Nůž

Nůž
https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/407982/bmid_nuz-Lx9-407982.jpg 5 2173 2173

Harry Hole série

Harry Hole se už mnohokrát probudil s temným tušením, prázdnou hlavou a kocovinou jako trám. Tentokrát je ovšem probuzení ještě horší než jindy. Kdysi slavný kriminalista má na rukou i kalhotách krev a až po chvíli si vybaví, že ztratil všechno. To tam je idylické manželství s Ráchel, ta tam je zajímavá práce vyučujícího na policejní akademii. Jediné, co mu zbylo, je věrný přítel Jim Beam. A také místo v kanceláři vedle Trulse Berntsena, kde jakožto bývalá legenda smí na přímluvu svého šéfa aspoň třídit papíry. Co si však Harry vybavit nedokáže, jsou události včerejšího večera v baru Jealousy. Jednotlivé střípky vyplouvají na povrch jen pomaloučku, skládají se však ve strašlivý obrázek. Harry si začíná přát, aby se byl vůbec neprobudil, protože i zlý sen je lepší než krutá realita, jíž musí čelit. Ve chvíli, kdy si myslí, že už se dostal na samé dno a víc ztratit nemůže, se navíc objeví jeho dávný nepřítel Svein Finne. Harry má dvě možnosti: skoncovat se vším hned, anebo se ještě aspoň dočasně vzchopit.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Kniha Zlín

Kniv , 2019

CharlesWard
18.04.2020 2 z 5

Pardon, ale tohle fakt ne. Už u minulé HH jsem se vztekal, ale to jsem ještě netušil, že někdy Joník napíše něco jako tohle! Postavy jednají naprosto bez motivace, autor nám podle toho, jak se mu to zrovna hodí, předhazuje méně a méně důvěryhodné podezřelé....jen aby nakonec celou knihu naprosto zabil závěrečným clisché rozuzlením. U mně jsi skončil Nesbo!

Klaara.cz
17.04.2020 5 z 5

Měla jsem teď nějakou dobu pauzu od Nesba, protože mi jeho poslední knihy připadaly už příliš drastické. Nůž je jiný. Tedy stále dramaticky perfektní detektivka, vypravěčsky skvělé, ale temnota předchozích dílů není tak hluboká. Jedna z nejlepších knih tohoto autora (i knih obecně) kterou jsem četla.

Dajda
15.04.2020 5 z 5

Je to zvláštní, ale zase se mu to povedlo..Nesbo je prostě pan autor

Eidalon
14.04.2020 5 z 5

Harry Hole podvanácté. Museli jsme si na další pokračování opět 1,5 roku počkat (poslední Žízeň) a Harry stržen událostmi se zdá být u konce svých sil. Na začátku příběhu ho nacházíme rozpolceného a opět samotářského, Oleg je na druhém konci Norska a Ráchel ho vypakovala z domu, on sám pak povlává v alkoholovém rauši, truchlíce po rodinném zázemí i své dřívější práci v terénu, kterou kvůli Ráchel vyměnil za klidnější, bezpečnější a především časově urovnanější výuku nových adeptů policie.

A tu přichází situace, která vše ještě stonásobně zhorší. Harry se dostává do další nové role, suspendovaného vyšetřovatele, jenž na vlastní pěst řeší případ, ke kterému by se neměl ani přiblížit, neboť je přímo zainteresovaný. A jak vyšetřování pokračuje, odhaluje Harry skutečnosti, ve kterých sám hraje hlavní roli a neb naskýtá se otázka, usvědčí Harry sám sebe? Uvěří předloženým faktům a nabude přesvědčení, že je to právě on, který je hlavní podezřelý?

To si přečtěte sami, Nesbo Vám předkládá řadu dalších příběhů, které se v závěru protnou a když si již myslíte, že víte co se stalo a že znáte, vše se ukáže opět jinak. Strhující až do konce, který je tak otevřený, že víc ani nemůže být.

Takže Nesbo s Harrym nejspíše neskončil. Ale situace se změnila, rodinné zázemí je pryč, Harry je opět sám a je jen na něm, kam se jeho život bude ubírat dále - kruh se uzavřel, Harry se vrací v podobě, ve které ho známe z prvních příběhů.

Opět skvěle napsané, vyfabulované a napínavé až do samotného konce, Harry zde jede na 110% a když vše rozkryje, čeká ho ještě složitá cesta, jak to vše navléci k obrazu svému. Nitky se spojí a propojí a závěr je další strhující část.

Na druhou stranu nám autor v knize na řadě ploch sklouzává do filosofických disputací o pití, životě, odpovědnosti, které v předchozích knihách nebyly a tak trochu brzdí chvílemi spád děje a mnohde nutí k přeskakování. Ale asi pan Nesbo dospěl do stádia, kdy vedle zábavy a vzrušení chce na čtenáře přenést i trochu kolektivního moudra. Osobně bych určitě tyto rozpravy klidně oželel.

Za mne opět 100% hodnocení.

Dumicek
13.04.2020 5 z 5

Konečně po hodně dlouhé době dočteno...no co říct..snad jen bože opět super thriller,který se čte úplně sám. Harry tu čelí nejen alkoholu, ale i obrovským ztrátám. Musim říct, že Nesbo mě v tomto díle velice šokoval..prostě jednín slovem strhující a čeká nás ještě něco příště??

Rauser.
07.04.2020 3 z 5

Tenhle Harrybmi přišel tak strašně cizí. Byl to úplně jiný Harry než v předchozích knížkách. Moc drastické, moc kombinací a obratů. Podle mě zbytečná oběť a zbytečně prodloužená série. Neležet v nemocnici, tak tenhle díl snad ani nedočtu :(

Dajine
06.04.2020 5 z 5

Opět skvělé čtení, toho detektiva začínám snad milovat. Doufám, že brzy bude další pokračování, jinak nevím, jak budu bez něho žít.

Stepi84
04.04.2020 5 z 5

Jedná z nejlepších... Těším se na pokračování HH

ivzu77
31.03.2020 5 z 5

No a mám to zase za sebou. Takovou dobu se těším vždy na další osud HH a na konci příběhu jsme zase v očekávání, co bude dál.... V tomto díle jsme ztratili své blízké, bylo to smutné, ale zase tak propracované, napínavé a uchvacující... Děkuji za zážitek ze čtení a HH i dále fandím.

katka.oo
31.03.2020 5 z 5

Vyjímečný Harry Hole se vrátil v plné síle, alkoholovém opojení a mistrně vyřeší všechny případy :-). Harry přežije asi úplně všechno a všechny a proto dávám 5* ... jsem zvědavá jaké bude pokračování....

hroneczek
31.03.2020 5 z 5

Opět skvělý počin. Už se těším na další díl!

Simstr
29.03.2020 5 z 5

Jo Nesbø v nejlepší formě, Harry Hole opět na plný plyn !!!

Monpincov
26.03.2020 5 z 5

Jo Nesbo mě jednoduše zase překvapil. Ze začátku jsem se trochu bála, jestli tenhle díl nebude už trošku slabší, ale určitě zbytečně. Ani ne v půlce knihy jsem si naivně myslela, že vím, kdo je vrahem a myslela si to pomalu až ke konci. Až tam mi jednotlivé zápletky začaly dávat smysl. Autor opět vymyslel velice emotivní a zajímavý případ. Vraha jsem nakonec vůbec nečekala a hodně mě to překvapilo, protože jsem nad ním ani nepřemýšlela. Kniha byla velmi čtivá a četla jsem ji každou volnou chvíli. Jen mě zklamal otevřený konec díky nevědomosti, jak bude pokračovat, ale je mi jasné, proč ho tak nechal. Za mě jedna z nejlepších detektivek, které jsem zatím četla. Určitě doporučuji přečíst.

LadyLane
25.03.2020 5 z 5

Ja mám presne opačné dojmy z knih ako Kaik. Možno je to pre Cartera, ktorého som čítala posledné mesiace a ktorý ma unudil absenciou akéhokoľvek napätia. Nesbo k akcii pridal ešte aj trochu lyriky a naservíroval si ma presne tam, kde chcel.

Kaik
25.03.2020 3 z 5

Příběhy Harryho Hola mě baví, čtu je hezky popořadě a možná proto jsem měl nyní příliš vysoká očekávání. Nemohu se zbavit dojmu, že tento díl Nesbo prostě odflákl, že ubral na rafinovanosti, díky které si se čtenářem vždy pohrával jako kočka s myší. V Noži se mi stalo poprvé, že jsem vraha i jeho motiv odhadl už v půlce knihy. Tradičně silná závěrečná jízda, při které jsem se v minulých dílech nemohl od čtení odtrhnout, byla tentokrát velmi krátká.
Možná jsem příliš přísný, ale to, kam Harryho postava směřuje - alkoholický nesmrtelný Casanova - se mi nelíbí. Že by ho od příště nahradil svěží, sympaticky šikmooký vyšetřovatel se psem?

Kristy78
24.03.2020 4 z 5

Harry je bůh! :-D Opět přežil, co by jiní nedali ;)
Kniha byla opět čtivá, napínavá, rychlá, pro mě vrah překvapením, ale jako vždy jsem si to užila :)

Chesterton
18.03.2020 2 z 5

V zásadě dobré, motiv se dal tušit, ale neskutečně rozvláčné, ukecané ke konci až překombinované.
P.S. Nemám načteno Nesbøvky na hodnocení "pád v kvalitě", ale s komentářem sf1 velice souzním!!
Hodně hrátky na city!!

Arwen777
14.03.2020 4 z 5

Další skvělé pokračování série, na které se jistě všichni fanoušci těšili.
Tentokrát se Harry po rozchodu s Rachel opět vrací k alkoholu. Pronásleduje ho paranoia, že se mu propuštěný Svein Finne chce pomstít. A když dojde k další vraždě, která se týká přímo Harryho, probírá se z alkoholového opojení jen na chvíle, aby mohl Sveina pronásledovat a usvědčit. Ovšem případ není tak jednoduchý, jak se zdá a vynořují se podivné náhody a okolnosti.
Pro mě byla tato kniha o kousíček slabší než předchozí díly, i když jí rozhodně nechybí napětí, překvapivé zvraty, které několikrát obrátí naruby dosavadní smýšlení o pachateli, ani nečekaný závěr. Četla se velice dobře a chápu, že udržet si nejvyšší standard je zatraceně těžké. Takže proč o hvězdičku méně? Asi jsem už trochu unavená z Harryho neustálého boje s alkoholem, jehož podlehnutí je na začátku tohoto dílu nepřetržitým tématem.
Ale čtení jsem si užila a stále je to jedna z mých oblíbených sérií. Rozhodně doporučuji.

burakino
12.03.2020 4 z 5

Nesbø většinou příjemně překvapí a nejinak tomu bylo i v tomto případě. Zase jednou zajímavá zápletka, ačkoliv "Sněhulák" to nebyl. Každopádně za čtyři dny už jsem delší dobu žádnou knihu nedal, takže špatná asi nebyla :-)

Řihis
11.03.2020 5 z 5

Pecka! Celkem brzo jsem si našel vraha, byl jsem si docela jistý a ono to nakonec bylo úúúúúplně jinak! :-D
Moc dobrý, dobře se to četlo a mělo to šťávu! Celá série s Harrym se mi moc líbila.

detektivní a krimi romány norská literatura

Jo Nesbø
norská, 1960