Hrob v horách

Hrob v horách
https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/470969/bmid_hrob-v-horach-uuI-470969.png 4 601 601

Třetí díl série o policejním psychologovi Sebastianu Bergmanovi. Dvě ženy při pěší túře v horách na severu Švédska objeví u řeky ruku kostry. Místní policie tam posléze odhalí celkem šest těl: čtyři dospělé a dvě děti. K případu je povolána švédská kriminálka, s níž přijíždí i odborník na sériové vrahy, psycholog Sebastian Bergman, který však má k účasti na vyšetřování ryze osobní důvody. Tým Torkela Höglunda brzy zjišťuje, že všech šest těl bylo pohřbeno současně, ale stav pozůstatků stejný není. Dvě z těl se podaří identifikovat jako holandský pár, který byl nezvěstný od listopadu 2003. Ostatní jsou záhadou — jejich DNA pouze dokazuje, že se jedná o rodiče s dětmi. Tou dobou se ovšem žádná rodina nepohřešovala. Další záhadou je smrtelná dopravní nehoda, k níž došlo ve stejném týdnu, kdy Holanďané zmizeli. Jméno, na které bylo auto pronajato, nevede k žádným dalším stopám. Spousta věcí nedává kriminalistům smysl. Případ nabývá ještě větších rozměrů ve chvíli, kdy se protne s vyšetřováním podivného zmizení dvou afghánských přistěhovalců. Policejní tým se pouští do vyšetřování s vytrvalostí a odhodláním, zároveň však musí čelit vlastním problémům uvnitř skupiny a nečekaným odhalením… Hrob v horách je po knihách Temná tajemství (česky 2013) a Učedník (česky 2014) třetím dílem série o policejním psychologovi a sebestředném sukničkáři Sebastianu Bergmanovi. Romány mají úspěch po celém světě, jen ve Švédsku přesáhly prodeje hranici šesti set tisíc výtisků, v Německu dokonce milionu. Všechny tři romány se navíc už bezmála tři roky drží v žebříčku německých bestsellerů. Práva na sérii byla prodána do třiceti zemí. Čtvrtý díl s názvem Němá dívka (připravujeme k českému vydání) byl nominován na prestižní cenu Nejlepší švédská detektivka roku, vyhlašovanou Švédskou akademií autorů krimi románů.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Host

Fjällgraven, 2012

capricornus
18.11.2020 5 z 5

Ta (zase) poslední věta, to je ale pecka!

šipek
23.09.2020 5 z 5

Tak další povedený díl z této série detektivních případů. Jen mě mrzí, že tuto sérii nečtu postupně, ohledně postav hlavních hrdinů by to bylo lepší. I když muslimské téma moc nevyhledávám, tak zde to bylo dobrý. Kniha nepostrádá napětí do poslední stánky a vlastně až za ní. Musím do knihovny pro další díl.

harena
16.08.2020 5 z 5

Celá série je prostě geniální. Začíná to vypadat, že Sebastian nebude jen ten namyšlený sexistický narcis, snaží se chovat společensky ucházejícím způsobem a ve Vanje získává přítelkyni, ale samozřejmě nakonec všechno úplně pokazí (slušně řečeno). Ach jo. Spisovatelé bravurně vykresují charaktery hlavních hrdinů, rozvíjejí vztahy mezi hlavními postavami, pátrání svižně běží, žádné morbidní a brutální scény a přesto napětí do poslední stránky. Ještě že vím, jak to bude pokračovat, čtu sérii už podruhé a užívám si ji stejně, jako před lety.
Důležité: je třeba číst od prvního dílu, pak je orientace v postavách jednoduchá.

Dopi70
26.04.2020 5 z 5

Díky hodně dějovým liniim, které se na konci samozřejmě protnou, mi celkem dlouho trvalo se do knihy začíst. Pak už se ale opět začalo tempo stupňovat až ke strhujícími závěru, kde bylo vyšetřování sice dokončeno a dostatečně vysvětleno, ale autor opět nechal otevřený konec v životech hlavních vyšetřovatelů. Navíc bylo tentokrát přerušení tak rázné, že jsem si myslel, že se mi zasekla čtečka a nechce přejít na další stránku. Až pak jsem zjistil, že další stránka nen,í a pokud chci vědět jak to pokračuje, musím sahnout po dalším dílu série, přestože jsem si teď puvodně chtěl přečíst jinou knihu a od Bergmana si chvíli odpočinout, i když mě baví. Opět zde připomenu, že tuto sérii je třeba číst v pořadí jak byly knihy vydány, jelikož hlavní linie příběhu Sebastiana Bergmana má neustálý a velice zajímavý vývoj, a přestože se autor v každé knize trochu vrací k předchozím knihám, aby i nový čtenář měl představu co předcházelo, tak nejlepší je přečíst si to postupně sám a mít možnost se s postavami seznámit co nejpodrobněji.

surikata246
12.01.2020 4 z 5

Po dosti vážné operaci velmi dlouho trvalo než se zdravotní stav zlepšil abych mohla číst. Jsem velmi ráda ,že konečně držím knihu v ruce a tato detektivka byla komplikovaná a strhující i když začátek trochu těžkopádnější.

JitkaHambi
21.12.2019 2 z 5

Tak teda tímhle dílem jsem se musela opravdu pracně " prokousat".Vůbec mě nezajímal detektivní případ, postavy všechny nesympatické, hodně věcí nedávalo ani smysl a nebýt toho, že díly navazují(zajímá mě hlavně Sebastian a Vanja), tak knihu nedočtu ani do půlky.Ale ten konec stál za to.Doufám, že další díl bude stejně dobrý jako ty předchozí dva.

Sanmark
11.12.2019 1 z 5

Hlavni postava je nesympatická, umíněný děcko, jehož hlavní motiv pro to, co dělá, je nevěrohodný.
Překombinovaná, pomalá, vlastně i trochu politická, detektivka.

Eicherik
09.12.2019 5 z 5

Třetí díl této série, jehož hlavní postavou je svérázný policejní psycholog Sebastian Bergman je opět povedený. V prostřední části románu se sice děj tolik neposouvá a vyšetřovatelé dlouho tápou, ale to za negativní nepovažuji. Závěr případu je dynamický a dobře vysvětlený. Úplný konec knihy je lehce předvídatelný, ale samotný dopad závěrečné scény se dozvíme až v dalším dílu, na který se už teď těším.

mol378
15.11.2019 4 z 5

Tak v tomto díle mě nijak zvlášť nezaujal řešený kriminální případ a navíc mě štvala afgánská komunita, hlavně chlapi. Že si muslimská matka nechá poroučet od svého šestnáctiletého syna "ticho, mlčet budeš", je její věc a je možné to v rámci kulturních rozdílů akceptovat. Ale to, že po deseti letech života ve Švédsku se tito lidé stále mají xenofobně na pozoru před majoritou, straní se jí a víceméně jí pohrdají, ač žijí v pohodlných bytech a bezpečí, děti chodí do škol, ženy nejsou zaměstnané a přesto jim nic nechybí, a kdyby se neudávali mezi sebou, mohlo to tak zůstat, to mě zaráží. A chce-li to někdo z nich změnit, vůdce komunity ho rychle srovná. Co vlastně chtějí?
Oč méně tentokrát zaujaly vraždy a jejich pozadí, o to zajímavější byly vztahy, hlavně ty Sebastianovy a Vanjiny. No a jelikož čtu na přeskáčku a znám už další díl, vše se neslo v duchu napjatého očekávání, kdy už si nechá Sebastian nainstalovat kukátko... Juj!!!

ivoiro
06.11.2019 5 z 5

Tak tohle byla opět slušná dávka Bergmanna. Zajímavé je, co všemůže vymyslet.

EricNor
26.07.2019 4 z 5

Hans a Michael jsou skveli. Serie o Sebastianovi a bande vyšetřovatelů je neco docela noveho v tom, ze se detailne zabyva zivotem kazdeho z peti clenu tymu, vyvojem jejich osobnosti, vzajemnych vztahu. Ac mi to v predchozich knihách prislo prehnane, tak jsem si nejak zvykl a ted me bavi prave ty vztahy, vnitrni myslenkove pochody a motivace, vcetne vedlejsich postav a zločinců. Vysetrovani tu tolik neodsypa jako v oredchozich knihach a spis je na vedlejsi koleji, ale presto me knizka bavila. Precetl jsem ji za par dnu. Jsou to slabsi ctyri a doufam, ze dalsi dil bude trochu akcnejsi.

MatyMaty
28.06.2019 2 z 5

Zatím nejslabší z celé série. Ještě dám šanci dalšímu dílu v pořadí a uvidím ...

Péťa1950
10.05.2019 3 z 5

Těžko jsem se orientovala ve velkém množství postav, asi proto, že jsem nečetla předchozí díly.Při častých změnách linie děje jsem někdy nevěděla, které postavy právě jsou v akci. A ty boje různých zpravodajských služeb až moc překombinované. Podle mě příliš roztříštěné.Zkusím ještě jeden díl, pokud bude v knihovně. Obludná mašinérie, před kterou není úniku. Něco mi to připomíná v naší současnosti.

Lulu13
05.05.2019 4 z 5

Najslabší diel celej série, zároveň jediný, kde ma samotný prípad vyšetrovania veľmi nebavil.... Dejová línia okolo vyšetrovacieho tímu a vývoju jeho postáv naopak opäť skvelá. Záver klasicky nažhaví na ďalší diel.

kachis
26.04.2019 4 z 5

Tento příběh mě úplně nenadchl, ale Sebastian se na čtyři hvězdičky vynasnažil. :)

veronika_m
21.04.2019 3 z 5

Na mě trochu působila, jako by napsaná do počtu a zápletka byla prekombinovana

Reacher
25.03.2019 4 z 5

Další případ pro Torkela a jeho tým, který ze začátku vypadá na téměř nerozluštitelnou záhadu. Do toho Sebastianovy intriky, kterých se dopouští, aby mohl být na blízku své domnělé dceři. Opět výborné čtení, při kterém máte pocit, že kriminalisté nejsou žádní neuvěřitelní supermani, nýbrž velmi schopní lidé, kteří jsou schopni vyřešit zapeklité případy hlavně díky týmové práci.
Dle mého se jedná o velmi vyrovnanou sérii severské krimi, která nepodléhá žádným klišé a dost dobře se čte.

1amu
19.01.2019 2 z 5

Nadšení z první přečtené knihy (Učedník) pominulo. Toto byla má třetí kniha a jsem hluboce zklamán. Autoři se dostali do fáze, kde si neví rady, jak se dostat z "hatláma-patláma", které vytvořili . 467 stránek je zbytečných, stačila by třetina. Jediné řešení : odložím Sebastiana Bergmana na neurčito. Samozřejmě souhlasím s hodnotiteli, kteř dávají maximálně 3* a níže.

harena
11.01.2019 5 z 5

Naprosto skvělý i třetí díl série se Sebastianem, inteligentním, ale často arogantním psychologem. V tomto díle je velké plus, že se víc rozvíjí vztahy mezi hlavními postavami, pátrání svižně běží, žádné zbytečné morbidní a brutální scény a přesto napětí až do poslední stránky. Opět otevřený konec, ale mě už v knihovně čeká další díl. Doporučuji číst postupně, pak nebudete zmateni jmény, jako někteří čtenáři.

berila
14.12.2018 2 z 5

Tohle byla zatím nejslabší kniha z celé série. A ten Sebastian - nemám slov, ten mi tedy leze silně na nervy.