Červenka

Červenka
https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/188585/bmid_harry-hole-cervenka-KBE-188585.jpg 4 3956 3956

Harry Hole série

3. díl krimi série o detektivu Harrym Holeovi. Píše se rok 1944. V zákopech u Leningradu na východní frontě bojuje jednotka norských vojáků v německých uniformách za věc, v niž věří: za svobodné Norsko. Vojáci pocházejí ze všech společenských vrstev, nesdílejí politické názory ani důvody své účasti v bojích. Nejodvážnější z nich, Daniel Gudeson, je zastřelen a jeho tělo je uloženo do masového hrobu. Po jisté době se však v jednom vídeňském lazaretu objeví zraněný voják, který o sobě tvrdí, že je Daniel Gudeson... A máme tu rok 1999. Do ulic Osla se vydává stařec, kterému právě jeho lékař sdělil rozsudek smrti. Stařec přemýšlí o válce. Ví, že ho před smrtí čeká ještě jedna mise. Vzápětí je nalezen jeden bývalý norský voják z východní fronty s podříznutým hrdlem. V téže době Harry Hole omylem postřelí během návštěvy prezidenta Billa Clintonta v Norsku jednoho agenta americké tajné služby. Harry je ke svému údivu povýšen na vrchního komisaře a přeložen k norské tajné službě. Ukáže se však, že byl takto odklizen do kanceláře, kde na něj čekají naprosto nudné a bezvýznamné případy, například prošetření činnosti gangu provozujícího ilegální obchod se zbraněmi, jenž je navázán na neonacistické prostředí. Harrymu a jeho parťačce Ellen Gjeltenové se ovšem podaří zjistit, že stopy pašeráků zbraní vedou až do řad osloské policie. Bezvýznamný případ už není bezvýznamný a roztáčí se kolotoč událostí. Vydání 2., tohoto překladu 1.vydání.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Kniha Zlín

Rødstrupe, 2000

FILDASS
02.05.2018 5 z 5

Je to moje třetí kniha s Harrym a zase úplně bezvadné.Tesim se na další díl.

stryc_Pepin
01.05.2018 5 z 5

Moje třetí kniha od Nesbø a konečně kniha s výborným příběhem, napětím a drajvem. Chválím a s radostí jsem se zahryznul do dalšího dílu ze série.
Zatím to taky nevypadá zle.

michimuller
30.04.2018 4 z 5

Pocitově 4+ a to jsem se docela červenky bála. Nemám ráda knížky z válečného prostředí s dějem někde na frontách a zákopech a už vůbec mi nesedí všelijaké proplétání časových linií minulosti a přítomnosti. Ale pomyslný klobouk dolů, skvělé, čtivé poutavé a to co jindy knížkám vytýkám mi vůbec nevadilo. Ta melodramatická červená knihovna sestřiček a pacientů v lazaretu se dala skousnout. Také mě překvapil konec, že ikonický HH to nakonec poskládal z válečného deníku. Naopak velice se mi líbily pasáže HH rozervané duše po vraždě kolegyně a sýkorka. Já jsem nadšená a nejen díky charismatickému hlasu Hynka Čermáka v audio verzi, ano tohle se hodně povedlo!

Tereziee
19.04.2018 5 z 5

Nejdřív jsem se nemohla začíst. Pletly se mi jména a dějové linky.
Ale nakonec? Bylo to skvělý. Náramně vymyšlený, skvěle propojený a opět nečekaný. Vyvrcholení napínavý jako kšandy. Tohle je ten Nesbo, který mi učaroval při čtení Sněhuláka.

Ale zůstalo zde pár nedořešených věcí, tak doufám že se s nimi Harry popasuje v dalších dílech.

Řihis
19.04.2018 4 z 5

Po slabším začátku knihy je nakonec tento případ opět velmi dobrý.

kvnhvta
18.04.2018 3 z 5

Přežil jsem to, ale že by mě Červenka nějak bavila, tak to moc nebavila. U děje z WW2 jsem se fakt nudil a cukrbliky v (a po) lazaretu byla čirá červená knihovna. Ale plno jiných knížek ani nedoposlouchám, tuhle jo, tak za tři dneska.

strippedd
14.04.2018 4 z 5

Harry Hole další z oblíbených hrdinů. Červenka se mi moc líbila. Propletenec minulosti a současnosti byl skvělým zážitkem,příběh lásky bonus.

m_friedlova
13.04.2018 3 z 5

Napínavý příběh, ve kterém se protkává minulost s přítomností. Chvílemi jsem se v postavách ztrácela. Na mysl mi přišel i proslulý televizní detektiv Colombo - v každém díle se kolem něho nejvíce pohyboval právě vrah. Těším se na další díl HH.

Rade
11.04.2018 4 z 5

S Harry Holem jsem začala Sněhulákem (dost dobrá detektivka), pokračovala Levhartem (no, o něco horší…), skončila Přízrakem (překombinované, pokračovat nebudu, proč bych si měla kvůli rozuzlení detektivky pořizovat další díl…?) A tak jsem sáhla dopředu - tedy dozadu - náhodně vybrala Červenku – a zdálo se mi že to docela dobře funguje, četla jsem jedním dechem…
Jenže konec už byl opět poněkud vykonstruovaný, a nakonec helemese, vše odhaleno není, takže opět návnada na další díl? Přiznám se, že tohle mně docela vadí…
Plus za tematiku druhé světové války, k tomu poznámka trochu mimo rámec detektivky: Překvapivý pohled na stovky Norů, bojujících na straně Hitlera; my se kajeme už celá desetiletí za hajlující Čechy na Václaváku – a vida, oproti Norsku slabý čajíček…
Čtyři minus.

bivana009
08.04.2018 4 z 5

Červenka mě naprosto nadchla, přečetla jsem ji během pár dní. Prolínání současného děje s válečnými událostmi bylo pojato vypravěčsky naprosto dokonale. Hlavní hrdina se chová na policistu ještě více netypicky, než jsme si už zvykli. Závěrečné rozuzlení bylo lehce předvídatelné, ale rozhodně tím neutrpělo.

Marfiel
06.04.2018 5 z 5

Nesbo v této knize ukázal, jak skvělý je vypravěč. Jen tak z fleku čtenáři předhodí nádherný epický příběh o osudovém setkání dvou mladých lidí uprostřed války. A pak dávný propletenec osudů a vztahů pomalu odvíjí, až jej přivede k napínavému, ale krásnému finále. Není to moje nejoblíbenější knížka od Nesba, ale pořád se jedná o parádní čtení...

brijana
02.04.2018 4 z 5

Ze začátku pro mě bylo těžké za začíst a hlavně jsem měla zmatek ve jménech. Bylo těžké si zapamatovat, kdo je kdo. Nebýt toho, tak dám plný počet hvězdiček. Ale když se prokoušete začátkem a uděláte si jasno ve jménech, tak je to skvělé, napínavé čtení!

namido
27.03.2018 3 z 5

Trvalo mi několik týdnů než jsem se dokázala začíst a poté jsem se od knížky nemohla odtrhnout. Takže rozhodně to nevzdávejte pokud budete mít pomalý rozjezd jako já :-)

aji
18.03.2018 5 z 5

Zatím 4. dílo od Nesba, co jsem četla amusím říct, že pro mně top.

terka1011
06.03.2018 4 z 5

Kniha se mi celou dobu moc líbila, ale konec mě upřímně trochu zklamal.

karolka
27.02.2018 3 z 5

Trošku zklamání, moc překombinované, ale neodradilo mě od dalších příběhů s HH.

loudomar
18.02.2018 3 z 5

Dala jsem Holeovi poslední šanci. Začala jsem od jedničky a musím říci, že jeho třetí příběh se mi konečně líbil. Hlavně ten kontrast s minulostí. Celkově měl příběh spád a čtenářovi nedovolil příliš odhalit kdo za vším stojí. Nicméně závěr mi přišel malinko překombinovaný ale alespoň mě to donutilo trochu zapřemýšlet. Dala bych tři a půl ale půlky nemáme :( Celkově stojí za přečtení.

Brambil
17.02.2018

Začátek se dost vleče, nic se neděje. Nakonec se příběh celkem slušně rozvine. Rozhodně pro mne není Červenka nejlepší knihou série, ale svojí stavbou se příjemně vymyká obvyklé šabloně.

Johhanka79
12.02.2018 4 z 5

Kniha se hezky čte. Děj je zajímavý a neotřelý. Jak už to u Nesba bývá, tak veselosti knížka mnoho nenabízí. Dávám čtyři hvězdičky za trošku nedotažené myšlenky děje, které ovšem v "přečtení jedním dechem" nijak nebrání:-)

Majkrofon
07.02.2018 5 z 5

Ešte lepšie a prepracovanejšie ako predchádzajúce diely. Harry je jeden z mojích najobľúbenejších detektívnych hrdinov a musím povedať že ho mam rád a teším sa na ďalšie knihy.