Síla vzdoru

Síla vzdoru
https://www.databazeknih.cz/img/books/71_/71087/bmid_hunger-games-sila-vzdoru-71087.jpg 4 5113 5113

Katniss Everdeenová, dívka v plamenech, přežila, ale její domov byl zničen. Hurikán unikl. Katnissina rodina je v bezpečí. Peetu zajal Kapitol. Třináctý kraj skutečně existuje. Vypuklo povstání. Katniss záměrně zachránili z arény krutých a krvavých čtvrtoher a bez jejího vědomí ji už před dlouhou dobou zapojili do revoluce. Třináctý kraj vystupuje ze stínů a plánuje svrhnout Kapitol. Zdá se, že všichni o pečlivě připraveném plánu vědí – s výjimkou Katniss. Úspěch povstání závisí na její ochotě stát se pěšákem, přijmout odpovědnost za nespočetné životy a změnit budoucnost Panemu. Kvůli tomu musí odsunout stranou svoji zlost i nedůvěru. Musí se stát symbolem revoluce – bez ohledu na to, že cena může být hodně vysoká.... celý text

Literatura světová Sci-fi Pro děti a mládež
Vydáno: , Fragment (ČR)

The Hunger Games: Mockingjay , 2010

Mruskulka
19.01.2016 5 z 5

Poslední díl série se mi zdál nejslabší, přesto uděluji plný počet hvězdiček. Kniha se četla sama. Některá smrt mě překvapila, nebudu prozrazovat. Vystižení Katniss jako psychicky narušené holky je geniální, kdo by se po takových zážitcích nesložil, že? Epilog se mi ale absolutně nelíbil. Mohlo to skončit jinak než klasikou.... Knížky si ale určitě za pár let s radostí přečtu znovu :-)

JirkaDitt
10.01.2016 3 z 5

(SPOILER) Celá série Hunger Games za mnou :)

I když musím uznat, že pro mě byl poslední díl téhle série nejslabší, zaslouží si i přes to velkou chválu za uspokojivý konec. Celá série je jedním slovem GENIÁLNÍ. Skvělý nápad, propracované detaily, neuvěřitelné zvraty a dynamický děj. Sice mi tam hodně vadila smrt Finnicka, ale co se dá dělat no... Kdyby nás v knížkách něco nenasralo, nebylo by to ono :D Tomuhle dílu dávám sice jen tři hvězdičky, ale celá série jak komplet je určitě za pět :))

feex8
07.01.2016 4 z 5

Tato kniha sa mi z celej trojice pacila asi najviac.
Mozno to bude aj tym, ze som po predchadzajucich dvoch dieloch vysoku uroven necakala. Autorka stale nevie namet prepracovat tak, ako by sa ziadalo, stale nevyuziva potencial pribehu, na rozdiel od predchadzajucich dielov sa mi ale viac pacil popis interpersonalnych vztahov.

Moje hodnotenie: 73%

Bustedka
03.01.2016

Třetí díl nejslabší, i tak však se klaním nad výsledným dílem. Čtivé, napínavé, ale lehce s předpokládáným koncem

myselin007
03.01.2016 4 z 5

(SPOILER) Konec strhující trilogie, musím jen vytknout malinko klišé konec, ala Harry Potter, ale muselo to být chápu. Všechny díly do sebe zapadly a úžasně navazovaly. Konec s prezidentkou byl dokonalý, a bláznivá Kathiss a vyšinutý Peeta byli dokonalý pár.

Aingeal
31.12.2015 4 z 5

Nemohu než souhlasit s předešlými komentáři - úžasná trilogie, skvěle napsaná, od čtení se prakticky nelze odtrhnout :) (takže se čtením začněte teprve, až budete mít na stole plnou láhev pití a spoustu jídla, protože ani hlad a žízeň vás později nepřinutí vstát :D).
Třetí díl byl tak trochu nejslabším článkem série, ale i tak ji důstojně zakončil. Co se týká konce, tak nějak jsem to čekala a nebyla moc překvapená; ne že by to mě samotnou úplně potěšilo, cítila jsem to jinak, na druhou stranu Katnissinu volbu jsem chápala.
Jinak filmy se mi líbily všechny, dobře vystihovaly knihu a i herecké obsazení je na jedničku.
K Hunger games se každopádně určitě ještě někdy vrátím :), ty knihy za to stojí!

Xena011
30.12.2015 5 z 5

Myslím, že stačí jedno slovo na vyjádření celé knížky, byť i celé trilogie: NÁDHERA. Všechny knížky měly propracovaný děj a číšilo z nich plno napětí. Já se nejvíc vždy těším na konec, který mě pokaždé u jakékoliv knížky dostane. Zde mi přišel trošku divný a ne příliš vypracovaný a objasněný, nicméně takové ty hlavní věci se nakonec dozvídáme. Přesto se mi líbil, ale byl opravdu dost krátký a stručný. (Mrzelo mě, že hlavně o Hurikánovi, matce a dalších hlavních postavách, se na konci dozvídáme jen okrajově a dál už jejich život není rozebrán, což by za větší zmínku rozhodně stálo. Libilo se mi i zakončení vztahu s kočkou.) Dost se mi líbilo, že bylo vysvětleno, proč si vybrala nakonec onoho chlapce, i když toho druhého mě bylo zase líto, protože jsem si oblíbila oba.

Jednotlivé filmy se obsahově téměř podobaly knize, až na nějaké menší detaily, a přišly mi také velice zdařilé. (Narozdíl od Divergence a dalších dílů, které se od knihy už celkem značně odlišují). Moje oblíbené postavy (Katniss, Peeta, Hurikán, Finnick, Cinna) už lépe ztvárnit nemohli. Jen mě mrzí, že na konci není poznat, že Katniss s Peetou a Haymitchem vytvořili knihu všech nezapomenutelných osob.

Dudunka
22.12.2015 5 z 5

Krásné napínavé zakončení trilogie

Kamdar
12.12.2015

Ač jsem tento díl dočetl sotva před měsícem, moc si toho nepamatuji (takže asi tak).
Děj je po většinu knihy jednotvárný, jen sem tam zpestřený nějakou zbytečnou epizodou. Konec je jako u předchozího dílu zbytečně složitý, a snaží se svou akčností vše dohnat.
Jako by si autorka uvědomila, že se doposud vlastně nic podstatného neudálo.
Epilogem je, jak už tomu tak bývá, obligátní klišé ve stylu "a žili šťastně až do smrti".
Nejzajímavější na celé knize byla nejspíš nejistota, s kým se nakonec Katniss dá dohromady.

Dinosaur
16.11.2015 4 z 5

(8/10) (Komentář obsahuje lehčí spoilery)

Ač jsem u prvního dílu psal, že je na knize znát, že je spíše pro teenagery, tak jsem si už ve druhém díle všiml, že série trochu "dospívá" a nutí i k zamyšlení. Líbilo se mi i to, že Katniss musela být ke své roli tak trochu "dokopána" a že si stála za tím, že si stanoví určité podmínky (na druhou stranu nechápu, proč by v případě výhry měli trestat Peetu a další, kteří jsou jen dalšími oběťmi Kapitolu i přesto, že jsou proti povstání... přičemž myslím proti jako "proti" - jen aby si zachránili krk). Zkrátka, stejně jako Katniss mi Třináctý kraj nebyl zrovna sympatický, respektive ti, co mu veleli. Konec jsem možná čekal trochu "bombastičtější" (nebo jak to říct), ale jinak spokojenost a opět přečteno během jednoho dne. (7. 6. 2015)

tolrem
30.10.2015 4 z 5

První díl - originální, druhý- méně originální, nicméně dobrý. A třetí? Čtivý jako předchozí, ale pomalý děj. Čekala jsem něco víc. Katniss mi byla od jedničky protivná, ale zároveň jsem ji respektovala a bylo mi jí líto. Hurikána a Coinovou jsem nesnášela. Bylo mi líto padlých postav. Jenže ten konec. Na konci jsem Katniss tak nějak porozuměla.

Franklin
19.10.2015 4 z 5

Skvělé finále knižní serie, plné zvratů a s nečekaným koncem.

Markouš
18.10.2015 5 z 5

Poslední díl byl sice z celé série pro mě nejslabší, ale stejně mu dám 5* Kniha na mě silně zapůsobila, a když jsem ji dočetla, nechtěla jsem se vrátit do reality, i když je o trochu lepší jak ta v knize. (Ale kdo ví jak to bude za pár let). Super série

Kao
16.10.2015 5 z 5

Třetí díl jsem dočetla o půl jedenácté večer, protože i přes všechny snahy přemluvit se a jít spát jsem to prostě nevydržela a musela jsem vědět jak to dopadne... :D Chápu, že některým může přijít, že se v Katniss nevyznali, a že to bylo divné když měla pořád depky, apod.,ale nedokážu si sebe představit na jejím místě:D dělat taková rozhodnutí,.... a proto se mi i líbilo jak se v některých situacích zachovala a přišlo mi tím i dost reálné, že byla na konci knihy v takovém stavu když viděla umírat tolik blízkých lidí... Každopádně se těším na 2. část filmu a doufám, že mě nezklamou:D

Pralev
10.10.2015 odpad!

Je mi jasné, že tenhle komentář asi moc liků nezíská, protože takových pitomců jako já, kterým se nelíbí druhý díl a přesto jdou číst díl třetí, zřejmě příliš po světě neběhá. Ještě tak do poloviny knihy jsem si myslel, že jí tu jednu hvězdu dám, přece jen to bylo přesně o ten jeden stupínek lepší než zoufalá dvojka. Posledních asi 100 stran, ve kterých autorka absolutně ulítla, však moje hodnocení srazilo na nejnižší mez.

Jak Sílu vzdoru popsat? Představte si, že si přečtete Dunu a 1984 a rozhodnete se inspirovat se nimi k zakončení své trilogie. Je tu však několik problémů: 1) Na rozdíl od Herberta a Orwella neumíte psát. 2) Cítíte při psaní nutkavou potřebu každou chvíli popisovat, v čem jsou postavy oblečené. Nejlépe uprostřed vzácných napínavých okamžiků. 3) Nakousnete na začátku knihy poměrně zajímavé myšlenky (např. že válka mezi Kapitolem a rebely probíhá spíš pomocí médií než kulek nebo že rebelové nejsou o nic lepší než ti, proti kterým se vzbouřili), ale nejste schopni je jakkoli rozvinout, jít do hloubky, prostě je necháte záhy být a místo toho se soustředíte na dementní milostný trojúhelník, který byl tou nejhloupější, nejnudnější, nejotravnější a nejneuvěřitelnější věcí v celé trilogii. 4) Máte 3 editory (!), kteří po vás knihu čtou, ale jsou stejně neschopní jako vy a neupozorní vás na spoustu logických chyb (např. když v jednom odstavci napíšete, že Peeta dostal místo slepých nábojů ostré, a v následujícím odstavci řeknete, že Peeta je v celé skupině jediný neozbrojený).

Už nikdy nechci číst něco takhle hloupého.

Hoshi
06.10.2015 5 z 5

Dívám se na obálku s reprodrozdem a dopředu vím, že dneska nebudu mít klidné spaní - posledních pár kapitol budu ve svém snovém království prožívat spolu s Katniss. Už teď se mi nechce do postele.
Ano, čtete správně. Už dopředu vím, že se mi o tom bude zdát. Perou se ve mně emoce - mám se usmívat nad tím, jak si Katniss vybrala a jak to dopadlo? Nebo mi mají téct slzy nad ztrátou méně oblíbených hrdinů? Nevím, nemohu se rozhodnout... Každopádně jsem nadšená už jen ze samotné četby celé trilogie a za mně dávám 5*

tatjana1737
01.10.2015 4 z 5

(SPOILER) Nejprve jsem viděla filmy, ze třetího dílu pouze první část. Tenhle film se mi líbil nejméně, ale bylo to dané i tím, že - přestože je trojka rozdělená do dvou částí - byly děj a souvislosti hodně osekané. Po přečtení knížky se mi toho dost vyjasnilo.

POZOR, pro ty, kteří nečetli/neviděli zde mohou být SPOILERY

Rozhodně bych neřekla, že se jedná o nejslabší díl. Oproti jedničce a dvojce chybí scény v Aréně, které mají spád a jsou napínavé, trojka je oproti tomu hodně silná káva v líčení války. Možná je to tím, že mám doma vlastní dítě, ale scéna v Kapitolu byla pro mne hodně drsná, krutější než samotný popis postupu Katnissiny odbojové skupiny městem. Přestože jsou knížky prvoplánově určeny teen čtenářům, autorce se povedlo vykreslit hrůzy války, včetně toho, jak kruté zbraně dovedou obě strany vymyslet, aby soupeře porazily.

Koncem jsem byla trochu zklamaná, čekala jsem větší happy end, ale asi to byl záměr, jak ještě umocnit dojem z vraždění a umírání, které příběh kritizuje a odsuzuje. Nicméně jsem byla ráda, že se mi dostalo alespoň rozuzlení milostného trojúhelníku mezi Katniss, Peetou a Hurikánem :-).

Jsem zvědavá, jak bude druhá část knihy převedená na plátno a upřímně doufám, že to nakonec nebude taková depka :-).

Králík001
27.09.2015

Přečetla jsem si první dvě knihy a moc se mi líbily, k narozeninám jsem měla dostat Sílu vzdoru, ale nevydržela jsem to, vím, že tu převládá spíš kritika posledního dílu a podle komentářů jsem to ani nechtěla číst.
Asi po týdnu přemýšlení jsem se odhodlala si knihu přečíst a moc se mi líbila, chápu,že máte pocit ,že to byl nejslabší díl, ale mě připadá, že byl naopak nejsilnější, vím ,že se to jmenuje Hunger games, ale knih o bojování v aréně je spousta a proto jsem ráda že autorka vymyslela něco co jsem alespoň já nikdy nečetla.
Nejvíc z tohohle dílu se mi líbí konec.
Díky že jste se alespoň odhodlali to číst i když se vám to některým tolik nelíbilo.

misa5201
21.09.2015 4 z 5

knížka dobrá jako celá serie ale ten začátek se trochu vlekl

petrulka
21.09.2015 5 z 5

Zaverecnou cast trilogie jsem mela prectenou za jeden den. Pres lehce usinajici rozjezd jsem se prenesla s nadeji, ze bude lip. A opravdu. Nejen, ze autorka pusobi vyzralejsim dojmem, vety jsou propracovanejsi, vypraveni lip prozivane. Zaverecna bitva - strhujici. Nechybi prekvapeni, napeti a necekane udalosti. Psychicke problemy valecneho veterana jsou popsany mucive drasavym zpusobem. Nechybi ani nejaka ta nadeje na lepsi budoucnost a samozrejme nezbytne ponauceni z chyb, ktere lidstvo ucinilo. Celou trilogii vrele doporucuji nejen milovnikum sci-fi a fantasy.