Húrinovy děti

Húrinovy děti
https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/532642/bmid_hurinovy-deti-65d5ed1c71052.png 4 1380 1380

Pán prstenů série

Tragická pověst o prokletí a zkáze rodu velkého lidského bojovníka z konce prvního věku Středozemě. Velkolepý příběh o statečném válečníku Túrinu Turambarovi, tragickém hrdinovi, který byl za skutky svého otce proklet Temným pánem Morgothem. Nejsmutnější a nejtemnější z Tolkienových příběhů rozepsal autor už ve svých pětadvaceti letech, tedy dávno před tím, než sám tušil, že do stejného světa, byť o 6500 let staršího, jednou zasadí hobity a Pána Prstenů. Román nikdy nedokončil. Z Tolkienových poznámek sestavil Húrinovy děti do finální podoby jeho třetí a nejmladší syn Christopher. Hrdinu Túrina celý život pronásleduje kletba, před kterou se snaží skrýt, která ho však pokaždé znovu dostihne... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: audiokniha , Tympanum

The Children of Húrin, 2007

Interpreti: Tomáš Juřička

Vampirosa
14.04.2017 3 z 5

Húronovy děti jsou napsány jistým stylem, na který si musím nějakou dobu zvykat, než ho zpracuji a mohu se soustředit na děj. Jelikož jsem v tomto světě mírně pokročilým znalcem, souvislosti jsem si k sobě neuměla moc pospojovat nebo jsem o nich dokonce ani nevěděla. Příběh se hemží mnoha jmény a názvy, ve kterých se mnoho čtenářů může ztratit a být možná i znechuceni jejich (doslova) zahlcením. Pokud si však odmyslíme tyto složitosti, příběh je sám o sobě velmi jednoduchý a nijak napínavý. Trochu mě mrzelo, že v podstatě nadpisy čtenáři okamžitě prozradí, co skrývá další kapitola a dočkat se tak nějakých překvapení je snad i nemožné.

Příběh pojednává o velmi smutném údělu Húrinových dětí, který sledujeme hlavně očima Túrina, který si prošel mnohým. Ačkoliv ho na bedrech tížila temná sudba, sám se mnohokrát zachoval pyšně, což jsem mu nedokázala odpustit. Jako malého jsem ho měla ráda, ale jako dospělý muž měl potřebu si masírovat svoje ego. Neříkám, že vždy se zachoval špatně. Však se proslavil mnoha hrdinskými činy! Ale jeho rozhodnutí ho dovedly, tak kam ho dovedly.

Závěrem bych tuto knížku snad ani tolik nedoporučovala. Raději sáhněte po Hobitovi, který je mnohem lepším a pozitivnějším čtivem. :)

PatSandor
06.02.2017 5 z 5

Pro mně NEJ série žánru fantasy - hodnotím celou Středozem. Dostala mně hned při prvním přečtení. Propadl jsem Středozemi a celá série má speciální místo v knihovně.
Tento příběh je temný a smutný úplný opak Hobita.

HAL
26.01.2017 5 z 5

Nejlepší příběh jaký kdy Tolkien napsal.

Vlastina67
16.01.2017 3 z 5

Smutný příběh, ale jelikož jsem ho ve zkrácené verzi znala ze Silmarillionu, tak už mě tolik nebavil.

jakub6611
30.11.2016 5 z 5

Jako všechny knihy od pana Tolkiena je to moje Edda!

TheTara18
09.11.2016 5 z 5

O Húrinovi samotném a Húrinových dětech se dozvíme již z knihy Silmarillion. Zde je příběh popsán daleko detailněji a propracovaněji. Zabrousí se zde do Húrinova dětství, jeho dospívání až po jeho dospělý život. Příběh vypráví o prokletí Húrinova rodu samotným temným pánem Morgothem. S tímto prokletím se musí v životě vypořádat dvě Húrinovy děti - syn Túrin a dcera Niënor. V knize jsou popisována jejich utrpení, která jsou místy až příliš krutá a smutná. Knihu zkompletoval syn pana Tolkiena Christopher, který dal dohromady všechny otcovy spisy a ucelil je tak v knihu. Osobně musím hodnotit knihu pěti hvězdami za mimořádně povedenou knihu. Doporučuji přečíst.

MorriconeTheGod
20.09.2016 4 z 5

Psáno zcela jinak než Pán prstenů nebo Hobit... způsobem připomínajícím spíše nějaký starý epos. Kniha má zvláštní atmosféru, ale je těžké se někdy prokousat výčty jmen a oblastí, když to člověku nic neříká.

xelzax
03.09.2016 4 z 5

Hrozně depresivní a zároveň krásné

KaRei
01.09.2016 5 z 5

Legendu o Húrinových dětech jsem už znal ze stručnějšího podání v Silmarilionu. Věděl jsem tedy, jak příběh dopadne, ale přesto mě kniha uchvátila. Mnohem detailnější, než v Silmarilionu. Nádherný příběh, ač se smutným koncem. Nazval bych to takovým Tolkienovým Hamletem :D

Kostěj
30.08.2016

Húrin si brzo všiml, že Túrin nůž nenosí, a zeptal se, zda z něho kvůli jeho varování dostal strach. Túrin odpověděl: "Ne, ale dal jsem nůž dřevořezbáři Sadorovi."
"Pohrdáš tedy otcovým darem?" řekla Morwen a Túrin zase odpověděl: "Ne, ale miluji Sadora a je mi ho líto."
Nato řekl Húrin: "Všechny tři dary byly tvé a směl jsi je dát, Túrine: láska, slitování a nejmenší ze všeho - ten nůž."

Kris12
24.08.2016

Parádní kniha, přečtená jedním dechem. Vřele doporučuji, skvělý příběh, vše na sebe krásně navazuje.

Aredhelka
02.08.2016 5 z 5

Húrinovy děti by si rozhodně měl přečíst každý fanoušek pána prstenů a každý, kdo se vůbec o minulost toho, co se ve Středozemi stalo, zajímá. Ze začátku může kniha působit trochu zmateně až nečtivě, je napsaná velmi zvláštním způsobem, který se však v průběhu četby stane právě tím, co dělá knihu tak skvělou. Vše na sebe navazuje, neexistují tu hluchá či nudná místa, a kniha celkově nádherně doplňuje celou trilogii Pána prstenů. Knihu musím jedině doporučit.

BLeeCraleek
26.05.2016 3 z 5

Nejsem velký znalec souvislostí a tak jsem se hlavně na začátku dost ztrácela v těch názvech. Místy mi to přišlo jako kousky z Bible (Húrin syn Túrina, syna…) Vypravování mi přišlo velmi stručné, spíš jako informativní průlet dějem (čemuž pomáhaly už zmíněné pasáže s vyjmenováváním rodů). Příběh je jinak pěkný, hezky stavěný, ne moc překvapivý, ne nudný. Dost smutný.

Michal1999
24.05.2016 4 z 5

Húrinovy děti mě bavily o něco méně než Pán prstenů. Hlavní hrdina časem ztrácel mé sympatie a to, co oceňuji asi nejvíc, je báječně temná atmosféra (což je občas málo).

dpxcz
19.03.2016 5 z 5

Kniha mi stylem hodně připomíná čtivější Silmarillion. Rozhodně doporučuji fanouškům Pána prstenů.

hetzerjoke
11.01.2016 4 z 5

Osobně ve mne zanechaly Húrinovy děti hlubokou myšlenku. Nebyly (bohužel) psány stejným stylem jako pán prstenů ale děj byl pro mne prostě dokonale smutný.

Asterionela
09.01.2016 5 z 5

Kniha, která ve mně zanechala hluboký dojem. Možná proto, že jsem to ani nečekala? Velice temný a ponurý příběh, který dýchá smutkem a podivnou krásou. A nádherné ilustrace Allana Leeho samozřejmě.
"Člověk, který utíká před tím, čeho se bojí, někdy shledá, že si k tomu jen zkrátil cestu."

AdmiralPata
20.12.2015 5 z 5

Velmi zajímavý příběh,který ukazuje že lži jsou mocnější zbraní než meč.Ze začátku si je třeba zvyknout na jiný vyprávěcí styl než u Pána Prstenů,po chvíly se do ní ale začtete a číst nepřestanete,dokud jí nedočtete.Doporučuji ale nejdřív přečíst Silmarilion.Já ho nečetl a zbytečně jsem se ztrácel v názvech a v oblastech.Mnohokrát jsem se musel dívat na mapku,abych vůbec věděl kde se vyprávění odehrává.

kuska
02.12.2015 5 z 5

Ten kdo miluje Silmarillion, kdo miluje Pána prstenů, kdo miluje Hobita, kdo miluje Tolkiena, tak bude milovat i Húrinovy děti.

Zynz
24.11.2015 5 z 5

Skvělá kniha, ale nedoporučoval bych ji číst dříve, než si přečtete Silmarillion, a to ze dvou důvodů. Za prvé se budete zbytečně ztrácet v názvech postav a míst, kterých je tam požehnaně. Za druhé knihu nedoceníte a nevychutnáte si ji na sto procent. Pro fanoušky nutnost - doplnění Bible Silmarillionu.