Dívka, již jsi tu zanechal

Dívka, již jsi tu zanechal
https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/226510/bmid_divka-jiz-jsi-tu-zanechal-gL5-226510.jpg 5 2528 2528

Píše se rok 1916, když francouzský malíř Édouard Lefevre odchází bojovat na frontu. Jeho mladé manželce Sophii zůstává na památku její portrét, na svou dobu poněkud nezvyklý. Poté co městečko, kde Sophie žije, padne do rukou Němcům, ocitají se jeho obyvatelé na samé hranici absolutní bídy a pro kousek chleba musejí často dát všanc i holý život. A tehdy Sophiin portrét upoutá pozornost nového Kommandanta. Německý důstojník je obrazem doslova posedlý a Sophie je odhodlaná riskovat cokoliv – rodinu, svou pověst i život –, jen aby mohla znovu spatřit svého muže... O bezmála sto let později dostane Liv Halstonová od svého muže darem působivý portrét mladé ženy, který koupil za pár šupů na ulici. Posléze se ovšem ukáže, že obraz má nesmírnou cenu, a rozhoří se boj o to, kdo je jeho skutečným vlastníkem. A Livino přesvědčení o správnosti věcí podstoupí náročnou zkoušku. Stejně jako Sophie je však pevně odhodlaná bojovat za to, co má na světě nejraději...... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Ikar (ČR)

The Girl You Left Behind, 2013

knihovnička007
30.08.2017 4 z 5

Hezká kniha. Četla se mi dobře. Bohužel jsem měla velmi málo času a pak jsem zapomínala, co už jsem přečetla a chvilkama mi dělalo problémy se začíst nebo se vyznat v postavách...
O první válce jsem toho mnoho nevěděla a o tomhle "problému" jsem nikdy nečetla. Je hrozné, čeho všeho jsou někteří lidé schopni...
Příběhy (oba) jsou napsány velmi pěkně a čtivě. Klobouk dolů před tím, co všichni hrdinové příběhů museli přežít... Více mi byla sympatická Sophie a klobouk dolů před odvahou Liv, já bych na to neměla...

1v8na
30.08.2017 4 z 5

Příběh byl velmi dojemný. Sophii jsem si naprosto zamilovala a obdivovala jsem vše, co provedla a jak se se vším snažila vyrovnat. Liv mi byla sympatická o něco méně, nicméně i ona byla bojovnice a byla ochotná bít se za svá práva. Velmi mne fascinoval i popis Skleněného domu, hned bych v něm bydlela.

dark.ma93
29.08.2017

Takové milé lehčí čtení :)

Plážovýbarman
24.08.2017 5 z 5

Velmi poutavá knížka, která se krásně čte a člověk ani neví, že ji už přečetl do konce. Dvě dějové linie, které se prolínají vzájemně o ženách které nemají jednoduchý život.

Mishell14
17.08.2017 4 z 5

Úžasná kniha po které si řeknete,že musí mít filmové zpracování. Ačkoliv kniha má krásný konec v knize nechybí to hlavní a to je realita. 4* dávám proto,že mne více bavila první část knihy vcítit se do Sophie a první světové byl pro mne skvělý zážitek. Druhá část mi přišla až příliš zdlouhavá a natahovaná. Nicméně další skvělá kniha od JOJO. která vám ještě dlouho zůstane v hlavě. Já osobně budu na dívku již jsi tu zanechal vzpomínat súsměvem na rtech a přitom budu mít slzy v očích.

petunkav
14.08.2017 5 z 5

I když nejsem vyloženě tip ženských románů, Jojo Moyes mě opravdu dostává.
Naivní jen maličko, zápletka zajímavá a pak ten konec. Ten mě opravdu překvapil. Skvělé.....

Marčullkas
14.08.2017 5 z 5

Prolínající se příběhy dvou žen, knížka je velmi čtivá.

kaja77
14.08.2017 4 z 5

Hledáte-li relax, příběh a trochu té holčičí romantiky, sáhněte po Jojo. A myslím že byste neměla být zklamána.

Yogini
14.08.2017 4 z 5

Knihu jsem přečetla za pár dnů, i když mě chvílemi tolik nebavila, zejména část s Liv, hrozně mě zajímalo, jak dopadla Sophie. Velmi dobrá kniha!

margoj
06.08.2017 5 z 5

Jojo Moyesová prostě psát umí. Začtete se od první stránky a knihu neodložíte, dokud nebudete vědět, jak to dopadlo. S každým přečteným odstavcem se ve vás vystřídá spousta pocitů a těžce budete zadržovat slzy.
Žánr, který autorka píše, není můj šálek čaje a přesto mě vždy naplno vtáhne do děje. Dávám 5 hvězdiček.

rubit
04.08.2017 4 z 5

Jednou za čas slaďárna neuškodí a pokud je to od JoJo Moyes, tak se to dá i část :-) I když tento žánr běžně nevyhledávám, tak tuhle spisovatlku prostě můžu, mám ráda její styl psaní, její příběhy nejsou tak tuctové. Dávám 4 hvězdičky, jednu jsem strhla za ten až moc přeslazený konec, ale bylo to dobrý, určitě stojí za přečtení.

Nielada
30.07.2017 4 z 5

Četla jsem knihu s podobným námětem Slavík, která se mi líbila více. Musím ale ocenit super zápletku, bezvadně napsaný příběh, který se postupně rozkrývá, výborně propojené paralelní děje. Styl psaní je pro mě oddechový - výborně jsem si odpočinula. Ale osobně mám raději trochu hutněji psané knihy, u kterých je samo čtení autorova jazyka požitkem, když mám pocit, že v rukou držím mistrnné dílo. Chvílemi to pro mě bylo plytké, možná trochu laciné, některé motivy zbytečné, jakoby odpovídající populárním tématům dnešní doby. Takže dvě malá minus ale jinak dost velkých plus.

Denčaa
28.07.2017 5 z 5

Další kniha od Moyesové která chytne za srdce. A to hodně. A opět je to příběh který se klidně ve Francii a Anglii mohl stát, není to žádný děj vycucaný z prstu. Při vyprávění je člověk občas na pochybách, zda se vše vyvíjí správně, ale ukáže se, že autorka má vždy vše promyšlené do poslední tečky. Bravo a aplaus ve stoje pro Jojo. Více na: https://www.instagram.com/knizni_dilna/

beneka
28.07.2017

Krásná knížka, četla jsem od Moyes víc knížek, ale tato je druhá nej...(první je než jsem tě poznala). Je to romantické, ale né takový ten klasický slaďák, je tam příběh a prolíná se tam minulost a současnost. Moc hezký napsané a čtivé...přečetla jsem za 3 dny. Určitě doporučuji!!!!

Arsi
24.07.2017 5 z 5

Dojemná a poutavá kniha. Moc pěkné čtení. Snoubí se historie se současností. Jako vždy Jojo Moyes nezklamala. Přečteno jedním dechem. Doporučuji.

alka1609
24.07.2017 5 z 5

Krásná kniha, jako ostatně všechny knížky od této autorky. Doporučuji!

Milky92
23.07.2017 4 z 5

Knihu jsem přečetla skoro dnes, člověk se od toho nemůže jen tak odpoutat,rozhodně se mi líbila !!

Kejtka
15.07.2017 5 z 5

Úžasná knížka :)

radka1397
11.07.2017 5 z 5

Moje první knížka od této spisovatelky. Dočetla jsem ji před týdnem a zatím nebyl den kdy jsem si na Sophii nevzpomněla. Pro mě opravdu silný příběh.

Whobey
10.07.2017 3 z 5

Moyesová mi byla doporučena už několika lidmi, a to i přesto, že se žánru dokonalých a dramatických romancí zcela vyhýbám. Přesto však jsem na ni narazila nedávno v knihovně, tak mi to nedalo a přihodila jsem ji na hromádku půjčovaných knížek.

Mám většinou problém s knihami v tomto žánru. Nejenže jsou většinou psané dost ubohým stylem, ale také jsem schopná odhadnout děj už někde na třetí straně, což mě hrozně nebaví. Tahle kniha ale byla trochu jiná. Děj se měnil, prolínal v historických souvislostech. To bylo moc příjemné.

Musím říct, že děj byl opravdu poutavý. Moyesová píše čtivě a dokáže vtáhnout čtenáře do děje. Charakteristiku postav vykreslila taky moc pěkně, ačkoliv mi byla mnohem sympatičtější Sophia a její skutečné problémy než Liv na neustálém pokraji hysterie. Ono celkově mělo větší kouzlo povídání o časech minulých, o Sophii, Helene, Němcích a poměrech té doby.

Jak už jsem psala, můj šálek čaje tohle není. Jakmile jsme se přesunuli v ději do přítomnosti, začal to být tuctový příběh zamilovaných, kterým něco brání, ale stejně si k sobě najdou cestu. Ještě že tam bylo prolínání se Sophiiným příběhem, to opravdu udržovalo mou pozornost ve hře.

Vidím to jako takovou príma knihu na dovolenou, oddechovou a nijak náročnou. :)