Do středu země

Do středu země
https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/43943/do-stredu-zeme-43943.jpg 4 1227 1227

Nevyčerpatelně vynalézavý romanopisec vypráví o třech odvážlivcích, německém profesoru mineralogie, jeho mladém synovci a islandském lovci, kteří na Islandu sestoupili na dno kráteru sopky a podnikli odtud krajně odvážnou, na dobrodružství a překvapení bohatou cestu do nitra Země.

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Josef R. Vilímek

Voyage au centre de la Terre, 1864

Misantrop
předevčírem 4 z 5

První seznámení s příběhem u mne spadá do 90.let, kdy jsem jako dítě přičmuchl ke knižnímu komiksu, který vyšel pod španělskou taktovkou roku 1991 a stále zdobí mou knihovničku, heč. Před lety jsem zhlédl i barevnou zfilmovanou verzi z roku 1959, která získala několik nominací na Oskara a i dnes má snímek něco do sebe. Před čtením knihy jsem si při žehlení (ne, kecám) ještě pustil vlažný celuloid z roku 2008, kde má hlavní roli Brendan Fraser, abych mohl knihomolsky uzavřít kruh. V průběhu čtiva se dá pomalé tempo na povrchu Země odpustit, jelikož pod povrchem se budou dít jó věci.
"Slovo jeskyně není snad vhodné k označení tohoto nesmírného prostoru. Ale slova lidského jazyka nestáčí tomu, kdo se odváží do zemských hlubin!"

Natyna3
09.09.2024 4 z 5

Cesta do středu Země je kniha, s jejímž úryvkem jsem se setkala poprvé na základní škole. Tento úryvek mne natolik nadchl, že jsem si dílo musela od pana učitele vypůjčit a dočíst doma!
Měla jsem jako dítě nádhernou fantazii a tak jsem knihu opravdu prožila a byla jsem ohromena světem, který autor vykreslil, cestou hlavních hrdinů průřezem planety Země, a tím, co tam objevili.
Dnes to byla příjemná nostalgie, ačkoliv jsem si, jako u řady jiných knih, povzdechla nad tím, kam se ta fanatazie člověku ztratila.
Jsem ale moc ráda, že jsem se ke knize vrátila, myslím, že i dnes nabízí dobrodružný příběh velké kvality.

Pytlík
17.08.2024 4 z 5

Profesor Liddenbrock měl velké štěstí, že svou výpravu podnikl předtím, než Prusko obsadilo v 70.letech 19. století Paříž. Takto ho Verne vykreslil jako sice prudkého, ale v podstatě morálního a správného gentlemana. Nepochybuji o tom, že o 10 let později by už tento Němec starý pergamen nenašel, a pokud ano, bídně by v podzemí zahynul. Jinak se mi moc líbí, jak je příroda ve Vernerových dílech přívětivá. Zatímco v realitě všude zuří boj o život a fyzikální zákony se s nikým nemažou, ve vernerovkách kometa snese lidi na zem tak měkce a bezpečně, že by v Hjůstnu všichni zaměstnanci žárlivostí roztrhali svoje pracovní NASA průkazy, obrovský tlak v hlubinách nerozmačká Nautilus a tady hlavní hrdinové prosviští žhavou lávou ve vulkánu a nic se jim nestane, divže jim matka příroda ještě nesbalila špekáčky na cestu, aby si je na lávě opekli.

ozzak
10.06.2024 5 z 5

Díky. Ctenarske výzvě sem sahnul na knihu mého dectvi od aurora Jules verne o dobrodružné cestě do středu země i po těch letech kniha neztratila svůj půvab a navnadilo po letech znova přečíst nějakou knihu od Julese verna autora mého dectvi.

John6900
31.05.2024 5 z 5

Návrat do mých mladých let. Na svou dobu neskutečný příběh, který ale dokáže pořád pekelně bavit a je jedno kolik vám je...

Ran
08.05.2024 4 z 5

Audiokniha je skvěle namluvená a četla se výborně.

Slezadav
04.03.2024 5 z 5

Ve své době sci fi příběh, ze kterého se sice ono sci-fi již trochu vytratilo, nicméně zůstává neskutečně čtivá,dobrodružná a zábavná kniha. První třetina knihy ještě není nikterak fantastická a popisuje cestu k islandské sopce. Přestože tahle část knihy je spíše cestopisem, než čím jiným, bavila mě.
Děj nabere na obrátkách ve druhé třetině knihy a drží velmi dobré tempo až do konce. Jedinými mírně hluššími místy jsou pasáže popisující geologické složení toho či onoho. Přestože je na první pohled zcela jasné, že jde o naprostou fantazii, dokáže autor podat všechny události cesty velmi dramaticky a poutavě. Při čtení se mi stávalo, že jsem se nemohl odtrhnout a docházelo k situaci "ještě jednu kapitolu".
Velmi mě překvapilo, kolik faktických informací v knize je vzhledem k datu jejímu napsání. Celkově jsem byl mile překvapen a má očekávání byla překonána. Mohu jen litovat, že jsem knihu nečetl o nějakých 20 let dříve, kdy by mé dobrodružné dětské já bylo nejspíše zcela konsternováno. Nicméně i jako dospělý čtenář jsem si tuhle Verneovku neskutečně užil.

vvikingg
03.03.2024 5 z 5

Tuhle knihu jsem měl v dětství rád, trochu připomínala starý český film Cesta do pravěku, který byl na svoji dobu a z dětského pohledu ohromný. Ve stáří poslechnuto jako audio kniha, při sestupu do podzemí na Islandu jsem si vzpomněl na bájnou říši Agartha :-), potěšilo že pan Verne už tehdy když knihu psal věděl, že nejhlubší důl je v Čechách v Příbrami, jak poznamená profesor a sdělí Alexovi, jsme hlouběji než je hloubka tohoto dolu. Při pití vody, padne padne poznámka , že je železitá jako v Teplicích :-), byl Verne v lázních Teplice v Čechách ?? Stářím mění člověk pohled na knihu a všímá si jiných věcí. V městské knihovně mají audio verneovek více, opět nějakou poslechnu je to příjemné odreagování a vzpomínání na mládí.

PitoR
24.02.2024 5 z 5

Záhada starého rukopisu!
Viete, čo môžete zažiť, ak si kúpite staručkú knihu a v nej nájdete zašifrovaný pergamen písaný runovým písmom? Všetko to začalo v nedeľu, 24. mája 1863, v nemeckom Hamburgu...

Spolu s profesorom Ottom Lidenbrockom, jeho synovcom Axelom a ich sprievodcom Hansom som sa vrátil do mladých liet a vydal na dobrodružnú cestu, tentokrát do stredu Zeme. A Jules Verne mi ju patrične okorenil sympatickými hrdinami, statočnosťou, priateľstvom, odvahou, strhujúcim dejom, napätím i záhadami podzemnej ríše...

Písalo sa 19. storočie a fantázia francúzskeho autora akoby nemala hraníc. Ja som si to užil naplno a som veľmi rád, že po dlhých rokoch som sa k príbehu opäť vrátil.

ivetka859
21.01.2024 5 z 5

Na jednu stranu jsem měla pocit, že čtu pohádku, na straně druhé používá autor velmi bohatý slovník, a tak jsem se nedokázala cítit ani trochu dětsky. Četla jsem výtisk z r.1965 a ty zažloutlé, ale pevné stránky tomu dodávaly taky svoje zvláštní kouzlo.

Tomk0
12.12.2023 4 z 5

Moje první (a určitě ne poslední) kniha od Julese Verna a jsem nadmíru spokojený. Viděl jsem sice film což mi trochu pokazilo napětí, jak by se děj mohl odehrávat, ale i tak to bylo fajn.
Líbily se mi krátké kapitoly a dobře popsané situace, díky kterým jsem se ocitl vedle dobrodruhů na cestě do středu země. 73%

Sitting-Bull
06.12.2023 4 z 5

Klasická Verneovka. Krásný popisný jazyk se krásně proplétá s dobrodružným dějem. Vyloženě jsem si užívala popis prostředí, kterým badatelé cestovali. Kniha, kterou jsem si užila.

Adriana2010
06.12.2023 4 z 5

Knížka popisuje cestu vedoucí do středu Země. Vystupuje tam profesor Otto Liddenbrock který je vášniví sběratel minerálů a o půdě a zemi toho hodně ví. Má synovce Axela s kterým se rozhodne vydat do středu Země. K ním se přidá i průvodce Hans. Ve středu Země se dějí jiné věci najdou podzemní moře a také jevy o kterých mnoho vědců pochybují. Knížka je hezky sepsána jsou tam popsané každé maličkosti. Knížku bych doporučila lidem kteří mají rádi dobrodružství.

Naďa2411
31.07.2023 5 z 5

Dobrodružná akniha určena i pro malé děti se mi velmi líbila. Děj vypráví 16-tiletý Axel roku 1863. Profesor Lidenbrock objeví zašifrovaný dokument islandského alchymisty ze 16. století Arneho Saknussemma v němž tvrdí, že sestoupil do středu Země. Profesor zahájí výpravu na Island a provází nás cestou do středu Země. Skutečně jsem měla pocit, jako bych byla přímým účsastníkem výpravy, která byla místy velmi nebezpečná, zda-li splnila očekávání nebudu prozrazovat.

Romcajs
25.07.2023 5 z 5

Krásný dobrodružný příběh tří cestovatelů do středu země. I když úplně do středu se nedostanou, tak se mi knížka četla krásně a byl jsem vždy zvědavý, co se stane v dalším dílu. Prostě nesmrtelný Jules Verne.

michalsch
22.06.2023 5 z 5

Mě ta kniha bavila jako kluka, a pak mě bavila i při přečtení v dospělosti. Jedna z nejzajímavějších Verneovek od začátku do konce. A rozhodně nesdílím názor, že by začátek nebyl zajímavý.

Kabuky
12.02.2023 5 z 5

Krásná vzpomínka na dětství.

Sabča817
30.12.2022 1 z 5

Bohužel obrovské zklamání! Prvních 140 stran bylo o ničem, fakt nuda. Pak trochu akce, a potom zase úpadek. Pro mě jednoznačně nejhorší verneovka, co jsem zatím přečetla...

Laf
28.10.2022 4 z 5

Po knize jsem dlouho pokukovala, protože její myšlenka a cestování do středu země, bylo využito v několika filmech, takže jsem si chtěla přečíst originál. A za mne teda super. Bavilo mne to a děj svižně utíkal. A do toho ty krásné ilustrace, které celému zážitku dodali šmrnc. Autor to prostě uměl napsat :)

Lioncz24
22.10.2022 3 z 5

Film se mi líbil víc jak tato kniha. Kapitoly jsou svižné ale děj je skoro stejný jako u filmu
Bohužel dávám 3z5 hvězdiček