Červenka

Červenka
https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/188585/bmid_harry-hole-cervenka-KBE-188585.jpg 4 3956 3956

Harry Hole série

3. díl krimi série o detektivu Harrym Holeovi. Píše se rok 1944. V zákopech u Leningradu na východní frontě bojuje jednotka norských vojáků v německých uniformách za věc, v niž věří: za svobodné Norsko. Vojáci pocházejí ze všech společenských vrstev, nesdílejí politické názory ani důvody své účasti v bojích. Nejodvážnější z nich, Daniel Gudeson, je zastřelen a jeho tělo je uloženo do masového hrobu. Po jisté době se však v jednom vídeňském lazaretu objeví zraněný voják, který o sobě tvrdí, že je Daniel Gudeson... A máme tu rok 1999. Do ulic Osla se vydává stařec, kterému právě jeho lékař sdělil rozsudek smrti. Stařec přemýšlí o válce. Ví, že ho před smrtí čeká ještě jedna mise. Vzápětí je nalezen jeden bývalý norský voják z východní fronty s podříznutým hrdlem. V téže době Harry Hole omylem postřelí během návštěvy prezidenta Billa Clintonta v Norsku jednoho agenta americké tajné služby. Harry je ke svému údivu povýšen na vrchního komisaře a přeložen k norské tajné službě. Ukáže se však, že byl takto odklizen do kanceláře, kde na něj čekají naprosto nudné a bezvýznamné případy, například prošetření činnosti gangu provozujícího ilegální obchod se zbraněmi, jenž je navázán na neonacistické prostředí. Harrymu a jeho parťačce Ellen Gjeltenové se ovšem podaří zjistit, že stopy pašeráků zbraní vedou až do řad osloské policie. Bezvýznamný případ už není bezvýznamný a roztáčí se kolotoč událostí. Vydání 2., tohoto překladu 1.vydání.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Kniha Zlín

Rødstrupe, 2000

Frity
05.02.2018 5 z 5

Opět skvělá knížka ze série o HH. Mě prolínání časových linek, osob a míst moc bavilo a líbilo se mi , že vše do sebe pěkně zapadlo. Více příběhů v jednom:-) Vraha jsem odhadla relativně brzy a bylo mi ho svým způsobem i líto. Povedená knížka.

michaela6503
31.01.2018 4 z 5

Knihy Červenka nese smrt jsem se trochu bála. Teta to četla přede mnou a trochu mě odradila svými dojmy, že kniha se hodně prolíná do válečné minulosti, a že to autor občas přehání a jí už to nebavilo.. No já mám opačný názor, právě ta minulost mě bavila hodně, hrozně mě baví v seriálech flashbacky a tohle beru jako ty knižní, takže za mě se tenhle nápad rozhodně vyvedl.
Opět jsem měla na prvních 100 stranách problém se začíst, což jsem měla i u Netopýra i u Švábi. Vždycky prvních 100 stran čtu tak týden, dva - a pak to přijde.. Jedu jako fretka stránku za stránkou a toužím hrozně moc už dojít ke konci. I když mám potom knižní kocovinu, tak naštěstí jen krátkou, protože si beru do ruky hned dalšího Harry Hole.
Opravdu nelituji ani jednou, že jsem četla dál. Je to třetí v pořadí kniha od Nesba, kterou jsem četla a už si zvykám, že to prostě trvá, než se dostanu do té knihy, ale když to konečně přijde, tak jsem nadšená, uchvácená a naprosto dostaná jeho slovy znova a znova. Rozhodně patří Jo mezi moje milované autory po pouhých třech knihách, protože mě to prostě neuvěřitelně baví a bere mi dech.
V tomhle díle mě trochu zklamal konec, že Harry na to úplně nepřišel sám, ale že si všechny puzzle dal dohromady pomocí vrahova deníku, a nebyl zde ani vyřešen pořádně případ jeho kolegyně, a tak doufám, že Harry na tu pravdu, kterou my čtenáři známe a Harry ne, nakonec přijde ve 4. následujícím díle - Nemesis. Jinak ale za mě velká spokojenost a nemůžu se dočkat až budu mít po poslední zkoušce a ponořím se do Nemesis!! :)

hellena1523
27.01.2018 2 z 5

Další šanci jsem autorovi dala v podobě audioknihy. Bohužel, ani tentokrát mě nepřesvědčil, tudíž nadále moc nechápu to šílenství.
Netvrdím, že by psal výrazně špatně, ale je to tak konzumní, že po dočtení, v tomto případě doposlechnutí, vlastně okamžitě zapomenu, o čem to bylo.
Jednu hvězdičku dávám za Hynka Čermáka, který knihu načetl; druhou za pár momentů, kdy byla scéna popsaná opravdu tak sugestivně, že jsem měla pocit, jako bych stála na stejném místě. Bohužel jich nebylo víc.

Alilka
23.01.2018 5 z 5

Přečteno jedním dechem jak se říká..., já myslela, že červenka je prasečí nemoc a on je to krásný malý ptáček. :-D

allyce
20.01.2018 2 z 5

Čtu knihy od Nesba jak mi přijdou do ruky a zatím jsem se vždy bavila. Ovšem Červenka byla pro mne utrpení nejméně do poloviny knihy, ale ani pak to nebyla žádná výhra a nezachránil to ani můj oblíbenec Harry Hole.

LP113
19.01.2018

po 50 stranách jsem vzdala, tohle fakt ne

mack12
17.01.2018 3 z 5

Kniha mě celou dobu bavila, ale absolutně nevyužila potenciál... Podle začátku jsem si myslela, že z toho bude slušně složitý a psycho děj, ale najednou se začal příběh hrozně zjednodušovat. Působilo to na mě, že autor chtěl knihu napsat úplně jinak, ale pak mu buď došel čas a nebo na to prostě neměl (hodně postav, složitý děj) a tak to v půlce usekl, nedotáhl scény a nevyvíjel děj dále. Úplnou korunu tomu teda dal konec pro mě tak strašně jednoduchý a useknutý. Velká škoda, knihu jsem ze začátku hltala a těšila se, jak se to vyvine a vygraduje napětí.

Blafoun
11.01.2018 4 z 5

Nakonec mám z knihy docela dobrý pocit, ale moc dobře se mi to nečetlo. V první polovině jsem se prostě ztrácel, neměl jsem chuť pořád sledovat který den, rok a kde se to zrovna odehrává, jména se mi taky pořád pletli dohromady. Úseky byly krátké a pořád se všelijak střídaly, nebyl prostor si postavy trochu zažít a zorientovat se v nich. U Harryho vše při starém, v první polovině knihy jsem uvažoval, že možná přestanu číst další knihy s touto postavou. No naštěstí se jeho osobní život aspoň trochu vyvinul, tak dám další knihu a rozhodnu se potom. :-) Kdo je vrah jsem odhalil relativně brzo, ale s těmi jmény jsem se potýkal až do konce. Doufám, že překupník zbraní bude ještě dořešen. :-)

Micifuza
09.01.2018 5 z 5

Nejlepší z celé serie!

Warty
07.01.2018 4 z 5

Můžu říct, že ve srovnání s předchozími dvěma díly trochu zklamání, ale i tak se mi kniha líbila. Příběh sestavený se současných událostí a vzpomínek na válečné události je velice zajímavý. Občas v tom všem sice měl člověk trochu zmatek, ale nakonec to do sebe vše skvěle zapadlo a výsledný celkový pocit z knihy je velice pozitivní.

JelloBiafra
03.01.2018 5 z 5

Po úvodných dvoch dieloch, ktoré sa odohrávali v zahraničí, sa tentoraz autor vracia do rodného Nórska. A zároveň odhaľuje, pre Nórov veľmi nepríjemnú kapitolu ich moderných dejín: v radoch dobrovoľníckých útvarov Waffen SS slúžili tisícovky nórských dobrovoľníkov. Práve v ich radoch pravdepodobne v minulosti slúžil aj tajomný atentátnik, ktorému je teraz Harry Hole na stope. Lenže čo je jeho cieľom a aké sú jeho motívy? Autor si tu dal prácu s historickými reáliami a pomerne verne tu približuje angažmá nórských SS-manov pri obliehaní Leningradu v rokoch 1941 až 1944. Rovnako tak tu v mnohých kapitolách opisuje ďalšie vojnové útrapy, ktoré sa počas Druhej svetovej dialy. Veľmi napínavá a prepracovaná detektívka od môjho obľúbeného autora.

daPhytCZ
02.01.2018 1 z 5

Další pokus v rámci výzvy 2017 dopadl bohužel stejně jako Sněhulák. Čtení mě vůbec nebavilo, vše bylo příliš rozvleklé a korunu tomu nasadily dvě časové roviny, které pro mě učinily děj nepřehledným.

heyitsronnie
27.12.2017 5 z 5

Jo Nesba mi doporučil už vlastně ani nevím kdo. Ráda bych tu osobu ale našla a objala, jelikož jeho tvorba je přesně můj styl. Když jsem o knihách řekla rodičům, dostala jsem k narozeninám právě Červenku. Proč mi koupili právě třetí díl? Jelikož Červenka byla právě před nedávnem přeložená, proto jim vyběhla jako první možnost. Vzhledem k tomu, že hlavně první tři knihy na sebe vlastně vůbec nenavazují, nedělalo mi to sebemenší problém. Sama můžu říct, že na Července se mi líbilo doslova všechno. Části odehrávané v zákopech, pohled atentátníka i vyšetřování. Všichni milují Sněhuláka, pro mě je doposud nejlepší knihou právě Červenka.

sisanakq
18.12.2017 4 z 5

Ten dlouhý začátek bych trochu proškrtala a naopak bych přidala na konci, kde tomu dost chybělo. Taky jsem celkově zklamaná z té překombinovanosti. Nepotřebuju příběh, který bude mít deset různých odnoží a dvacet dalších variant a dějových linií, které nikam nevedou. Ale jinak opět pecka ♥

MMacicekk
13.12.2017 4 z 5

Oproti předchozímu dílu, který mě hodně bavil, mě tento tak trochu zklamal. Příběh mi přišel zbytečně zdlouhavý a natahovaný, často se děj nikam neposouval, přesto jsem však ráda, že jsem vytrvala, protože závěrečné rozuzlení bylo parádní. Jen ta cesta k němu až tak parádní nebyla. Plusem knihy jsou části odehrávající se za druhé světové války, přímo uprostřed bojů v Leningradu. Harry to má tentokrát těžké, protože musí proniknout až do hluboké minulosti, v níž byla zaseta semínka nenávisti, která vybublala na povrch až nyní. Opět se v knize řeší i osobní radosti a strasti hlavního hrdiny, který tentokrát potkává svou životní lásku Ráchel, ale na druhou stranu řeší i životní ztrátu v podobě kolegyně Ellen, která byla za podivných okolností zavražděna. Čtenáři jsou však okolnosti vraždy včetně vraha známy, Harry Hole na ně bude muset teprve přijít, v tomto díle to bohužel nestihne.

iwosh
30.11.2017 3 z 5

Celá kniha supr, ale konec byl hodně slabší.

mikina12
16.11.2017 4 z 5

Další super kniha, zajímavá zápletka

Eifka
14.11.2017 3 z 5

Vzhledem k tomu, že v knihách mám ráda retrospektivu, tak mě bavilo střídání "současnosti" s válečným obdobím, a Nesbo si u mě zas trochu napravil reputaci po Švábech:).
Občas jsem se ale v příběhu ztrácela a některé dějové linky mi přišly slepé. Co mi na druhou stranu přišlo zajímavý, byla "stromová zápletka", která sice byla nenápadně v pozadí, ale tak nějak tomu přidala šťávu!:)
Každopádně pomalu tomu Holeovi přicházím na chuť a jsem zvědavá, co se sním bude dít dál...

piney
13.11.2017

Moje premiéra, pokud jde o čtenou dekektivku. Nezačala jsem první knihou od Nesba, ale vybrala jsem si dle příběhu. A musím říct, že děj této knihy mě bavil. Příjemně mě překvapila čtivost a odhalování faktů, které mi zajistily plno "aha momentů". Časem mám v plánu vzít do ruky další knihy od Nesba, jen nemám zatím odvahu dát se do příbehů, kde je ublíženo ženám.

Lenka.Vílka
09.11.2017 5 z 5

Konečně ten Harry, kterého mi všichni slibovali. Jenom jsem potřebovala klid, abych se začetla a potom mě nic neodtrhlo. Příběh byl luxusní a bavil mě mnohem víc než první dva díly. Navíc mi přijde kniha taky lépe napsaná. Víc mě vtáhla do děje a já s knihou stravila pár velice hezkých odpolední. Na další díl se těším. Moc.

"Jak víte, že jsem policajt?"
"Čtu noviny. Zastřelil jste toho chlápka někde na druhý straně zeměkoule. To je fajn, ale co kdybyste jich vodpravil pár i tady?"