Červenka

Červenka
https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/188585/bmid_harry-hole-cervenka-KBE-188585.jpg 4 3956 3956

Harry Hole série

3. díl krimi série o detektivu Harrym Holeovi. Píše se rok 1944. V zákopech u Leningradu na východní frontě bojuje jednotka norských vojáků v německých uniformách za věc, v niž věří: za svobodné Norsko. Vojáci pocházejí ze všech společenských vrstev, nesdílejí politické názory ani důvody své účasti v bojích. Nejodvážnější z nich, Daniel Gudeson, je zastřelen a jeho tělo je uloženo do masového hrobu. Po jisté době se však v jednom vídeňském lazaretu objeví zraněný voják, který o sobě tvrdí, že je Daniel Gudeson... A máme tu rok 1999. Do ulic Osla se vydává stařec, kterému právě jeho lékař sdělil rozsudek smrti. Stařec přemýšlí o válce. Ví, že ho před smrtí čeká ještě jedna mise. Vzápětí je nalezen jeden bývalý norský voják z východní fronty s podříznutým hrdlem. V téže době Harry Hole omylem postřelí během návštěvy prezidenta Billa Clintonta v Norsku jednoho agenta americké tajné služby. Harry je ke svému údivu povýšen na vrchního komisaře a přeložen k norské tajné službě. Ukáže se však, že byl takto odklizen do kanceláře, kde na něj čekají naprosto nudné a bezvýznamné případy, například prošetření činnosti gangu provozujícího ilegální obchod se zbraněmi, jenž je navázán na neonacistické prostředí. Harrymu a jeho parťačce Ellen Gjeltenové se ovšem podaří zjistit, že stopy pašeráků zbraní vedou až do řad osloské policie. Bezvýznamný případ už není bezvýznamný a roztáčí se kolotoč událostí. Vydání 2., tohoto překladu 1.vydání.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Kniha Zlín

Rødstrupe, 2000

jittik
09.07.2019 5 z 5

Dokonalé, na konci zůstalo pár otázek a doufám, že v dalších dílech se opět vynoří.
Těším se na další díl

Evelyn2
26.06.2019 5 z 5

Miluju jak Nesbø dokáže psát tak že do posledních 60 stran nemáte tušení jak to dopadne. Další výborný kus do sbírky. K severské krimi jsem se dostahala přes Sněhuláka od Jo Nesbø a zatím ani předešlé knihy o Harrym Hole nezklamaly. Uvidíme co přijde příště, asi to bude Nemesis ????

Hawkeye65
19.06.2019 5 z 5

Po prečítaní všetkých kníh od Netopiera po Smäd, môžem zhodnotiť, že sa jedná o najlepšie dielo autora. Nesbø primiešal do knihy spomienky z vojny, ktoré mu rozprával jeho otec. Znamenitá detektívka, tri odlišné dejové línie a vždy jeden Uriáš. Motív je jednoduchý, no s výbornými flashbackmi, ktoré sú dôkladne zamotané a záhadné. Jo Nesbø, ďakujem za zážitok.

Morfyk
12.06.2019 3 z 5

Ale jo četlo se to hezky, až na ten pomalý začátek, po té se to slušně rozvede k napínavým částem, začínám pozorovat s každým dílem série posun k lepšímu, jedeme dál, NEMESIS čeká.

Pořád jsou ale pro mě B. Minier a dokonce i R. Bryndza lepšími autory než Jo Nesbo - no má co dělat, aby mě přesvědčil o opaku, ještě zbývá 9 knih, tak snad se dostaví ten WOW efekt o kterém všichni tak mluví, že lepšího autora KRIMI než je JO, na světě není.

Dimi39
11.06.2019 2 z 5

Můj první přečtený Nesbo. Asi kvůli oblíbenosti autora jsem čekal něco víc. Sice to bylo napsáno dobře, celkem čtivě ale první polovina byla nuda. Ve druhé polovině knihy se sice začalo něco dít ale příběh byl pro mě nezajímavý a nezáživný. Upřímně nevím, jestli vůbec zkoušet další knihy od tohoto autora. Spíše zklamání.

Opatov
05.06.2019 5 z 5

Jednoznacne 5 hvezd. Zpocatku trochu nesrozumitelne diky historickym udalostem, ale po spojeni jednotlivych linii skvela detektivka. Napinave az do konce, coz je u Nesba klasika.

Miruš
02.06.2019 5 z 5

Opět vynikající kniha skvělého autora... a jdeme dál ????

Annkag
16.05.2019 4 z 5

Ja proste Nesba milujem...a jeho Hary Hole nejde pre ránu moc ďaleko.
Červenka je zatial jedna z najlepších kníh,ktoré som od neho čítala.
Velmi sa mi páčil retrospektívny pohlad na frontu počas druhej svetovej vojny.
Skvelé severské napätie a koniec,ktorý tak trocha čakáte ale aj tak vás nadchne.

derminator
09.05.2019 5 z 5

Jedna z nejlepších knih od Nesba. Jelikož je čtu na přeskáčku tak po téhle knize už mě hodně došlo jak to bylo z jeho prohnilým kolegou Tomem. Kniha se mě líbila je čtivá, napínavá a konečně také vím, jak se seznámil s Ráchel. A konec ten opravdu stojí za to, když zjistíte kdo je atentátník. Knize dávám 95%.

Predator666
04.05.2019 3 z 5

Tak tady mě to moc nešlo. Začátek je celkem nuda, a i když se to pak rozjede, už mi to moc nešlo. Harry si má opět své zvyky, děj se tak nějak opakuje a splívá s předešlými knihamy. Dám si tak trochu oddych od dalšího příběhu a vrhám se zatím jiným směrem.

VeronikaAug
30.04.2019 5 z 5

Července uděluju jednoznacnych 5 hvězd. Ze série Harry Hole jsem přečetla téměř všechny díly a Červenku řadím mezi Top Top, vlastně je to jedna z nejlepších knih, jaké jsem kdy četla. Příběh je velmi silný, citlivý, smysluplny. Je to příběh války a toho, co k ní patřilo, strach ale i odvaha, láska ale i nenávist, víra že bojují za správnou stranu a taky pocit zrady, o který jde v knize především. Ať už jste privetivcem válečné tematiky a nebo spíš nejste stejně jako já, Červenka je pro sérii naprosto podstatný díl. Nesbo má geniální dar rozplest několik klubek dějových linek a pak je na konci smysluplne spojit do dechberouciho rozuzlení, aniž by mu unikala logika a detaily, jako některým jiným autorům. Tentokrát vrah neni jakási psychopaticka nestvura (což u Nesba častokrát není!), a vraždy nejsou nepochopitelné. Za me srdecne doporucuji.

diNov
28.04.2019 4 z 5

Děsivé severské krimi, které postupně vtahuje čtenáře mezi velké příznivce.

koki.veru
28.04.2019 5 z 5

Jako první jsem od Nesba četla Sněhuláka, který mě moc překvapil a byl jednoznačně suprový. Rozhodla jsem se tedy, že si přečtu tuto sérii od začátku, ale první dva díly mě docela dost zklamaly a moc nebavily. Po nějaké době jsem se tedy vrátila, a přečetla si tento třetí díl a byla jsem příjemně překvapena. Povedená detektivka a určitě jsem tedy s Nesbem neskončila a vrhnu se na další díly :)

JustWomen
26.04.2019 5 z 5

Oproti dvěma předcházejícím dílům kvalitativní skok, skvělá detektivka, minulost a budoucnost se prolínají, zajímavé postavy, i když vyznat se v nich nebylo vůbec lehké. Spousta dějin a politiky, možná až trochu moc. Trochu mi drhla ta mnohočetná porucha osobnosti, ale přesto se mi to líbilo a s příjemným očekáváním přecházím k dalšímu dílu.

boxas
28.03.2019 5 z 5

Myslím, že Červenka je klíčová kniha pro pochopení povahy a pohnutek Harryho Holea. Tady se také teprve dotváří jeho vztah jak k lidem, včetně těch nejbližších, tak k práci policajta. A také k alkoholu...
Když se pak člověk zorientuje ve jménech, místech a časových rovinách, tak ho autor pěkně udržuje v napětí. Exkurze do historie Norska je pak už jen onou třešničkou na dortu.
Takže vlastně jediné, co mě na knize vytočilo, bylo, že tak chytrá, až přímo geniální ženská jako Harryho kolegyně mohla najednou z ničeho nic začít vršit jednu pitomost za druhou! Copak totálně zblbla?!

Greenfingers
04.03.2019 5 z 5

Byla to má první knížka, kterou jsem od tohoto autora již před hezkou řádkou let četl. A musím říct, že nasadila laťku hodně vysoko. Měla patřičný spád a zaujalo mě také prolínání dějových linií.

zdenaR
27.02.2019 4 z 5

Během dvou let jsem postupně přečetla všechny knihy, ač severské detektivky nejsou můj šálek kávy a normálně je nečtu.
Nesbo mě však nezklamal, píše velmi čtivě, děj má promyšlený a jeho knihy jsou napínavé až do konce. Nelze se od nich odtrhnout.
Červenku považuji za jednu z nejlepších :-)))
Asi zkusím i audio.

zuzana4587
15.02.2019 5 z 5

Mé poslední seznámení s Harrym, abych měla kompletní sérii přečtenou. A Nesbo opět nezklamal! Kniha je propracovaná, líbí se mi Harryho myšlení a nedokonalý svět. Na druhou stranu musím říct, že jsem téměř celou knihu měla problém se zorientovat v postavách. Byl to ten? Aha, ten ne. Takže tamtem. No tak ne, ten původní. Konec byl ale jako vždy parádní a vše do sebe zapadlo. Za mě 5* :-)

iz67
02.02.2019 4 z 5

Chápu cíl autora, napsat něco víc než detektivku a dotknout se nelehké historie Norska ve 2.svetove válce. Z pohledu obou stran. To protáhlo formát nad optimální délku, stále však velice dobrá audiokniha (Čermák) na dovolenou a dlouhou cestu do auta.

Adell-ka
26.01.2019 5 z 5

Moje první setkání s tímto autorem a vlastně i první detektivka vůbec.. Musím říct, že asi tak do poloviny jsem měla z knihy rozporuplné pocity, protože jsem se trochu ztrácela ve jménech a časových liniích, ale četlo se to dobře a posledních zhruba 150 stran jsem dočetla za jedno odpoledne. Ke konci knihy mi docházely všechny souvislosti a nakonec tedy musím říct SUPER! :)