Červenka

Červenka
https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/188585/bmid_harry-hole-cervenka-KBE-188585.jpg 4 3956 3956

Harry Hole série

3. díl krimi série o detektivu Harrym Holeovi. Píše se rok 1944. V zákopech u Leningradu na východní frontě bojuje jednotka norských vojáků v německých uniformách za věc, v niž věří: za svobodné Norsko. Vojáci pocházejí ze všech společenských vrstev, nesdílejí politické názory ani důvody své účasti v bojích. Nejodvážnější z nich, Daniel Gudeson, je zastřelen a jeho tělo je uloženo do masového hrobu. Po jisté době se však v jednom vídeňském lazaretu objeví zraněný voják, který o sobě tvrdí, že je Daniel Gudeson... A máme tu rok 1999. Do ulic Osla se vydává stařec, kterému právě jeho lékař sdělil rozsudek smrti. Stařec přemýšlí o válce. Ví, že ho před smrtí čeká ještě jedna mise. Vzápětí je nalezen jeden bývalý norský voják z východní fronty s podříznutým hrdlem. V téže době Harry Hole omylem postřelí během návštěvy prezidenta Billa Clintonta v Norsku jednoho agenta americké tajné služby. Harry je ke svému údivu povýšen na vrchního komisaře a přeložen k norské tajné službě. Ukáže se však, že byl takto odklizen do kanceláře, kde na něj čekají naprosto nudné a bezvýznamné případy, například prošetření činnosti gangu provozujícího ilegální obchod se zbraněmi, jenž je navázán na neonacistické prostředí. Harrymu a jeho parťačce Ellen Gjeltenové se ovšem podaří zjistit, že stopy pašeráků zbraní vedou až do řad osloské policie. Bezvýznamný případ už není bezvýznamný a roztáčí se kolotoč událostí. Vydání 2., tohoto překladu 1.vydání.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Kniha Zlín

Rødstrupe, 2000

Niu
02.05.2017 3 z 5

Vlastně ani nevím, jaký komentář k této knize napsat. Jo, kniha se mi líbila, četla se dobře, což zajistí to, že knihu dočtu vždy do konce. Ale zas tak úplně ono to nebylo. Možná to bylo kapitolami o II. světové válce, možná tam bylo moc historie, taková roztahanost děje. Měla jsem u této knihy trochu problém porozumět, co tím autor míní, např. vykreslení některých situací ... nepochopitelné čtení mezi řádky.

Miliarda
26.04.2017 5 z 5

Po nikterak povedených Švábech ukázal Nesbo naplno svůj potenciál. Knížka má neuvěřitelně svižné tempo, čte se jedním dechem a množství zvratů, stejně jako docela šokující závěr příjemně překvapí. Jasných 5 hvězd

Alex.rrr
19.04.2017 4 z 5

Tato knížka byla pro mě, po předchozích přešlapech, docela příjemné překvapení. Ač nemám ráda obd. světové války, tady se mi dějová linie moc líbila. Příběh měl spád, bavil mě a byl nepředvídatelný. Skvělý je i konec. Tady tedy trochu až moc zvláštní rozuzlení na HH, ale jo, líbilo se. Docela zajímavý nápad je i otevřená část s nevyřešeným kouskem případu. Jsem zvědavá co přinese další díl.

000nugatovej
16.04.2017 4 z 5

Oproti většině ostatních knih s HH mi Červenka připadala méně napínavá, ač zločinec a jeho motivy byly opět – jak bývá u Nesbeho zvykem – překvapivé, originální, tentokrát však až málo uvěřitelné.
A tak mne nejvíce na knize asi bavilo to, jak se tu postupně rozkrýval příběh Ráchel a jejího syna Olega, které čekají díky sblížení s Harrym v dalších Holeovkách (ty jsem už četl a skutečně mi připadaly lepší) hodně bouřlivé události.

kikidok
06.04.2017 5 z 5

Jo Nesbo se mi upřímně ze začátku vůbec nelíbil. Nezaujal mě jeho styl psaní. Čím víc knih od něj ale čtu, tím víc mi padá čelist. Každá kniha je jako od někoho jiného, Jo má obrovský repertoár. V Netopýrovi se mi strašně líbily zakomponované anglické fráze, které tady zdaleka nejsou v tak hojném počtu. Přesto bych uvítala, kdyby i těch pár bylo vzadu přeložených, jak to bylo u Netopýra. Strašně mě bavily příběhy lidí, ale bohužel jsem se v tom strašně často ztrácela. Chvilku se jedná o toho, chvilku se jedná o jiného aniž by to bylo řečeno a člověk se v tom pak ztrácel a po půl straně teprve zjistil, o kom se vůbec mluví. Délka kapitol mi absolutně vyhovovala. Co mi ale nevyhovovalo bylo přeskakování v čase rádoby 'zachráněno' datem na začátku kapitoly. To bylo zbytečné protože ten přehled prostě nemáte. Navíc byly kapitoly chvilkami až zbytečně moc popisné. Příběh byl ale moc chytře vymyšlený a proto 4,5*

Daisy16
05.04.2017 3 z 5

Popravdě mi díl přišel slabší, než předchozí dva, možná i proto, že byl zasazen do prostředí Druhé světové války, což není zrovna téma, které by mi bylo nějak zvlášť blízké. Každopádně rozuzlení bylo parádní, něco takového by mě nenapadlo.

natkaf
04.04.2017 5 z 5

Dokonalost. Po pomalejších a jemnějších prvních dvou dílech se zápletka dost zkomplikovala, zamotala a Jo ji mnohem víc propracoval. Jako vždy se to skvěle četlo a já došla na konec ani nevím jak. Prolínání dvou rovin bylo skvělým ozvláštněním, při čtení mi běhal mráz po zádech. A dokonce mi ani podrobnost Harryho souhromí tolik nevadila. Všem moc doporučuju a vrhám se na další díly.

terezamarsik
24.03.2017 4 z 5

Mám přečtené už skoro všechny knihy ze série Harry Hole a nemyslím si, že se stane, že mě nějaká kniha ještě zklame. Jo Nesbo mě prostě zcela uchvátil svým vypravěčským uměním a jeho knihy se odložit prostě nedají. Vypraví tak neskutečně dobře, že se do jeho příběhu člověk v žije takovým způsobem, že jen těžko knihu odložit. Jsem schopná jeho knihy číst 5 hodin v kuse a po hodinové pauze číst dál a ve chvíli, kdy se blížím ke konci knihy už mám objednaný další díl a za den pokračuji další jeho knihou.
Zatím každá kniha mi přišla originální a měla své kouzlo a zajímavost v něčem jiném a tento díl nebyl výjimkou. Při zjištění, že část příběhu se odehrává za II. světové války jsem se bála, že originalita tu půjde stranou, protože takových příběhů už jsme měli hodně od mnoha autorů i dnešní doby. Ale Jo Nesbo samozřejmě i II. světovou válku pojal zcela svým vlastním stylem a příběhu tím ještě přidal na zajímavosti, naopak od mnoha knih, které podobně skáčou v čase a jen tím knize uberou na kvalitě, protože se nedokáží orientovat v tak velké časové změně nebo příběh píší zcela nenápaditě, až se zdá, že to psal jiný autor, od kterého jsem podobný příběh z této doby četla. Celkově si tento autor často libuje v časových skocích a vypráví z pohledu i více postav, ale ještě se mi nestalo, že bych se v jeho knize ztratila.
Tato kniha je 3. z této série, ale já jí čtu jako 6. už z celé série a po Sněhulákovi a Policii jí zatím kvalitou řadím na 3. místo.
Jiným čtenářům doporučuji knihy číst popořadě. Jsem si jistá, že čtení na přeskáčku kvalitě neubírá, ale přeci jen jsou tu detaily, které se týkají postavy Harryho a které se občas znovu probírají i v jiných dílech. Pro větší napětí i z postavy Harryho tedy doporučuji nečíst knihy na přeskáčku.

Drgajda
23.03.2017 5 z 5

Z cele rady knih o Harrym Holeovi patri tato k tem top. Skvely napad zapletky, kdy pohnutky zloducha v pritomnosti jsou ziveny starymi krivdami z minulosti, tzn. nektere pasaze knihy se vraci k pribehu norskych vojaku na nemecke strane fronty za 2. svetove valky, a to je tema, ktere neni nikdy k omrzeni... Trochu slozitejsi je sledovat nekolik linii vysetrovani, ackoliv jedno souvisi s druhym, ale to je na tom to zajimave, ze cloveku musi pracovat mozek naplno a musi se soustredit. Jeste bych rada vyzdvihla praci pani prekladatelky Krystufkove, bez ni by Nesboho kniny nebyly nikdy v cestine tak atraktivni :-)

Arella
21.03.2017 5 z 5

Výborna kniha. Po dlouhé době jsem se dostala zase k Nesbovi a náramně jsem si to užila. Musím tedy říct, že číst Harryho Holea chronologicky by bylo asi lepší, ale tak co už. Konečně se.mi podařilo dočíst celou sérii. Červenku považuji spolu se Sněhulákem a Policií za nejzdařilejší. A těším se na Žízeň. Jo Nesbovi 3x zdar!

Doubravka1975
21.03.2017 5 z 5

Skvělé čtení, napínavý příběh, současnost propojená s minulostí. Za mě opět plný počet a chybí mi už poslední tři knihy, abych měla sérii s Harrym kompletně přečtenou.

Jíťa512
06.03.2017 5 z 5

Moje první setkání s tímto autorem. Schválně jsem si vybrala tento příběh, kde se prolínají dvě dějové linky. Trochu mi zklamalo, že Hole je alkoholik, ale to je jediné, co bych autorovi vytknula. Kniha je velmi čtivá, ale přece jen mi o něco více bavil příběh z 2. světové války. Za skvělé rozuzlení na konci knihy dávám plný počet *.

Ran
04.03.2017 5 z 5

Kniha má velmi zajímavý příběh, kterému nic nechybí. Také se mi líbilo prolínání minulosti s přítomností.

oskli
26.02.2017 5 z 5

Miluju Harryho, takže dávám standaŕdních 5 hvězd :-) ALE Červenka je podle mě úplně netypický Harry - žádné velké napětí, žádné velké překvapení, zvraty... Abych řekla pravdu, tak mi do celého příběhu moc nezapadl ten úvod a byla bych ráda, kdyby se v dalším díle nějak vyřešila vražda policistky, aby si ten zloduch neběhal jen tak vesele po světě. Jako obvykle se kniha četla skvěle (mám ji v papírové podobě a k tomu jsem při běhání poslouchala audio od Čermáka), ale příběhy tak nějak plynuly a zapadaly do sebe. Jak jsem psala, žádné velké drama se nekonalo, takže se těším na Nemesis :-)

Lucy84
22.02.2017 3 z 5

Od autora jsem četla knihy od Sněhuláka až po Policii a teď jsem se dala na jeho dřívější tvorbu - tedy Červenku. Že v jeho příbězích je hodně postav se zvláštími jmény, jsem si už zvykla a byla jsem připravená. Ale v tomto příběhu těch postav na mě bylo opravdu moc a neorientovala jsem se a do toho ještě prolínání minulosti a přítomnosti. Za mě spíš průměr. Ale Harry Hole mě baví, takže jdu číst dál:-)

Lucie_Vav
20.02.2017

opět skvělá kniha od Nesba, čtivá, napínavá, nemohla jsem se odtrhnout :-)

VeruB
18.02.2017 4 z 5

Dala bych hodnocení tak 3,5 za ten začátek cca 150 stránek, nějak jsem se přes ně nemohla dostat, ale pak už to bylo dobrý :)

intelektuálka
15.02.2017 5 z 5

Harry Hole je velice svérázný, ale Nesba mám přečteného celého a těším se na další. Doporučuji všem!

snalinka
03.02.2017 2 z 5

První kniha od Nesba a čekala jsem velké napětí. Pro mě doopravdy velké zklamání. Prvních čtyři sta stran úplně o ničem a konec mi přišel předvídatelný a absurdní. Jediné, co se mi líbilo je děj knihy, který se odehrával za druhé světové války. Možná jiná kniha od autora bude lepší.

Akimus
02.02.2017 5 z 5

Řekla bych nejlepší kniha celé série. Mohu vřele doporučit.