Červenka

Červenka
https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/188585/bmid_harry-hole-cervenka-KBE-188585.jpg 4 3956 3956

Harry Hole série

3. díl krimi série o detektivu Harrym Holeovi. Píše se rok 1944. V zákopech u Leningradu na východní frontě bojuje jednotka norských vojáků v německých uniformách za věc, v niž věří: za svobodné Norsko. Vojáci pocházejí ze všech společenských vrstev, nesdílejí politické názory ani důvody své účasti v bojích. Nejodvážnější z nich, Daniel Gudeson, je zastřelen a jeho tělo je uloženo do masového hrobu. Po jisté době se však v jednom vídeňském lazaretu objeví zraněný voják, který o sobě tvrdí, že je Daniel Gudeson... A máme tu rok 1999. Do ulic Osla se vydává stařec, kterému právě jeho lékař sdělil rozsudek smrti. Stařec přemýšlí o válce. Ví, že ho před smrtí čeká ještě jedna mise. Vzápětí je nalezen jeden bývalý norský voják z východní fronty s podříznutým hrdlem. V téže době Harry Hole omylem postřelí během návštěvy prezidenta Billa Clintonta v Norsku jednoho agenta americké tajné služby. Harry je ke svému údivu povýšen na vrchního komisaře a přeložen k norské tajné službě. Ukáže se však, že byl takto odklizen do kanceláře, kde na něj čekají naprosto nudné a bezvýznamné případy, například prošetření činnosti gangu provozujícího ilegální obchod se zbraněmi, jenž je navázán na neonacistické prostředí. Harrymu a jeho parťačce Ellen Gjeltenové se ovšem podaří zjistit, že stopy pašeráků zbraní vedou až do řad osloské policie. Bezvýznamný případ už není bezvýznamný a roztáčí se kolotoč událostí. Vydání 2., tohoto překladu 1.vydání.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Kniha Zlín

Rødstrupe, 2000

Mali88
02.02.2017

Tenhle díl řadím mezi nejlepší, které o HH vyšli. Dvakrát jsem četla a poslechla jako audioknihu. Skvělá zápletka, prolínání děje z minulosti a současnosti, vražda, překupnictví, pokus o atentát.
Chvilkama jsem měla problémy s mnoha jmény, špatně jsem se v nich orientovala. Kupodivu jsem se do vraha trefila, ač jsem měla čtyři tipy.

pettrass
02.02.2017 4 z 5

Moc se mi líbí Harry Hole (i když mě někdy štvou ty jeho alkoholické orgie). Je to sympatický hlavní hrdina a vždy mu fandím, aby se dopátral pravdy.

Tématiku druhé světové války v knihách mám ráda a moc se mi líbilo i zpracování příběhu z pohledu vojáků bojujících na straně Německa s Rusy. Velmi citlivě a decentně Nesbo nastínil i jejich příběhy po válce, kdy byly odsouzeni jako kolaboranti s Německem, a ukázal, jak je tato veřejná odsouzení ovlivňovala i po zbytek jejich života. V současnosti pak Harry Hole řešil konflikty s příslušníky neonacistů a jejich pohledem na dnešní svět. Na konci knihy pak Nesbo obě linky propojil velmi přesně a všechno pak dávalo smysl.

Jen mě mrzí, že jsem pachatele odhalila daleko dříve než Harry, který část příběhu, který jsme mi měli možnost číst střídavě s jeho příběhem, dostal až na konci knihy.

marara
31.01.2017 5 z 5

Zajímavé propojení příběhu z druhé světové války a jeho současných následků. A překvapivé téma: nárůst neonacismu v současné Skandinávii.

Sirius
31.01.2017 2 z 5

uf. Nesbo je další z těch autorů, co asi trpí syndromem když další knížka, tak o něco tlustší než ta předchozí. A bohužel nudnější. Tahle knížka by si určitě zasloužila zkrátit tak o polovinu stránek. A co mě na tom strašně štvalo, byla skutečnost, že jsem jako čtenář byl díky vypravěčský kameře vždycky o krok před hrdinou. Zvrat s pachatelem bylo hrozný wtf, takový jsem snad ještě nikdy nepotkal. Co to ale zachránilo bylo alespoň svěžejší finále.

Mikik
25.01.2017 5 z 5

Nemohla jsem se dočkat až knihu přečtu, ať vím, jak to všechno bylo. A teď je mi zase líto, že už skončila. Přechod vyprávění do druhé světové války mě bavil opravdu hodně. Další skvělá kniha se svérázným detektivem:-).

Darebačka
22.01.2017 5 z 5

I když o Nesbovi samozřejmě slýchám už několik let a většinou samou chválu, do četby jeho knih jsem se pustila až teď. Beru to postupně. Čtu série s Harry Hole a musím říct, že zatím mají romány co do kvality z mého pohledu velmi vzestupnou tendenci. V románu Červenka se prolínají dvě dějové a časové linie a jako milovnici historie mě linka zasazená do doby druhé světové války moc potěšila.

jirka7739
21.01.2017 5 z 5

Skvěle zamotaný příběh. Prostě parádní kniha.

77beruška
21.01.2017 5 z 5

Fantastické, napínavé, nemohla jsem se odtrhnout.....

izfnp
12.01.2017 5 z 5

Môj absolútny víťaz z Nesbovej tvorby. Úplne subjektívne je toto pre mňa vrchol autorovej tvorby, nakoľko takú hru s čitateľom a jeho očakávaniami som ešte nezažila.

bubo bubo
10.01.2017 4 z 5

Prvni a posledni detektivka kterou jsem precetla byla Deset malych cernousku, pred 20 lety.
A ted jsem si naservirovala tohle. Nez jsem se zacetla, tak jsem ve jmenech mela gulas. V pulce me to chytlo, a ke konci jsem se uz citila jako clen Harryho tymu. Chystam se na dalsi:-)

witko
10.01.2017 4 z 5

Příjemně mě to překvapilo. Dvě roviny vyprávění, vynikající rozuzlení.

tomai
06.01.2017 4 z 5

Výborná detektivka, výborný Nesbo.

greetchen
03.01.2017 4 z 5

Po delší prodlevě jsem opět sáhla po Nesbøovi a jedné z jeho "holeovek". I když je nečtu chronologicky po sobě, není to ku škodě, každá kniha je sama o sobě nosným krimi příběhem a vztahy a souvislosti kolem, byť jsou trochu na přeskáčku, se mi docela daří držet v hlavě.

Ale k Července... Líbí se mi a moc. Obstojí jako kvalitní detektivka, mrazí z ní, já sama jsem dlouho nepřišla na mnoho souvislostí, kterými pak autor bravurně vypointoval finále.

Autentičnost a jistou hloubku ale knize přidává hlavně dějová linka v podstatě nedávných historických událostí, které mají i v dnešní době pro mnohé stále palčivou příchuť a vyvolávají mnoho etických otázek. Nesbø s touto tematikou pracuje vkusně, je v příběhu obohacující, ale vlastně rozkrývá téma, o kterém český, zejména mladší čtenář třeba nemá takové povědomí.

Válečná, totalitní a národnostní témata je stále třeba připomínat, abychom si my, žijící až automaticky ve svobodě a demokracii, uvědomili, že v minulosti velmi nedávné (vždyť pamětníky jsou naši rodiče a prarodiče) se žilo zcela jinak. Nesbø a jeho Červenka jsou důkazem, že se lze tohoto tématu chopit na jednu stranu citlivě, ale zároveň tak, aby i mladšího čtenáře donutilo vnímat tuto linku příběhu, zamyslet se nad ní a třeba chtít i zjistit víc...

rekon
02.01.2017 3 z 5

Nějak jsem se nemohla začíst... Knihu jsem četla asi 14 dní, stále jsem se musela vracet zpět, abych si připoměla děj a hodně se mi pletla jména. Od Nesba je to čtvrtá kniha, pro mne zatím neslabší.

Aymira
01.01.2017 4 z 5

Moc zdařilý příběh, který je spíše politicko-historickým thrillerem než detektivkou. Nejprve me sice vylekal počet stran, ale nakonec nebyl na škodu. Dej byl složitý a nutil dávat neustále pozor, přesto nebyl prekombinovany. Jelikož se v knize operuje s takovým pojmem jako je schizofrenie, je třeba sledovat kdo je kdo, kdo byl kym atd. Líbilo se mi, že Harry tentokrát vydržel byt po skoro celou dobu střízlivý, ale v něčem me zklamal závěr, proto nemůžu hodnotit plným počtem.

čef
23.12.2016 5 z 5

Při čtení tohoto románu jsem zažíval jako vždy u HH rozpolcený pocit - jednak jsem si přál, abych co nejdříve dozvěděl "jak to bylo" ale také, aby to trvalo co nejdéle, abych si mohl co nejlépe vychutnat potěšení ze čtení tak kvalitní kriminálky. Málokterý autor a kniha tohle dokáže a tak pátrám po Netopýrovi, který mi jako jediný chybí z této vynikající série.

Verkavcelka
21.12.2016 5 z 5

Dočetla jsem čtvrtou knihu o Harrym Holeovi a musím říct, že mě příběh zatím nejvíce nadchl.
K některým jménům jsem se sice musela vracet, protože se mi pletla, ale naštěstí jsem knihu přečetla rychle, tak jsem neměla v hlavě "guláš".Doporučuji.

whiolet
21.12.2016 5 z 5

Výborná detektivka, vždy,když jsem myslela, že je evidentní kdo je vrah,tak se to zase více zkomplikovalo, to nemluvě o počtu mrtvol v této knize. Opravdu mě mrzelo, že Ellen skončila tak jak skončila a doufám, že až to Holeovi dojde dá tomu sráčovi co proto!

Karborund
14.12.2016 4 z 5

Po dvou velmi průměrných krimi Netopýr a Švábi konečně čtení, které mělo všechno co má pořádný životní příběh mít a možná ještě něco navíc.Tohle dílo mě opravdu bavilo,dal bych plný počet, ale věřím, že ta pravá pecka od Nesba mě teprve čeká.

mirka71
08.12.2016 5 z 5

Výborný, čtivý strhující příběh. Měla jsem trochu "hokej,, v postavách díky dvěma časovým rovinám, ale na konci se všechno krásně spojí. Náročná četba vyžadující soustředění. Nesbo jako vždy skvělý.