Červenka

Červenka
https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/188585/bmid_harry-hole-cervenka-KBE-188585.jpg 4 3956 3956

Harry Hole série

3. díl krimi série o detektivu Harrym Holeovi. Píše se rok 1944. V zákopech u Leningradu na východní frontě bojuje jednotka norských vojáků v německých uniformách za věc, v niž věří: za svobodné Norsko. Vojáci pocházejí ze všech společenských vrstev, nesdílejí politické názory ani důvody své účasti v bojích. Nejodvážnější z nich, Daniel Gudeson, je zastřelen a jeho tělo je uloženo do masového hrobu. Po jisté době se však v jednom vídeňském lazaretu objeví zraněný voják, který o sobě tvrdí, že je Daniel Gudeson... A máme tu rok 1999. Do ulic Osla se vydává stařec, kterému právě jeho lékař sdělil rozsudek smrti. Stařec přemýšlí o válce. Ví, že ho před smrtí čeká ještě jedna mise. Vzápětí je nalezen jeden bývalý norský voják z východní fronty s podříznutým hrdlem. V téže době Harry Hole omylem postřelí během návštěvy prezidenta Billa Clintonta v Norsku jednoho agenta americké tajné služby. Harry je ke svému údivu povýšen na vrchního komisaře a přeložen k norské tajné službě. Ukáže se však, že byl takto odklizen do kanceláře, kde na něj čekají naprosto nudné a bezvýznamné případy, například prošetření činnosti gangu provozujícího ilegální obchod se zbraněmi, jenž je navázán na neonacistické prostředí. Harrymu a jeho parťačce Ellen Gjeltenové se ovšem podaří zjistit, že stopy pašeráků zbraní vedou až do řad osloské policie. Bezvýznamný případ už není bezvýznamný a roztáčí se kolotoč událostí. Vydání 2., tohoto překladu 1.vydání.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Kniha Zlín

Rødstrupe, 2000

Andrea81
24.01.2019 4 z 5

Čtivé, dějově dobré, napínavé. Harry mě baví.

VendulaB
12.01.2019 4 z 5

Sérii čtu od začátku a Červenka je první knihou, která mě skutečně oslovila. Jedná se o detektivní román v pravém smyslu slova, obsahuje v sobě celou řadu menších příběhů, návratů do minulosti apod. Kniha má skvělou atmosféru, rychlý spád, je velmi poutavá. Ve čtenáři vyvolá touhu po dalším déle (což jsem u předchozích dílů nepocítila).

Ilirea25
09.01.2019 3 z 5

Musím říct, že celý motiv byl dokonale promyšlený, ale kapitoly z války mě opravdu nebavily, i když byly pro knihu opravdu důležité a zásadní. HH jako vždy skvělý, ho nejde nemít rádo.

Faila
01.01.2019 4 z 5

Chvílemi jsem se trochu ztrácela v tom moři rozličných jmen a retrospektivní části mě zpočátku dost vytáčely. Nakonec jsem si ale na styl Červenky zvykla a dohltala ji až do konce. Námět mi přišel zajímavý a dobře propracovaný, byla jsem napnutá až do konce.

elena2054
01.01.2019 5 z 5

Po méně osobních rozjezdových prvních dvou dílech se Jo Nesbø i se svým Harrym konečně otevřeli v plné parádě a naservírovali mi úžasný zážitek z počtení.
Já začala číst popořadě až po přečtení Levharta, Pentagramu a Přízraku. A můžu za sebe říct, že z těch knih Červenku řadím možná na první místo těsně (o prsa vietnamské ženy) před Levhartem.
Celou dobu se těším na Huhuláka, film jsem neviděla. Jsem zvědavá, zda předčí Červenku s Levhartem, ale zatím mě čeká ještě přečíst Nemesis a Spasitele.
Kniha se mi úžasně četla a návraty do minulosti mě v žádném případě nerušily. Naopak, hodně mě bavily.
Dokonce jsem se i dvakrát zasmála, třeba když "dlouhý kabát promluvil ke krátké maskáčové bundě ". Nesbøva forma psaní mi sedí dokonale.
Tak hurá na další čtení.

Kristy78
20.12.2018 4 z 5

Další díl za mnou. Válečné vsuvky nebyly zrovna to pravé ořechové. Ale děj se za polovinou knohy rozběhl a netrpělivě jsem očekávala jak opět vše dopadne :)

stanislav0373
11.12.2018 5 z 5

Tohle byl přesně můj šálek čaje...i když jsem teda pivař, ale i tak, za mě super :-)

Margherita_N
11.12.2018 4 z 5

Experiment, který jsem nečekala, je přeskakování z dávné minulosti do současnosti a zpět. Je tu zajímavý příběh s příslibem přesahu do dalších dílů (aspoň v některých svých rovinách), zblízka prostředí světové války i současného Norska. Blbý je to, že tu na Harryho čeká průšvih v podobě jeho budoucí lásky. Jinak se mi to líbilo! I když se mi občas vojáci motali. :)

mkkoudy
01.12.2018 5 z 5

První setkání s Harrym Holem a hned jsem si tohoto osobitého chlapíka zamiloval.

lazarus
12.11.2018 4 z 5

Vcelku hodně slušné drama. Ovšem na Petera Maye a jeho trilogii Skály to holt nemá.

Efesus
23.10.2018 3 z 5

Rozuzlení a zápletka byla fajn. Bylo použito více dějových linií, což knize a čtivosti taky pomohlo. Stejně mě ale kniha tolik nenadchla a dlouhou dobu jsem se nedokázal začíst. Za mě lehký nadprůměr.

Katulinka69
21.10.2018 4 z 5

Líbilo.

PPardinio
20.10.2018 5 z 5

Při čtení Červenky jsem se bavil a nevadila mi ani délka knížky. Musím hodnotit plným počtem, protože příběh neměl podle mě žádnou chybu. Část V. - Sedm dní byla pro mě zatím absolutní top! S něčím podobným jsem se zatím nikde nesetkal.
"Dobrý den, tohle je Ellenin a Helgeho záznamník. Zanechte prosím vzkaz."

Wyder
06.10.2018 4 z 5

No, dočetl jsem to asi po 5 dnech, takže mi to celkem sedělo. Je to nicméně trochu jiný díl Holea, vždyť první vražda v současnosti se tam odehraje až když máte přečtenou aspoň půlku knihy. Osobně mi exkurs do WW2 nevadil, o Norsku a WW2 vím jen to, že tam za války byla Quislingova kolaborantská vláda, tak jsem se alespoň dozvěděl, jak to mohlo ovlivnit životy lidí i léta poté. Mám ale radši, když se sledují klasické stopy z vyšetřování a chyby pachatele, tohle bylo trochu jiné. Kniha je pro mě hodnotná hlavně proto, že ji čtu až poté, co mám přečteno vše ostatní (kromě Žízně). Dozvěděl jsem se tam tak konečně, kdo je vlastně Ráchel, kde pracuje apod. Přijde mi totiž, že to pak Nesbo v dalších dílech snad znovu neopakoval (ale možná už si to nepamatuju). Je tu také podstatné, že se dozvíte o substory s Princem a vraždě Harryho kolegyně Ellen.

Knihu neřadím mezi nejlepší Holeovky, ale určitě je lepší, než první dva díly. Je to hlavně podstatný díl série, kde započne více dějových linek do dalších dílů. Proto tedy nevynechávat. Kdo má Nesba rád, určitě zklamán nebude.

barbora5058
29.09.2018 5 z 5

Knihu jsem právě dočetla, četla jsem ji už po 2., tentokrát jsem byla na ten chaos ve jménech a válku a retrospektivu v časech připravená, velice slušně napsané. (Jinak zatím nejlepší knížka HH 1 - 3, Červenka vede). 5 hvězd si zaslouží. Chce to opravdu dávat pozor, jako vždy u Nesba a taky počítat s tím, že bude na konci knihy vše vyřešeno.

Odpověď Therushka531: Slizák se jmenuje Bert Brandhaug, táta Rachel našel dopis o předvolání kvůli Olegovi - tak ho chtěl zničit, ne?
S tím střílením-chtěl střílet Daniel, ale jakmile řekl HH heslo Oleg, Daniel se proměnil ve vímekoho a dostal strach..

dadako
19.09.2018 4 z 5

Kniha se rozjížděla postupně a nakonec to bylo tempo pěkně zběsilé. Propojení na WWII mě také bavilo. Věděl jsem že u SS sloužili i neněmci, ale o Norech jsem neměl tušení.
To therushka531: V knize bylo popsáno proč atentátník zavraždil vydírajícího slizáka.

BoubelkaLulu
10.09.2018

Bylo to napínavé a mocinky se mi to líbilo. Pan Huhule je velmi šikovný policista.

therushka531
09.09.2018 3 z 5

Čtu HH popořadě a tento díl mi zatím přišel nejlepší, i když u všech jsem cca od poloviny knihy věděla kdo je vrah =) Nicméně k Července mám několik výhrad a budu ráda, za reakci od těch, kteří také četli, třeba jsem něco přehlédla.

!!! POZOR SPOILERY!!!

Co se týče vraždy toho slizáka, který vydíral Rachel a chtěl po ní sex, zjistil Harry proč ho její otec zabil? Já to z knihy moc nepochopila... Pokud ano, tak to nebylo v knize nijak řešeno, a bylo to zahráno do ztracena, což mi přišlo divné. Jakoby to u Harryho nevyvolalo nic, o čem by stálo za to se zmínit ani ve vztahu k Ráchel. Pokud ne, tak mi to příjde ještě divnější, zejména, když Harry pořád šťourá do vraždy Ellen, a pořád mu na tom "neco nesedí", ale tady neřeší motiv proč slizáka zabil?

Úplně jsem nepochopila, proč vrah nakonec atentát neuskutečnil, přišlo mi to, jako by jen stál u okna, mířil a čekal, a když Harry vpadl dovnitř, tak to vzdal. To mi příjde nepravděpodobné vzhledem k jeho odhodlání. Logičtější by mi přišlo, kdyby prostě jen zmáčkl spoušť, a nechal se klidně Harrym střelit, stejně neměl co ztratit.

Co myslítě, že říkal vrah tomu překupníkovi zbraní, kterého Harry vyslýchal v Johannesburgu. Bylo tam, že něco nenávidí. Můj tip je že nenávidí zradu.

Vlak7
31.08.2018 2 z 5

Až jsem se v tom ztratila. Je mi líto Ellen.

Nello
30.08.2018 2 z 5

Kniha mi ,,nesedla", nebavila mě a špatně se mi četla. Nesba mám moc ráda a čekám na každou knihu, co napíše a nedovolila by jsem si ani jedinou přeskočit, ale zpětně v ohledu k ostatním, byla tahle pro mě nejslabší.