Emilka: Život lidem nakládá, kolik unesou

Emilka: Život lidem nakládá, kolik unesou
https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/506002/bmid_emilka-Ung-506002.png 4 390 390

Emilka přišla na svět za první republiky na dědině nedaleko Brna a odešla z něho, když se její země stala znovu svobodnou. Tento kraj nikdy neopustila a svůj život prožila ve 20. století plném událostí, jejichž důsledky ovlivnit neuměla. Přestože byl Emilčin život protkán radostmi i bolestmi obyčejného člověka, nikdy neztratila sílu jim statečně čelit. Tento román je o opravdové lidskosti, o kráse čirého dobra a o duších obyčejných lidí, jejichž příběhy známe i ze svého vlastního okolí.... celý text

Aneladgam95
18.10.2022 5 z 5

Velice hezky napsaná kniha. Příběh je místy dojemný, až si člověk říká, co vše je jeden lidský osud schopný unést. Přesto je příběh uvěřitelný. Čtenáři a čtenářky knih Aleny Mornštajnové, Karin Lednické nebo Marie Körnerové tuto knihu jistě ocení.

Knihomolka97
06.10.2022 5 z 5

Kniha sleduje osud jedné rodiny, ale především Emilky od jejího dětství až po staří. Musím říct, že byla od malička teda pěkné kvítko. Bystrá, zvědavá, neposeda. Hned jsem si ji oblíbila.
Autorka píše krásným jazykem (myslím, že někomu styl sedne, někomu možná ne), já jsem každopádně neměla problém se začíst a byť je vyprávěno převážně v er-formě, tak se do příběhu vžijete a naplno ho prožíváte.
Bylo pěkně popsáno, jak se dřív žilo, sňatky z rozumu, mnoho dětí atd. Nebyla to lehká doba a během lusknutí prstu se spokojený, šťastný život obratil vzhůru nohama. Lidé museli učinit rozhodnutí, které jsou pro mě dnes těžko pochopitelné, ale tenkrát to jinak nešlo.
Musím zmínit třeba část těsně před a v průběhu druhé světové války, která byla skvěle vykreslena. Autorka občas něco málo z děje prozradila dopředu, což jsem oceňovala, protože jsem se mohla psychicky připravit.. :D
Byla jsem chvilkama jako na trní plná emocí a nejednou jsem neudržela slzy, jak to bylo kruté. Smrt.. číhala všude..
Krásný, smutný, dojemný příběh, který určitě doporučuju přečíst.