Aréna smrti

Aréna smrti
https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/34595/mid_arena-smrti-3CF-34595.jpg 5 6674 6674

Vítězství znamená slávu a bohatství. Prohra znamená jistou smrt. Hladové hry začínají… Dokázali byste přežít v divočině, když se všichni snaží o to, abyste nespatřili další úsvit? V troskách země, kdysi známé jako Severní Amerika, se rozkládá Panem s nablýskaným hlavním městem Kapitolem a dvanácti okolními kraji. Kapitol jim vládne krutou a tvrdou rukou a udržuje si jejich poslušnost tím, že je nutí, aby každý rok vysílaly jednoho chlapce a jednu dívku ve věku mezi dvanácti a osmnácti lety jako účastníky Hladových her – boje na život a na smrt živě přenášeného televizí. Šestnáctiletá Katniss Everdeenová, která bydlí sama se svou matkou a mladší sestrou, považuje účast ve hrách za rozsudek smrti, když se nabízí jako dobrovolnice, aby nahradila svou sestru, jejíž jméno bylo vylosováno pro letošní ročník. Katniss se ale už v minulosti ocitla na pokraji smrti – a je odbornicí na přežití. Aniž by chtěla, stává se soutěžící. Má-li však vyhrát, musí učinit řadu rozhodnutí, která staví přežití proti lidskosti a život proti lásce. Uznávaná spisovatelka Suzanne Collinsová, autorka Underworld Chronicles z žebříčku bestsellerů New York Times, představuje napínavé i filozofické, dobrodružné i romantické dílo zasazené do budoucnosti se zneklidňujícími paralelami k naší současnosti.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Fragment (ČR)

The Hunger Games, 2008

katka639
28.03.2018 5 z 5

Peeta s Katniss jsou moje nejoblíbenější dvojice vůbec. Kniha a myslím, že i celá série se nyní zařadila k mým nejoblíbenějším. Rozhodně doporučuji.

Snehulajn
25.03.2018 5 z 5

Celou dobu jsem četla knížky, které jsme museli a já je moc nevnímala. Do té doby jsem hledala nějaký žánr, který by mě bavil. Ale zjistila jsem, že mě baví číst skoro vše a dokážu se do toho vžít.
Toto byla moje první knížka, kterou jsem si přečetla hned několikrát a zatim mě ani jednou neomrzela. Děkuji za tuto možnost.

Gagarinuvbratr
15.03.2018 4 z 5

Aj keď je to skôr rozprávka, tak sa to čítať dalo. Katniss je fajn pekná baba, ktorá sa vie oháňať aj lukom, za čo má u mňa plus body. Jediné, čo ma na knihe sralo, bol ten ľúbostný trojuholník, ale aj tak ma bavila.

HDosoudilová
13.03.2018 5 z 5

Žánr sci-fi v podstatě nečtu, ale už jsem o této knize slyšela tolik, že jsem se rozhodla ji zkusit. Ovšem nečekala jsem, že mě to bude tak bavit. Možná právě proto, že jsem od knihy nic nečekala. Je tedy smutné a absurdní, že takové příběhy baví tolik lidí. Přece jen mi nepřijde normální, aby mládež četla příběh o tom, jak se mladí lidé mezi sebou vraždí. Není potom divu, kam ten svět spěje. Asi možná proto jsem zvědavá na další díl.

Nomia
09.03.2018 4 z 5

Nestydím se za to a přiznávám, že Hunger Games mě neskutečně bavilo. Od první do poslední stránky. Už je to řadu let od doby, co jsem četla první díl a stejně bych byla schopná jej z fleku odvyprávět. Natolik kniha upoutá.

Výborný napínavý příběh, kterému nechybí akce, napětí, zajímavé zvraty, ale i přátelství a láska. Opravdu vydařená fantasy s výborně vystavěným světem, nápad s jednotlivými kraji byl zajímavý a velmi dobře popsaný.

Na Hunger Games hlavně oceňuji vedlejší postavy, které byly obzvlášť vydařené, charismatické a dodávaly celému příběhu neuvěřitelnou šťávu. Právě postavy jako Haymitch, Cinna, Johanna a Finnick skvěle celý příběh dotvářely. Jsem ráda, že je autorka neodbyla a krásně je vylíčila, každá z postav si nesla svůj příběh, svou historii.

Téhle sérii dokonce odpustím i klišé v podobě milostného trojúhelníku. Byla by velká škoda celou sérii zavrhovat a dívat se na ní skrz prsty, jen kvůli tomu, že ze z ní stal fenomén mezi mladšími ročníky (především díky filmu), nebo ji mylně považovat pouze za slaboduchou červenou knihovnu.

Hunger Games má hodně co nabídnout, ať už skvělé postavy, zajímavý svět nebo pořádnou dávku akce a napětí.

Emmely201
05.03.2018 5 z 5

Jednoduše miluju tuhle knihu. Pro mě velice čtive napsáno.

Banny_L
01.03.2018 5 z 5

Ano..pro náctileté, ale..i já jsem si to ve svém věku zamilovala :).

blonďatá.luc
01.03.2018 5 z 5

Tak dlouho jsem knize odolávala a teď to přišlo - přečetla jsem ji. Nedala se odložit ani na moment, byla bravurně napsaná (snad ani slovo navíc) a její tempo gradovalo s každou stránkou (proto se začátek, minimálně pro mě, táhl). Nemůžu se ale dočkat dalšího dílu! P.S. jsem věrná fanynka Peeta ♥

anna246
20.02.2018 5 z 5

Knihu jsem přečetla po tom, co jsem viděla film, ale i tak to pro mě bylo jedno z nejlepších čtení v životě (pro dvanáctiletou mě)
A do dneška si stojím za tím, že to je nejlepší young adult fantasy kniha.

MorriconeTheGod
13.02.2018 4 z 5

Kniha je chytlavá a čtivá. Trochu mě akorát obtěžoval paskvilní přítomný čas, ve kterém to bylo psané. Přidával tomu sice na dramatičnosti - to je fakt, ale tahal mě za uši a neustále mě vytrhoval z děje. V angličtině to působí možná přirozeně, ale v češtině se to podle mě hodí spíš pro nějaké omezené pasáže, kde je třeba vzbudit maximální napětí, ne pro celý román.

Ze začátku mě docela sr.l i charakter hlavní hrdinky. Autorka ale dobře věděla, kde přitopit pod kotlem, kde se zdržet a kde to prosvištět - žádné nekonečné nimrání v popisování daného světa, jak bývá u fantasy a sci-fi často zvykem - pěkně z rychlíku a věnovat se velice podrobně příběhu a akci. Je to koneckonců kniha pro děti a mladé a ty by sotva uhranula nějakými politickými rozbory.

Za mě teda slušná akce, která sice nemá žádný velký potenciál nebo hodnotu, ale na pár hodin vás naprosto strhne.

Ajda300
12.02.2018 5 z 5

Skvělá napínavá kniha. Autorka má svůj vlastní styl. Nic podobně zformulovaného jsem ještě nečetla. Všem doporučuji!

DoDidDone
03.02.2018 4 z 5

Já jdu zase proti proudu…jako snad vždycky a se vším. :D Bohužel nejsem z knihy tak odvázaný jako většina a vůbec netuším, jestli se mám pouštět do dalších dílů, protože mě tolik nezaujala a v několika místech jsem nadzdvihával obočí s tím, co to tam dělá a proč se o tom píše. Hlavně tedy konec. Ten mi vůbec nesedl. Nechce se mi dávat méně než 4 hvězdičky, protože příběh je propracovaný, ale asi to úplně nefunguje pro mě.

(Skalní fanoušci, prosím, nekamenujte mě za to :D).

Katniss – hlavní postava knihy a vypravěčka – mi byla sympatická, sedla mi. Obětovala se pro svoji sestru, ihned si získala mé sympatie a předváděla spoustu dobrých kousků v aréně. Svět je vylíčený perfektně – jak jsem již napsal – je propracovaný a originální. Nevím, jak vypadá film, ale už samotné čtení je dostatečně popisné, abyste si vše představili prostředí a cítili hutnou atmosféru a dost velkou možnost smrti. Ani jsem nečekal, že v knize bude tolik napětí. Hlavně druhá část pro mě byla nejlepší. Děj se posouval rychle, autorka píše velice čtivě. (Tady sepisuji všechna pozitiva, která mě napadly. Je jich dost a většina knihy se mi líbila ;))

Jenže ta třetí část… No tedy, tam to alespoň pro mě šlo úplně z kopce. Nechci spoilerovat, ale připadala mi trochu k smíchu. Konec je otevřený, ihned nutí otevřít další knihu, ale já – pokud někdy pokračování budu číst – si dám od série pauzu, protože mě poslední část docela otrávila. Chápu, že cílová skupina jsou teenageři, ale no…komu tím kdo prospěl?

AllyKumari
02.02.2018 5 z 5

Ačkoliv jsem viděla filmy a nic v knize pro mne tak nebylo překvapením, nedokázala jsem ji odložit a zhltla ji během tří dnů. Kvalitní YA.

krausmary
31.01.2018 5 z 5

Kniha mě bavila, byla poutavá od začátku do konce a v podstatě jsem jí zhltla na jeden nádech. Určitě doporučuji :)

vivalamuff
25.01.2018 5 z 5

Třebaže nejsem cílová skupina, moc mě to bavilo. Nejlepší část se odehrává v aréně... rozhodně si přečtu pokračování.

Radusak
22.01.2018 4 z 5

Kniha není vůbec špatná. Bavila mě od začátku do konce.

Linda007
10.01.2018 5 z 5

První díl je nejlepší z celé série. Hlavní hrdinka je otravná, ale zbytek postav je fajn.

Vesmich
04.01.2018 5 z 5

V některých případech je mi trochu záhadou, proč se příběh stane takovým fenoménem. V tomto případě se žádná záhada nekoná. Dospívající lidé v roli zástupných obětí, boj, vzdor, hlad a předurčenost. Hry, ve kterých není místo pro druhé místo. Dívka dost stará na práci a shánění potravy pro rodinu, na smrt a utrpení, ale ne na lásku. Kontrast mezi životními podmínkami vyvolených a těch ostatních. Příběh má potřebný rytmus a spád, chvíli se řítí dopředu, aby se zastavil ve strnulé nehybnosti a zase uháněl dál. Všechno vyvážené – v naléhavosti, bolesti, radosti – kontrast mezi dny hladu, kdy je třeba žvýkat listy máty, anebo vůbec nic a dny hojnosti, kdy je potřeba se nacpat k prasknutí dušeným jehněčím a rýží a ovocem a vším, co se nabízí. A ta tyranie podaná tak, aby jí dospívající čtenář rozuměl a uměl se na ní naštvat a chtít vzdorovat, ale stále zůstalo dost prostoru pro strach. Když už ne o sebe, tak alespoň o všechny blízké. Já knihu mezi doporučenou četbu rozhodně zařadím.

TomTomis
02.01.2018 3 z 5

Kniha se mi docela líbila. Jen jsem zjistl, že na tyhle poněkud akční knížky asi nejsem. Nečekal jsem moc, proto mě to nijak nepřekvapilo. Šlo až na výjimky o to, co má kdo na sobě, kdo koho zabil a nezabil. Místy nějaké to zamyšlení. Teď si dám pauzu před druhým dílem, pokud se tedy do něj mám vůbec pustit:)

heyitsronnie
27.12.2017 5 z 5

Když v roce 2012 vyšel film Hunger Games, okamžitě jsem se do něj zamilovala. Během čekání na druhý díl jsem si potřebovala toto čekání nějak zkrátit. Další den jsem běžela do knihovny a první díl si tam půjčila. Nadchla mě. Přesto, že nejsem fanoušek knih, kterou jsem psané v přítomném čase, nějak jsem to překousla. Dle mého je film Hunger Games jedním z nejpodobnějších své knižní předloze. Mluvím samozřejmě hlavně o prvním díle. Doteď si pamatuji, jak jsem se do knihy zabrala, že jsem jednou cestou domů nechtěla vystoupit z metra (bydlím téměř na konečné trasy C) a prostě jsem jela na opačnou konečnou a zpátky, jen abych si mohla číst.