Nůž

Nůž
https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/407982/bmid_nuz-Lx9-407982.jpg 5 2173 2173

Harry Hole série

Harry Hole se už mnohokrát probudil s temným tušením, prázdnou hlavou a kocovinou jako trám. Tentokrát je ovšem probuzení ještě horší než jindy. Kdysi slavný kriminalista má na rukou i kalhotách krev a až po chvíli si vybaví, že ztratil všechno. To tam je idylické manželství s Ráchel, ta tam je zajímavá práce vyučujícího na policejní akademii. Jediné, co mu zbylo, je věrný přítel Jim Beam. A také místo v kanceláři vedle Trulse Berntsena, kde jakožto bývalá legenda smí na přímluvu svého šéfa aspoň třídit papíry. Co si však Harry vybavit nedokáže, jsou události včerejšího večera v baru Jealousy. Jednotlivé střípky vyplouvají na povrch jen pomaloučku, skládají se však ve strašlivý obrázek. Harry si začíná přát, aby se byl vůbec neprobudil, protože i zlý sen je lepší než krutá realita, jíž musí čelit. Ve chvíli, kdy si myslí, že už se dostal na samé dno a víc ztratit nemůže, se navíc objeví jeho dávný nepřítel Svein Finne. Harry má dvě možnosti: skoncovat se vším hned, anebo se ještě aspoň dočasně vzchopit.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Kniha Zlín

Kniv , 2019

5092
02.06.2020 5 z 5

Miluju Nesbøho, miluju Harryho, miluju Nůž, miluju celou sérii. Báječné čtení. Velké díky autorovi.

theMarty
01.06.2020 4 z 5

Tak jsem udělala něco, co nikdy nedělám. Dopředu jsem si zjistila vraha, takže jsem měla příležitost po celou dobu sledovat vpletené náznaky. Nijak mi to zážitek nepokazilo (dokonce jsem četla, že spoilerovanou knihu si čtenář užije více).
Co mi ale vadilo, je volba oběti a vraha. Protože ani jednomu nevěřím a nechci věřit.
Možná, že by bylo lepší, kdyby sága Harryho Holea skončila 10. dílem. A pro mě tak i končí.

radus
29.05.2020

Nerada nechávám nedočtené knihy, ale u téhle to tak asi dopadne. Některé pasáže pro mě byly hodně nudné, Nesbo asi nebude patřit mezi mé oblíbence...

blackoutzuzi
19.05.2020 3 z 5

Za mě o něco slabší než např. Sněhulák či Žízeň. Autor se zde více zaměřuje na osobní život hlavního hrdiny, na událost, která otřásla jeho životem, na jeho problémy s pitím.. Chybělo mi tam více akce, napětí, text byl zbytečně natahovaný, vůbec nechápu, že tato knížka měla téměř 600 stran, když se tam skoro nic nestalo :D Za mě celkem zklamání, ačkoli poslední třetina to celé tak trochu vyvažuje, ta se mi líbila nejvíc.

DJANKA
18.05.2020 4 z 5

Skvělé a napínavé čtení. Vrah mě překvapil, tipovala jsem někoho jiného.

gaaabi
18.05.2020 5 z 5

Klasika, zase mě překvapilo, kdo je vrah! Ještě bude něco dál...???

Jrsnbl
14.05.2020 5 z 5

Nesbo jakoby každým novým dílem nabíral na síle. Jeho série se stupňuje, s tím jde ale z kopce i život našeho milovaného Harryho Holea. Bravurní kniha.

sirojezkin
13.05.2020 5 z 5

Opravdu zapletená zápletka. Skvělé.

Klobouková
12.05.2020 4 z 5

Tak to byla síla. Opravdu. Nesbo ve mně tímto dílem vyvolal tolik emocí, tolik naštvání i údivu, že to asi musím hodnotit jako mistrovsky napsanou detektivku....nicméně téměř celou dobu jsem si říkala, že tohle je poslední Harry Hole, kterého kdy čtu, že už nic dalšho nikdy číst nechci. Nesbo mě šíleně naštval už na začátku, že oběť zabil tak rychle, nečekaně, aniž mě na to nějak připravil, potom mě naštvával dál a dál, usmířil si mě vlastně jen tím otevřeným koncem. Hlavně ať Harryho nechá nějakou dobu u ledu, snad i navždy, nebo mi ten pocit z obrovského FINÁLE úplně zničí a rozmělní a celý dojem z tohohle trápení, kterým jsem si při čtení Nože prošla, půjde do kopru.

pravnik
10.05.2020 5 z 5

Super. Řada nečekaných zvratů. Pěkně udělaný konec.

Elye
08.05.2020 5 z 5

Absolutně nejlepší Holeovka!

Dada077
08.05.2020 5 z 5

Aj ja som sa ocitla v zlomku času, kedy v mojom čitateľskom vnútri bolo "prenesbované". Konkrétne po dopočúvaní románu Mackbeth. Na istý čas som ho nahradila Jussi Olsenom, Ahnhemom, Carterom ... a spol. Lenže potom ma príliš často začal do očí udierať Nôž. Nôž. Všade Nôž. Recenzie a počet hviezdičiek a ďalšia reklama a ďalšie ohviezdičkované komentáre ... Čas k podľahnutiu sa potom ráta na minúty. Lebo Nesba čítam od prvého jeho vydania , všetky jeho krimi. Harryho Hola poznám od zverejnenia. Zamysleného, zachmúreného, triezveho, na mol, dotrhaného a sceleného, spoteného a po opici, rovnako, ako triezveho so zanedbaným strniskom na brade, sediaceho v lepšej reštaurácii na druhej strane stola. Takmer, ako keby bol živý. Aby som si pri vyjdení ďalšej časti série uvedomila, že ho vlastne ani nepoznám.
A tak keď Nesbo-Hole zloží svoju vysokú šľachovitú severskú postavu do miesta naproti stola, zloží výtlačok novín a ledabolo sa ním oveje, vôňa tabaku, whisky a muža zavanie až ku mne. Zatvorím oči a nadýchnem sa. V tom okamihu hlas Davida Matáska vezme moju fantáziu medzi prsty ako hraciu kocku a hodí ju po stole, až jej hrkotanie hrán zaznie v každom záhybe mojej šedej kôry. Prvé vety krimi, prípadu, ktorý je ešte len skutkom a vie o ňom iba obeť a kriminálnik. Moja fantázia vyvrie všetok okolitý svet niekam mimo, stúli sa v obľúbenom kresle, nechá sa motivovať a pritom dobre vie, že skutočný prípad ešte len prešľapuje medzi dvermi a nakúka ponad plecia takého Finna.
Fakt, že Hole drží medzi prstami zapálenú cigaretu a v dlani tej istej ruky x-tý pohár whisky, že si pamätá hlavne otváracie hodiny obchodu s alkoholom, že klesne na kolená, aby zo špinavej podlahy zlízal jednu jedinú poslednú kvapku alkoholu ... ide tak nejako povedľa mňa, pretože túto jeho stránku poznám. Malomeštiacke znepokojenie nad množstvom alkoholovooparového Holeho času, či počudovanie nad tým, aká musí byť jeho prezieravosť, inteligencia kapacitná, keďže aj napriek tomu dokáže v pozadí vnímať a ukladať vedľa seba indície vedúce k jedinému správnemu odhaleniu som už dávno odhodila za seba. Niekde v prvých troch štyroch kusoch série.
Tak počúvam. Vkladám si slúchadlá do uší ráno pri ceste busom, pri varení, práci v záhrade, pri prechádzke, líham si s nimi do postele a odkladám ich o tretej nad ránom, aby som po nich o šiestej ráno v polospánku hmatkala... až sa celá moja vytesnená rodina začne začudovane dívať na malý čierny obdĺžnik, ktorý z času na čas musím pripojiť k nabíjačke. Manžel nadobudne sivastý odtieň zachmúreného severana v ťažkej depresii z nedostatku slnka.
Vraha si tipnem v prvých dvadsiatich kapitolách. Lenže posledných desať kapitol je Nesboovských - na začiatku každej je ako úplne naj zdôvodnená ďalšia postava, o ktorej vine ku koncu kapitoly niet pochyby ... po určitom úseku knihy ich mám už päť. Ale možno sa mi do konca môj tip potvrdí.
Prídavky v podobe filozofických zamyslení, ktorým je Nôž popretkávaný beriem všetkými desiatimi. Je mi naprosto jasné, ako ich ľudský vek tvorí, dokáže sa do nich ponárať na dlhý čas a po desaťročiach prekračujúcich päťdesiatku je ich hodnota pravdivá a v každom slove potvrdzujúca prežité ... tak vzdialená mladším generáciám. Vyprofilovanie osoby vraha v jednej z posledných kapitol bola pre mňa kráľovská jazda.
Nesbova inteligencia a všeobecný rozhľad, či už skutočný, alebo za pomoci poradcov, či redigovania je prinajmenšom motivujúca, povzbudzujúca, alebo hoci len podporí nebrzdený konzum jeho vyfabulovaných príbehov. Čas, strávený pri jeho románoch rozhodne nie je stratený.

Mandlevest
03.05.2020 5 z 5

Přemýšlím, co ve dvěstě sedmdesátém prvním komentáři, z nichž je 90% nadšených, ještě napsat. Snad jen to, že já se k nim také řadím. I když jsem k postavě Harryho Holea zvláštně nekritická, ale v tom nejsem zjevně, dle ohlasů, sama :-), je těžké hledat v knížkách s tímto geniálně vymyšleným anti/hrdinou nějaké chyby. Nesbo nepíše "jen" nebezpečně návykové detektivky, je tam vždycky i nějaký přesah, poselství, vše je naplněno vrchovatě a potom přijde poslední kapitola, která Vás nenechá klidnými co bude dál. A tak přeji šťastnou ruku, Harry, a snad na shledanou?

Tereziee
29.04.2020 5 z 5

Tak a mám celou sérii za sebou. Nůž byl skvělej. A musím říct, že tenhle díl pro mě byl asi nejvíc emotivní ze všech. Kolik toho ještě musí Harry prožít? A dočkáme se někdy happyendu pro Harryho?

Opět jsem měla zamotanou hlavu až do rozuzlení případu. Asi se budu opakovat, ale Nesbø je prostě král krimi. Jsem moc zvědavá s čím přijde příště, ale cítím že série se blíží k pomyslnému konci, protože nevím co ještě by se muselo stát.

VeronikaAug
29.04.2020 5 z 5

Mě se to líbilo. Nesbo je mistr kombinací a šokujících rozuzlení, a vedlejsich minipribehu, které vždycky dávají perfektní smysl, ale ne vždycky nebo v posledních dílech spíš skoro nikdy prostě nejsou úplně pravděpodobné. Tak se to musí brát, ja to tak beru a vždycky se nechám okouzlit dalsim skvelym dilem. Nechyběly filozofické úvahy, cigara, alkohol a Harryho laxní pristup k věrnosti, protože s tím on si rozhodně starostí nedělá a rozhoduje se jednoduše, buď se mi chce a nebo ne.
Spoiler!!!!
Rachel jsem v lásce neměla už od Snehulaka, něčím mě rozcilovala. Ale dojalo mě to kvůli tomu, za jakých okolností přišla na svět a čím vším si její rodiče prošli a ona skončí takhle nedůstojné jako nástroj pomsty, ani nemá to privilegium někoho fakt sama pořádně naštvat, aby si to aspoň zasloužila.
Ze byl konec v jednom směru tak nějak otevřený mi přišlo vhod. Jako maminku mě to samozřejmě táhlo k možnosti zůstat, ale co potom, šel by snad na mateřskou? Jako fakt nevím, kterou možností by se mi autor zavdecil.
Čtenářům série rozhodně doporučuju. Přečíst si jako první díl ze série nebo i třeba druhý rozhodně nedoporucuju.

Sejna1955
28.04.2020 4 z 5

Trochu překombinované, ale mě se to líbilo.

slunicko1958
28.04.2020 3 z 5

Bylo mně řečeno, že tohle si musím přečíst. Příbuzný mi svoji knížku přinesl až do obýváku, protože tohle se fakt povedlo. Tak jo. Po nedobré zkušenosti se Sněhulákem jsem dala autorovi a jeho detektivovi HH ještě šanci. Byla fakticky poslední!
Přiznám se, že jsem mnohé pasáže přeskakovala. Ano, to správný čtenář nedělá. Ale když já se chtěla dozvědět, jestli je vrahem zahradník! Pud sebezáchovy mně poručil, že se musím vyhnout sebelitujícímu alkoholickému rozjímání hlavního hrdiny, který sice sám sebe za borce považuje, ale v osobním životě se chová jak ufňukánek.
Místy byl děj napínavý, pravá detektivka, pak následoval úsek, kdy jsem se dívala, kolik stránek zbývá k dočtení kapitoly. Jak na houpačce. Podařilo se mi dočíst celou knihu hlavně proto, abych neměla před příbuzným špatné svědomí.

amanda99
26.04.2020 4 z 5

další super knížka,celá série přečtená,doporučuji

Radza
25.04.2020 5 z 5

Zase parada. Nesbo pořád šroubuje napětí a zápletky. Uvidime jak dlouho mu to jeste pujde????. Ja mu fandim

Jeár13
25.04.2020 5 z 5

Skvělá kniha, nečitelná, dramatická, nepředvídatelná. Jeden z mála autorů, který mě dokáže přesvědčit několikrát o tom, že vrah je někdo úplně jiný, než si myslím. Baví mě styl Nesba a jeho knihy jsou vždycky skvělé, jeden z mála autorů u kterého nikdy netuším jak to dopadne, což se o většině nedá říct.

detektivní a krimi romány norská literatura

Jo Nesbø
norská, 1960