Přízrak

Přízrak
https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/193106/bmid_harry-hole-prizrak-3qP-193106.jpg 4 2960 2960

Harry Hole série

9. díl krimi série o detektivu Harrym Holeovi. Harry Hole se po třech letech strávených v Hong Kongu vrací domů do Norska, nejde ovšem o žádnou zdvořilostní návštěvu. Po příletu okamžitě míří na policejní ředitelství, kde žádá svého někdejšího nadřízeného, aby se mohl ujmout vyšetřování již takřka uzavřeného a objasněného případu vraždy na drogové scéně. V Oslu se díky spolupráci nového sociálního úřadu a nového šéfa policejní složky pro potírání organizovaného zločinu snížil počet drogových gangů a značně klesl též prodej heroinu. V ulicích se však objevila nová droga jménem violin, opiát mnohonásobně silnější než heroin, jež vede méně často k předávkování, ale zato vyvolává mnohem silnější závislost. Harrymu je umožněno setkat se s domnělým vrahem. Jde o osmnáctiletého chlapce, jehož Harry dlouho neviděl, avšak který mu byl kdysi velice blízký. Jejich setkání není jediným překvapením, jež Harryho při vyšetřování čeká. Zpočátku vražda typická pro drogové prostředí se rozroste do rozměrů, o jakých se Harrymuani nesnilo. Sám se okamžitě ocitá ve značném nebezpečí, neboť se kvůli svým aktivitám stává velmi nepohodlnou osobou. Většina stop přitom ukazuje jediným směrem. Směrem vzhůru. A také vyšetřování vede k jedinému, nadmíru překvapivému vyústění.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Kniha Zlín

Gjenferd , 2011

heyitsronnie
17.04.2018 4 z 5

Kvůli škole jsem bohužel knihu četla moc dlouho, tudíž jsem na konci zapomínala, co se vlastně stalo na začátku, ale to samozřejmě není chyba autora, nýbrž moje. Co na knize velmi oceňuji, je, že se znovu vracíme k Harryho nejbližším (Ráchel, Oleg) a odkrýváme i ty stinné stánky této rodiny (kdo četl, ví, o čem mluvím). Knihu hodnotím velice kladně, mezi Nesbeho jinými díly ji však řadím mezi průměrné.

tatereza
28.02.2018 4 z 5

*možná trochu spoileruju*
asi už jsem trochu přeharryhoulovaná. třetí knížka, byla supr, rozuzlení mě tedy velmi potěšilo (ve smyslu že byla dobře vymyšlená zápletka) a zase se to četlo samo, jen jsem moc nedocenila akční scény, kterejch tu bylo víc než obvykle a nějak mi nepřišlo úplně uvěřitelný, jak si jel na vlastní pěst a kolik se toho přesto dopídil a co všecko v rámci toho provedl..

Marelzwareli
26.02.2018 4 z 5

Čekal jsem asi trochu víc, ale pořád nadstandard!

jaruva
26.02.2018 3 z 5

Kdyby toto bylo moje setkání s autorem a jeho hrdinou Hary Holem, asi bych nevěřila ódám ostatních na tuto literaturu... Do půlky (no, možná trochu přes) jsem se musela do čtení nutit, že jako jim dám ještě šanci... Pak to naštěstí konečně nabralo spád, ubyla "Gustova zpověď"... Konec dobrý. Ale - jsem ráda, že to "mám za sebou"... A jsem zvědavá - jaké bude pokračování?

KaiShun
10.02.2018 4 z 5

Dirty Harry! Naprosta pecka, příběh, akce, rozuzlení

Twinny
10.02.2018 2 z 5

Ó, prvé setkání s opěvovanou sérií knih. A velká chyba. Místy jsem si myslela, že čtu o nějakém kříženci Supermana s bůhvíčím. Nicméně jsem pana Nesba a Harryho vzala na milost a přečetla si první díl.

krtik
05.02.2018 3 z 5

Jako všechny knihy o HH má i Přízrak úroveň, Nesbo je skvělý vypraveč, ale tenhle díl řadím mezi ty nejslabší, možná snad úplně nejslabší. Rozvleklý úvod, těžké tempo, nějak to nebylo prostě ono. Druhá půle už mnohem lepší, svižnější, měla grády, ale celkový dojem to už nezpravilo.
No a každopádně postava Olega nic moc...

lindaofarim
19.01.2018 4 z 5

Napínavý, zajímavý průběh a hlavně konec. Druhou půlku knihy jsem četla jedním dechem. Bohužel jsem už před ní četla Policii, takže leccos mě nepřekvapilo. Doporučuji číst popořadě. Ale i tak super četba - opět :-)

DomčaC
18.01.2018 3 z 5

Harryho mam ráda, ale tato kniha mě nijak moc nezaujala. Na můj vkus se všechno strašně moc vleklo, děj veškerý žádný. Myslím si, že bylo podceněno něco ve výchově... V knihovně ale zůstane, třeba jí příjdu někdy na chuť. :)

mahdal
10.01.2018 3 z 5

Je to moje druhá kniha od tohoto autora. Tematika drog mě lákala a podsvětí norských měst také. Bylo to velmi napínavé čtení, avšak jsem se neubránil porovnávat tuhle knihu se Sněhulákem, na kterého zde bylo mnoho odkazů - takže doporučuji předtím přečíst tuto knihu, a poté až Přízrak. Kniha byla místy zbytečně zdlouhavá, viz první část knihy, avšak poté měl děj spád v podobě honby za vrahem, drog. dealery a spletitými události při honbě za violinem. Kniha mě však nenadchla tak, jako Sněhulák.

Jůšo
28.12.2017 5 z 5

Vy, co jste tuhle knihu ještě nečetli, tuto recenzi prosím přeskočte. Budu tu trošku spoilerovat.

I třetí detektivka od Nesbøho, po které jsem sáhla, mě ohromila svou promyšleností. Drogy nejsou zrovna tématem, které by mě lákalo, ale autor ho dokázal zpracovat tak, aby chytlo i čtenáře, kteří toho o nich moc nevědí. Opět se mi líbilo, jak podrobně bylo vše popsáno. Místa, charakter i vzhled postav...Je super, že se Nesbø nebojí i těm klaďasům dát nějakou špatnou vlastnost. Tak to ve skutečném světě opravdu chodí. Nikdo bohužel není naprostý anděl, co by neměl žádné mouchy.

A stejně jako u předchozích dílů, i u Přízraku mě za Harryho bolelo srdíčko. Každý, kdo byl někdy zamilovaný do člověka, se kterým nemůže být, určitě chápe, jaké to je. O to víc jsem byla smutná z posledních stránek. Od určité části jsem měla pocit, že tohle nemůže skončit dobře, ale pořád jsem doufala v nějaký zázrak...Jsem opravdu zvědavá na další díly, protože mě nenapadá, co by mohlo následovat.

Melodiel27
17.12.2017 4 z 5

Opet luxusni zvrat, je to stale Hole a bavi me. Knizky od nej bohuzel nectu poporade od zacatku ale ani to tomu nejak neuskodilo. Bylo mi prozrazeno at tohle prectu jeste pred Policií, coz bude ma posledni v teto rade. Nesbo je skvely spisovatel a doufam, ze Zizni to cele neskoncilo:) jeden z mych top sposovatelu a Prizrak a s nim spojene drogove podsveti ma u me 4*

Jakira
12.12.2017 5 z 5

Ještě 30 stránek před koncem jsem chtěla dát tentokrát jen 4 hvězdy, hlavně kvůli ústřednímu motivu drog, gangů a feťáků, který mě zas tak moc nebavil. Ale těch posledních 30 stránek to nejen zachránilo, ale pozvedlo to knihu do neskutečných výšin. Nesboho si šetřím, přestože touha to celé zhltnout za chvíli je veliká, chci si sérii vychutnat, a proto čtu jednotlivé knihy s velkým časovým odstupem a prokládám je spoustou jiných knih. Nicméně tentokrát bude velmi náročné a mučivé odolat a neotevřít Policii hned teď...vlastně si přijdu trochu jako feťák, co potřebuje svojí dávku Harry Holea. :)

VerčaFF
04.12.2017 4 z 5

Čtení o Harrym mě stále baví, i když musím uznat, že po několika knihách je jasné, že Jo Nesbo jede stále podle zajetých kolejí. Příběh je rozvětvený, skvěle promyšlený, hlavní postavy nejsou černobílé, dialogy uvěřitelné. Nechybí napětí, vražedné tempo a překvapivé zvraty. Plus Harryho věčný boj s alkoholem a s láskou k Ráchel. Nicméně i to nejlepší se časem omrzí, takže už jsem knihu nehltala jako minule.
Ale za pozitivum tohoto dílu považuji to, že se osobní rovina mnohem více prolne s tou detektivní, a že nemá typický konec s happyendem. Naopak konec je pěkně depresivní, i když ne úplně překvapivý. Také se mi líbí, že v každé Nesbově knize se pohybujeme v nějaké jiné společenské vrstvě, tentokrát v drogovém prostředí a mezi sibiřskými urky.
Jasně, není to nijak umělecká nebo duševně povznášející literatura, ale pořád je to kvalitní zábava.

Rade
29.11.2017 3 z 5

Celkem čtivá detektivka, nicméně nesmrtelný, přes všechny chyby stále skvělý a stále osudově zamilovaný hlavní hrdina mě už potřetí tolik nebavil... Po docela skvělém Sněhulákovi, kdy jsem se opravdu bála, se mi zdál Levhart i Přízrak tak nějak stejný, už to nebylo ono, jako poprvé. Pro mě i překombinované, ale to je asi můj problém, mám raději komornější detektivky.
Plus za Oslo; pro toho, kdo v tomhle městě žije, to musí být docela pošušňáníčko, pro mě jsou působivé popisy města zajímavé, ale současně nicneříkající… Jen ve Sněhulákovi jsem poznala pár míst, které znám z dovolené, a to bylo prostě při prožívání příběhu hned znát.
Velké minus za konec a moc nechápu, proč je v některých komentářích chválen. Detektivka, jejíž konec pochopíte, jen když si pořídíte další díl? Hmmm…

Tirisa
27.11.2017 5 z 5

Mám pocit, že kdyby mi teď někdo ukázal fotku Harryho Holeho, nenašla bych na jeho kůži jediné nezjizvené místo, ten chlap prostě jede jako mašina, ať už z něho teče krev jak chce. Ale i tak dávám 5 hvězd a jsem spokojená. Byla to prostě znovu "zábava" od začátku až do konce. Závěr knihy u mě vypadal asi takto: takhle ne, takhle ne, takhle ne....prosíííííím...sakra...kde mám další díl? Prostě pro mě osobně stále detektivní série na prvním místě mého detektivního žebříčku.

TheGoldenHill
17.11.2017 4 z 5

Jo Nesbo je vynikající spisovatel a jeho knihy doslova hltám. Přízrak mě však moc nebavil. Knížka je sice skvěle napsána, ale téma drogové závislosti a drog nemám moc v oblibě a Olega mi bylo líto.

DoDidDone
03.11.2017 5 z 5

Věděl jsem, že se mi bude líbit, když Nesbo opustí z tradiční vyšetřovací linky. Z komentářů jsem vyčetl, že jde o jeden z nejhorších dílů série HH, ale dle mého názoru je hned po Spasitelovi nejlepší. Moc mě zaujaly dějové linky Gusta, psané ich formou a kurzívou, že od začátku znáte záporáky, jde vlastně jen o to poskládat si skládačku. Sice je to absurdní, nereálné a některé postavy odpadají jako domino, že do nich stačí jen strčit, zato ty další vydrží ránu dělovou koulí, ze které se jen otřesou, zvednou a jdou dál, ale i přesto mě čtení velmi bavilo a další zápletky se na sebe postupně nabalovaly a zaplňovaly prázdná a neznámá místa.
Ačkoliv jsem Gusta od začátku, co začal s vyprávěním, nenáviděl, stejně jsem jeho pohled miloval nejvíc a hltal slovo za slovem. Konečně se mi splnilo, že Harry nevěděl úplně všechno a postavy si zachovaly tajemství a že nebyl každou chvíli vylitej jak váza.
Nejlepší byl ale pohled potkaní samice, ten by si zasluhoval vlastní knížku! :D

AnnaBa
03.11.2017 5 z 5

Achjo, jak to ten Nesbø jen dělá, že každý díl je tak skvělý? Kniha mě ohromně bavila. Postavu Harryho miluji a dost mě mrzí (teď trochu odbočím), že se film Sněhulák nepovedl a jeho osobnost, tak nevynikla.
Nemohla jsem uvěřit, že to s Harrym, tak dopadlo a nemůžu se dočkat až si přečtu další díl, na který se vrhnu hned po přidání tohoto komentáře.

girdi
02.11.2017 5 z 5

Narozdíl od Sněhuláka jsem si tentokrát jednotlivé dílky nespojila hned. O to víc mě bavilo, jak se postupně a pro mě navíc často překvapivě kousky skládačky spojovaly do komplexního propleteného příběhu. Všechno zapadlo, kam mělo. HH opět nezklamal :-)