Červenka

Červenka
https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/188585/bmid_harry-hole-cervenka-KBE-188585.jpg 4 3956 3956

Harry Hole série

3. díl krimi série o detektivu Harrym Holeovi. Píše se rok 1944. V zákopech u Leningradu na východní frontě bojuje jednotka norských vojáků v německých uniformách za věc, v niž věří: za svobodné Norsko. Vojáci pocházejí ze všech společenských vrstev, nesdílejí politické názory ani důvody své účasti v bojích. Nejodvážnější z nich, Daniel Gudeson, je zastřelen a jeho tělo je uloženo do masového hrobu. Po jisté době se však v jednom vídeňském lazaretu objeví zraněný voják, který o sobě tvrdí, že je Daniel Gudeson... A máme tu rok 1999. Do ulic Osla se vydává stařec, kterému právě jeho lékař sdělil rozsudek smrti. Stařec přemýšlí o válce. Ví, že ho před smrtí čeká ještě jedna mise. Vzápětí je nalezen jeden bývalý norský voják z východní fronty s podříznutým hrdlem. V téže době Harry Hole omylem postřelí během návštěvy prezidenta Billa Clintonta v Norsku jednoho agenta americké tajné služby. Harry je ke svému údivu povýšen na vrchního komisaře a přeložen k norské tajné službě. Ukáže se však, že byl takto odklizen do kanceláře, kde na něj čekají naprosto nudné a bezvýznamné případy, například prošetření činnosti gangu provozujícího ilegální obchod se zbraněmi, jenž je navázán na neonacistické prostředí. Harrymu a jeho parťačce Ellen Gjeltenové se ovšem podaří zjistit, že stopy pašeráků zbraní vedou až do řad osloské policie. Bezvýznamný případ už není bezvýznamný a roztáčí se kolotoč událostí. Vydání 2., tohoto překladu 1.vydání.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Kniha Zlín

Rødstrupe, 2000

twiggynka
26.08.2017 4 z 5

Možná moc zdlouhavé, ale nemůžu říct, že bych se u téhle knihy nudila! Přečteno za tři dny a už se těším na Nemesis.

MOu598
25.08.2017 5 z 5

Četla jsem v březnu 2009. Podle mých poznámek:
Detektivka. Dlouhá, široká.
Vrah je vlastně také oběť.
Druhou půlku jsem přečetla jedním dechem.

munka
25.08.2017 5 z 5

Začiatok s vojnou má trochu prekvapil, ale keď som sa zorientovala, nemalo to chybu. Výborné napínavé čítanie.

Toffee
20.08.2017 4 z 5

První čtvrtinu knihy jsem se musela nutit ke čtení, jak mě to nebavilo. Pak se to ale postupně rozjelo a bylo to výborné, napínavé, čtivé.

peta5472
17.08.2017 5 z 5

Opět čtivá krimi kniha! Je úžasné, jak Nesbo dokáže napínat čtenáře do poslední stránky. Ze začátku jsem se v příběhu hůře orientovala a hlavně ve jménech, ale dál už jsem jela jako fretka. Jdu na další díl :D

Eridor
10.08.2017 5 z 5

Myslím že už v rôznych recenziách a komentároch bolo o tejto knihe popísaných toľko superlatívov že už sa nedá napísať nič nové.
Ako vždy, výborné čítanie, aj keď v prvej polovici sa zdá kniha na detektívku trochu nudnou, ale v druhej časti to je už pútavejšie.

Kaka.cs
29.07.2017 5 z 5

Kniha je (stejně tak jako všechny knihy, co jsem už od Nesbøho četla) naprosto skvělá. Až do konce člověka udržuje v napětí. Ačkoliv jsem pár tipů na pachatele měla, vždycky se ukázalo, že se mýlím.

Jamilily
21.07.2017 5 z 5

Konečně! Návrat do Norska se Joovi (Joemu?? :D) vydařil na jedničku, to je ten Harry, kterého znám! Skvělý případ a flashbacky do minulosti top! Jen je mi líto, že setkání s Ellen bylo tak krátké :(

Joges
26.06.2017 4 z 5

O dost lepší než pochmurní Švábi. Nesbo pracuje s několika novými prvky, dovedně propojuje současnost s historií, experimentuje s dějovou linkou, vkládá zajímavé reálie, uplatňuje veškeré znalosti, baví i napíná. Červenka mě tentokrát zaujala svým nápadem, nikoli však rozsahem.

Jahoda197
24.06.2017 3 z 5

Tuhle knihu jsem četla hodně dlouho. Měla dost pomalý rozjezd, takže mi dlouho trvalo, než jsem se začetla. Také mi vadily flashbacky, které sice byly pro příběh důležité, ale pro mě nudné.

Air15
22.06.2017 4 z 5

Po nudném Netopýrovi jsem dal Nesbømu další šanci a zkusil jsem Červenku. A dobře jsem udělal. Najednou mě příběh opravdu bavil, Nesbø píše lépe, zábavněji. Děj má spád a je promyšlený. Navíc jsem získal i pár poznatků o norských reáliích a o Norsku během 2. světové války. Jo, asi si Harryho dám zase někdy znovu.

veru.nika
20.06.2017 5 z 5

Červenka zatím nejlepší díl. Dějové linie mě lehce zaskočili, občas sem se musela někam vrátit, abych v tom měla pořádek. Ale jinak naprostá paráda

Terry11
13.06.2017 4 z 5

Poctivě čtu popořádku, a tak konečně mohu napsat, že třetí díl už mě začal bavit. Trochu mě zaskočily ty dvě časové roviny, občas jsem se musela vracet a zjišťovat, kdo je kdo (moc tomu rovněž nenapomáhají ta severská jména), ale aspoň jsem se trochu dověděla o nacistické minulosti norského národa. Jestli budou mít i další díly vzestupnou tendenci, bude mě těšit, že je autor při síle a bude mě zásobovat kvalitními detektivkami.

Kopta
11.06.2017 5 z 5

Konečně! Po ne tolik zajímavém Netopýrovi a docela dobrými Švábi se Harry Hole konečně vrací do rodného Norska, aby tma, stísněnost a mráz byli jeho společníky. A taky pár válečných veteránů a neonacistů. I když jsem v příběhu kvůli jeho zapeklitosti lehce plaval, tak jsem stejně měl pocit, že čtu skvělou knížku, do které jsem se podobně jako u Sněhuláka dokázal ponořit. A to musím velice cenit. Od února, či-li od Andělů a démonů jde o první knížku, která mě vzala. A to je velká pocta, jelikož knihy čtu v podstatě nonstop a nalézt takovouto knihu po čtyřech měsících je suprová záležitost.

Robbins
08.06.2017 2 z 5

Zajímavé téma norských příslušníků SS, které vytahuje Červenku vysoko nad Nemesis, jedinou další knížku, kterou jsem od JN četl. Ale jinak vcelku nuda a šeď.

KvF
06.06.2017 5 z 5

Už chápu, proč hodnocení u předchozích HH nebyla tak pozitivní, jak jsme je po přečtení knih očekávala a hodnotila já. Červenka je opravdu o level výš. Jak píšu všude,sérii HH čtu postupně, a moc se těším, co mě čeká dál.

Lutzka
02.06.2017 4 z 5

Uznávám, že díl od dílu se styl psaní z mého úhlu pohledu zlepšuje, je zajímavé historické téma, ale ty "americké" dramatické konce, boj o sekundy a svištění pneumatik jsou pro mě vždy zklamáním.

Skupa
11.05.2017 5 z 5

Výborné!!!!!!!

DoDidDone
08.05.2017 5 z 5

Od předešlých dvou dílů je tu obrovský skok dopředu- propracovanost, dějové zápletky a linie z druhé světové války, které byly velmi zajímavé.
Vraha jsem vytipoval hned na začátku, ale stejně mě zajímaly důvody a podrobnosti. Co pro mě znamenalo takový trochu kámen úrazu, byla nemoc vraha, která mi připadá omílaná snad už stokrát v jiných knihách a i filmech. Tady mi to nevadilo, spíš naopak, protože se to do děje hodí a celkově to vyřeší jeden velký otazník.

Adelajda_4
07.05.2017 5 z 5

Skvělá práce, líbila se mi zde historická intermezza, což byl také velmi zajímavý příběh. Opět to mělo skvělý děj, spád a u Nesbových knih se mi strašně líbí, že při čtení mám fáze, že se od knihy nemůžu odtrhnout a málem ani nedýchám, jak jsem napnutá, jak to všechno dopadne.