Jako zabít ptáčka

Jako zabít ptáčka
https://www.databazeknih.cz/img/books/empty_bmid.jpg 4 3162 3162

Jako zabít ptáčka série

Maycomb v Alabamě je bezvýznamné ospalé provinční městečko obklopené poli s bavlnou. Ve 30. letech 20. století jsou Spojené státy americké zachváceny hospodářskou krizí, ale ta se obyvatel Maycombu dotýká jen okrajově. O letních prázdninách je největší starostí osmileté Čipery a dvanáctiletého Jema vymýšlení plánu, jak vylákat místního podivína z jeho dobrovolného domácího vězení. Když je ale mladý černoch obviněn ze znásilnění bílé dívky, události naberou dramatický spád. Obhajoby se ujímá otec Čipery a Jema, advokát Atikus Finch. Toho čeká předem marný boj s předsudky, strachem a nenávistí. Román Jako zabít ptáčka ale rozhodně není o rasismu a nespravedlivých soudních procesech. Je to čtivý příběh o dospívání a braní rozumu, o různých formách osobní statečnosti, o přetvářce, morálce a zodpovědnosti. To vše vyprávěno pohledem osmiletého děvčátka. Harper Lee knihu dokončila v roce 1959 a román měl okamžitě obrovský úspěch. Získal Pulitzerovu cenu a dočkal se filmové adaptace s Gregory Peckem v roli obhájce Atika Finche. Dosud se knihy prodalo ve světě 40 mililonů kusů……... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: audiokniha , OneHotBook

To Kill a Mockingbird, 1960

Interpreti: Martha Issová

evineckY
18.03.2021 4 z 5

Jak veliké je lidské zlo a jak veliké je dobro. Z pohledu malé holčičky, která to sice nemněla jednoduché bez maminky, ale s naprosto úžasným tatínkem a bratrem

AlexandraBane
18.03.2021 3 z 5

Četlo se to dobře. Měla zajímavé téma ale to je tak celý. Úplně tohle veledílo neoslavuju jako ostatní. Takovej větší průměr. Ta hvězda navíc je asi proto, že to vypráví dítě, které na věci nahlíží jinak než dospělí a vnímá svět jinak.

Kexina
15.03.2021 2 z 5

Ne, že by to nebyla zajímavá knížka, ale ač jsem se snažila sebevíc, nedokázala jsem se začíst. Prvních 100 stran je vyloženě zbytečných, závěr nudný a předvídatelný a celé vyprávění plytké. Dočíst se dá, ale to je asi vše.

Laféeverte
11.03.2021 5 z 5

Je to příběh, co človeka "vezme za srdce," a to hlavně proto, že vám ho vypráví osmileté děvčátko. V podstatě vám jen objasňuje, jak její bratr přišel ke zranění ruky, a že je to dosti spletitá historie. Nejlepší na tom je, že vás to dítě postaví před hotovou věc (ve věcech společenského pokrytectví, rasismu, pomluv...), i když velké části věcí nerozumí, tak sleduje, jak se chovají druzí, což postupně mění její pohled na věci. Její táta je úžasný (někdy možná až trošku moc, ale když si vezmu, že ho vidím očima jeho dcery, tak se asi není čemu divit). Takže rozhodně doporučuji k přečtení, a to nejen ve vztahu k pochopení rasových problémů v USA, ale i obecně, jako obraz toho, jak je možné se dívat na druhé a hledat v nich to dobré.

Maci752
05.03.2021 5 z 5

Kniha se mi velice líbila.

Jandulena
04.03.2021 5 z 5

Kniha se mi dostala do rukou díky doporučení. Podle popisu jsem si moc nedovedla představit, co od ní očekávat, ale nadchla mě.
Přečetla jsem ji jedním dechem. Vyprávění celého příběhu slovy malé holčičky se mi moc líbilo. Prožívala jsem s ní všechny křivdy, dobrodružství, radosti i strasti.
Tuto knihu řadím mezi knihy, ke kterým se s láskou budu vracet.

JFK117
02.03.2021 4 z 5

Kniha ve své době zřejmě vzbudila pozornost svou hlavní dějovou linkou - soužití majoritní společnosti s menšinou odlišné barvy pleti. A naděje v to, že děti, které příběh vypráví budou jiné. Já ji do své kategorie klasiky nezařadím. Chybělo mi tam to "něco", co pro mě dělá některé knihy nezapomenutelné.

qydko
28.02.2021 5 z 5

Už dlouho jsem se na ni chystala, ale pořád se nemohla dokopat. Teď se mi šikla do výzvy. Překvapilo mě, jak dobře se mi četla a jak mě bavila. Vážné téma pohledem malé holky. Člověku se až nechce věřit, že se něco takového mohlo odehrát ve dvacátém století.

Allla9
19.02.2021 5 z 5

Kniha se nečte lehce, ale je právem hodnocená tak vysoce.

vaclav3867
16.02.2021 5 z 5

Skvělý příběh o rasismu zakořeněném v USA, v lecčem poučný i pro dnešní dobu.

Buchtičkajani
09.02.2021 5 z 5

Knihu jsem začala číst diky čtenářské výzvě, jinak bych po ni asi nesáhla... Citlivé téma rasismu očima malých dětí, je sice smutné, ale čtivé, doporučuji přečíst.

katallinka
08.02.2021 5 z 5

Krásný příběh z úst malé naivní holčičky. Nejprve se mi moc nelíbila naivnost příběhu, ale rychle jsem si zvykla a zamilovala jsem si to. Atticus je pro mě hrdina.

vmatusko
07.02.2021 4 z 5

(SPOILER) V knihe obvinia černocha zo znásilnenia dievčiny. Jeden miestny právnik Atticus ho zastupuje a snaží sa mu pomôcť. Popri tom sa opisuje život Atticových detí - ich vnímanie sveta. Už v detskom veku sú vystavené tomu že vnímajú ako sa v ich meste odsudzujú černosi.
Kniha, ktorej trochu trvalo kým sa rozbehla ale mala viacero zaujímavých momentov hlavne zo súdneho pojednávania či na záver z napadnutia detí...

ViolettaCh.
07.02.2021 2 z 5

Knihu jsem četla v rámci Čtenářské výzvy 2021 v kategorii „Knihy do 15. místa v některém žebříčku Databáze knih“. Bohužel se nemůžu připojit k většině zdejších komentářů, oslavujících tuto klasiku americké literatury, ověnčenou Pulitzerovou cenou. Samotná tématika je zajímavá, nicméně její zpracování mě opravdu nenadchlo. Příběh je vyprávěn očima dětí hlavního hrdiny, advokáta, který obhajoval černocha, obviněného ze zločinu proti bělošce z rodiny z nižších sociálních vrstev.
První polovina knihy popisuje život na malém městě amerického Jihu, a to formou příběhů některých obyvatel městečka, příběhů z rodinného života i školní docházky obou dětí, a to táhlým, nudným, nezáživným způsobem. Až ve druhé části se děj trochu rozjede, když probíhá soudní proces, avšak bohužel fakticky jen na pár stránkách, pak děj zase upadne do naprosté nudy. Moje očekávání – i pod vlivem zdejších komentářů – byla podstatně vyšší. Předpokládám, že tato kniha je v současné atmosféře rasismu naruby v USA povinnou četbou na všech amerických školách.

Daura
02.02.2021 5 z 5

Toto bolo to najkrajšie, čo sa mi kedy dostalo do rúk. Od strednej školy som nezemnila svoju top1 knihu, včera sa to však zmenilo. Je to najkomplexnejšie dielo, aké som kedy držala v rukách. Že sa v prvej časti nič nedialo? Blbosť... každú jednu kapitolu som dýchala s deťmi, okolo ktorých sa príbeh točil. Vždy som sa neuveriteľne tešila na ďalšiu kapitolu. Vzhľadom k tomu, že študujem právny odbor, boli mi aj všetky rozhovory s Atikom veľmi blízke. Nemám najmenší dovod za niečo strhnúť hviezdu. Mne táto kniha veľmi obohatila život...

Jehumaja
30.01.2021 4 z 5

Četlo se to skvěle, i když hlavní myšlenka byla smutná,..
Ale i když s přečtením nebyl problém, tak v první části se nic nedělo a za to strhávám *

Didi15
24.01.2021 5 z 5

Moc pěkná kniha. Krasne vylicena společnost tehdejší doby očima dítěte. Rozhodně stojí za přečtení.

ludek.n
19.01.2021 5 z 5

Neoddiskutovatelný půvab a lidskost - to jsou dvě synonyma, která mi okamžitě naskakují ve spojitosti s knihou Harper Leeové Jako zabít ptáčka. Bez pochyby bych našel spoustu dalších přirovnání a superlativů, které bych mohl této knize přiřknout, ale proč marnit čas a prostor. Tohle vyprávění osmileté slečny Jany Luisy „Čipery“ Finchové z malého amerického města Maycombu ve státě Alabama je prostě potřeba si přečíst, aby člověk pochopil, co se vlastně skrývá pod zprofanovaným pojmem „krásná“ literatura. Leeové román je totiž opravdu nadčasový, příběh nezapomenutelný a zpracování jemné a citlivé. Je úžasné, jak se autorce podařilo zcela nenásilně a konzistentně propojit dětskou naivitu se závažnými problémy (nejen) rasového charakteru, které trápily a dodnes trápí americkou společnost. V tomto duchu se jí pak dá odpustit i ono jednostranné „rooseveltovské“ nazíraní na demokracii, kterého si koneckonců mnoho čtenářů ani nevšimne. Může se už po zhruba šedesáti letech od prvního uvedení díla mluvit o literární klasice? V případě Jako zabít ptáčka rozhodně ano. Pulitzerova cena zcela zaslouženě.

Mája777
17.01.2021 5 z 5

Kdysi dávno jsem viděla film s Gregory Peckem v roli Atika. Teď, když se mi po letech dostala, díky výzvě, do ruky kniha, tak jsem ji zhltla stejně jako film.
30. léta minulého století, jih Spojených států, provinční městečko Maycomb v Alabamě a stále přetrvávající předsudky, strach a nenávist některých ,,bělochů” vůči černochům. Celý děj sledujeme očima malého děvčete, které v té době, společně se svým starším bratrem, vyrůstá a snaží se vše pochopit.
Příběh je psaný velmi čtivě, s citem a porozuměním dětské duše. Tato kniha, ač byla vydána už před šedesáti lety, má stále lidem co říci a nese své poselství. Není divu, že je na 11. místě mezi knihami, které se uživtelé Databázemi knih chystají číst a jak pevně věřím, také ji přečtou. Protože toto je opravdu čtenářský zážitek. 5 hvězdiček určitě nestačí.
(17. 1. 21 - 3 024 - 6)

Kata993
05.01.2021 5 z 5

Oficiálně je jednou z mých úplně nejoblíbenějších knih.