Egypťan Sinuhet

Egypťan Sinuhet
https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/106500/bmid_egyptan-sinuhet-8-vydani-106500.jpg 5 5137 5137

Sinuhet je dítě neznámého původu. Připlul ke své nevlastní matce Kipě a otci Senmutovi v proutěném košíku po řece. Učil se v chrámě Amonově a stal se jako otec lékařem. Dobrodružství, která zažil, jsou četná. A tím nejpovolanějším, kdo by nám o nich měl povědět, je on sám.

Literatura světová Historické romány
Vydáno: , Český klub

Sinuhet egyptiläinen , 1945

Emetiore
16.03.2016 4 z 5

Je to dobré, ale... místy to působí, jako kdyby Sinuhet, vypravěč, který knihou coby svým životem provází, doopravdy psal své paměti až s velkým odstupem, se kterým se nevytratila jediná informace, zato však veškeré emoce. Nejsem si jistý, zda to byl autorův záměr, aby nám přiblížil Sinuhetovo rozpoložení, nebo jestli je takový prostě jeho styl, ale u knihy tohoto rozsahu působí ta okatá odtažitost po několika kapitolách lehce únavně. Obzvlášť když přijdou scény, kterým by slušela pořádná gradace – ta ale chybí.
Na druhou stranu je fajn, že dílo může sloužit jako popularizující, lehce (místy více) zkreslené okénko do amarnského období Nové říše a do starověku 14. století př. n. l. vůbec.
3 a 3/4 *

Eldar80
15.03.2016 4 z 5

Pro mě monumentální dílo. Opus magnum náboženského idealismu. Jakou cenu musí společnost zaplatit za pokus o nastolení dokonalého náboženství? Ó Egypte, zde přichází Achnaton syn slunečního boha Atona, který se pokouší zavést první monoteismus na světě. A do této nestabilní doby se narodí hlavní hrdina knihy, který se stane lékařem. Jako lékař pak procestuje část tehdejšího starověkého světa. Poté se vrací a stává se královským lékařem na dvoře faraona Achnatona. Kniha je dokonalým výletem do starověké historie. Waltari velmi obratně spojil některá historická fakta a jiná pokřivil s fiktivní postavou lékaře Sinuheta. Po této stránce je kniha perfektní. Bohužel musím říct, že jsem prvních 120 stran vyloženě přetrpěl. To co se dělo jsem nedokázal překousnout. Naštěstí jakmile začíná cestování, tak se to velmi zlepší. Bohužel zhruba od poloviny jsem se těšil až knihu dočtu. Oproti Tajemnému Etruskovi jsem se do toho nedokázal pořádně začíst. Naštěstí mne velmi bavil Sinuhetův sluha, který do knihy vnášel osobitý humor. Nemůžu upřít velkolepost příběhu, ale zdá se mi, že se zde projevuje vliv dlouhého románu. Když čtete něco ne zrovna záživného, tak pokud je to dlouhé, zkrátka nutně tomu postupně více podlehnete. A taky psychologie, protože lidé mají tendence pozitivněji hodnotit věci, které je stály jisté úsilí. I na mě to mělo značný vliv, ale ikdyž je kniha po stránce dění, příběhu, exkurze do historie mistrovská, tak kvůli nezáživnosti tomu nemohu dát 5 hvězd. (Vzhledem k tomu, že kniha řeší hlavně společenskou morálku ve vztahu k náboženskému idealismu, není kniha vhodná pro náctileté a už vůbec ne pro děti. Proto asi ta některá negativní hodnocení.) Zaslouženě 90%

Andy74
07.03.2016 5 z 5

Kniha je krásná, velice obsáhlá a to hlavně z hlediska historie. V dějepisu dosti pokulhávám,takže jsem některé záležitosti prostě nevstřebala. Co jsem si ale užila byly nádherné kostýmy, líčení, jídlo, zábava a v neposlední řadě láska, nenávist, hrdost, vzdor, vypočítavost, intriky. Pro mne dosti těžká četba, takže snad později znovu, s odstupem, s větší moudrostí .......

Netopyr07
04.03.2016 5 z 5

Četla jsem ji na základní škole a prvních 100 stran mi šlo jak psovi pastva. A najednou fíííííí... a nedokázala jsem se od ní odtrhnout. Vážně skvělá kniha!

atibi
01.03.2016

Nádherná kniha, doporučuji

Evan28
20.02.2016

NEJ kniha.

Klásek007
16.02.2016 5 z 5

Opravdu KNIHA s velkým K.Patří mezi mé oblíbené a nejlepší.

Makropulos
29.01.2016 5 z 5

Kniha Egypťan Sinuhet vypadá jako Sinuhetova autobiografie. Malý, čerstvě narozený chlapeček byl nalezen v rákosovém košíku, který připlaval po vodě. Chlapec vyrostl, stal se lékařem a rádcem faraonů v období nadcházející vlády faraona Achnatona, který se pokusil zvrátit zavedené náboženství a nahradit je uctíváním nového boha. V průběhu svého života a na svých cestách se Sinuhet setkává s lidmi v různých životních pozicích v mnoha oblastech Egypta i v sousedních zemích a seznamuje nás s mnoha detaily života a historie starověkého Egypta.
Co je však skutečně geniální na této knize je to, že to vlastně není o Egyptě ani o dávných dobách. Může to být vyprávěním o jakémkoliv národu, jakékoliv civilizaci, o jakémkoliv člověku v jakémkoliv čase a na jakémkoliv místě. Je to o každém z nás. O našich radostech a strastech a o sociálních a vládních institucích, kterým podléháme. Je tu velice jasně popsáno celé spektrum lidského a společenského chování od nejvznešenějších aspirací, emocí a skutků až po ty nejnižší až pokleslé.
Jak je uvedeno hned v I. Knize:
„Vše je opět, jak bylo dříve, a nic není nového pod sluncem, a člověk se nemění, i když se mění jeho šat, ba i slova jeho řeči."

shenandoah
24.01.2016 5 z 5

Kniha je to výborná, ale dala mi řádně zabrat. Nevím, čím to bylo, že jsem měla po čtení problém knihu znovu otevřít, hlavně v prostřední třetině knihy. Na začátku a na konci mě nic takového netrápilo. Možná tím zvláštním jazykem, který Waltari zvolil a který zároveň přispívá k jedinečnosti knihy. A těch znalostí, co musel autor mít, aby knihu napsal, za to ho nelze než obdivovat.
Takže ještě jednou - kniha je to skvělá a s klidným svědomím ji doporučím jakémukoliv zájemci, ale pro mne to byla malá knižní anabáze.

s.mirka1
04.01.2016 5 z 5

Kultovní kniha, kterou by si měl každý přečíst.....

Michael15568
26.12.2015 5 z 5

Opravdu velmi poučná v každé době!!!

pavel7
17.12.2015

souhlas, je poplatná každé době.

BUBINA1971
14.12.2015 5 z 5

Nádherná, nadčasová kniha.

aninkah
01.12.2015 5 z 5

Krásný, i když trochu posmutnělý příběh. Nádherný exkurz do starověkého světa.. Ráda se k Sinuhetovi vracím...

mikesnela
23.11.2015 5 z 5

Krásná knížka kterou pravidelně po 2-3 letech znovu otevírám.Skvěle vyprávěný příběh, fantastické postavy /Kaptah nemá chybu/ . Na čtení se sice člověk musí opravdu soustředit ale stojí za to.
TOP 5 jednoznačně.

Jirinamac
15.11.2015 5 z 5

Knížku jsem nedokázala přečíst na jeden zátah, byla čtivá, ale místy jsem se přistihla, že nevím co čtu. Než jsem to dočetla, tak jsem zvládla ještě 3 knížky. Ale jsem ráda, že jsem jí zvládla, po přečtení jsem si uvědomila, že se mě vlastně moc libí

stevefin
14.11.2015

Tuto knihu jsem přečetl jako vůbec první v mém životě (když neberu Honzíkovu cestu...) a díky ni jsem začal pravidelně číst knihy jiné... Takže tak :D

allebra
09.11.2015 5 z 5

Moc pěkná kniha, nadčasová! Začetla jsem se od prvních řádků a jen velmi nerada jsem ji odkládala. Určitě se k ní ještě po nějakém čase vrátím. Zhlédla jsem i film a i toto zpracování z roku 1954 bylo povedené, určitě doporučuji, i když kniha byla samozřejmě lepší!

Fanfara77
08.11.2015 5 z 5

Největší klasika, dnes už i nostalgie

bulat
26.10.2015 5 z 5

vrcholné dielo M. Waltariho, jeden z najlepších románov, aký som kedy čítal !