Červenka

Červenka
https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/188585/bmid_harry-hole-cervenka-KBE-188585.jpg 4 3956 3956

Harry Hole série

3. díl krimi série o detektivu Harrym Holeovi. Píše se rok 1944. V zákopech u Leningradu na východní frontě bojuje jednotka norských vojáků v německých uniformách za věc, v niž věří: za svobodné Norsko. Vojáci pocházejí ze všech společenských vrstev, nesdílejí politické názory ani důvody své účasti v bojích. Nejodvážnější z nich, Daniel Gudeson, je zastřelen a jeho tělo je uloženo do masového hrobu. Po jisté době se však v jednom vídeňském lazaretu objeví zraněný voják, který o sobě tvrdí, že je Daniel Gudeson... A máme tu rok 1999. Do ulic Osla se vydává stařec, kterému právě jeho lékař sdělil rozsudek smrti. Stařec přemýšlí o válce. Ví, že ho před smrtí čeká ještě jedna mise. Vzápětí je nalezen jeden bývalý norský voják z východní fronty s podříznutým hrdlem. V téže době Harry Hole omylem postřelí během návštěvy prezidenta Billa Clintonta v Norsku jednoho agenta americké tajné služby. Harry je ke svému údivu povýšen na vrchního komisaře a přeložen k norské tajné službě. Ukáže se však, že byl takto odklizen do kanceláře, kde na něj čekají naprosto nudné a bezvýznamné případy, například prošetření činnosti gangu provozujícího ilegální obchod se zbraněmi, jenž je navázán na neonacistické prostředí. Harrymu a jeho parťačce Ellen Gjeltenové se ovšem podaří zjistit, že stopy pašeráků zbraní vedou až do řad osloské policie. Bezvýznamný případ už není bezvýznamný a roztáčí se kolotoč událostí. Vydání 2., tohoto překladu 1.vydání.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Kniha Zlín

Rødstrupe, 2000

gonegirl
14.07.2016 4 z 5

Popravdě nevím, co bych měla napsat. Přijde mi, že ke všem Nesbovým knihám píšu to samé. Skvělý promyšlený děj, dobrá zápletka, napínavé od začátku až dokonce atd.. Bohužel to dnes musím zopakovat. Kniha mě opět dostala do kolen, zase jsem měla pár tipů na vraha, ale jako obvykle jsem se spletla a autor mi dal skvělý popis příběhu, který tomu všemu předcházel. Moc se mi líbilo střídání současnosti a minulosti, palec nahoru!
Jednu hvězdičku musím strhnout pouze za to, že jsem se v ději občas ztrácela, protože tam bylo moc postav, ale to musím Nesbovi prominout a natěšená se vrhám na další díl..

Rawar
09.07.2016 5 z 5

Po Netopýrovi jsem zůstal, co se pana Hůla týče, lehce rozčarován. Pak jsem zkusil od autora jiný příběh s Šimonem Kéfasem a byl jsem velice spokojen. Musím si brzy přečíst další díl s detektivem Hůlem, říkal jsem si. Jenomže jsem se chronologocky navazujících Švábů trochu bál.

Když jsem však četl obsah knížky Červenka, pomalu jsem veděl, že se chci začíst právě do ni. Nakonec jsem se z ověřených zdrojů dozvěděl, že není příliš nutné dodržovat posloupnost knih a já se tedy začetl. A přátelé byla to nádhera. Přesně na míru šitá detektivnímu srdci a historickému nadšenci v jednom.

Prolínání mezi událostmi v Norsku za druhé světové války a současností bylo perfektní. Hery Hůle byl sice pořád morous, však o mnoho více snesitelnější než dříve. A tajemný modrooký stařec s rakovinou a trpkou minulostí. To byl kamarádi charakter o kterém mě sakra bavilo číst.

Dokonalost sama pro někoho kdo rád válečné reálie a kvalitní detektivní příběh, pro ostatní výborné, napínavé čtení a šance se dozvědět něco málo z minulosti.

Azmodan
01.07.2016 4 z 5

Zajímavé flash backy do minulosti. Ve finále se mi líbilo vysvětlení některých zdánlivě nesmyslných událostí z knihy (strom např.)

ivulka15
29.06.2016 5 z 5

Skvělá detektivka. Prolínání s 2.světovou válkou pro mě velmi zajímavé. Zvlášt´proto,že o Norsku se v knihách na toto téma moc nepíše.Jinak o dost jiná než předchozí dva díly. Méně o Harrym a více detektivní.Jenom na vyřešení Eleniny vraždy si nejspíš budu muset počkat.

BrozaM
27.06.2016 4 z 5

U Harry Hola mě nejvíce baví, že začátkem každé knihy si říkám: ,,Kruci, cože mě to na tom Nesbovi tak baví?" A pak to přijde jako lavina a člověk se nedokáže odtrhnout!

helusa2
22.06.2016 5 z 5

Také jsem docela bojovala s množstvím jmen, ale celkově jsem nadšená!!! Špionská zápletka, historický podtext, nečekané zvraty a hlavně taková ta "osobní" stránka Harryho Hole - skvělé!!! A k tomu občas hlášky jak z Proktora ;-) 17. květen mě dostal :-D

jakub0085
10.06.2016 4 z 5

Velice zajímavé čtení, jen škoda toho množství jmen. Kniha je pak méně přehledná.

Markettka00
26.05.2016 5 z 5

Jeden ze dvou nejzdarilejsich kousku ze serie Harryho Holea. Jedinou vytkou je mnoho postav, ve kterych mate problem se obcas orientovat. Dozvidate se, jakou melo Norsko nacistickou minulost, o ktere se tolik v Evrope nemluvilo...

FishTailTea6
23.05.2016 4 z 5

Na rozdíl od předchozích dvou dílů mě tato kniha zaujala hned od prvních stránek. Na začátku mne zaujalo krátce zmíněné téma přistěhovalců, které je teď velice aktuální a i přes to, že kniha je psána před více než deseti lety, je v ní popsána dnešní situace (možná můj vlastní pocit, ale já to z toho cítila). A následně hned skok do válečných let, kde se mi hodně líbil dějový vývoj (a to patřím k těm, kteří se válečné literatuře vyhýbají).
I další dějový vývoj mě držel ve střehu a dobře se mi to četlo. Bohužel nevím proč, ale konečné dějové rozuzlení mě nějak zklamalo, v rozjetém příběhu jsem z mého pohledu čekala asi trochu lepší důvody. Proto ani u této knihy nedám plný počet hvězdiček a počkám si na další.

Blekí
17.05.2016 5 z 5

Další naprosto skvělé dílo v mé oblíbené sérii. Kniha se mi příhodně dostala do ruky zrovna, když jsem měla chuť na tématiku 2. světové války, takže jsem z historické dějové linky byla nadšená. Jako obvykle jsem až do konce nevěděla, kdo za tím vším stojí, Nesbø je v tomhle opravdu mistr, dokáže vám to hezky celé zamotat. Taky je mistr v tom, zlomit mi srdce smrtí mé oblíbené postavy. Ačkoli to dělá v každé své knize a už jsem to měla čekat, stejně se mu to povedlo. V knize se sice dá občas trochu ztratit, hlavně ve jménech, ale pokud čtete knihu bez delšího přerušení, jde se v tom zorientovat.

mkarajda
12.05.2016 2 z 5

Četla jsem, že se série s HH začne postupně z lepšovat, že knihy budou lepší a lepší, ale tato mě velice zklamala.

delatrix
10.05.2016 3 z 5

Musím říct, že mě tahle knížka dost zklamala. Podle komentářů je jedna z lepších od Nesbo, ale nepříjde mi to. Příběh byl strašně chaotický a nedalo se v něm vyznat. Až tak od půlky to bylo zajímavé a trochu se v tom dalo vyznat. Nejsem si jistá zda bych ji doporučovala nebo ne. Někomu komu nevadí knížky, které jsou psané z více pohledů to může přijít zajímavé.

vladi5753
04.05.2016 5 z 5

Smekám před celým dějem této knihy,naprosto poutavé čtení.
Velmi vyjímečný celkový děj a to už mám přečteno vícero knih od autora.
Ale tahle mě dostala v netradičním a pozoruhodném příběhu,
klobouk dolů :)

ScarlettCZ
26.04.2016 3 z 5

Dlouho jsem zvažovala jestli vůbec něco napsat, ale rozhodla jsem se, že se podělím o svůj zážitek ze čtení této knihy. Vzhledem tomu že jsem příznivce tohoto žánru jsem se nechala zviklat boomem a pustila se do příběhů Harryho Holea. Začala jsem Netopýrem a přelouskala Šváby, ale ani jedna z knih mě nijak neuhranula. Štvaly mě roztahané začátky a Harryho alkoholové excesy, které byly doprovázeny očima v sloup a větou "Proboha už zase?!" Nakonec jsem, ale vždy knihu dočetla možná díky jedné příběhové lince a nějaký ten pocit to ve mě zanechalo. Červenka byla, ale jiná. V začátku jsem se úplně ztratila. To poletování napříč časem mě spíš otravovalo. Chvíli ten pak zas onen. Nicméně jsem to nevzdala a knihu dočetla. Musím říct že zhruba od půlky knihy jsem už byla zcela v obraze a závěr se mi líbil. Dám tomu určitě ještě šanci a budu pokračovat s Nemesis.

Bilky
24.04.2016 4 z 5

MEA CULPA priatelia! Pred pár mesiacmi som sa v pár komentoch dosť skepticky vyjadroval o súčasnej vlne škandinávskej krimi a skúšal som OLSENa aj KEPLERa, ale až beťár NESBO spôsobil, že si sypem popol na hlavu. A to som sa ešte nedostal k LARRSONovi ;)

Samozrejme každý z nich má určite svoje lepšie a horšie diela, keď fšak porovnám štýl, stavbu deja a vykreslenie postav, tak najviac mi sadol práve JOjo ;) Stihol som len 2 knihy, ale len som si potvrdil, že mňa zaujíma skôr dobrý príbeh a drobnokresba postáv ako prepálené násilie či morbídne detaily mučenia a zohavenia, ako je to pri niektorých iných autoroch, ktorí tým doháňajú len priemernú vyjadrovaciu reč, či prekombinované zápletky. Ale späť k tomuto ornitologickému dielu:

Opäť ako v NETOPÝRovi je tu edukutívna zložka, tentokrát nie o austrálskej ekonomickej, národnostnej a prisťahovaleckej otázke, ale o nórskej traume z kolaborácie s fašizmom počas 2.svetovej vojny. Podobnú traumu má aj Slovensko s Tisom, ale v nórskej spoločnosti má pocit krivdy respektíve zatrpknutosti k histórii oveľa dlhotrvajúcejší dozvuk.

Príbeh je vystavaný brilantne, naratívne prvky sú použité s citom a prostredia policajných oddelení, tajnej služby, osobného života hlavného hrdinu sa skvele kombinujú a dopĺňajú. K tomu 2 časové roviny (súčasnosť vs II.svetová vojna), flashbacky do minulosti hl.postavy HH - to všetko kladie zvýšené nároky aj na čitateľa - viď moje odporúčanie na konci komentu.

Ako píšem, bol to pre mňa konečne krimi zážitok, nielen po tej "pracovnej" - detektívnej stavbe diela, ale aj v tej osobnej sugestívnej atmosfére 2.svetovej vojny. Priznávam, že ma hlboko zasiahol tak jednoduchý, ale rafinovaný trik autora v 5.časti "Sedm dní" kde Harry H. opakovane rozpráva na kolegynin tel.záznamník po určitých udalostiach, ktoré nechcem spoilerovať - tento spôsob posunutia deja ako aj ukážka citového rozpoloženia hrdinu bola proste geniálna a pôsobivá.

Kedže som ale hnidopich, tak si neodpustím aj knihu prianí a sťažností: snáď 30 norských mien, 2 časové roviny, 3 prostredia, to už bolo fakt veľa na moju zdecimovanú pamäť - skoro vždy mam rozčítané 2-3 knihy súčasne, ale tentokrát som už začal mať pri postavách guláš a tak som musel ČERVENKU čítať sólo. Rovnako konanie hlavného záporáka sa blížilo agentovi 007 a to mal dvojnásobný vek :/

ODPORÚČANIE: správajte sa k tejto knihe ako k luxusnej milenke a venujte jej plnú pozornosť: má v sebe toľko napätia, pocitov a vnemov, ale aj informácií, že keď ju na niekoľko dní, nebodaj týždňov opustíte - už si môžte hľadať novú! Knihu odporúčam aj začínajúcim ornitológom (nemyslím tých z urológie) - dozvedia sa zopár zaujímavých faktov o nórskom spevavom ftáctve ;) 78%

WeeWar
19.04.2016 4 z 5

čtu podruhé, neba, odloženo. Ale poprvé to bylo klasicky na jeden zátah...

Disease
12.04.2016 5 z 5

Sice se to na pár místech trochu táhne, ale celková prokomponovanost je parádní.

simona5r
09.04.2016 5 z 5

Posloucháno jako audiokniha. Nevýhodou pro mě je, že při poslechu mám problém se zorientovat ve všech těch jménech, ale na konci to vše pěkně do sebe zapadne a dává smysl - byť jsem si ještě chvíli před koncem říkala, že tohle teda Nesbo nedomyslel a moc se do toho zamotal, tak mě konec mile překvapil.

katy87
06.04.2016 3 z 5

Sérii čtu postupně, tzn. toto jsem četla jako třetí knížku od Nesba. Upřímně řečeno doteď nerozumím hysterii, která kolem něho propukla. V tomto románu jsem se lehce ztrácela v jednotlivých postavách, knížku jsem po částech četla jen proto, abych ji dočetla do konce, ne proto, že by mě nějak extrémně vtáhla do děje a já hltala každé slovo. Dám šanci snad ještě jednomu dílu, ale jinak asi nejsem cílová skupina :-).

RSR
06.04.2016 5 z 5

Velmi dobrá kniha, která mě chytla. První, kterou jsem od tohoto autora měla možnost přečíst. Líbí se mi rozdělení velkých kapitol na melé podkapitoly označené datem a místem události a díky tomu i možnost střídat jak historii s přítomností tak i různé místa děj aniž by se čtenář ztratil. Zajímavý děj s překvapivým rozuzlením. Dobře propojený popis historie a současnosti ukazuje důvody a pohnutky starce proč udělal co udělal.
Knihu můžu jen doporučit.