Přízrak

Přízrak
https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/193106/bmid_harry-hole-prizrak-3qP-193106.jpg 4 2960 2960

Harry Hole série

9. díl krimi série o detektivu Harrym Holeovi. Harry Hole se po třech letech strávených v Hong Kongu vrací domů do Norska, nejde ovšem o žádnou zdvořilostní návštěvu. Po příletu okamžitě míří na policejní ředitelství, kde žádá svého někdejšího nadřízeného, aby se mohl ujmout vyšetřování již takřka uzavřeného a objasněného případu vraždy na drogové scéně. V Oslu se díky spolupráci nového sociálního úřadu a nového šéfa policejní složky pro potírání organizovaného zločinu snížil počet drogových gangů a značně klesl též prodej heroinu. V ulicích se však objevila nová droga jménem violin, opiát mnohonásobně silnější než heroin, jež vede méně často k předávkování, ale zato vyvolává mnohem silnější závislost. Harrymu je umožněno setkat se s domnělým vrahem. Jde o osmnáctiletého chlapce, jehož Harry dlouho neviděl, avšak který mu byl kdysi velice blízký. Jejich setkání není jediným překvapením, jež Harryho při vyšetřování čeká. Zpočátku vražda typická pro drogové prostředí se rozroste do rozměrů, o jakých se Harrymuani nesnilo. Sám se okamžitě ocitá ve značném nebezpečí, neboť se kvůli svým aktivitám stává velmi nepohodlnou osobou. Většina stop přitom ukazuje jediným směrem. Směrem vzhůru. A také vyšetřování vede k jedinému, nadmíru překvapivému vyústění.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Kniha Zlín

Gjenferd , 2011

JelloBiafra
30.06.2017 4 z 5

Harry Hole sa po troch rokoch vracia do Nórska. Nie je už príslušníkom polície, ale pátra na vlastnú päsť. Snaží sa vypátrať kto zavraždil mladého drogového dílera, pretože hlavným podozrivým je Holeho "skoro" syn Oleg. Pri pátraní Hole odhaľuje organizovanú drogovú sieť pod taktovkou ruskej mafie, s ktorou je v spojení radnica mesta. Prekvapením je, že pre čítateľa tu autor ukazuje v plnej kráse podsvetie nórskeho hlavného mesta Oslo a odvrátenú tvár tejto metropole. Špinavé ulice prelezené Pakistancami, Somálcami, Maročanmi či Albáncami a podobnou všivavou čvargou, ktorá sa správa ako na dobytom území. Práve autenticky zobrazené podsvetie Osla mi z tejo knihy najviac utkvelo v pamäti, aj keď som ju čítal viac ako pred rokom. Mínusové body by som udelil za akčnú pasáž v poslednej tretine knihy, kedy Hole zoberie do ruky samopal MP-5 a vydá sa na lov ruských mafiánov. Kniha tak občas vyzerá jak hlúpy akčňák so Seagalom. Ale to sa tá autorovi odpustiť.

Jamilily
25.06.2017 3 z 5

Tak za mě teda zklamaní. Z Harryho je opravdu superhrdina, co přežije jako faaaakt hodně nepravděpodobné a smrtící situace, že je vedle něj Iron Man břídil, prostředí drog nesnáším, moc se mi nelíbilo to přeskakování - pasáže z pohledu Gusta a pak normální vypravěč. Navíc - tenhle díl mi přišel někdy vážně nechutný, jako vážně se takhle chovají normální lidi, většinová populace? To každý druhý bere drogy, podvádí partnera nebo si kupuje štětky?

spicule
20.06.2017 4 z 5

Četla jsem nadvakrát.
Poprvé jsem knihu četla hned, jak vyšla, ale odložila jsem jí někde v polovině. Vůbec mě nebavila. Nemohla jsem se dostat do děje. Navíc nemám ráda prostředí drog.
Uplynuly 2 roky, vyšly další 2 díly a tím jsem vlastně byla donucena začít číst znovu, abych mohla pokračovat v sérii.
Znovu jsem ztuha prokousala první polovinou. Až někdy po 2 třetinách dostal děj opravdu spád a začalo mě to bavit.
Konec mě dostal…
Všechno do sebe zapadlo i včetně části psané z pohledu Gusta, která mě v první polovině vysloveně otravovala.
Ještěže jsem čtení tak dlouho odkládala, nevím, jak bych před 2 roky vydržela nejistotu kolem Harryho a čekání, jestli bude nebo nebude pokračovaní.
Zdaleka to není nejlepší kniha od Nesba, ale za přečení stojí.

Niu
19.06.2017 4 z 5

Dočetla jsem knihu s vytřeštěnýma očima a otevřenou pusou. To jako fakt? Nenacházím slov. Kniha mě ze začátku moc nebavila, drogová sféra není mým šálkem kávy. Ale jak se to začalo postupně rozplétat, nešlo přestat číst. Konec mě vzal ... to ohlédnutí, jak si člověk myslí, že to bude ... a pak ta realita.

Kaik
12.06.2017 4 z 5

Příběhy Harryho Holea čtu postupně od začátku a Nesbův styl vyprávění mi sedí, ale tento byl pro mě jeden z těch slabších. Nejenom tím, že drogová tématika mě úplně nebere, ale kniha byla pojata trochu jinak. Prostředí i mnoho postav je známých (to je OK), nicméně Harry zde nevystupuje jako policista - zápletka je pro něho velmi osobní. Raději mám schéma "policajti vs vrahouni". Konec je jaksepatří svižný a nečekaný (to umí Nesbo skvěle!), ale první půlku knihy jsem se, marná sláva, trochu nudil.

Darami87
08.06.2017 2 z 5

Moje první "Nesbovka". Asi jsem měla příliš velké očekávání. Kniha mě dokázala vtáhnout až v polovině. Navíc mi strašně lezly na nervy fráze v angličtině. Anglicky umím jen velmi sporně a nechci četbu trhat tím, že budu hledat překlad na konci knihy, pak se vrátím zpět k ději a za chvilku zase hledat překlad... Tohle mi fakt vadilo.
I průhlednost Dubajce mi celkem vadila. Jakmile se objevil na scéně coby někdo jiný, hned mi bylo jasné, že je to on. A některé scény zase byly až moc přehnané. Například (SPOILER) si nedovedu představit v praxi scénu z tunelu, kde Harryho zachránila láhev whisky. Sakra jak?
Nicméně dám Nesbovi ještě šanci. Třeba jsem prostě jen narazila na slabší knihu.

pettrass
05.06.2017 5 z 5

Opět perfektní kniha!!! Nechápu, jak to Nesbo pořád dělá, že píše tak poutavé knihy a po každé se zcela jiným příběhem. Nemohla jsem se od knihy vůbec odtrhnout a neustále netrpělivě čekala, jak se příběh bude vyvíjet. Velkou část čtenářského prožitku taky dělá kvalitní zpracování překladu do češtiny a kniha vůbec nepůsobí odflákle, jak spousta knih, co dnes vychází. Příběhy z drogového prostředí moc nemusím, ale tenhle byl hezky zpracovaný a hodně komplikovaný. Harry v knize opět utržil spoustu šrámů a už se těším, co mu Nesbo zase provede v dalším díle, a jak se Harryho postava bude dál vyvíjet.
(Jedinou negativní stránku vidím v tom, že mi z celé série zbývají už jen dvě knihy.)

Alizon
29.05.2017 5 z 5

Drogové scény jsem se trochu "bála", ale nakonec jsem si čtení opět užila. Tentokrát hodně osobní HH s otevřeným koncem (takže až dopišu tento komentář vrhám se na Policii.) Na jedné straně zamotané, na druhé straně vlastně jednoduché. Jediné minus - napadlo mě příliš brzy kdo je Dubajec.

mitsucz
29.05.2017 5 z 5

Rozhodně nejlepší díl série, napínavé od prvních stránek až po nečekaný konec, který mě úplně rozsekal. Detektivní romány nejsou můj oblíbený žánr, ale u Nesba rád udělám výjimku.

swamp
17.05.2017 5 z 5

Harry Hole se vrací do Norska, aby pomohl Olegovi, který je ve vazbě. Okolnosti však naznačují, že by tam snad mohl být právem. Kde se nachází pravda? Tenhle propletenec událostí Jo Nesbø opět pozvolna rozmotává, a my se dozvídáme stále víc a víc a dotváří se nám celý obrázek kolem toho, co se vlastně doopravdy stalo.

Space.Junkienka
15.05.2017 4 z 5

Vrátila jsem Harrymu po menší pauze a ze začátku se mi moc nechtělo.....těch stránek bylo opravdu hodně. Ale nakonec jsem se překonala a nelituji....Zajímavé, nápadité, ojedinělé, napínavé....a výjimečně dokonce i bez úmrtí v blízkém okolí...

Ivan F
12.05.2017 5 z 5

Najlepšia nesbovka (teda zatiaľ), čítam ich rad-radom. Príbeh bol ľahko uveriteľný, nebol prehnaný, ako v prípade Snehuliaka a nakoniec, Nesbo našiel svoj štýl, ktorý v predchádzajúcich knihách nebol vyhranený - osciloval medzi viacerými literárnymi polohami. Táto kniha už bola štýlovo vyhranená.

petrulka
12.05.2017 5 z 5

Výborná, výborná kniha. Mazec od prvních stran, konec mě rozsekal. Harry hodně rychle stárne :-( bylo by fajn zmírnit tempo, aby nám ještě chvíli vydržel..pochybuji totiž, že by ho někdy někdo dokázal nahradit...

Adelajda_4
05.05.2017 5 z 5

Jedna z nejlepších "Holeovek", konec mě ale naprosto dostal!

Doubravka1975
27.04.2017 5 z 5

9, díl s Harrym a opět plný počet, strhující čtení, ale tentokrát ten hustý konec mě fakt dostal. Po přečtení jsem nespala moc v klidu. Hned další den jsem si v knihovně půjčila Policii a jedu dál bez přestávky. A jsem zvědavá, jak tohle všechno dopadne. Zítra odjíždím na prodloužený víkend na Slovensko, kde na čtení určitě čas nebude, ale Harry (kniha Policie) pojede se mnou...

cukrovka
25.04.2017 5 z 5

Opět strhující čtení, napínavé a propletené až do konce. Závěr mě překvapil a proto hned začínám číst další díl.

Milonak
24.04.2017 3 z 5

Moje první kniha od JN. První přibližně dvě třetiny knihy velice zajímavé, zápletka se slušně vyvíjela, hodnotím něco kolem 4*. Bohužel v záverečné třetině se Harry Hole mění v Jamese Bonda říznutého Rambem a i díky tomu jde příběh do pytle. Po dočtení ve mně zůstala jakási "pachuť" přeplácanosti a nevěrohodnosti - Hole již není policajtem, ale přesto se dokáže dostat prakticky úplně všude a ke všemu a to jen díky starým známostem - to pro mě osobně v určitých situacích působí až nesmyslně. Dávám 3*, víc si to nezaslouží. Musím zkusit další kousky od JN.

Standa24
16.04.2017 5 z 5

Chvíli mi trvalo, než jsem se do Přízraku začetl, ale pak nabral příběh takový spád, že už nešlo přestat :)

Lenisk@
14.04.2017 4 z 5

Jo Nesbo... Pojem v současné literatuře, kterému jsem dosud jakousi náhodou unikala. A pak se začtu do knihy s chytlavým názvem - a děláte si srandu?! Harry Hole mě dostal a mě čeká celá řada knih, které rozhodně nutně bez výmluv musím přečíst. Achjo achjo :)
Lituji jen jednoho, že jsem nezačala číst Harryho příběh od začátku. Jo a taky jsem se zpočátku ztrácela v postavách, ale díky brilantnímu příběhu na tento drobný nedostatek zapomenu.

swayno
09.04.2017 5 z 5

Za mě super :)) velice svižné, velice čtivé, velice povedené