Dívka, již jsi tu zanechal

Dívka, již jsi tu zanechal
https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/226510/bmid_divka-jiz-jsi-tu-zanechal-gL5-226510.jpg 5 2528 2528

Píše se rok 1916, když francouzský malíř Édouard Lefevre odchází bojovat na frontu. Jeho mladé manželce Sophii zůstává na památku její portrét, na svou dobu poněkud nezvyklý. Poté co městečko, kde Sophie žije, padne do rukou Němcům, ocitají se jeho obyvatelé na samé hranici absolutní bídy a pro kousek chleba musejí často dát všanc i holý život. A tehdy Sophiin portrét upoutá pozornost nového Kommandanta. Německý důstojník je obrazem doslova posedlý a Sophie je odhodlaná riskovat cokoliv – rodinu, svou pověst i život –, jen aby mohla znovu spatřit svého muže... O bezmála sto let později dostane Liv Halstonová od svého muže darem působivý portrét mladé ženy, který koupil za pár šupů na ulici. Posléze se ovšem ukáže, že obraz má nesmírnou cenu, a rozhoří se boj o to, kdo je jeho skutečným vlastníkem. A Livino přesvědčení o správnosti věcí podstoupí náročnou zkoušku. Stejně jako Sophie je však pevně odhodlaná bojovat za to, co má na světě nejraději...... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Ikar (ČR)

The Girl You Left Behind, 2013

Nixie412
18.10.2017 5 z 5

Skvělá kniha, výborný styl psaní, strhující príběh. Nejraději bych dala hvězdiček 10. A po dočtení jsem litovala, že jsem knihu nechala tak dlouho válet na polici.

iveetka
17.10.2017 5 z 5

Podle mě nejlepší kniha od Jojo! Absolutně strhující příběh. :)

daniela.s
08.10.2017 5 z 5

Opět kniha, která se čte sama. K tomu pěkně vymyšlené příběhy dvou žen, které se čím dál více podobají a odkrývají další a další nedrobné podrobnosti.

CHezunka
07.10.2017 5 z 5

naprosto skvělá kniha

Tapeworm
03.10.2017 5 z 5

Úžasná knížka, příběh Sofie mě pohltil hned, Liv mi trochu zkazila náladu (jako asi spoustě dalších čtenářů), ale nakonec jsem si oblíbila i ji. Příběh Sofie byl strhující, nepředvídatelný a nakonec jsem si i poplakala dojetím. S četbou Jojo Moyes budu tedy nejspíš pokračovat :)

kosatka11
02.10.2017 5 z 5

Je to ten typ knihy, jejiž příběh nosíte v hlavě ještě dlouho po přečtení a to mám ráda. Na Sophii jednoznačně jen tak nezapomenu.

leňďa62
02.10.2017 5 z 5

Super knih. Nemohla jsem se odtrhnout, dokud jsem nepřečetla. Doporučuji.

otesánek
01.10.2017 5 z 5

Prakticky vše už tu bylo napsáno. Příběh Sophie mě pohltil a přechod k Liv mě úplně zkazil náladu. Je to má poslední knížka od autorky a tak mne to neodradilo. Je krásná, je nádherná. Nese v sobě zamyšlení nad tím, jak moc lpíme na věcech a z jakého důvodu. Má v sobě vzpomínku na hrůzy, které se udály a nemělo by se na ně zapomínat. Člověk se i zamyslí jaké řeší malichernosti. Za mě plný počet. Je mi líto, že mám dočteno a musím hledat něco jiného.

akdar72
26.09.2017 5 z 5

Souhlasím s tím, že je opravdu jiná, než jsme u Jojo zvyklí. Končí hlubokým zamyšlením nad smyslem života. Moc se mi líbila.

1casper
24.09.2017 5 z 5

Tahle knížka byla jiná, než jaké jsem zatím od Jojo Moyes četla.

Kniha, kde se prolínají dvě časové linie. Jedna z první světové války ve Francii, druhá linie je z Londýna dnešní doby.
Příběh Sophie se mi líbil víc, než příběh Liv. Aspoň v první půlce knihy. Obě ženy spojovala tvrdohlavost a houževnatost.

Doporučuji.

DoDidDone
23.09.2017 4 z 5

MOŽNÉ SPOILERY!!
Kouzelná knížka, na jejíž obsah určitě nejde jen tak zapomenout. K plnému počtu mi tam ale něco chybělo, nebo spíš přebývalo.
Části knihy, které vypráví Sophia, jsou perfektní, živé a bohužel i smutné, ale to k válečné literatuře asi patří.
Nicméně, když přijde na scénu Liv, příběh tím nějak ztrácí. Abych řekl pravdu, nepřipadá mi její postava zbytečná, ale nelíbí se mi, jakým způsobem se to s ní a s obrazem začne odehrávat. Například postava Paula mi tam neseděla už vůbec a už od začátku mi bylo jasné, jak se to s nimi vyvine dál. Ten soud a spory kolem obrazu mi připadaly americké a plné nerealistických náhod. Nechápu, proč se tolik novinářů vyrojí jen kvůli obrazu. Líbilo by se mi víc, kdyby autorka detailněji popsala cestu Dívky, jíž jsi tu zanechal než pouze podle dopisů.
Sice kritizuju, ale mně se kniha líbila. Konec byl velice silný a nádherný. Nevím, jestli si od autorky něco přečtu, ale Dívku, již jsi tu zanechal, doporučuji dál.

tulcik
20.09.2017 5 z 5

Moc krásná knížka, není zbytečně přeslazená. Zajímavé téma - spojení první světové války a současnosti. Je to moje první knížka od této spisovatelky, takže určitě sáhnu po nějaké další.

Littleraven
15.09.2017 5 z 5

Byla jsem nadšená z příběhu Sophie. Tak moc, že když kniha přešla do roku 2006, znechuceně jsem ji musela odložit. Musela jsem se vyrovnat se ze začátku nesympatickou hlavní hrdinkou moderní doby. No. Zkousla jsem to a knihu vzala za týden do ruky zas. A světe div se, udělala jsem to nejlepší, co mohla. Kniha se konečně rozjela. Liv se dokonce zbrchala a já se díky jejímu zápřahu dozvídala víc a víc o příběhu francouzky.
Poučení do příště?! Nikdy to s knížkou od Moyesové nevzdávat.

SmallLucia
12.09.2017 4 z 5

Nádherně zauzlovaný příběh, který se pomalu odkrývá. Čte se snadno a téměř jedním dechem.

Tereziee
10.09.2017 4 z 5

Dívka, již jsi tu zanechal mě opravdu chytla u srdíčka. Střídají se zde dvě dějové linky a to Francie během 1. sv. války a současnost v Londýně. Dějová linka během války pro mě byla mnohem zajímavější a napínavější ale linka ze současnosti, zase spoustu věcí z minulosti rozluštila. Krásně se četla, jako každá kniha od Jojo Moyes. Můžu jen doporučit. Akorát konec byl trochu přitažený za vlasy, v tomto případě to ale tolik nevadí :)

mladkovazuzana
09.09.2017 5 z 5

Jedním slovem NÁDHERA

sd1992
04.09.2017 5 z 5

Knížku jsem dostala k svátku od přítele... Nevybírala jsem si ji tedy sama. Když jsem zjistila, že se děj odehrává ve Francii, před 100 lety, za okupace Německem,tento fakt mě dost vyděsil, skoro až odradil. Není to nic pro mě, říkala jsem si... ALE! Brzy jsem změnila názor.. je to úžasný román... část se odehrává již ve zmíněné minulosti a část v přítomnosti. Oba příběhy se skvěle prolínají a navazují na sebe! Nemohla jsem se od toho odtrhnout. Opravdu doporučuji všem. Byla to moje první knížka od Jojo Moyes, od té doby jsem četla další tři a všechny jsou fakt skvělé.. :)

Schary
03.09.2017 5 z 5

V pořadí má třetí kniha od Jojo a zatím nejlepší. Jsou tam opět dvě časové osy a příběhy dvou žen a jejich osudy. Jedna je Sofie a žije za první světové války, řeší dilema mezi životem svého muže ( ten je v německém zajetí) a svým štěstím a způsobem, kterým by si k tomu mohla pomoci. Druhá dívka žije v šedivém světě v dnešní době, kde truchlí nad smrtí svého 4 roky mrtvého muže....příběhy se propojují díky jednomu obrozu a dobrému skutku...Je to pěkný příběh, taková trošku detektivka, ale napsaná ženou a je to tam znát, chlap by víc dotáhl detaily v pátrání po historii obrazu. Za mě 5 hvězdiček.

Danca196
01.09.2017 5 z 5

V knize se prolínají dva příběhy, jeden ze současnosti a druhý z první světové války. Oba příběhy spojuje obraz a tvrdohlavost, houževnatost a síla hlavních hrdinek. Kniha se čte jedním dechem a je úplně ideální na odpočinek.

parxel
31.08.2017 3 z 5

Dívka, již jsi tu zanechal je poměrně čtivě napsaná kniha. Ústřední zápletka se točí okolo původu obrazu, který za nejasných okolností zmizel v průběhu první světové války. Celkové pojetí příběhu je líčeno jednak z pohledu ženy, podle které byl obraz nakreslen a dále z pohledu ženy u níž byl obraz po cca devadesáti letech objeven. V románu se tak prolínají dvě časové roviny, což se mi líbilo.

Nicméně samotné zpracování už mi tak dobré nepřišlo. Spíše naopak. Kniha je v mnoha místech celkem snadno předvídatelná a celkově jsem měl pocit, že se autorka sice snaží, aby kniha byla něčím víc, ale to samo o sobě nestačí. Problém je totiž v tom, že autorka nedovede pořádně vylíčit co se odehrává v hlavních postavách, které se nacházejí v poměrně složitých životních situacích a uchyluje se k velmi povrchním popisům, což mi nesedělo.

Shrnutí: Čtivá, ale snadno předvídatelná kniha, jejíž autorka bohuželka nedovedla využít potenciál zajímavé zápletky a Dívka, již jsi tu zanechal tak podle mého názoru zůstala pouhým průměrným románem.