Doktorka z domu Trubačů

Doktorka z domu Trubačů
https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/2464/doktorka-z-domu-trubacu-2464.jpg 5 1037 1037

Autorka líčí život české doktorky Vlasty Kálalové-Di Lottiové. Její touhu po pomáhání a poznávání. Ve dvacátých letech se vypravila do Bagdádu, kde chtěla zřídit československou nemocnici, kam by lékaři z ČS jezdili získávat zkušenosti. Dosáhne toho, dokonce tam získá přátele a založí vlastní rodinu. Vrací se do Čech, kde se jí tragicky změní život, ale i tak je dále cílevědomá a ochotná pomoci tam, kde je třeba.... celý text

Melein
05.01.2018

Knihu jsem přečetla jedním dechem. Jen si kladu otázku: jak to, že o takových osobnostech naší země se dozvídáme jen náhodou? O takových lidech by měla média informovat a ne o těch šílených politicích. Paní doktorce vzdávám hold. To co dokázala je přímo neuvěřitelné.

amenta
18.10.2017 3 z 5

Zajímavý a složitý osud a zejména v mládí velká odvaha. Jinak osobně bych se s paní doktorkou setkat nechtěla, náročná někdy až asociální a na druhou stranu zahlcující péčí...

harena
11.10.2017 5 z 5

Jeden z nejúžasnějších životních příběhů české lékařky, který paní Borská brilantně zpracovala. Ve chvíli, kdy se MUDr. Kálaové tragicky změní život, nemůžete popadnout dech. Emoce, napětí, smutek, ale pak síla, s jakou se dr. Kalábová porvala se svým osudem - prostě klobouk dolů, paní doktorko. Rozhodně doporučuji všem!
"Byli se mnou, dotýkala jsem se jich, mluvili na mě. Mně se to zdálo tak samozřejmé, a ono to bylo štěstí."
Na tu větu nikdy nezapomenu.

ivanaci
04.08.2017 5 z 5

Jedním slovem... nádhera, vřele doporučuji

Pivka1
04.08.2017 5 z 5

Knížka kterou jsem četla jedním dechem. Před hlavní hrdinkou hluboce smekám.

Hanina61
01.08.2017 5 z 5

Žiju kousek od Bernartic, kde se Vlasta Kálaová narodila, po návratu z Blízkého východu tam žila a posléze i v milovaném domově zemřela. A až doteď jsem neměla tušení, jak odvážná žena, lékařka, vědkyně, patriotka, bojovnice za mír, tam žila. Její osud je vskutku pozoruhodný a bohužel také smutný, ale ona se i přes tragédii dokázala vzchopit a dál pomáhat, kde se dalo. Má můj obdiv. A já mám tip na cyklovýlet... jet se podívat do Bernartic na dům s králíky, kde by mělo být jí věnované malé muzeum. Knihu vřele doporučuji...

martulkat
01.08.2017 5 z 5

Krásná kniha navzdory době, kterou popisuje, má stále co říct. Doporučuji.

Dáma s hrnstjm
01.08.2017 5 z 5

Kniha je důkazem, že největší autor-drsňák je sám život... žádní severští autoři "drsných" thrillerů... Vlastin příběh je v první polovině opravdu velmi inspirující - ta cílevědomost, houževnatost, odvaha, skromnost, snaha nepromarnit ani okamžik, protože by to bylo plýtvání. O to zvláštněji pak působí druhá část příběhu, ve kterém se žena postižená velkou tragédií a zdravotními potížemi snaží vyrovnat se životem. Kniha obsahuje tolik životního moudra, že jsem si ji po přečtení musela koupit domů, abych mohla občas zalistovat a připomenout si... a abych ji mohla půjčovat dál - protože, jak je tam někde psáno, knihy by neměly jen tak zahálet na polici.
Máme v píseckém archivu část Vlastiny písemné osobní pozůstalosti. Hodněkrát jsem tam něco hledala a jen lhostejně otáčela papíry. Teď už se těch dokumentů budu dotýkat s úctou a tichou vzpomínkou...
Ještě dodám, že mi úplně nesedl autorčin styl psaní. Z "naučného" pohledu mi tam chyběly citace (odkazy na prameny a zdroje), takže není jasné, co je podložené tvrzení a co ne. Z "beletristického" pohledu mě tam rušily citace pasáží z korespondence. Ale to nevadí, třeba právě proto je kniha srozumitelnější širšímu čtenářstvu.
PS: Doporučuji vydání z roku 2012 s obrazovou přílohou. Škoda, že nebyla zachována i v nejnovějším vydání (2016).

irmag
27.06.2017 5 z 5

Opravdu nádhera!

KatkaB77
12.04.2017 5 z 5

Neuvěřitelná kniha. Doporučuji k přečtení všem. Velmi silný životní příběh jedné ženy. Ke knize jsem se dostala přes jinou knihu "Příběhy starých píseckých domů a osudy jejich obyvatel", kde je i dům v Bernarticích s králíky a hlávkou zelí. Až budete mít pocit, že máte těžký život, vzpomeňte si na ní, co všechno dokázala a prožila a dokázala dál žít a ještě pomáhat ostatním prát se za lepší život.

jindrusa
16.03.2017 5 z 5

Dech beroucí příběh, a podle skutečnosti.

1casper
14.03.2017 4 z 5

Odjakživa preferuji knížky s lékařskou tematikou, proto nechápu, jak mě tahle knížka mohla míjet... Je v ní tolik moudra....
Na ní je i vidět, jak je nadčasová. Právě v této době jsem o to víc hltala obyčený, a pro nás nepochopitelný život v Iráku.
Připomenutí válečného období a čas těsně po skončení 2.světové války, co všechno ještě stihli nacisté napáchat. Osvobozením v květnu 1945 rozhodně válka neskončila, i pro paní Kálalovou bohužel.
Jsem ráda, že jsem si mohla přečíst o životě Vlasty Kálalové. Takových lidí bylo a je určitě hodně moc a díky paní Borské o ní ví více lidí.

Čtyři hvězdy za rozvláčný konec.

Jana283
23.02.2017 5 z 5

Kniha ke které se stále vracím a stále znovu prožívám život této obdivuhodné ženy.

JIVaJaH
16.02.2017 5 z 5

Skvělá kniha o neuvěřitelně houževnaté, vzdělané, zcestovalé, životem poznamenané ženě! Je až neuvěřitelné, že je to příběh jen jedné ženy. Klobouk dolů!

Bláža9
27.01.2017 5 z 5

Neuvěřitelně inspirativní příběh, kterému se snad ani nechce věřit, že ho mohl prožít jeden člověk. Jde o jednu z knih, která nutí člověka přemýšlet nad životem. Životní síla doktorky Kálalové je ohromující...

Zorka
20.01.2017 4 z 5

Příběh doktorky Kálalové si literární zpracování opravdu zasloužil. Byla to žena, která udělala tolik dobrého, aniž by to považovala za něco mimořádného, a navzdory tomu, co ji v životě potkalo. Z mého pohledu škoda, že nezůstala déle v Bagdádu, protože vyprávění o jejím tamním životě bylo pro mě tou zajímavější částí knihy.

pinar
05.01.2017 5 z 5

Kniha s velkým K o ženě s velkým Ž. Jeden z nejsilnějších příběhů, které jsem četla. Asi proto, že se opravdu stal. Tohle nevymyslíš. Doporučuji k přečtení i proto, že je napsána velmi poutavě, a čtenářova pozornost je napjatá do poslední stránky.

kudrdlinka
03.11.2016 4 z 5

Příběh doktorky Kálalové určitě stojí za přečtění. Byla to silná, statečná, vzdělaná a ve své době i pokroková žena, obdivovala jsem (a možná i trochu záviděla) kolik jazyků se naučila. Je pravda, že některé části mě zaujaly víc, některé méně, ale myslím, že časem si knihu přečtu ještě jednou a budu se na ni dívat zase jinak.

niika
16.10.2016 3 z 5

Byla by jednoduše škoda nezpracovat takový příběh takové mimořádné ženy,

Isserley
10.10.2016 5 z 5

O této knize mi v létě řekla naše dvaadevadesátiletá sousedka z chatové osady. Paní Novotná zahradničí, učí němčinu a zajímá se o spoustu věcí, je radost si s ní popovídat. A teď budeme mít další společné téma, tuhle knížku.
Na mě udělala dr. Kálalová obrovský dojem, takových lidí je málo. A jaký osud! Ke konci se mi kniha hůř četla, bohužel je znát autocenzura autorky, vzhledem k době, kdy kniha vznikla, je to pochopitelné. Přesto nezapomenutelná knížka.