Červenka

Červenka
https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/188585/bmid_harry-hole-cervenka-KBE-188585.jpg 4 3956 3956

Harry Hole série

3. díl krimi série o detektivu Harrym Holeovi. Píše se rok 1944. V zákopech u Leningradu na východní frontě bojuje jednotka norských vojáků v německých uniformách za věc, v niž věří: za svobodné Norsko. Vojáci pocházejí ze všech společenských vrstev, nesdílejí politické názory ani důvody své účasti v bojích. Nejodvážnější z nich, Daniel Gudeson, je zastřelen a jeho tělo je uloženo do masového hrobu. Po jisté době se však v jednom vídeňském lazaretu objeví zraněný voják, který o sobě tvrdí, že je Daniel Gudeson... A máme tu rok 1999. Do ulic Osla se vydává stařec, kterému právě jeho lékař sdělil rozsudek smrti. Stařec přemýšlí o válce. Ví, že ho před smrtí čeká ještě jedna mise. Vzápětí je nalezen jeden bývalý norský voják z východní fronty s podříznutým hrdlem. V téže době Harry Hole omylem postřelí během návštěvy prezidenta Billa Clintonta v Norsku jednoho agenta americké tajné služby. Harry je ke svému údivu povýšen na vrchního komisaře a přeložen k norské tajné službě. Ukáže se však, že byl takto odklizen do kanceláře, kde na něj čekají naprosto nudné a bezvýznamné případy, například prošetření činnosti gangu provozujícího ilegální obchod se zbraněmi, jenž je navázán na neonacistické prostředí. Harrymu a jeho parťačce Ellen Gjeltenové se ovšem podaří zjistit, že stopy pašeráků zbraní vedou až do řad osloské policie. Bezvýznamný případ už není bezvýznamný a roztáčí se kolotoč událostí. Vydání 2., tohoto překladu 1.vydání.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Kniha Zlín

Rødstrupe, 2000

Adelinmaleca
09.11.2017 5 z 5

Po prvních dvou dílech, kdy jednička mě bavila o trošku více, než dvojka, jsem se dočkala pořádného kriminálního případu v Harryho domácím prostředí. Knížka mě velice zaujala, měla místa rychlejší a pak zase rozvláčnější. Dozvěděla jsem se něco nového o přístupu Norska za druhé světové války. Je pravdou, že jsem se občas zamotala do postav frontových vojáků, ale jak se ukázalo, bylo to schválně, jak vysvětluje na konci rukopis vraha. Samozřejmě, opět Harryho přístup k alkoholu je velmi svérázný a občas mi tím leze na nervy, jako v předchozím díle, ale uvidím, jak se to s ním bude vyvíjet dál.

Petruse21
06.11.2017 4 z 5

Rozhodně lepší jak 1 a 2 díl, konec trošku moc rychlý, ale jinak spokojenost. Doufám, že osobě, co zatím v tomto dílu unikla trestu, to bude spočítané..

Osca
04.11.2017 3 z 5

Ano, lepší než předcházející, ale i tak poněkud táhlé, nechci napsat nudné, ale málo napínavé a dramatické. Teď si dám oddech a pak se dám do čtyřky.

St.Evelin
31.10.2017 4 z 5

A zase o kousek lepšé než předchozí díl!

aneta.giraffe
28.10.2017 5 z 5

Az prekvapive dobre,hodne dobre. Harryho jako detektiva zrovna nemusim (v Nemesis mi doslova lezl na nervy),ale tady to bylo jine. Takhle vypada detektivka!

hroneczek
25.10.2017 4 z 5

Nesbo už se konečně rozjel a začíná nastavovat laťku dalším dílům.

amenufus
24.10.2017 4 z 5

MOŽNÝ SPOILER!
Konečně jsem se u třetího dílu dočkala a knížka vzala náležitý spád. Už jsem začínala mít trochu obavy!
Takže za mě velká spokojenost. Už u předchozího dílu jsem však mírně kritizovala Holeův přístup k alkoholu, který je dost předvídatelný, no jo, alkoholik... Tzn. přijde průšvih, démon alkohol se vrátí, ale Henry nad ním stejně zas dočasně zvítězí. Uvidíme jestli tenhle scénář bude pokračovat i v dalších knihách. Stejně jako další má výtka a to smrt žen, na kterých Henrymu záleží. Ano, i zde, potřetí v řadě jsme se dočkali. Tak snad se těchto klišé do budoucna Nesbo vystřídá (no už podle anotace u IV. knihy vidím, že se toho asi ještě chvilku nezbaví). Všeobecně tedy spokojenost, budu doufat, že teď už z této úrovně neklesne a pokračuji v sérii dál.

tatereza
19.10.2017 5 z 5

supr, po dlouhý době jsem se do něčeho poctivě začetla a nechtěla se odrhnout. kromě dobrý detektivky ještě u mě plus za štrejchnutí o neonacismus a současně za příběh odehrávající se za druhý světový. pro nás, který se válečný tvorbě vyhýbáme, je to další přidaná hodnota. zatím první nesbo, kterýho jsem dočetla, ale nakoplo mě to na další

petronella1
13.10.2017 4 z 5

Tuto knihu jsem četla až po Sněhulákovi, takže byla pro mě tím pádem o něco slabší.

TipsyChipsy
12.10.2017 3 z 5

No tak já asi nejsem cílová skupina na detektivky. Delší polovinu knížky mě to nebavilo a už jsem si myslela, že při svém halabala audioposlechu se "nečapnu". Nakonec tedy vše do sebe zapadlo díky podivuhodné berličce vševysvětlujícímu deníčku. Jediné, co bylo přínosné, byly informace o přítomnosti norských vojáků ve wehrmachtu a něco o vztahu Norska k fašismu.

kika 13
10.10.2017 5 z 5

Za mě výborný.

dracik
29.09.2017 5 z 5

Vynikajúci titul - z prvých troch dielov Harryho Hola jednoznačne najlepší

stastnyandel
28.09.2017 5 z 5

Výborná detektivka. Strhující od začátku do konce.

klokan.1905
26.09.2017 5 z 5

Červenka...
Třetí díl s detektivem Harry Holem... Přiznávám se bez mučení, že se mi do třetího pokračování příliš moc nechtělo, protože jsem od prvních dvou dílů čekal trošku více... Byla to chyba... ;-)
V prvním kousku jsme se s Harrym pohybovali v Austrálii, ve druhém v Thajsku... Teď nás autor zavádí zpět časem do roku 1944, na východní frontu do zákopů u Leningradu, kde bojuje jednotka norských vojáků v německých uniformách...
Střih, je tady rok 1999... V ulicích Osla je objevuje stařec a přemýšlí o válce... Chvíli poté je nalezen bývalý norský voják z východní fronty s podříznutým hrdlem...
Podaří se HH i tento případ rozluštit?
Snad jediné, co mně vadilo byly anglické a místy německé větičky (bez překladu, u Netopýra byly v zadní části knihy)... Jsem starší ročník, Husákovo dítě :-) , tedy kdysi celkem ovládající ruštinu... Každopádně za toto nemůže Jo Nesbo, mohl o tom uvažovat vydavatel... Tak to bylo z mé strany takové malé rýpnutí... ;-)
Za mě zatím nelepší ze série s Harrym Holem, kdyby to šlo, dal bych 4,5*...

starejĎurda
19.09.2017 5 z 5

No zatím jsem přečetl prvních šest knih ze série Harry Hole a Červenka je pro mě z nich nejlepší. Přečetl jsem ji jedním dechem.

ecila13
13.09.2017 4 z 5

Super detektivka. A dozvěděla jsem se pár nových věcí o 2. sv. válce a neonacismu.

Nickky
10.09.2017 4 z 5

„A vy, Harry, co děláte vy, když narazíte?"
„Já? No... Já asi chvíli ležím. A pak zase vstanu, člověk stejně nemá jinou možnost"
Z recenzí na knihy Joa Nesbøho vyplývá, že kvalita jednotlivých dílů má vzrůstající tendenci. Naprosto souhlasím. Zatímco v Netopýrovi a Švábech autor hledal svůj styl, občas klopýtl a vytvořil dějově hluchá místa, v Července už výborně pracuje s psychologií jednotlivých postav a dokáže rozehrát příběh se dvěma časovými rovinami.
V předešlých částech jsme se mohli dozvědět řadu zajímavých informací o Austrálii a Thajsku. Ani tentokrát o to nejsme ochuzeni. Prostor dostává samotné Norsko. Jak v minulosti (během 2. světové války), tak v současnosti.
Červenka nabízí pohled i do Harryho soukromého života. Sám čelí řadě těžkých situací (emočně na mě zapůsobila 5. část a vzkazy, které Harry nahrává na záznamník své kolegyně Ellen), přičemž jedna událost nebyla pro Harryho dosud objasněna a prostor jí nejspíše bude věnován v některé z dalších knih.
Rozhodně doporučuji (i těm, které nenadchly první dva díly).

pravnik
08.09.2017

Souhlas s tím, co píší recenzenti níže. Z počátku těžký začátek. Kombinace dvou paralelních příběhů to ztěžuje. Nicméně následně to nabírá spád a je to čím dál napínavější.

SadUnicorn
03.09.2017 4 z 5

Nejdříve je trochu obtížné se začíst, ale pak začne mít kniha spád a čte se vlastně sama. S vrahem jsem soucítila a potají jsem mu trošku držela palce. Harry Hole mi byl v Netopýrovi spíše nesympatický, ale teď jsem si ho zamilovala. K Harrymu si čtenář nejdřív musí najít cestu. Další úžasná skandinávská detektivka, kterou můžu jen doporučit.

MonicaMonique
27.08.2017 5 z 5

Každou další knihou se Nesbø zlepšuje. Začátek byl trochu zdlouhavější a těžší na začteni, ale pak to začala být jízda, z které nešlo vystoupit. Asi nejvíc se mi líbily vzkazy, které nahrál Harry Ellen.