Sněhulák

Sněhulák
https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/130267/bmid_snehulak-2rS-130267.png 5 7011 7011

Harry Hole série

Sněhulák je sedmou knihou volné série krimirománů, jejichž hrdinou je vyšetřovatel Harry Hole. Je listopad. V Oslu napadl první sníh. Birte Beckerová přichází domů z práce a chválí manžela a syna, jakého postavili v zahradě krásného sněhuláka. Jenže oni žádného sněhuláka nepostavili. Celá rodina užasle zírá z okna. Syn si všimne, že sněhulák je obrácen tváří k domu a jeho černé oči hledí přímo dovnitř. Ráno je Birte pryč. Zmizela bez stopy. Jen sněhulák má kolem krku její šálu. Vrchní komisař Harry Hole dostává tajemný dopis s podpisem Sněhulák, a také novou kolegyni Katrine Brattovou, která si v tajuplnosti se Sněhulákem nezadá. Harry později zjistí, že Birte Beckerová není první případ. Na povrch vyplouvá řada podobných zmizení a ukazuje se, že mají společné rysy, především to, že všechny ženy byly vdané a všechny se ztratily s prvním sněhem. Rozbíhá se vyšetřování, které je tentokrát ještě napínavější než obvykle a pro Harryho o to složitější, že se silně dotýká jeho nové kolegyně i jedné velice blízké osoby. Harry ani netuší, jakému zlu bude muset tentokrát čelit a jakým způsobem bude muset prokázat, co v něm je...... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Kniha Zlín

Snømannen , 2007

boxas
01.01.2020 5 z 5

Toho dne napadl sníh...
... a já mám pocit, že tato úvodní věta mi už nikdy nezmizí z hlavy a že vždy, když začne padat sníh, si vzpomenu na Sněhuláka...
Dlouho jsem se knize vyhýbala, vlastně ani nevím proč, možná jsem jen nechtěla jít s davem nadšených obdivovatelů. Po přečtení Sněhuláka jsem se mezi ně sama dobrovolně zařadila.
Nejde mi jen o skutečně výborně promyšlenou (a domyšlenou) zápletku, Jo Nesbo je také mistrem slova a především jeho hutné dialogy se mi moc líbí. Posuďte sami:

Hagen vytáhl list papíru a po přečtení oněch osmi vět se s tázavým výrazem obrátil k Harrymu: "Sněhulák? A co je The Murri?"
"Právě proto," odvětil Harry, "se obávám, že tohle je to."
Policejní náčelník na něj nechápavě pohlédl.
"Doufám, že se mýlím," pokračoval Harry. "Myslím si ale, že nás čekají zatraceně temné časy."
Hagen vzdychl. "Co chcete, Harry?"
"Chci vyšetřovací tým."
Hagen na Harryho pohlédl. Jako většina ostatních na policejním ředitelství považoval Harryho Holea za paličatého, arogantního, hádavého, nestabilního alkoholika. Přesto byl rád, že jsou na stejné lodi a že nemá tohohle muže proti sobě.
"Kolik lidí?" zeptal se nakonec. "A na jak dlouho?"
"Deset. Na dva měsíce."

No uznejte sami. Žádné mnohomluvné okecávání, jen několik vět, pár přesně volených slov a autor má nás i policejního náčelníka tam, kde chce, abychom byli...
P S. Tedy skoro tam...dostal 4 lidi na 14 dní... :-)

martineden
30.12.2019 5 z 5

Vlastně už klasika. Nějakou dobu jsem se pak bála koukat na sněhuláky.

Andrea81
30.12.2019 5 z 5

U nás sice vládne skoro jaro, ale atmosféra v knize mi zalezla pěkně pod kůži. Úplně jsem cítila to mrazení v zádech. Když jsem četla před spaním, občas jsem se bála, abych neměla noční můry. Od teď se budu dívat na sněhuláky úplně....jinak. Za mě to nemělo chybu.

Veru960
25.12.2019

Napínavý a hodně čtivý detektivní příběh od průkopníka severské detektivky. Sympatický alkoholem častokrát zmožený vyšetřovatel Harry Hole se boří v případu tak jak v napadaném sněhu všude kolem. Bavila mně ta zimní atmosféra, ze které mrazilo tak jak z děsivých událostí.

KnihomolPierre
19.12.2019 5 z 5

Kvalitní kniha s napínavým dějem. Každou stránku jsem nesmírně prožíval.

Radka1911
09.12.2019 5 z 5

Všechny autorovy knihy se mi líbí na víc než pět hvězdiček a ani Sněhulák není výjimkou. Perfektní, napínavé, ohromně čtivé.

Hoxer
09.12.2019 5 z 5

Jedna z nejlepších (ještě s Levhartem a Policií) Holeovek.

Indiana
28.11.2019 5 z 5

Mám slabost pro mrazivé thrillery, ať už co se týče atmosféry, či umístění děje. Sněhulák od Jo Nesbøa mi tedy sedl jako praseti drbání. Hlavní hrdina, Harry Hole, je super. Životem protřelá troska, vyléčený alkoholik, kterému v soukromém životě nevyšlo skoro nic, ale ještě pořád fyzicky a psychicky docela funguje a je to výborný detektiv. Vlastně se mi jeho postava celkem dost zaryla pod kůži a všechny jeho monology, vyšetřovací metody nebo úvahy o všem možném mě bavily číst. Kniha mě nenudila, hned na začátku nastavila poměrně svižné tempo a já se okamžitě chytnul a přistoupil na její hru a byl jsem napjatý, jak to dopadne. Poslední čtvrtina je plná překvapivých zvratů a já takové finální rozuzlení teda nečekal. Neříkám, že mi přišlo úplně geniální a možná jsem čekal něco trochu sofistikovanějšího, ale rozhodně mě překvapilo. Kvalitní detektivka s drsnou severskou náturou. 90%

Sazinek
22.11.2019 4 z 5

Na Sněhuláka jsem se těšila, knihy HH čtu postupně, a dle recenzí a komentářů mých kamarádů je tato 7 nejoblíbenější z celé série. Film jsem neviděla a srovnávat nebudu, jelikož mi přijde divné natáčet film o 7 díle ze série,ale budiž.

Kniha se mi četla dobře, na můj vkus hodně postav, než se člověk zorientuje, tak to chvilku trvá. Harry mi v tomto díle byl velmi sympatický. Od půlky knihy to teda sviští a byla jsem zvědavá na konec. Ještě než byl Sněhulák odhalen, tak jsem na to přišla, což by kupodivu vůbec nevadilo, jelikož mě zajímalo proč a jak? Líbila se mi retrospektivní kapitola o dětství Sněhuláka a následný popis proč si vybral své oběti... Trochu nesmrtelný Harry ho ale dostal...
Co mě ale překvapuje je dějová linka s "Plísňákem" - doufám, že v dalším díle se to dozvím... jelikož s ním byl otevřený konec... Za mě 5/5 hvězdiček! :-) Doporučuji.

Zerozdroj
20.11.2019 5 z 5

Musím říct,že kniha byla jedna z nejlepších,které jsem četl.Má vše co detektivka má mít.

Sudin
16.11.2019 5 z 5

Zatím nejlepší kniha s Harrym (čtu postupně) i přes to, že jsem viděl před dvěma lety film, nešlo knihu odložit. Nonstop jízda od začátku až do konce. Jasných 5*

Zorro89
11.11.2019 5 z 5

Sněhulák je moje první přečtená knížka od Jo Nesba, dávám 5 hvězdiček, skvělé

jitka6072
09.11.2019 4 z 5

Tak strašný strach jsem zatím u knihy neměla. Opravdu pro silné povahy..

Kacennnka
04.11.2019 4 z 5

Detektivky jsem nikdy nevyhledávala, vlastně vždycky jsem si říkala, že by mě to prostě nebavilo, že to není nic pro mě. Tenhle můj postoj totálně vyhořel s prvními stránkami Sněhuláka, které jsem přečetla. Přestože je to pětisetstránková knížka (kterou jsem sice četla o něco málo déle, než se mi líbilo), tak se to četlo strašně dobře, stránky ubíhaly jedna za druhou a já se do příběhu v podstatě okamžitě ponořila a strašně netrpělivě chtěla vědět, kdo je vlastně vrah. A dozvěděla jsem se to až na úplném konci, vlastně v té chvíli, co to bylo naprosto jasné. Skvělá kniha!

VendulaB
02.11.2019 5 z 5

Jedna z nejlepších detektivek/krimi románů, co jsem kdy četla. Má to všechno. Skvěle budované napětí, zápletku dostatečně složitou, aby čtenář vraha hned neodhalil, po objasnění však jasnou a logickou. Nesbo ve své nejlepší formě. Pokud mně některé z dřívějších dílů série přišly slabé, Sněhulák je odpovědí na to, proč je dnes Nesbo hvězdou milovníků detektivek.

jfialova
30.10.2019 4 z 5

Pachatele jsem odhalila hned na začátku knihy, což se mi teda moc často nestává, ale i tak jsem byla celou dobu napjatá, jestli to přece jen není trochu jinak. Chvílemi to vypadalo, ale nebylo. I tak jde o napínavé čtení se spoustou slepých uliček a nesbovských "mikrošoků", které jsou následně ihned uvedeny na pravou míru, ale udržují vás stále ve střehu. Přestože celkově byla kniha velmi dobrá a ve škále detektivek od Jo Nesba mi přijde podobně jako ostatním čtenářům jako jedna z jeho nejlepších, osobně mi finále přišlo příliš okázalé, což pro mě osobně celkově knihu řadí zpět do průměru autorovy tvorby. Moc se těším, co se vyvine z té vsuvky s plísňařem, řekla bych, že to nebude jen tak :-)

danielavachova
28.10.2019 5 z 5

Za mě asi nejlepší díl! Viděla jsem i filmové zpracování,kniha určite lepší,ale kamera a prostředí,kde se film natáčel prostě nádhera.

miklaras
26.10.2019 4 z 5

I když není dokonalá, mám ráda atmosféru té knihy. Moc.

AndreaH.
14.10.2019 5 z 5