Hanin kufřík
Karen Levine
Příběh dívky, která se nevrátila. Vyprávění o moravské židovské dívce Haně Bradyové, která byla zavražděna v Osvětimi pro svůj židovský původ. V knížce se střídají kapitoly o šťastném dětství Hany a Jiřího Bradyových v Novém Městě na Moravě i o jejich deportaci do Terezína a Osvětimi s kapitolami o pátrání Tokijského centra pro studium holocaustu po osudech majitelky dětského kufříku, který byl tokijskému centru zapůjčen z osvětimského muzea. Publikace je provázena fotografiemi z tokijského centra a snímky z rodinného alba přeživšího Hanina bratra Jiřího. Podle předmluvy je kniha určena učitelům základních škol, kteří ji mohou využívat při výuce dějin druhé světové války.... celý text
Literatura naučná Biografie a memoáry Pro děti a mládež
Vydáno: 2003 , Portál , Židovské muzeum v PrazeOriginální název:
Hanas Suitcase, 2001
více info...
Přidat komentář
Navštívila jsem Nové Město na Moravě a při prohlídce města zaregistrovala pamětní desku na domě a díky jedné hře se dozvěděla o příběhu Hany. Tehdy knihu v informačním centru neměli. Teď jsem navštívila město podruhé a knihu si koupila. Překvapivě po ní nejdříve"sáhla" osmiletá dcera, která ji přečetla během jednoho odpoledne. Zvažovala jsem, zda máš již čas na přečtení knihy o holocaustu. Ale ptala se na to, čemu nerozuměla. A já knihu přečetla hned po ní během noci. Myslím, že je to velmi dobře zpracovaná kniha pro děti a mládež. Dozvědí se o této problematice velmi citlivě. A i popis "cesty" ke zjišťování informací o Haně může být pro děti inspirativní při řešení různých projektů. Podíváme se spolu ještě i na filmový dokument.
Knížku jsem četla podruhé. Mám pocit, že kdysi to byla moje první knížka o holocaustu. Je opravdu stylizovaná do dětské mluvy, krátkých kapitol a vysvětluje elementární pojmy z druhé světové války. Jako vstupní bránu jí doporučuji všemi deseti. Pro dospěláka je to záležitost na jeden večer, kdyby to mělo být víc, zoufale by mě to nebavilo.
Vývoj v knize probíhá ve dvou linkách - život malé Hany a pátrání po něm o 60 let později. Život Hany je spojený s bratrem Jiřím, který informace o ní poskytl. Tedy nula fikce.
Je to zajímavě pojaté svědectví i s přesahem do dnešní doby - poučme se z chyb a vyvarujme se takových znovu.
Moje první kniha o holocaustu a 2. světové válce. Vybrala jsem si ji na základní škole jako četbu pro domácí úkol, který nám paní učitelka zadala. Za mě krásné zpracování knížky. Toto téma mě od té doby zajímalo čím dál víc a já se ke knížkám s touto tématikou neustále vracím. Velmi krásná, ale i smutná kniha. Myslím si, že je i velmi naučná pro všechny malé čtenáře. :-)
Každá kniha, která se snaží přiblížit hrůzy holocaustu a 2. světové války dětem a mládeži si zaslouží uznání. Tahle je navíc velmi povedená a navzdory tragickým událostem, které jsou hlavní linkou celé knihy, v čtenáři zanechává naději.
Vyprávění o životě československého židovského děvčátka začíná starým prázdným kufříkem v japonském muzeu, což mi přijde značně originální a velmi tento nápad cením.
Kromě samotného vyprávění o Haně a jejím pohnutém osudu po vypuknutí 2. světové války, je fascinující je i druhá linka příběhu, která čtenáři vypráví o samotném pátrání komu že to ten kufřík vlastně patřil. A co mě na celé knížce baví snad nejvíc je, jak spojuje lidi napříč časem i světadíly.
Kniha, na niž asi nelze zapomenout. Příběh podobný tisícům jiných příběhů, které skončily takto tragicky. Nechápala jsem a nechápu do dnešních dnů- lidská zloba je neskutečná, ale jak někdo může vraždit malé děti, ať jde o jakoukoli národnost či náboženství. Člověk je neskutečná rasa, která snad ani nemá právo žít na této planetě. Jak by tady bylo krásně..... kdybychom tady nebyli a neničili....
Hanin kufřík jsme si chtěli vzít se synem na dovolenou (doporučená četba, 2. stupeň ZŠ), ale nakonec jsme ho nechali doma...byl moc, moc těžký na prosluněné letní dny...teď v říjnu jsme kufřík otevřeli a přečetli příběh, který ukrýval. Četli jsme společně, sdíleli Haniny okamžiky a dlouho si o nich povídali...
Velmi citlivá kniha, která vás dožene k slzám.. srdcervoucí příběh malé, nevinné holčičky, která za nic nemůže. V téhle knize už neexistují pojmy štěstí, radost a naděje..jsou to jen vedlejší produkty dobře žitého života. Tohle je prostě boj na život a na smrt...
Půjčeno z knihovny, tenounká smutná knížka o malých dětech, neuvěřitelná zrůdnost režimu na nevinných ... na krásných, citlivých, inteligentních dětech.
Tenká smutná knížečka. Tento příběh mě dostal o trošku víc než Moje dlouhé mlčení.
Asi ideální pro seznámení dětí a mládeže s tímto tématem.
Neskutečně krásná a dojemná knížka, přečetla jsem ji na jeden zátah, nešlo se od ní odpoutat. Několikrát jsem opravdu pro slzy nemohla číst. Určitě díky tomuto příběhu můžeme s vnučkou probrat neslavnou část dějin srozumitelně a přijatelnou formou.
Knih s tématikou holocaustu se v posledních letech vynořila celá řada. A totéž koneckonců platí o filmech. Nechci toto téma v žádném případě nějak zlehčovat, ale trošku mi ty knihy splývají.
Na malou Hanu ovšem nikdy nezapomenu! Poprvé jsem o ní slyšela v jakémsi rozhlasovém pořadu a natolik mne to zaujalo, že jsem cíleně tuto knihu začala hledat po knihkupectvích.
Příběh malého kufříku, pár věcí v něm a veliké nasazení jedné japonské učitelky a jejích svěřenců... Dojemný, smutný, ale krásný příběh! Došlo v něm k něčemu nevídanému, k propojení mnoha velice vzdálených míst a lidí nejenom v prostoru, ale i v čase. Od války až po současnost, od Terezína až po Tokio, od Nového Města na Moravě přes Osvětim až po Kanadu.
Bože, jak MOC jsem se za některé z nás Čechů styděla, když přijel (a není to tak dávno) do ČR Hanin bratr Jiří, aby mu tu bylo uděleno/neuděleno vyznamenání...!!!
Ale to už je jiný smutný příběh...
Smutný, ale bohužel pravdivý příběh. Hanu jsem si okamžitě oblíbila a o to víc jsem byla smutná z konce knihy. Co musím vytknout jsou pro mě ne moc zábavné kapitoly, které se odehrávají v Japonsku. Ale jinak je to krásný příběh při kterém proběhne mráz po zádech. Knížka ukazuje (a to nejen dětem) jak moc důležitý je mír.
Knihu jsem koupila pro -náctiletou dceru, jako první s tématem o holocaustu. Právě pro tuto věkovou kategorii je tato kniha výborně napsaná. Není to jednoduché čtení pro dnešní děti, ale musí s tím být seznámeni právě proto, aby se tyto hrůzy již nikdy neopakovaly. Obě jsme si pobrečely, dcera je ve stejném věku jako Hana....
Štítky knihy
koncentrační tábory Židé druhá světová válka (1939–1945) paměti, memoáry holokaust, holocaust dějiny pro děti a mládež
Doporučuji především mladším čtenářům, aby se seznámili s tématem šoa/holokaustu v mírnější formě přes příběh a historii holčičky jménem Hana, která žila svůj život, dokud nepřišly hrůzy války a koncentrační tábor,který se jí stal osudným.