Dívka, již jsi tu zanechal

Dívka, již jsi tu zanechal
https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/313519/mid_divka-jiz-jsi-tu-zanechal-xnL-313519.jpg 5 2528 2528

Píše se rok 1916, když francouzský malíř Édouard Lefevre odchází bojovat na frontu. Jeho mladé manželce Sophii zůstává na památku její portrét, na svou dobu poněkud nezvyklý. Poté co městečko, kde Sophie žije, padne do rukou Němcům, ocitají se jeho obyvatelé na samé hranici absolutní bídy a pro kousek chleba musejí často dát všanc i holý život. A tehdy Sophiin portrét upoutá pozornost nového Kommandanta. Německý důstojník je obrazem doslova posedlý a Sophie je odhodlaná riskovat cokoliv – rodinu, svou pověst i život –, jen aby mohla znovu spatřit svého muže... O bezmála sto let později dostane Liv Halstonová od svého muže darem působivý portrét mladé ženy, který koupil za pár šupů na ulici. Posléze se ovšem ukáže, že obraz má nesmírnou cenu, a rozhoří se boj o to, kdo je jeho skutečným vlastníkem. A Livino přesvědčení o správnosti věcí podstoupí náročnou zkoušku. Stejně jako Sophie je však pevně odhodlaná bojovat za to, co má na světě nejraději...... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Ikar (ČR)

The Girl You Left Behind, 2013

podko_lenka
17.05.2022 2 z 5

(SPOILER) Opravdu nečtěte, pokud nechcete prozradit pasáže.
Tohle je má první přečtená kniha od Jojo Moyes. Sáhla jsem po ní po těžší četbě (King nebo 2. sv. válka), abych trochu odlehčila hlavě. Čekala jsem jen krátký úvod ohledně roku 1916, takže mě překvapilo, kolik této části bylo věnováno místa. Ale proč ne. Bylo to čtivé, zajímavé. Nicméně druhá půlka mě nepotěšila. Velmi brzy jsem zjistila, jak mi vadí Livina povaha, její iracionální chování i uvažování. Charakter její postavy mi přišel nehodný tomu být jednou ze dvou hlavních (předpokládám kladných) postav. Bohužel se to poté zvrtlo i u Sophie, Lilian a jejího rozhodnutí neodejít a nakonec ztratil mé sympatie i Paul. Nesmyslným pasážím pak kralovala část, kdy probíhá soud, kde má být vynesen rozsudek a účastníci samovolně a šťastně opouští síň, aniž by jim to někdo povolil a jednání ukončil. A ještě se úředníček rozhodne jen tak vrátit obraz z úschovy... V podstatě jsem od druhé poloviny knihy začala ztrácet pozornost a někdy ve tři čtvrtě knihy jsem si řekla, že to je slušná harlekýnská slátanina.
Ano, vím, je to kniha. U scifi také nikdo nečeká, že je to popis reálných událostí. Ale od takové knihy bych nějakou uvěřitelnost čekala. V průběhu čtení jsem v duchu ubírala z maxima hvězd, až jsem se dostala na jednu. Ale za první půlku něco navíc dávám.
Mé hodnocení se hodně liší od ostatních (nejen délkou :) ), za což se omlouvám většině, které se knížka líbila. Ve mně vyvolala emoce jako "ztráta času" nebo "takový paradox" a tuto autorku odkládám na neurčito.

Pavlaj
24.04.2022 5 z 5

Knížku jsem před pár lety dala dceři. Z knihovny jsem jí vytáhla teď (tj. začátek dubna 2022), když jsem zoufale potřebovala myslet na něco jiného než na fotky z ukrajinské Buči. Doufala jsem v něco, co bude jednoduché, s happy endem a u čeho se nemusí vůbec, ale vůbec přemýšlet. A ono se ukázalo, že je to z okupované Francie za Velké války…
Nakonec ale splnila účel. Je to běžný, zručně napsaný romantický příběh. I když je z války, nepopisuje žádné velké hrůzy (nebo se mi možná vinou současné reality posunula měřítka). Místy mi připomněla Némirovské Francouzskou suitu. Ta je kvalitnější, přestože není dokončená.
Normálně bych hodnotila níž, ale teď dávám knize pět hvězdiček za to, že mě i v téhle šílené době dokázala přivést na jiné myšlenky.

Vendy1993
01.03.2022 5 z 5

(SPOILER) Naprosto úžasná kniha, četla jsem jí pomalu, vychutnávala si příběh Sophie i příběh Liv a doufala, že to dopadne všechno tak jak to nakonec dopadlo ;) ;) vřele doporučuju ;) ;) je to kniha pro romantické duše, jako jsem já

Gabetka
18.02.2022 4 z 5

První část odehrávající se ve Francii během první světové války byla čtivá a napínavá od první stránky až ke svému konci. Skok k současnému příběhu Liv byl nenadálý a měla jsem pocit, že začínám číst úplně novou knihu. Naštěstí i zde se čtenář rychle ponoří do příběhu a brzy chápe spojitost s první částí. Příběh ubere na tempu během soudních tahanic, ale závěr to dokáže vynahradit. Autorka až do finále drží minulost v tajnosti a vy doufáte, že to třeba pořád může dopadnout dobře. Doporučuji.

KACABAK
17.02.2022 4 z 5

Klasicky čtivá kniha od této autorky. Hlavním dějem jsou přítomny válečné události ve Francii, krutý německý důstojník, krásná a naivní Sophie a OBRAZ. Určitě Vás překvapí, jaký osud může mít obraz, snad zachránil i život, rozhodně ale život někomu zkomplikoval. Sophie je pracovitá žena, která vaří ve své restauraci ve Francii, bohužel za války, musela krmit německé vojáky. Ale, co by člověk neudělal, aby přežil

Loire
11.02.2022 5 z 5

Kniha byla velmi zajímavá. Líbilo se mi, když jsem se ocitla úplně v jiné době, kdy probíhala ještě válka. Kniha byla místy i velmi smutná, tím, čím si hlavní postava musela projít a co vše musela vytrpět, ale zároveň i se šťastným koncem.

Jikovka
02.02.2022 5 z 5

Zajímavě pojato, líbila se mi, krásně se četla.

denisa4368
29.01.2022 5 z 5

Naprosto dokonalé. Nemohla jsem se od knihy odtrhnout. Přes 400 stránek a jakoby nic. Chtělo se mi místy brečet.

mfajmanova
24.01.2022 5 z 5

To bylo teda něco! Byl to krásný, poutavě napsaný román, od kterého jsem se nemohla odtrhnout.

Micandy
21.01.2022 5 z 5

Kniha má dvě dějové linie, musím se přiznat, že válečná část mě úplně dostala. Tady mě autorka opravdu přesvědčila o svých kvalitách a moc tuhle knihu doporučuji. Knihy od Jojo Moyes čtete s radostí a s očekáváním krásného příběhu.

Jana.machova5
11.01.2022 4 z 5

Další skvělá kniha. Místy vžene slzy do očí.

galinek
06.01.2022 5 z 5

Nádhera.... "...čas špatnosti nenapravuje."....."co se stalo, nedá se odestát".....
Doporučuji!!!

MadlenkaM
24.12.2021 5 z 5

Tak toto je opravdu fantastická knížka!
Musím uznat, že autorka vytvořila náramně pro-čtenářské dílo. Vyloženě dobře se to četlo. Skvělé bylo, že příběh byl od začátku do konce napínavý, postupně se vyvíjel a ani přesto napětí nepolevovalo. Neustále se objevovaly nové a nové zvraty a člověk si nebyl jistý, jak to vlastně dopadne. (I když tajné doufal, že dobře.) A nejen to.
Skvělé je, že příběh dává ožít nadějím a snům. Naznačuje, že se vyplatí za sebe bít, ačkoliv to zdánlivě nemusí dopadnout dobře. Že i cesta je cíl a že nám dává poznat mnohé.
A samozřejmě v této knize nechyběla láska. Ta pravá, velká, mocná. Ach. No prostě krása. Za mě jedna z velmi dobrých knih.

IvetaZ
10.12.2021 4 z 5

Jak víra v lásku a spravedlnost ovlivní životy i po sto letech díky tomu, že existuje důkaz lásky dvou (ne)obyčejných lidí. Kapitoly této knihy obsahují moc příjemnou romantiku s nádechem války, doporučuji.

sweeney
07.11.2021 5 z 5

Dlouho mě knížky této spisovatelky míjely (mimo filmové zpracování příběhu Než jsem tě poznala, to bylo opravdu úžasné), a tak jsem ráda, že jsem to konečně napravila :) Příběh se čte sám, moc se mi líbilo prolínání dvou časových linek. Určitě se vrhnu na další autorčiny počiny :)

jajcak
25.10.2021 3 z 5

Po slabších románech od této autorky (Jeden plus jedna, Stříbrná zátoka) je tato kniha milým překvapením! Příběh Sophie se mi líbil jen v té první části, příběh Liv byl fajn celý.

tabaluga
21.10.2021 5 z 5

Opravdu krásný příběh, minulost propojena s budoucností. Život Sophie jsem hltala, jen škoda, že jsme se o jejím osudu nedozvěděli více. Člověk si může jenom domýšlet. Dějová linka s Liv se mi taky moc líbila. Bojovala, možná jiní by to vzdali hned v začátku. Nicméně má romantická část duše byla po všech těch detektivkách opět uspokojena:-) tuto knihu bych od spisovatelky zařadila mezi TOP.

Bílámiška
15.10.2021 4 z 5

První mnou přečtená kniha od této autorky a musím říct, že mě nadchla. Konkrétně jsem byla unešená z napínavé historické linky - příběhu Sophie. Liv byla také sympatická postava, ale soudní procesy a obecně její svět až tak strhující nebyl.
Co se Jojo Moyes ale musí nechat, je kniha jako celek a styl, jakým píše. Skvělý příběh.

Evinanyklickova
29.09.2021 5 z 5

U paní Moysové mám jediný problém, nevím, která její kniha je nejlepší, protože mi všechny přijdou geniální a skvělé. Aktuálně jsem dočetla tuto, takže ji řadím na první příčku. Úžasné, strhující, pod kůži lezoucí, opravdové.

Pavla-Adina
15.09.2021 3 z 5

Dobře napsaná kniha s působivým námětem. Někdy mne rušilo přehnané propletání současných a minulých příběhů. Rozuzlení je nádherné, i když reálně asi hůře uvěřitelné. Nakonec jsem ale ráda, že jsem přečetla první knihu této autorky (z důvodu Čtenářské výzvy).