Síla vzdoru

Síla vzdoru
https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/213732/bmid_sila-vzdoru-fgH-213732.jpeg 4 5179 5179

Katniss Everdeenová, dívka v plamenech, přežila, ale její domov byl zničen. Hurikán unikl. Katnissina rodina je v bezpečí. Peetu zajal Kapitol. Třináctý kraj skutečně existuje. Vypuklo povstání. Katniss záměrně zachránili z arény krutých a krvavých čtvrtoher a bez jejího vědomí ji už před dlouhou dobou zapojili do revoluce. Třináctý kraj vystupuje ze stínů a plánuje svrhnout Kapitol. Zdá se, že všichni o pečlivě připraveném plánu vědí – s výjimkou Katniss. Úspěch povstání závisí na její ochotě stát se pěšákem, přijmout odpovědnost za nespočetné životy a změnit budoucnost Panemu. Kvůli tomu musí odsunout stranou svoji zlost i nedůvěru. Musí se stát symbolem revoluce – bez ohledu na to, že cena může být hodně vysoká.... celý text

Literatura světová Sci-fi Pro děti a mládež
Vydáno: , Fragment (ČR)

The Hunger Games: Mockingjay, 2010

LittleMonste
02.07.2014 4 z 5

(SPOILER) Tolik rozporuplných emocí...nemůžu se zbavit dojmu, že to mělo dopadnout jinak. *SPOILER* Mé oblíbené postavy buď zemřely nebo nedostali prostor, aby se víc projevily. Byl jsem zvědavý na to jak na mě kniha zapůsobí, protože je to jediný díl, který jsem dřív četl a opravdu lituji toho, že Arénu smrti a Vražednou pomstu jsem viděl prvně na pláně.
Hodnocení - 79%
Přečteno - 1x

Knihoholka:'33
01.07.2014 5 z 5

Absolutně jsem to nečekala. Vůbec. Knížka je tak perfektně napsaná, a každá kapitola končí nepředvídatelně a vy musíte číst pořád dál a dál... Škoda jen, že vždy zemře nějaká moje oblíbená postava. VŽDYCKY! Na konci knížky jsem ani neviděla písmena, protože jsem měla zaslzené oči. Není to žádný slaďák. Suzanne mě vždy nějak překvapila.

k8jj
30.06.2014 3 z 5

První a druhý díl mě naprosto fascinoval a nebýt malých drobností byly by to dokonalé knihy. Pak však přišel třetí díl na který jsem se těšila ze všeho nejvíc. No co mohu dodat. Ze začátku jsem měla pocit jakože nečtu tu správnou knihu, že to musí být omyl, jelikož tak nudný začátek jsem v životě ještě nečetla zvláště oproti předchozím dílům které mě upoutaly velice. Knihu jsem odložila a radši si vzala do ruky jinou. Pak mě však přepadl pocit že tu knihu musím dočist. Nejmín do půlky jsem měla nutkáni tu knihu odložit a však pak nastal zvrat a já se do ní tak vžila a četla a četla..... , než přišel závěr . Ten závěr mě tak přimrazil na židli , že to až nebylo věru hodné. Takže 3* za poutavou část děje a mínus 2* za hrozný začátek a nepřehledný, trochu matoucí závěr. Jinak jako trilogie se mi to líbilo velmi, avšak první dva díly určitě řadím mezi mé oblíbené, ty si klidně přečtu znova. Ten třetí bohužel už ne.

Cacolinka
29.06.2014 4 z 5

(SPOILER) Kvůli poslednímu dílu jsem musela poopravit hodnocení předchozích dvou. Síla vzdoru se mi totiž ze všech dílů líbila nejvíc (pětku ale nemohla dostat, tu mám rezervovanou pro bezkonkurenční geniální knížky, kterým není co vytknout). A ten fakt, že se mi ten poslední díl líbil nejvíc, snad dokazuje jen to, že jsem na čtení Hunger Games přece jen trošku stará.

Spoilers:
Oslavovala jsem hlavně totiž to, že je konec těm sentimentálním vyznání lásky, které se od Katniss odrážely jak tenisové míčky od stěny a to její věčné: ne nesmím milovat a nemiluju Peetu ani Gala, ale musím je oba zachránit, protože oni milují mě...nebo ať už byl její motiv jakýkoli. Působením Kapitolu se z Peety stal konečně normální člověk a ne poprvé zamilovaný puberťák (až na tu věc s tím jak chtěl zabít Katniss, to si mohl odpustit). Gale konečně odhaluje pravou podstatu lásky, které je Katniss asi jen, v té době, schopna ("Vybere si toho bez kterého nebude moct přežít.")
Na konec musím ještě pochválit konec: žádný uhozený "a žili šťastně až do konce" s jízdou na koních do západu slunce, ale stav, který následuje asi po každé válce: zničené životní přátelství mezi Katniss a Galem (to přece nezničil ani románek Katniss s Peetou) a zničení rodiny Everdeen. Přitom záchrana její rodiny a Gala byla hlavní motivace, proč se Katniss vůbec do toho celého nechala namočit a stala se hlavní tváří celé té revoluce, myslela si, že až tu válku vyhrajou, tak bude všechno jako předtím než umřel její otec. Ale tak to prostě ve válkách nechodí.

Kyta
28.06.2014 5 z 5

Závěrečný díl trilogie byl skvělý. :)
Tenhle díl není ani o trochu slabší než ty dva předchozí. Je spíš jiný, a to v tom, že už se tady jedná o tu rozhodující válku o Panem, je zde jiné prostředí a neodehrávají se tu Hladové hry. Nechybí ale další boj o přežití - i když jiný, než jaký jsme doposud četli. Tohle asi jiné čtenáře dovádí k tomu, aby tento díl kritizovali. Mně se ale neskutečně líbil!!
Z celé trilogie jsem u tohohle dílu pocítila asi nejvíc emocí... V jednu chvíli jsem brečela, potom zase litovala, nenáviděla, strachovala - a to vše díky tomu, jak je kniha napínavá a čtivá. Autorka věděla, jak si udržet své čtenáře, protože při každém ukončení kapitoly jsem v sobě nenašla odvahu knihu zavřít; nutí vás otáčet stránky dál a dál, dokud nedočtete poslední stránku. To samé se dělo u zakončení dvou předchozích dílů. Docela mi bylo líto smrtí některých z hlavních postav - to dokazuje, že ne všechno dopadá dobře. Líbilo se mi zakončení celé trilogie, i když bylo trochu rychlé a pro někoho očekávané (pro mě taky dost emocionální), každopádně mě stejně okouzlil a nemohla jsem v sobě udržet slzy. Hlavně celkové zakončení nutí čtenáře pořádně se nad celým příběhem zamyslet.
Musela bych se opakovat, kdybych napsala, jak je každý díl HG úžasný a originální, ale já si celou trilogii prostě nemůžu vynachválit. Hunger Games rozhodně stojí za přečtení!! :)

Děkuji autorce za tak skvělou, originální, nápaditou sérii a za úžasný požitek z jejích knih, který jsem zatím u žádné jiné nepocítila!! :)

vikimi
26.06.2014 1 z 5

Řekla bych, že třetí díl by být raději neměl anebo by ten konec neměl být tak uchvátaný a pro mé čtenářské oči chaotický, neuspořádaný a hlavně divný.
Najednou jsem Katniss nerozuměla, nerozuměla jsem její krutosti týkající se Snowovi vnučky, nerozuměla jsem celkovému jejímu vystoupení a tomu obléhání Kapitolu. Všechno to bylo až příliš nereálná na to, abych si to užila, nevěřila jsem tomu.
Pokud si někdy přečtu HG znovu, tak I.díl a II.díl, ale k trojce se vracet nebudu.

fons
25.06.2014 5 z 5

Možná to není úplně na pět hvězdiček, ale když vás nějaký příběh připoutá natolik, že na konci každé kapitoly i přes volání jiné práce prostě knihu nezavřete a hltavě otáčíte stránky dál, nejde hodnotit jinak. A není to případ jen trojky, bylo tomu tak u všech dílů. Síla vzdoru je v opozici k předešlým dílům daleko niternější a svým způsobem i komornější. Je to prakticky psychologický dodatek k uplynulým událostem, jenž v klaustrofobickém kabátu ústí k tomu finále, které ale ani zdaleka není tak opulentní a velkolepé, jak si ho většina představuje. Jde doopravdy zejména o pocity a v mnoha myšlenkových postupech začne hlavní postava čtenáře i odpuzovat, ale všudypřítomná revoluce a nekončící hrozba smrti je prostě natolik propracovaná a realistická, že série je tímto minimalistickým pojetím zakončena důstojně a každá správná citlivá duše bude mít nějaký ten den o čem přemýšlet.
I napotřetí mě to neskutečně bavilo, tempo čtení nepolevilo a můj vztah k postavám je teď už zcela nesmazatelný. Neoznačuji se za žádného „milovníka knih pro dospívající“, mám totiž názor, že celá série do téhle škatulky s pošramocenou pověstí nepatří. A i kdyby tomu tak bylo, tak co, čtu zejména pro to, abych se bavil, abych něco pociťoval a abych se ocitl mimo naší realitu – a to se Hunger Games povedlo na jedničku!
Takže, slečno, paní, cokoliv Collinsová, už potřetí tleskám a děkuju za neskutečně silný a intenzivní literární zážitek, který možná čerpá z již existujících motivů, ale to nic nemění na tom, že má knihovna obsahuje další drogu, kterou si budu muset v určitých časových intervalech opakovaně dávkovat a svoji závislost tak nadále prohlubovat!

kroftik
20.06.2014 2 z 5

Tak to shrnu... Jednička ok, dvojka dejme tomu a trojka? Peklo :-) Ne, trošku přeháním, ale jednoduše to nebyl to můj šálek kávy. Upřímně jsem knihu dočetla jen díky předešlým dvěma dílům, abych měla trilogii kompletní a narovinu... dalo mi to sakra práci.

Linu
17.06.2014 4 z 5

Knihu jsem nejdříve četla jenom proto, abych věděla, jak to dopadne, protože jsem viděla filmy a opravdu se mi nechtělo čekat do roku x až se filmaři laskavě rozhoupají :-D. A také jsem byla neskutečně zvědavá :-D...
Poté jsem se ale do knihy začetla a mohu říct, že čtení knihy rozhodně nelituju!! Kniha byla hrozně hezká, nedalo se od ní odtrhnout. Stále jsem musela číst a číst :-D. Někdy jsem i brečela... Co dodat? Mohu jedině doporučit.

kuceju
17.06.2014 4 z 5

Filatov: naprosto souhlasím.

Kamiiik
12.06.2014 5 z 5

Nesouhlasím s některými komentáři, že tohle není dobrý díl. Sice to mělo pomalý rozjezd, ale druhou půlku jsem úplně hltala, měla jsem jí přečtenou nejrychleji z trilogie. Možná to je nejslabší díl, ale pořád parádní.

Misa25
10.06.2014 5 z 5

Knihy Hunger Games se mi velice líbily, takže jsem se těšila i na filmové zpracování.....a byla jsem naprosto zklamaná....takže za mě knihy super, filmy ani náhodou :D

Filatov
05.06.2014 4 z 5

Trilogie má bohužel sestupnou tendenci. Místo vrcholu a epického zakončení se mi zdá, že autorce dochází dech a začíná "mlít z posledního" jak se říká. Knihu jsem také dočetl jen ze setrvačnosti. Za mě bych se klidně spokojil jen s dvěma díly a třetí bych vynechal. Tady to autorka nezvládla a s finále si měla poradit úplně jinak.

Đominica
04.06.2014 2 z 5

Druhý díl se mi líbil v rámci možností asi nejvíce. Ale tento třetí .. skoro jsem se nutila k dočtení. Připadalo mi už, že to je akorát o tom, jak Katniss magoří. Už jsem někde tady četla komentář, že kniha má větší potenciál, než který byl využit a můžu jenom souhlasit .. :)

Lenka.Vílka
04.06.2014 5 z 5

Mam rada posledni dily serii (bud to predesle knihy zabije nebo jeste vyzvedne). V tomto pripade se zadne vrazdeni nekonalo. Jsem rada, ze jsem cetla...

Tinulka528
27.05.2014 5 z 5

Úžasná knížka, byla jsem velmi překvapená. Moc se mi líbila. Těším se na film, ale knížka je vždy lepší tak uvidíme,jestli tentokrát taky.

mdracek
26.05.2014 3 z 5

Třetí díl mě bavil asi nejméně, dobrý byl hlavně ten konec, který se ale dal očekávat už od začátku. Jinak mi přišlo že většinu knihy bojují, střílí po sobě a umírají - nejspíš šlo o náznak arény, mě to moc nezaujalo.
Pro mě celkově určitě nejhorší z trilogie, to je ale jen subjektivní pocit....

creckx
19.05.2014 4 z 5

Z třetí knihy si pamatuji jen natáčení krátkých motivačních filmů a hlavně absolutně zmršený konec. Nejde mi ani tak o to, jak všechno dopadlo, proti tomu nic nemám, ale o tak propálenou příležitost, když se Katniss setkala se Snowem. Ještě než k tomu vůbec mohlo dojít jsem věděl, že tohle setkání na konci proběhne a čeho jsem se dočkal? Dvou stránek absolutně plytkého dialogu a dál nic.

Kate S.
18.05.2014 5 z 5

Viděla jsem 1. a 2. díl zfilmovaný a do třetího dílu v knižní podobě jsem se pustila z nedočkavosti. A musím říct že je to ÚŽASNÁ kniha! Hned jsem si pořídila první i druhý díl a už se těším až se do nich začtu! Doporučuji!

alzbeta3954
17.05.2014

Musím říct, že ta kniha je prostě úžasná. Nechybí v ní emoce, překvapení, napětí, zvraty... Podle mě je prostě bezchybná a doporučuji ji všem čtenářům fantasi románů.