

misulef
06.11.2017 5 z 5

Napoprvé se mi do ní nepodařilo začíst, ale jakmile jsem se k ní vrátila, bylo to něco neuvěřitelného. Jojo Moyes má originální náměty, skvělý styl psaní a já nejsem schopná udělit cokoliv jiného než plný počet. Doteď se lehce dojímám při vzpomínce na tuto knížku a živě si vybavuji ten neuvěřitelně silný pocit, který ve mně zanechala ta prostá věta - Darováno, nikoli vzato.

gordon13
06.11.2017 5 z 5

Citlivá, dojemná kniha, moc se mi líbila...

LuciíŠvarc
04.11.2017 5 z 5

V pořadí třetí kniha od J. Moyes kterou jsem četla a byla jsem nadšená! Fantastický čtení. Nejdřív jsem byla trochu v šoku, že děj se odehrává ha války, až pak jsem zjistila, že kniha má dvě části. Ačkoliv válečné příběhy nevyhledávám, postava Sophie mě bavila více a byla jsem napnutá jak struna, jak to s jejím příběhem skončí. Na konci jsem se neubránila slzám, kdybych mohla, hvězd dám deset. Té knize nic nechybí.

brijana
04.11.2017 5 z 5

Strhující příběh. Tak silné emoce jsem u žádné knihy ještě nepociťovala. Klobouk dolů!

nikiem
30.10.2017 5 z 5

Kniha se četla dobře. Oba příběhy zajímavé. Fandila jsem oběma ženám.

Aaloha
21.10.2017 5 z 5

Přítomnost se prolíná s minulostí, mám ráda příběhy z války takže tato kniha od Moyes dle mého názoru patří k těm lepším.

Allla9
20.10.2017 5 z 5

Po přečtení této knihy jsem si autorku přidala do oblíbených.

alena67
20.10.2017

něco strašného, ani jsem ji nedočetla