Harry Potter a Ohnivý pohár

Harry Potter a Ohnivý pohár
https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29808/bmid_harry-potter-a-ohnivy-pohar-OGc-29808.jpg 5 13033 13033

Harry Potter série

V Bradavicích se bude konat Turnaj tří kouzelníků. Zúčastnit se ho smí jen studenti, kterým už bylo sedmnáct let, a tak Harry Potter zatím alespoň sní o tom, že turnaj jednou vyhraje. Jenže když o Halloweenu Ohnivý pohár vyřkne své rozhodnutí, Harry s úžasem zjistí, že je mezi vybranými. Čekají ho smrtící úkoly, draci a temní čarodějové.... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Albatros (ČR)

Harry Potter and the Goblet of Fire , 2000

iLuciferie
18.09.2020 4 z 5

Díl, který by pro mě aspiroval na nejlepší, ale.. Začátek a konec mi prostě přišly strašně utahané a celkový dojem mi lehce kazí. Škoda, každopádně i tak skvělá knížka.
Také mi vždy přišla škoda, že tímto dílem série přestává být "pro děti" a vstupuje do své temnější půlky. No, jsem zvědavá, jak se mi bude líbit s odsupem nějakých sedmnácti let, třeba ji teď naopak docením více..

anet.myblog
13.09.2020 5 z 5

Pokud u Harryho můžu vybrat nejhorší filmovou adaptaci byl by to asi Ohnivý pohár. I tak mám film ráda (teda až na ty jejich zarostlý vlasy, to je nemohli trochu upravit a zastřihnout?:D), ale po dočtení knížky jsem trochu změnila názor. Ve filmu toho tolik chybělooo! Knížka byla skvělá, děj už začal být trochu “temnější”, jako jsou pak ty další díly. Když jsem knížku vzala poprvý do ruky, myslela jsem si, že to nemám šanci přečíst, protože kniha má 774 stran. :Dd Jasně, chvíli mi to trvalo, ale četlo se to fakt rychle a čtení jsem si hrozně užila. Jediné co Rowlingové musím vytknout je délka kapitol. Proč jsou panebože skoro všechny kapitoly 30ti stránkové?:Dd I tak to miluju a těším se na čtení Fénixova řádu. :) btw. Jsem jediná, co nemá ráda Cho? Sorry, ale fakt ji nemusím xd

ydnac
07.09.2020 5 z 5

Na Harryho nedám dopustit :-) úžasné, brilantní, skvělé čtení. Paní Rowlingovou obdivuju za tak detailně vymyšlený a propracovaný kouzelnický svět. Chtěla bych být opět dítě a věřit na všechny ty fantastické postavy a kouzla a samozřejmě mít neviditelný plášť :-)

Kutcho
06.09.2020 5 z 5

Žasnem, ako autorka precízne a výborným spôsobom pracuje s postavami a posúva ich stále ďalej, a taktiež pridáva nové a zaujímavé postavy. Rovnako oceňujem neustále rozširovanie a obohacovanie kúzelníckeho sveta a jeho fungovania. V porovnaní s filmovou adaptáciou by som iba vytkol jedinú minimálnu vec. Nakoľko bol tento diel viac akčný ako predchádzajúce tri, filmové spracovanie zobrazilo tri čarodejnícke úlohy o málinko pútavejšie. Samozrejme celý Trojčarodejnícky turnaj bol iba časť deja, pričom tri úlohy tvorili iba zlomok príbehu. Všetko dokopy fungovalo perfektne na 100% a aj keď som opäť vedel, čo sa stane, na konci som skoro ani nedýchal a aj napriek tomu som sa dozvedel veľa nových vecí. Film jednoducho nedokáže obsiahnuť celú knihu. Zatiaľ jednoznačne najlepší diel, temnejší, menej pre deti, trochu aj detektívny a vyšperkovaný hádam aj môžem povedať, že k dokonalosti.

tichoslapek_
02.09.2020 5 z 5

Ohnivý pohár byl opět skvělý, stejně jako všechny díly. Řekla bych, že tento díl se oproti předešlým dílům nejvíce lišil, a to v tom, že na rozdíl od filmu, zde najdeme spoustu věcí, o kterých ve filmu nepadlo ani slovo. Nejvíce objasňuje veškeré události. Nemohu jinak než hodnotit pěti hvězdami. Skvělé!

Wasdy
02.09.2020 4 z 5

U této knihy jsem trochu tušila konec. I tak je dobrá. Doporučuji. : D

Lena.Cte
30.08.2020 5 z 5

Ohnivý pohár je můj nejoblíbenější díl z celé série. Stejně tak i film. Všechny ty úkoly, souboj s draky, podvodní svět v jezeře, ples… No prostě něco úžasného :)

ashburton
29.08.2020 5 z 5

(SPOILER) Ač nejsem nejmladší, tak celou ságu HP mám moc rád, čtu ji již poněkolikáté, ale teprve teď jsem se rozhodl i pro slovní hodnocení každé knihy ze série. Není vůbec pochyb o tom, že JKR umí psát. Jak pro děti, tak i pro dospělé. Když se k tomu přidá brilantní překlad s českými jmény a názvy, prostě to nemá chybu. I když vlastně má a ty chyby vynikají při každém dalším čtení víc a víc na povrch, některé vadí více, některé méně, některé vůbec, je to na každém, jak k tomu přistoupí. Já osobně se je snažím přijímat s nadhledem a s úsměvem, rozhodnutý nekazit si báječné čtení :-) Rozhodně doporučuji si nejdříve přečíst a teprve potom skouknout filmy, které jsou o třídu níže a ve kterých spousta věcí chybí a složitá zápletka celé ságy vlastně není nikdy úplně vysvětlena.

Ohnivý pohár je pro mě asi nejslabší (nikoli slabá!) z celé ságy, ovšem ten strhující závěr, od zisku poháru až do konce knihy, je prostě famózní a vždy ho musím přečíst jedním dechem, i kdyby se nešlo spát :-) Opět musím zkritizovat famfrpál a jeho nesmyslná a nelogická pravidla, potažmo až směšný průběh mistrovství světa. A nově mě napadla otázka, co by se vlastně stalo, kdyby zápas, který je ukončen chycením Zlatonky, skončil remízou? V knize se nově objevilo veritasérum, úžasná věcička. Ovšem i zde kladu stejný dotaz jako s obracečem času: Proč se takový mocný nástroj nevyužívá častěji? O deset stran po Snapeových výhrůžkách Harrymu jsou zmíněny procesy se Smrtijedy, kteří jenom lhali a lhali. Tady by využití veritaséra dávalo velký smysl. Jinak moje oblíbená postava Rity Holoubkové zcela odpovídá praktikám současného bulváru :-)
Hodnocení: 90 %

KnihomolkaAnna
20.08.2020

Opět úžasné! Mou favoritkou je již z předchozího dílu profesorka Trelawneyová. Fascinují mě její jasnovidecké schopnosti, kvůli kterým si z ní ostatní utahují, přitom na tom je často něco pravdy...

Dolik13
15.08.2020 5 z 5

Po letech se vracím ke své nejoblíbenější sérii fantasy. Je mi 27, ale pro mě jako chlapa je Potterovská sága to nejlepší a nevyrovná se tomu ani Hra o trůny, či Pán prstenů. Čtvrtý díl mám asi nejradši, včetně filmového zpracování. Pokud porovnám předchozí knihy s filmy, tak tenhle se ale nejvíc liší a kdo nečetl knihu, přichází fakt o hodně.

I přes nespornou délku jsem se opět ani chvíli nenudil. Líbí se mi, že se celá kniha odehrává v Bradavicích. Co mě ale štvalo, bylo chování Hermiony, která byla upřímně občas fakt na pěst. :D

Závěrem chci říct, že mi ve filmech strašně chybí Protiva a třaskaví škvorejši! :D

tittanie
14.08.2020

Harry začíná dospívat a s ním i příběh, je pravda, že jsem se bála více u druhého dílu. Moc se mi líbil příběh. Nejvíce se mi asi líbil příběh o prázdninách, kdy byli na mistrovství světa. To stanování bylo úžasné a pak si smrtijedi. No paráda, samozřejmě i turnaj byl zajímavý.
Mám pocit, že odsud se začne příběh lámat k boji s Voldemortem.

Ajda300
13.08.2020 5 z 5

Souhlasím s komentářem pode mnou. Kdybych nevěděla, že ostatní díly jsou stokrát lepší, tak bych tenhle nazvala skvělým. Ale to bohužel nejde.
Třetí díl nastavil laťku hodně vysoko. Byl emocionálně vyspělý, promyšlený a neuvěřitelně čtivý. Touhle knihou se autorka znovu vrátila zpět k prvním dvěma podstatně dětštějším dílům.

Nejslabší díl série. Ale Harryho Pottera miluju, takže super.

Cynickýholub
09.08.2020 2 z 5

Upřímně, Harryho Pottera mám neuvěřitelně ráda, ale jestli je nějaký díl, který vyloženě nemusím, pak je to Ohnivý pohár.
Ve filmové verzi se ještě dá vzít, ale knihu jsem četa neuvěřitelně dlouho, hrozně se to táhlo a nebýt rychlého konce, asi bych absolutně zazdila tvrzení, že jsem potterheadem.
Nechápu, že je to celkově jeden z nejoblíbenějších dílů celé komunity, protože nebýt toho, že to k tomu prostě patří, asi bych ho absolutně vymazala z historie mého čtení. Ohnivý pohár mě nebavil, protože Hermiona se tam chovala děsně, Ron to samé a každou chvíli jsem měla tendenci s knihou mrsknout o stůl, protože ve filmu toho spoustu chybí a mě vytáčelo, jak jsou ty dvě věci vlastně absolutně odlišné.
Zhruba poslední třetina byla skvělá. Rychle to utíkalo a nebyly tam zbytečné konverzace a hádky, avšak první dvě třetiny mě celkem dost zklamaly.
Ohnivý pohár je prostě celkově můj nejméně oblíbený díl Harryho Pottera a dost mě to mrzí, protože jak knihy, tak filmy mám jinak opravdu velmi ráda.

andrejci
06.08.2020 5 z 5

Tenhle díl mám ráda hlavně z toho důvodu, že je takový přelomový a hlavně se tam konečně objeví ten jehož jméno nesmíme vyslovit. Navíc byl i hodně vtipný. Některé scény byly skvělé. Co mě překvapilo bylo hodně věcí, které nebyly ve filmu. Ve filmu by chyběla Winky. Tu tam prostě dát mohli. Ty scény se mi moc líbily. Co se týče úkolu tak neměli chyby. Celá knížka neměla chybu. Ohnivý pohár patří mezi mé oblíbené díly.

Macheta
18.07.2020 5 z 5

Čtvrtý díl je takovým knižním blockbusterem série. Po vzoru třetího dílu začíná přitemňovat... Pátý díl jsem bohužel odložil, protože v tu dobu běžel v kině film, což mě v četbě dál nepustilo.

AlbionFoxyFox
17.07.2020 5 z 5

(SPOILER) Zlomový díl, který má úžasný začátek a je škoda, že druhá polovina od druhého úkolu je ta kratší. Byť, jak už je tady řečeno, mi chvílemi vadí některé nedomyšlené nebo příliš jednoduše vyřešené věci - Moody, žaberník na poslední chvíli, to, že Harry vlastně soutěží projde jen díky ostatním apod. - bohatě to vynahrazují jiné, ať už velmi vtipné (Ronův společenský hábit, Hagridova výuka), nebo velmi silné momenty (hlavně když z Voldemortovy hůlky vystoupí Harryho rodiče nebo když Cedric poprosí, abyho vzal Harry s sebou), u kterých skoro přes slzy nemohu číst. Tímto dílem vždy začínám vidět krásnou paralelu s historickými událostmi a jako učitelka dějepisu občas používám přirovnání právě z Harryho Pottera o čistokrevných kouzelnících a mudlech, když se s dětmi bavíme o první polovině 20. století.

Lea10
03.07.2020 5 z 5

4 kniha je stejně jako ostatní úplně Super!!

Taťka Hraboš
29.06.2020 5 z 5

(SPOILER) I když jsem i tomuhle dílu potterovské série dal pět hvězdiček, mám s ním trochu problém. V jedné věci mi totiž připadá - i v rámci zvyklostí daných žánrem - nepravděpodobný. Nechce se mi věřit, že by se Brumbál nebo i jiní, kteří znali Pošuka Moodyho, nechali tak dlouho balamutit jeho imitátorem a z různých drobností, které se mohou jevit jako nevýznamné, ale pro chování toho kterého konkrétního člověka jsou typické, nepoznali, že tu nemají co do činění s originálem. Samozřejmě, Rowlingová psala tuhle sérii hlavně pro děti a u nich asi nepředpokládala úvahy podobného rázu.

lucie9998
20.06.2020 5 z 5

Nejlepší kniha mých -nacti let. Četla jsem všechny Harry Pottery ale tuhle snad 5x. Je to můj nejoblíbenější díl!

natka08
08.06.2020 5 z 5

Moc pěkná kniha líbí se mi.