Hlava XXII

Hlava XXII
https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29286/bmid_hlava-xxii-BFN-29286.jpg 4 2454 2454

Hellerův nejznámější a nejlepší román, autor vychází z vlastních zkušeností - román je svým způsobem absurdní, ale realistický. Hlavní postavou je poručík letectva Yossarian, který je trochu klaun a trochu blázen (svým způsobem obdoba Haškova Švejka). Dílo nemá jednotnou koncepci, jedná se prostě o vylíčení mnoha absurdních situací. Název díla je odvozen podle vojenského paragrafu XXII, který říká, že voják může požádat o propuštění z armády je-li blázen, ale zároveň říká, že uvědomuje-li si, že je blázen, nemůže být bláznem.... celý text

Literatura světová Romány Válečné
Vydáno: , BB art

Catch-22, 1961

janík
30.11.-0001

Kupodivu tato nejznámější Hellerova kniha je mezi jeho díly slabším kouskem. Doporučuji rozhodně zcela - Bůh ví, Gold..., Něco se stalo. Fakt boží, akčnější než hlava a absurdity na entou.

Bordelka
30.11.-0001 5 z 5

Přesně tak! Až při čtení Švejka mě napadlo, že je to taky tak trošku Yossarian. Možná, že v excelentní Hlavě XXII se ukazuje absurdita nejen války, ale i celého světa ještě víc, než u Haška.

Parník
30.11.-0001 2 z 5

Neoslovilo mě to vůbec, možná špatné načasování, musím to ještě zkusit..

mareq
30.11.-0001 5 z 5

Výborný román, který velice vtipným způsobem ukazuje na absurditu války. Haškův Švejk tak trošku v jiném kabátu.