Pentagram

Pentagram
https://www.databazeknih.cz/img/books/87_/87850/bmid_harry-hole-pentagram-6wk-87850.jpg 4 3805 3805

Harry Hole série

V Oslu začíná období prázdnin a dovolených a město zasáhla vlna letních veder. V jednom bytě nedaleko hřbitova Našeho Spasitele začíná ze stropu něco kapat do hrnce s vařícími se bramborami. Ve vodě se tvoří drobné černé chuchvalce. Ve svém bytě v Sofiině ulici leží tou dobou na zemi Harry Hole – opilý, opuštěný a suspendovaný. Ve zběsilém, ale neúspěšném honu za usvědčením svého policejního kolegy Toma Waalera z vraždy zradil všechny své blízké. Za čtyři týdny bude bez práce. Vtom zvoní telefon. Šéf oddělení vražd povolává Harryho k podivnému nálezu – zavražděná žena s odseknutým prstem. Harry Hole dostává svůj poslední případ. Bude na něm pracovat společně s jediným kolegou, který právě nemá dovolenou, s Tomem Waalerem, jenž Harrymu učiní jistou nabídku. Vzápětí zmizí beze stopy Lisbeth, manželka známého producenta Willyho Barliho, který chystá premiéru muzikálu My Fair Lady, v němž měla jeho žena hrát hlavní roli. A na policii dorazí v obálce useknutý prst. Stojí za Lisbethiným zmizením její manžel, jak tvrdí tzv. Holeův první zákon, anebo někdo jiný? Brzy se ukáže, že policie má co do činění se sériovým vrahem. Dokáže Harry rozluštit vzkazy a symboly, které vrah zanechává na místech činu, a dokáže zabránit dalším vraždám? Přijme nabídku Toma Waalera? A podaří se mu vrátit svůj osobní život k normálu? Harrymu začíná být pořádně horko.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Kniha Zlín

Marekors, 2003

Šánka
31.08.2014 5 z 5

Skvělé, strhující, úžasné! Děkuji panu Nesbovi, že stvořil postavu Harryho Holea. I když alkoholik, přesto geniální a já jsem se do něj postupně zamilovala. Díl od dílu čím dál lepší ! A doma mně vadili všichni, kdo mě rušili u čtení.

Misa25
20.08.2014 5 z 5

No tak to byl zase hukot...já prostě nechápu, jak to může tak zamotat a pak to tak rozmotat :)))) Ale vyvíjelo se to vážně parádně...jsem zvědavá na další dobrodružství :)

geimz
10.08.2014 4 z 5

Na piedestáli pre mňa stále ostáva Červenka (prečítaných 6 Holeoviek). Nesbø tu zapája prvok, ktorý ešte nepoužil, a ktorý mi, ako milovníkovi záhad v rôznych prípadoch, urobil po vôli - a to šifry, resp. šifru. Pentagram je opäť veľmi šikovne rozohratá detektívka, v ktorej viete kde a ako, ale neviete prečo. Ako tradične, motív a vraha sa čitateľ dozvie až tesne pri konci, po obligátnom zatknutí podozrivého, z ktorého sa samozrejme vykľuje nevinný (ako sa to vezme). No tentokrát mi aj motív aj samotný vrah nedokázali priniesť ten "wow" faktor, ako pri ostatných Nesbøvkách. Tým nechcem povedať, že kniha je predvídateľná, alebo že nestojí za to - to vôbec nie, no po mrazivom Snehuliakovi a famóznej Červenke som čakal ešte trocha viac. To ale neplatí o zúčtovaní s Princom, ktoré sa tiahlo celú knihu - to je dokonalé, a som rád, že kniha zakončila práve pri tomto.

fiona007
07.08.2014 5 z 5

Tohle se teda povedlo. Napětí od začátku do konce.

Laaaney
03.08.2014 5 z 5

Perfektní!

mysiacik
31.07.2014 5 z 5

Čím dál lepší Nesbo!

alis1
26.06.2014 5 z 5

HH je prostě závislost! Pro mě autor autorů! Dokonalé čtení a tento díl je jeden z nejlepších! Možná i nejlepší :-)

vaili
20.06.2014 5 z 5

Tak k této HH už nemám naprosto žádné výhrady skvělá od začátku do konce :)

St. Jimmy
04.06.2014 4 z 5

Celý Pentagram lze vystihnout jedním slovem: strhující! Tohle je přesně ten druh detektivky, který chytí a nepustí, nenechá vydechnout ani na minutu. I když jsem se autora v duchu ptal, zda má v úmyslu vůbec zvolnit tempo, odpovědí by mi vždy bylo jednoznačné imaginární zavrtění hlavou. Zkrátka to má spád a Harryho si snad každý zamiluje, i když je to takový ochlasta a pobuda (trochu mi chvílemi připomínal Willise z Posledního skauta, nevím proč). Když už jsme u těch filmů… jo. Z Pentagramu by byl excelentní thriller. Některé scény Nesbø popsal tak skvěle, že jsem děj měl přímo před očima, jako bych sledoval kriminálku.

Katschka
23.05.2014 5 z 5

Harry Hole je prostě borec, každá kniha lepší a lepší!

Alca007
10.05.2014 5 z 5

Opět výborná knížka s Harry Holem.
těším se na další díly.

doporučím jen to co ostatní, pokud začínáte začněte první dílem.
Knížky na sebe nepřímo navazují a je to velká škoda vědět dopředu
co se stane.

KattyV.
22.04.2014 5 z 5

Moje třetí kniha od Nesba a budu se opakovat - výborná, skvěle promyšlená detektivka...
Nevím, co víc napsat...možná jen by ten Harry mohl přestat tolik chlastat. :-)

amcb
21.04.2014 5 z 5

Výborné čtení, od knížky jsem se nemohla odtrhnout. Jo Nesbo a jeho Harry Hole mě baví, i když kolikrát jsem při čtení silně nervozní ze všech záludností, které Nesbo pro Harryho vymyslí. Knihy čtu postupně, jak vycházely v originále a líbí se mi čím dál víc.

astroweb
13.04.2014 5 z 5

Vzrušující, inteligentní, dosti složité, ale v tom nejlepším slova smyslu.

mechulka
11.04.2014 5 z 5

nemůžu si pomoc ale kvalitou se blíží července, fakt dobrá kniha

Yetti
21.03.2014 2 z 5

Sice jsem se od knihy - podobně jako od křížovky - nemohl odtrhnout, dokud jsem neměl tajenku vyluštěnou (což jsem měl už asi ve dvou třetinách), ale nakonec jsem měl stejně jako u příliš dlouhé křížovky pocit ztraceného času. Na Nesboovi není nic originálního, všechny jeho motivy od věčně opilého detektiva, přes jeho rozvrácený osobní život, padoušského kolegu (je zajímavé, že si žádná z postav knihy nepoloží otázku, kde vzal komisař kriminálky na drahé rolexky), reminiscence na německou okupaci až po "schování" jedné vraždy do celé série, jsou ve světové krimi už mockrát omleté, takže za původní považuji snad jen ten poněkud nechutný trik s uschováním prstu v.... No, řeč je o detektivce, tak radši nebudu prozrazovat vše. Pro mě lehce pod průměrem...

allebra
21.03.2014 5 z 5

Další skvělý příběh detektiva Harryho Holeho, nemohla jsem se od knihy odpoutat.

kloin
19.03.2014 5 z 5

Tak tímto dílem jsem se dostal do pořadí dílů. Po předchozím dílu mě tento díl oslovil. jdu na další díl.

adorjas
17.03.2014 2 z 5

Jo Nesbø nie je pre mňa až také haló, ale túto knihu beriem ako pohodové čítanie na zimný večer, ktoré človek zhltne za pár hodín. Ps. Mala som pocit, že je tam zopár nezrovnalostí až prekombinovania...

Lindulinek
14.03.2014 4 z 5

Kniha po obsahové stránce super, zápletka bezvadná a závěrečné vysvětlení nemá chybu. Jednu hvězdičku odebírám za hlavního hrdinu, na kterého si nemohu zatím zvyknout a jehož chování a povaha mi vadí :-)