Dívka ve vlaku

Dívka ve vlaku
https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/262619/bmid_divka-ve-vlaku-IOv-262619.jpg 4 9490 9490

Literatura světová Pro ženy Thrillery
Vydáno: , Ikar (ČR)

The Girl on the Train, 2015

maca1245
08.10.2016 5 z 5

Bohužel k nedostatku času jsem si půjčil knihu v audio verzi. A musím říct, že ta kniha mě úplně dostala. To díky i suprovému výkonu Petry Špalkové, Terezy Bebarové a Lucie Pernetové. Naprostá bomba. Zasmál jsem se, ale i docela zamyslel. Za mě 5* Určitě si jí přečtu.

ElenaM
08.10.2016 3 z 5

Dívka ve vlaku - hodně medializovaná kniha, která má velmi rozporuplné ohlasy a recenze. Proto jsem se rozhodla, že si ji přečtu. Trochu k tomu přispěl i trailer na fim, který mě zaujal. Teď k samotnému hodnocení - kniha si své fanoušky určitě najde. Je to krimi / thriller, který je psaný zcela jiným způsobem než jsme zvyklí. Nejde o pohled vyšetřovatelů vražd, nicméně o pohled osob, které něco tuší a nevědí, pátrají a sami řeší svoje problémy. Musím ocenit, že autorka naprosto vystihla ponurost upršené Anglie, kde se děj odehrává. Kniha na mě působila depresivně celou dobu. První půlka knihy by se dala hodně seškrtat, protože se tam dost věcí opakovalo, druhá půlka byla už svižnější. Postavy - ani jedna postava mi nebyla sympatická a nemohu se zbavit dojmu, že od dob, kdy Nesbo vytvořil postavu Harryho Holea si většina autorů myslí, že hlavní hrdina musí být alkoholik s hromadou problémů, aby zaujal čtěnáře. Ráchel mi lezla na nervy skoro po celou dobu. Až na konci se to obrátila a říkala jsem si "no, holka není zas tak špatná, jak jsem si myslela" (ale i tak mi sympatická nebyla). Většina postav měla velice podobné charaktery a vlastně mi tak nějak všichni připadali "stejní". Což si myslím, že knize škodí. Děj byl napívaný, gradoval a to díky prolínání časových i dějových linek, ale pár věcí bylo předvídatelných. Dvě hvězdy strhávám za protivné postavy a pomalejší rozjezd. Jinak nemohu říct, že by se mi kniha vyloženě nelíbila, to NE. Líbila, ale srdcovka to pro mě nebude.

jakub0085
08.10.2016 3 z 5

Čtivé, ale bohužel velice převídatelný děj :( Po spoustě kladných hodnocení jsem čekal od té knížky o trošku více, ale nicméně je to zajímavé pojaté.

Kllara
08.10.2016 4 z 5

Poměrně dobrá kniha, lehce se četla a líbilo se mi, jak postupem času zapadaly všechny souvislosti pěkně do sebe, až to nakonec začalo dávat smysl. Je to rozhodně příjemné počtení na pozdní večer a určitě bych Dívku ve vlaku doporučila všem lidem, kteří zajímají se o tento žánr.

Co mě ale třeba docela zklamalo, byl konec, který zkušené čtenáře nijak neoslní.

janii0943
07.10.2016 4 z 5

Přečetla jsem prvních pár kapitol a jsem nadšená - zajímavé propojení obou hlavních postav. Dnes doufám, že to dokončím "na jeden nádech"

kloin
07.10.2016 4 z 5

Tak film je právě v kinech. Jsem rád, že jsem stihl knížku přečíst včas. Mohl jsem si zapojit fantazii a mít tak svou verzi, než ji film přetluče. Zločince jsem tipnul někde v půlce. Stejně jsem se těšil do konce, jak se autorka rozhodla, že to zakončí.

Zuzulin
07.10.2016 5 z 5

Nejlepší knížka, kterou jsem zatím četla. V knížce je vše - napětí, láska, vzrušení, strach, různé nečekané situace... Fakt super !!!

Včera jsem viděla film a byla jsem zklamaná. Prostě knížka je knížka :-)

andy_nejedla
06.10.2016 5 z 5

Knížku jsem četla už v lednu a byla jsem z ní uplně nadšená a dneska jsem viděla i film a bylo to stejně skvělé! :-) Určitě doporučuji.

Petulik88
06.10.2016 5 z 5

Knihu jsem přečetla na jeden nádech. Doporučuji!

Adeline87
06.10.2016 3 z 5

Na údajnou knihu roku docela slabé.

haluz
06.10.2016 5 z 5

Tak koukám, že jsem asi jediná komu Rachel nelezla na nervy :)

Bbrody
06.10.2016 4 z 5

Knihu jsem měla ve čtečce již nějakou dobu, ale pořád se mi jaksi nechtělo začít číst. Až po shlédnutí traileru k filmu, jsem se rozhodla, že to možná bude dobré podzimní počtení.
Za začátku mi poměrně dost vadil styl psaní. Je takový dost "příkrý" bez jakýchkoli příkras, ale dá se na to v průběhu čtení zvyknout. Trošku mě otravovalo, že stejným stylem byly vyprávěny všechny tři postavy.
Nicméně musím říct, že kniha mě poměrně brzy vtáhla do děje. Pak už jsem hltala každou stránku a chtěla rozuzlit celý ten příběh. Kdo je vrah mi došlo asi v polovině knihy, ale do té doby jsem podezírala více postav.
Je zvláštní, že vlastně všechny postavy jsou typičtí záporáci. To se mi v knize ještě nestalo.
Ve výsledku se mi kniha líbila a moc se těším na film.

zuzana4587
05.10.2016 5 z 5

Dívku ve vlaku jsem doslova zhltla a už se těším na film. Od prvních stránek Vás drží v napětí, které Vám nedovolí knihu odložit, až nad ní, stejně jako já, vyčerpáním usnete. Snažíte se přijít na to, co se stalo, zda je postava mrtvá, utekla apod. Konec byl skvělý :-) Doufám, že Paula Hawkins brzy vydá další román.

Balrog
05.10.2016 odpad!

OBSAHUJE SPOILERY
Zredukovat ženy na bytosti přemýšlející a toužící pouze po rozmnožování se ve 3. tisíciletí povede málokomu, no autorka to dokázala. Ty tři hrdinky se v ničem nelišily – všechny tři citově vyprahlé, nestabilní, zoufale si dokazující vlastní hodnotu skrze lákání mužů případně vlastní reprodukci, bez vzdělání či koníčků, s vnitřním životem na úrovni orangutana (ti předpokládám také většinu času stráví dobýváním nových sexuálních partnerů a ochranou vlastních potomků).

Rimmer by řekl, že jde o příběh prostý jako bulharská striptérka; absolutně nechápu, čím tato slátanina měla obohatit literaturu. Od čtvrtiny jsem text pouze prolétávala, jednak abych předešla snížení IQ v důsledku četby primitivních dialogů o primitivních věcech, jednak abych došla k části s fascinujícím odhalením. Ano, čtenáře, kteří v životě přečetli alespoň dvě detektivky, závěr nijak neoslní. Ostatní si při odhadu vraha mohou tipnout, ostatně vzhledem k tomu, že v knize vystupují celkem 4 postavy, mají pravděpodobnost 1:4.

Jsem na sebe naštvaná, že jsem podlehla mediálnímu tlaku a nedůvodně vysokému hodnocení zde.

Michaela823
05.10.2016 3 z 5

No to jsou ty dnešní "bestsellery". Přijde mi, že v dnešní době je bestseller kniha, kterou přečtou i lidi, co nečtou nebo nevím. Kniha není špatná, ale rozhodně to není žádný top. Musela jsem se do čtení docela nutit, ale konec byl nakonec fajn, to mě i bavilo. Takže za mě tři hvězdičky. Knížka špatná není, ale je to spíš oddechovka, než knížka, do které se zažeru.

Etvel
04.10.2016 3 z 5

Kniha ze začátku velmi zajímavá, člověk je až trošku naštvaný, že se to kodrcá sem a tam - prostě jako ve vlaku,) - protože už by se nejradši dostal k jádru celé věci, a tak je spisovatelkou docela pěkně napínán, což je fajn, aspoň ji hned neodložíte, ale chytnete se pachu stopy jako pes a čtete a čtete. Nicméně v polovině knihy mě příběh zklamal. Víceméně dost rychle vytane jasný podezřelý, který je opravdu tak jasný, že už jsem nedoufala, že by mě konec překvapil, což nepřekvapil. Nicméně i tak hodnotím třemi hvězdami, není to poprvé, co se mi tohle stalo u novější detektivky. Asi už odzvonilo starým poctivým detektivním příběhům, kde není potřeba přílišného násilí, sexuálních deviací a přemrštěných vysvětlení nejen vrahových motivů, které, kdyby jejich život někdo bez té vraždy zfilmoval, mohl kdekdo zaměnit za Rosamund Pilcherku z Primy, protože co ti chudáci většinou zažijí! To se pak nedivím, že páchají zločiny!

anntine
04.10.2016 4 z 5

Knížku jsem četla, respektive poslouchala jako audio knihu, proto některé mé úvahy nebo poznámky mohou být zčásti zkreslené. Dívku ve vlaku jsem si zprvu chtěla přečíst kvůli jejím výborným recenzím a velké popularitě z řad široké veřejnosti - a když říkám z řad široké veřejnosti, věděla jsem, že jestliže je kniha takto oblíbená, nebude patřit mezi nejkvalitnější literární díla. A moje očekávání se opravdu splnila. Román Dívka ve vlaku není napsán žádným nádherným jazykem, který by vám libozvučně našeptával složitý psychologický příběh. Úroveň jazyka je tedy ze všech parametrů, které bych u knihy zmínila, asi tím nejhůře hodnoceným. Ke zdařilejší stránce knihy naopak přiřazuji až naturalistické zpracování postav a jejich charakteristiku. Nejlépe je to samozřejmě poznat na hlavní hrdince Rachel, která je alkoholička, životem zklamaná a poničená žena kolem čtyřicítky. Autorka často velmi detailně popisuje její ranní stavy zoufalství a detailně rozebírá její myšlenky a psychiku, čímž plně umožňuje čtenáři, aby se vžil do Racheliny kůže. Co se týče kompozice příběhu, který bychom v tomto případě mohli také částečně nazvat jako detektivní, nejsem si jistá, jak knihu hodnotit. Prakticky po celou dobu hlavní hrdinka Rachel pátrá po vrahovi Megan. To, kdo Megan ve skutečnosti zabil, zjistí ale až ke konci příběhu. Čtenář však má možnost tuto skutečnost zjistit již prakticky někdy v polovině knihy, jelikož má přístup nejen k informacím, které ví Rachel, ale i k tomu, co ví Megan a Anne. Od poloviny knihy tedy dumám, jestli jsem měla opravdu přijít na to, kdo Megan zabil, již tak brzy (zas tak ojedinělý jev by to nebyl, například u Dürrenmatta čtenář zná vraha již na začátku knihy), nebo zda tento jev nebyl iniciovaný autorkou a sama autorka si myslela, že čtenář na vraha přijde až společně s Rachel. Závěrem knize dávám čtyři hvězdičky, a to i přes všechny výtky, které jsem zde právě rozepsala. Na druhé straně, tedy mezi klady stojí totiž poutavý, neobyčejný příběh a osudy několika dobře vykreslených hrdinů, ať už byly jejich vlastnosti spíše záporné či víceméně kladné.

danik02
04.10.2016

Ze začátku jsem knize vůbec nerozuměla, ale vydržela jsem a ke konci jsem byla opravdu překvapena. Doporučuji, skvělý příběh.

Aivinka
03.10.2016 5 z 5

Napínavá knížka :) četbu jsem si užila a konec jsem vůbec nečekala :D Určitě doporučuji pro milovníky detektivek :)

gabriela7982
03.10.2016 4 z 5

Kniha mne bavila. Zmizelá měla o trochu lepší příběh a překvapivější konec. Možná jsem čekala podle ohlasů od Dívky ve vlaku trochu víc. Nicméně knihu doporučuji přečíst. Žádné náročné čtení :)