Nůž

Nůž
https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/407982/bmid_nuz-Lx9-407982.jpg 5 2173 2173

Harry Hole série

Harry Hole se už mnohokrát probudil s temným tušením, prázdnou hlavou a kocovinou jako trám. Tentokrát je ovšem probuzení ještě horší než jindy. Kdysi slavný kriminalista má na rukou i kalhotách krev a až po chvíli si vybaví, že ztratil všechno. To tam je idylické manželství s Ráchel, ta tam je zajímavá práce vyučujícího na policejní akademii. Jediné, co mu zbylo, je věrný přítel Jim Beam. A také místo v kanceláři vedle Trulse Berntsena, kde jakožto bývalá legenda smí na přímluvu svého šéfa aspoň třídit papíry. Co si však Harry vybavit nedokáže, jsou události včerejšího večera v baru Jealousy. Jednotlivé střípky vyplouvají na povrch jen pomaloučku, skládají se však ve strašlivý obrázek. Harry si začíná přát, aby se byl vůbec neprobudil, protože i zlý sen je lepší než krutá realita, jíž musí čelit. Ve chvíli, kdy si myslí, že už se dostal na samé dno a víc ztratit nemůže, se navíc objeví jeho dávný nepřítel Svein Finne. Harry má dvě možnosti: skoncovat se vším hned, anebo se ještě aspoň dočasně vzchopit.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Kniha Zlín

Kniv , 2019

david9690
11.03.2020 4 z 5

Konec byl fajn. Ze začátku jsem měl z knihy rozporuplné pocity, na postavě Haryho mi vadily ty jeho opilecké eskapády a v některých momentech mi přišlo téměř sci-fi že by takový alkoholik mohl uvažovat až tak moc logicky a racionálně. A taky jsem měl problém s tím, že takového člověka by ve svých řadách asi policie v reálu mít nemohla, že prostě tuhle práci člověk závislý na alkoholu vykonávat nemůže a nesmí. Postupně jsem to nějak přijal a četlo se to lépe. Jako vraha jsem tipoval více postav, ale skutečný vrah mě nenapadl. Nicméně po nějaké době co jsem zase četl detektivku mě to celkem bavilo.

lagareta
07.03.2020

Knihy této série jsem četla všechny a Nůž se mi líbí líbí víc než předchozí díly. Fanouškům Harryho určitě doporučuji, ti co nezdají předchozí díly a tudíž historii postav si to tak neužijí.

Jajaneu
06.03.2020 5 z 5

Někdy mám pocit že Nesbø Harryho musí nenávidět...

Arlienen
06.03.2020 5 z 5

Na Jo Nesba se vyplatí čekat, než vydá svou knihu. Jeho knihy jsou mistrovská díla. Zase mě dostal. Nemůžu se dočkat, jakým směrem se bude odvíjet Harryho osud.

Lotuska96
04.03.2020 5 z 5

Podle mě nejlepší kniha od Nesbø. Nečekaný (i smutný) začátek a ještě překvapivější poslední čtvrtina knihy. Dlouho jsem nečetla tak poutavou a nečekanou knihu.

derminator
01.03.2020 4 z 5

Z knihy ze začátku rozporuplné pocity. Pro mě se kniha prvních 200 stránek dost vlekla, ale pak se to ve mě nějak zlomilo a četlo se to lépe. Musím říci, že vrah by mě z možných nenapadl ani náhodou až do rozuzlení jsem tipoval úplně někoho jiného. Neuzavřený konec napovídá, že se snad dočkáme dalšího dílu s HH. Na závěr tedy hodnocení: Knihu doporučuji již pravidelným čtenářům série s HH jinak nepochopí ostatní čtenáři zápletku. Knihu doporučuji a dávám jí tentokrát slabších 80%.

coolwater
01.03.2020 5 z 5

Táto kniha se Nesbovi povedla. Kdo je vrah jsem netušila až do jeho odhalení.

Nikitka62
29.02.2020 5 z 5

Můj první Jo Nesbø a s radostí si přečtu něco dalšího. Výborně propracované. Odhalení vraha mi vyrazilo dech :-(

Martasek5
27.02.2020 3 z 5

Můj první Harry Hole.. ještě nevím jestli budu pokračovat, nebo to byl zároveň i můj poslední Harry Hole. Námět super, začátek svižný, Harry né úplně sympaťák, ostatní postavy mě bavily, ale na zadek jsem si z toho příběhu nesedla

dominika9982
26.02.2020 4 z 5

Nebyl to pro mne vrchol Nesbeho tvorby, ale kniha se mi líbila. Jen mi bylo líto končících postav. Tip na vraha jsem měla úplně jiný.

Val
26.02.2020 5 z 5

Harry, Harry ... Ty mi zase dáváš . Propletenec, kde vrahem může být skoro každý. Kdo uhodne pachatele, je evidentně génius. Jsem smutná z osudů postav, které nás provází prakticky celou sérií a pak tu najednou nejsou. Ať padne na kostce cokoli , doufám , že Harryho další osud bude aspoň o kapku šťastnější, protože pokud přežil toto, tak už se vyhrabe ze všeho.

kirkpatrick
26.02.2020 3 z 5

Tohle je moje první knížka ze série HH a musím se omluvit pro fanoušky tohoto detektiva, že pro mě to byla docela průměrná detektivka ničím zcela výjimečná.

PM8
23.02.2020 5 z 5

Dokonalá kniha. Takhle skvělý byl snad už jen Sněhulák. Ale HH12 mě odrovnal i emocionálně. Už od první stránky.

dikobraz
23.02.2020 5 z 5

Klasika, fajnove. Tip mi nevysiel, to ale neva. V jednej casti prisiel Harry o 2 dolezitych ludi, to je zaujimave. Dej super, zapletka tiez. Islo to rychlo, ziadne zdrzovanie, vsetko pekne do seba zapadlo. A koniec, ktory nechal mnoho otvorenych moznosti. Som zvedavy, ako to bude s nasim Harrym pokracovat.

geimz
22.02.2020 3 z 5

Holeovky stoja a padajú na odhalení a motívoch vraha, a akokoľvek ma to po výbornom Smäde spred pár rokov až bolí povedať, tu ma rozuzlenie nechalo rozčarovaným. Nôž sa opäť číta jedným dychom, za čo môžme ďakovať vybrúsenému Nesbovmu jazyku, no pamätných udalostí a zvratov, ktoré sú sérii známe, je tu poskromne - nechýbajú tradičné falošné stopy, lenže po 11. knihách je už čitateľovi jasné, že pravda leží inde. A keď napokon dôjde k finálnemu odhaleniu, sa ja ako dlhoročný Harryho fanúšik, ktorý každý jeho nový prípad hltal poriadnymi dúškami, ostávam len škriabať po brade, že tentokrát je vrah trošku príliš vykonštruovaný.

anisek989
21.02.2020 4 z 5

Fajnový jako každá kniha ze serie. Ale první, kde jsem už od cca poloviny knihy měla tip na vraha, a (bohužel) úspěšnej. Takže tam to bylo trochu slabší narozdíl od ostatních, kde jsem většinou až do konce neměla ani tušení.

Dali73
20.02.2020 5 z 5

Jako všechny jeho knihy. Nápadité, drsné, příjemně zamotané, napínavé, ale hlavně v závěru nečekané. Za mě skvělá kniha.

Blondebookdevil
18.02.2020 5 z 5

(komentář může obsahovat spoilery)
Po dlouhé době se setkávám s Harrym Holem. A že je to setkání plné zvratů a nečekaných momentů. Jo nás nešetří a hned se zbavuje oblíbených postav. Ale že by i Harryho? Ne, toho prostě ne (aspoň prozatím.) Je fakt, že jsem se bála nudných pasáží, protože přece jen má kniha 576 stran a už se mi párkrát u Nesboho stalo, že jsem nevnímala, o čem mluví. Ale tohle bylo totálně skvělé; klasika vychlastaný Harry, bez toho by to nebylo ono; tipování si toho, kdo z blízkých postav je vrahem; odkazy na písničky a anglické fráze. Do toho pasáže z Afghánistánu, odporný Svein Finne, Harryho vroucí vztah s Olegem... Pro mě z toho čiší ta propracovanost a smysl pro detail, chápu, že se o to autor snaží jistě v každé knize, ale tady mě to nějak nejvíce chytlo a čtení jsem si vážně užila.
A teď, zůstane s Katrine v Oslu anebo se vydá za Kajou? "Nadechl se, schoval předmět v dlaních a vrhl jím. Kostka se kutálela po pultě..."

Pavlína2019
18.02.2020 4 z 5

Souhlasím - opět skvělé! Nelze se odtrhnout, do konce nevíte, kdo je vrah, Harry to má znovu hrozně těžké, až moc... Rozhodně doporučuji, jako vlastně všechny díly série...

Berta099
18.02.2020 odpad!

Začal mě bavit až u konce

detektivní a krimi romány norská literatura

Jo Nesbø
norská, 1960