Harry Potter a Kámen mudrců

Harry Potter a Kámen mudrců
https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29796/bmid_harry-potter-a-kamen-mudrcu-R4G-29796.jpg 5 16164 16164

Harry Potter série

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Albatros (ČR)

Harry Potter and the Philosopher's Stone , 1997

Charmedka
25.02.2022 5 z 5

Kniha se mi hodnotí velmi špatně, znám příběh, filmy jsem viděla tolikrát a kvůli tomu asi nelze tolik už docenit knihy, i když uznávám, že autorka stvořila neuvěřitelný svět, který jistě bude bavit i další generace a určitě svým dětem Harryho Pottera budu číst.

Samozřejmě mě kniha bavila, navíc tím, že se jedná primárně o dětské čtení, tak se čte jedna radost, ale takový ten wow efekt podle mě zažije už jen mladší a menší čtenář či opravdu zarytý fanoušek.

eva3992
13.02.2022 4 z 5

Příběh mladého čaroděje asi není potřeba představovat. Já osobně nejsem fanouškem ani filmů a ani knížek. Z filmů znám jen první díl (a ani ten jsem nikdy pořádně neviděla), knížky jsem nikdy nečetla. A jelikož má knihu doma syn, rozhodla jsem se to napravit a zjistit, co na tom Harrym všichni mají.

Od začátku mě kniha neskutečně bavila, nemohla jsem přestat číst. Postupem času se to však měnilo a čím dále jsem byla, tím méně mě to bavilo. Poslední třetinu jsem četla jen tak, že už to musím dočíst. Ke konci toho tam na mě bylo až moc, jako kdyby tam toho chtěla autorka „nacpat“ co nejvíc.

Možná to bylo pouze tím, že jsem měla díky celosvětovému šílenství velká očekávání, ale prostě si mě Harry nezískal tak, jak by asi mohl. Když porovnám jiné, podobné knihy, které jsem četla, tak se mi líbily víc.

Každopádně nehodnotím nijak nízko, ale další díly zatím rozhodně nemám v plánu číst.

Mája777
06.02.2022 5 z 5

Přečteno podruhé. Tentokrát jsme ji četli s dětmi ve škole, se čtvrťáky. Většina byla nadšená, ale měli jsme tam i jednoho, který Harryho zavrhoval. Nicméně četl s námi. Dnes má doma celou sérii a začíná číst druhý díl. Harry si prostě získá asi každého.
Perfektní je, že Albatros také vydal pracovní listy ke každé kapitole tohoto dílu. I ty děti bavily a těšily se na ně.
Harry je prostě fenomén!!!
(6. 2. 22 - 2 461- 7)

MilackovaN
05.02.2022 5 z 5

Znám nazpaměť všechny filmové díly HP, ale ke knižnímu zpracování jsem se dostala až ve 25 letech. Slibuji si od toho to, že se dozvím nějaké nové informace, které ve filmu nejsou. První díl mě zatím moc nenadchl, tak uvidíme co další díly.

adel_pe
05.02.2022 4 z 5

Knihy Harry Potter jsem dlouho odkládala, protože přeci "znám filmy nazpaměť a číst to bude nuda".. No, to možná platí u jiných knih, ale ne této. Tato knížka je definicí útulnosti, čísti ji je doslova jako být zpátky dítětem, zachumlaným v dece, které existuje ve svém světě mimo realitu. Takže pokud váháte se čtením, protože už jste viděli filmy - dejte tomu šanci i tak, je to moc milé čtení. :)

AničkaM
04.02.2022 4 z 5

HARRY POTTER AND PHILOSOPHER´S STONE
Už jsem dočetla i anglickou verzi a taky bych ji všem doporučila. Asi bylo výhodou, že znám každou minutu filmu, ale taky, že jsem četla českou verzi. Nejsem moc dobrá v angličtině a spoustě stranám jsem nerozuměla, ale prostě čtěte dál. Stávalo se mi, že jsem nerozuměla třeba 3 strany, ale byla jedna klíčová věta a už jsem věděla co se děje.
(jen pro zajímavost, četla jsem to necelý rok, hodně krát mě to přestalo bavit, ale nakonec jsem se začetla a bylo to skvělý)

Susan94
01.02.2022 5 z 5

Kniha se čte sama! Po 10 letech mohu říci, že jsem si čtení užila tolik jako kdybych to četla poprvé. Odchylky od filmu byli minimální, nicméně kniha je mnohem lepší.

knihomolmoravy
28.01.2022 5 z 5

I když jsem četl jiné vydání a v angličtině, příběh je pořád stejně záživný. Nejznámější dílo J. K. Rowlingové nikdy nestárne. V porovnání s filmem má děj více detailů a čtenář si může domyslet prostředí a vzhled postav. Je těžké přepnout se z anglické verze do české, a naopak, protože jsou některá pojmenování nazývána úplně jinak. I tak je to klasika, ke které se vždy budu vracet.

LilyGorch
27.01.2022 5 z 5

Poté, co jsem na Nový rok nedočkavě shlédla Návrat do Bradavic natočený u příležitosti výročí 20 let od vydání prvního filmu z kouzelnické série o Harrym Potterovi, jsem dostala chuť na rereading knížky.
Nepamatuji se už přesně, kdy jsem propadla Potterománii, ale vím, že první dva tři díly v knižním podání jsem četla docela rychle po sobě. S pozdějšími díly už to pak bylo horší - čas do jejich vydání jsem si krátila čtením neoficiálních fanouškovských překladů. Také jsem chvíli dělala na jednom webu korekturu fan povídek odehrávajících se právě ve světě HP. Nejoblíbenějším tématem pro mě byla doba Pobertů, tj. doba, kdy v Bradavicích studovali Harryho rodiče a spol. Idolem byl samozřejmě Sirius Black (k němu později přibyl Severus Snape - protože “After all this time?” - “Always.”) Přispívala jsem na fan fóra, diskutovala o všech možných i nemožných teoriích, jakým směrem se bude dál ubírat děj..
V čase mezi vydáním jednotlivých dílů filmů se zase řešilo, kdo bude obsazen do rolí nových postav, jaké šaty vynesla Emma Watson na premiéry, že Tom Felton je mimo roli Draca docela sympaťák atd. Byl to příběh, se kterým jsem vyrůstala, a to se už nezmění..
6/5* =D 0=)

YellowQueen
25.01.2022 5 z 5

Konečně jsem se dokopala přečíst si i knížky, když tak miluju filmy!

veveropysk
23.01.2022 5 z 5

Knížku jsem si chtěla už delší dobu přečíst, ale dostala jsem se k ní až teď.
Moc se mi líbila za mě plný počet hvězdiček.⭐
Přečtu si i další díl. :)

Tereza K.
20.01.2022 5 z 5

Prostě Harry... :-) četla jsem před mnoha lety, kdy mě kouzelnický svět zcela pohltil, ale pak už jsem žila jen filmy. A teď jsem se opět vrátila ke knížkám a je to moc příjemné, nenáročné čtení. Člověk teď asi víc vnímá detaily a souvislosti, které jsem jakoo dítě nepostřehla a to mě baví!

buffy5235
18.01.2022 5 z 5

Nevím, co bych k tomu měla jiného říct než že je to prostě Harry Potter, na kterém ( když si ho přečtete ) asi nic nepokazíte. Myslím ale, že na světě jsou i lepší knihy. I tak za promyšlený svět dávám plný počet.

Martina291086
16.01.2022 4 z 5

Svět Harryho Pottera jsem objevila až díky svým dětem. Dcera to naprosto miluje, ale než knize dá přednost filmům. Teď čteme Harryho před spaním a bohužel musím říct, že to místy není taková zábava... Rozhodně veliké, veliké plus vymyšlenému fantasy světu a všem postavám, které jsou zajímavé a do detailů propracované... Mně osobně vadí místy zbytečné vyprávění o Dursleových nebo méně podstatných věcech...

mili8953
15.01.2022 4 z 5

Jsem ráda za výzvu 2022, protože jinak by mě asi nenapadlo se k Harrymu vrátit.
Zrovna náhodou jsem nedávno viděla v televizi filmové zpracování. Je neuvěřitelné, jak jsem určité pasáže z knihy zcela zapomněla, protože byly i vypuštěné z filmu.
Harryho dobrodružství... Dřív jsem hltala jedním dechem. I nyní jsem si jo ráda opět přečetla. Ale taky jsem se zamyslela nad tím, že v podstatě půl knihy je o jeho životě u Dursleyových. A až pak začíná to dobrodružství, které je vyvrcholeno napětím na posledních sotva dvaceti stránkách. Alespoň tak to na mě působí teď v dospělosti. Knihu jsem si přečetla ráda, ale kdo ví, kdy ji zase otevřu.

Johny_H.
07.01.2022 4 z 5

Nikdy jsem tuto sérii nemusel jako film viděl jsem jen první tři a musím konstatovat, že nic moc. Po nesčetném slýchání z okolí jak je tato kniha skvělá jsem se do ní také pustil a musím říci, že jako kniha je to o dost lepší nic méně stále nepochopím ono velké halo kolem. Tím nechci říci, že je špatná naopak já osobně bych jí každému kdo je ve věku pro který je určená vřele doporučil a rád se podívám i na další, ale musím to hodnotit jako milou pohádku a ne jako fantasy. Toto moc jako fantasy nefunguje i v první knize jsou nevysvětlené některé věci které pochybuji, že se v dalších dílech dovysvětlí, ale spíše se to více a více zamotá. Připomíná mi to spíše Arabelu a tak nebudu moc kriticky přemýšlet nad logikou světa a nechám volný průběh událostem. V pohádkách je vše dovoleno a tak nějak chápu, že věková kategorie pro kterou je to určeno nic nelogického nenajde a tak to odpustím a dám krásné 4/5.

JointlieKat94
07.01.2022 5 z 5

Před 19. lety se mi do rukou dostal Harry Potter poprvé, má kamarádka mi nadšeně půjčila své knihy, ať to zkusím, že to miluje a já si je zamilovala taky. Dostala jsem i svůj knižní box od rodičů. Četla jsem to pořád a dokola. A teď nastal čas si dát opáčko. :)

Kdo by neznal příběh Harryho, (alespoň z filmů) je fakt mudla. Mojí mamku jsem k tomu letos donutila poprvé- jsem na ní hrdá! Na filmy koukám každoročně, a vždycky se cítím, jako bych je viděla poprvé. Vlastně mě ani nepřekvapuje, jak jsou filmy osekané, prostě to tak bývá, ale kniha dá člověku opravdu spoustu odpovědí. I přes to, že moje kniha má 284 stran, je tam toho opravdu víc, než v tříhodinovém filmu (i s reklamama).

Stránky mi pod rukama utíkaly neuvěřitelnou rychlostí a já jsem zas pocítila ten pocit, který měla ta holčička ve 3.B, když to četla poprvé. Nadšení, překvapení, radost, husinu, i nervy (z toho proklatého Malfoye!)- je to naprosto fantastické.

I nadále to budu milovat a svůj box poctivě oprašovat.

Taufa
06.01.2022 5 z 5

Na knihu jsem se hodně dlouho chystal a těšil. Je velice napínavá, zajímavá a zároveň originálně kouzelná. Trošku mě překvapilo, že filmy jsou v dosti detailech odlišné. Alespoň se mám na co těšit v dalších dílech, i když už filmy znám. Kniha se čte velice krásně, děj stále příjemně běží a kapitoly jsou dobře rozděleny. Oproti filmům do sebe vše více zapadá a dává lepší smysl. Jazyk je velice čtivý a příjemný, rozhodně 5/5! :))

Makkys
03.01.2022 5 z 5

Harryho Pottera jsem četla poprvé asi před 15lety kdy mě k němu přivedla kamarádka a já se do něj hned zamilovala a tak jsem si řekla že si udělám rereading a musím říct že je to prostě skvělé. Hrozně se mě líbí jak jsou knihy trošku jiné než filmy, mimochodem ty jsem viděla asi milionkrát, a pořád mě to baví a už se těším až budou děti trochu větší a já jim je budu číst. Miluji ten svět, postavy jak ty kladný tak i ty záporný.
Všem jen doporučuji!!!!

Ninjer
02.01.2022 4 z 5

Harryho jsem už četl. Mnohokrát. Ale naposled to bylo někdy na střední škole a už je to nějaký ten páteček, co jsem maturoval. Takže hurá zpátky do světa Harryho Pottera.

Poprvé čtu Harryho v originále, a tak jsem si při Harry Potter and the Philosopher's Stone řádně vychutnával krásnou britskou angličtinu. Mám rád český překlad, ale některé názvy a některé fráze zde mají jistou nedostižitelnou eleganci.

J.K. Rowlingová umí svými vyprávěcími schopnostmi čtenáře okamžitě vtáhnout do děje. Příběh ubíhá s neskutečnou lehkostí a je plný kouzelných nápadů. Často jsou to i různé drobnosti, u kterých pak autorka neodolala a vrátila se k nim v dalších knihách. Vlastně mám i takovou teorii, že Rowlingová vždy při psaní dalších knih velmi pečlivě projížděla svá předchozí díla, aby její série působila co nejvíce provázaně.

Příběh zde asi nemusím vyprávět, snad jen připomenu, že jde svým způsobem o detektivku. Poté, co se původně obyčejný chlapec Harry stává legendárním čarodějem na škole kouzel, se snaží se svými kamarády přijít na to, co se v Bradavicích schovává (chudák nezná název své vlastní knihy) a poté kdo se tu věc snaží odcizit a proč. K ději by se dalo namítnout, že je tu celá řada menších i větších náhod, které Harrymu pomůžou tuhle záhadu vyřešit a vůbec přežít. Kniha je správně napínavá tím, že je Harry často ve vážném nebezpečí (terorizuje ho profesor Snape, školník Filch i spolužák Malfoy), ale také má tento obrýlený čaroděj celou řadu výhod, ať už jde o jeho legendární štěstí, tak o jeho dobré kamarády. A dokonce mu nadržuje i samotný ředitel školy - což se neslavně ukáže při nefér sčítání soutěžních bodů na konci školního roku.

Už v první knize dokázala autorka vyčarovat vynikající svět s hutnou atmosférou. Zpětně musím říct, že do prvního filmu se podařilo přenést opravdu hodně z knihy, ale málem jsem zapomněl, jak je kniha oproti filmům vtipná. Zdejší lehký humor je nejen situační či o vtipných hláškách, ale kniha se nebere příliš vážně a v celkové struktuře čarodějnického světa občas najdeme nějakou tu potrhlost a úsměvnou nesmyslnost (a nemluvím teď jen o famfrpálu).

Výborná pohádka.

Osm přátel, které stačí mít, z deseti.